برای خواب راحت چه دمنوشی بخوریم | معرفی 14 دمنوش

بی خوابی یکی از انواع اختلالات می‌باشد که می‌تواند دلایل مختلفی مانند اختلالات روانی، افزایش سن، عدم تعادل هورمونی، اختلالات ژنتیکی، شرایط محیطی داشته باشد. راه های مختلفی مانند داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی، ویتامین ها، تغذیه، مواد معدنی، تغییر شیوه زندگی، مدیتیشن، رژیم های غذایی، طب سوزنی، هیپنوتیزم و… برای درمان بی خوابی وجود دارد. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا با انواع دمنوش برای خواب راحت آشنا شوبد.

دمنوش برای خواب راحت

انواع دمنوش برای خواب راحت

دمنوش سنبل الطیب

از خواص درمانی سنبل الطیب می‌توان به بی‌خوابی، اضطراب، استرس و سردرد اشاره کرد. سنبل الطیب یکی از دمنوش های معروف و محبوب برای خواب راحت می‌باشد که به عنوان مکمل های خوراکی به صورت کپسول و مایع وجود دارد.

دمنوش اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس برای آرامش، رفع خستگی و بهبود خواب راحت استفاده می‌شود. اسطوخودوس دارای غنچه هایی به رنگ بنفش و معطر می‌باشد. به علت خوش عطر بودن این گیاه در گذشته یونانیان از اسطوخودوس در وان های حمام استفاده می‌کردند. اسطوخودوس می‌تواند باعث کاهش اضطراب و اختلالات مربوط به اضطراب شود و کیفیت خواب شما را بهبود ببخشد.

دمنوش بادرنجبویه

بادرنجبویه برای کاهش استرس و بهبود خواب از آن استفاده می‌کنند. این گیاه از خانواده نعناع می‌باشد. بادرنجبویه که موجب افزایش سطح GABA شده و با خاصیت آرامبخشی همراه است. در صورت داشتن اختلالات خواب می‌تونید بادرنجبویه را قبل از خواب میل کنید.

دمنوش گل ساعتی

گل ساعتی نیز دارای خواصی است که موجب کاهش اضطراب و استرس و بهبود وضعیت خواب شما می‌شود. این گیاه از خشک شده گیاه، ساقه، برگ گل ساعتی به دست می‌آید.

دمنوش ماگنولیا

ماگنولیا دارای اثر آرامبخشی، کاهش دهنده استرس و اضطراب می‌باشد. آرامبخش بودن این گیاه به علت وجود هونوکیول در ساقه، گل ها و پوست گیاه می‌باشد. هونوکیول گیرنده های GABA در مغز را تغییر می‌دهند و باعث افزایش خواب آلودگی می‌شوند. مصرف این گیاه می‌تواند زمان به خواب رفتن را کاهش دهد و به کیفیت خواب شما کمک کند.

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

از خواص درمانی بابونه کاهش التهاب، کاهش اضطراب و درمان بی خوابی می‌باشد. از دمنوش بابونه به عنوان یک آرام بخش یا خواب آور می‌توان استفاده کرد. بابونه به علت داشتن آنتی اکسیدانی با نام آپی ژنین باعث کاهش اضطراب شود و به خواب راحت کمک کند. افرادی که از دمنوش بابونه استفاده می‌کنند نسبت به سایرین خواب بهتری می‌توانند داشته باشند. بانوان بعد از زایمان اگر دچار اختلال خواب شوند می‌توانند از این دمنوش استفاده کنند. برای افرادی که به بی خوابی دچار هستند روزی دو بار دمنوش بابونه به آن ها پیشنهاد می‌شود.

دمنوش به لیمو

از خواص به لیمو می‌توان به کاهش فشار عصبی، استرس و اضطراب اشاره کرد. این دمنوش دارای عطر عالی بوده و عموما به لیمو را با نعناع تهیه می‌کنند. دنوش به لیمو می‌تواند موجب پاکسازی مجاری تنفسی شود و به بهبود خواب شما کمک کند.

دمنوش گل گاو زبان

گل گاو زبان با خاصیت آرامبخشی ای که دارد می‌تواند به خواب راحت کمک کند. بهتر است گل گاو زبان را با لیمو عمانی مصرف کنید و علت آن گرم و مرطوب بودن گل گاو زبان می‌باشد که می‌تواند گرمی آن را کاهش دهد. مصرف بیش از حد گل گاو زبان برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند توصیه نمی‌شود.

بهار نارنج

بهار نارنج آرام بخش و خواب آور می‌باشد، که می‌توان به صورت دمنوش، شربت و یا عرق آن را استفاده کرد. بهارنارنج مشکلات بیخوابی و افسردگی را برطرف می‌کند. برای تهیه دمنوش بهارنارنج می‌توانید 15 گرم از بهارنارنج را در قوری بریزید و به مدت 30 دقیقه آن را دم کنید و سپس بنوشید.

دمنوش شیرین بیان برای خواب راحت

دمنوش شیرین بیان

این گیاه به علت داشتن خواص ضداضطراب و ضدافسردگی می‌تواند به کیفیت خواب شما کمک کند. مصرف بیش از حد شیرین بیان می‌تواند موجب کاهش پتاسیم در بدن شود، پس قبل از مصرف مخصوصا اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما با پزشک مشورت کنید.

دمنوش قاشقک

در طب سنتی چینی از این گیاه به عنوان خواب آور استفاده می‌شده است. قاشقک به علت داشتن خواص ضدالتهاب، ضدآلرژی و ضد فشار خون می‌تواند بر روی سیستم های انتقال دهنده عصبی اثر بگذارد و باعث بهبود کیفیت خواب شما شود.

چای سبز

چای سبز بدون کافئین (دکافئینه) دارای تنانین بوده و موجب کاهش استرس و بهبود خواب شما می‌شود. البته چای سبز معمولی باعث افزایش انرژی و بی خوابی شما می‌شود.

دمنوش گل بنفشه

گل بنفشه دارای خواص درمانی فراوان می‌باشد؛ از این گل به عنوان دمنوش می‌توانید برای درمان بی خوابی استفاده کنید.

تخم کدو حلوایی

از تخم کدو حلوایی برای درمان بی‌خوابی (به خصوص بی خوابی های شبانه) می‌توانید استفاده کنید. برای تهیه چای تخم کدو حلوایی شما می‌توانید تخم کدو حلوایی را کوبیده و داخل توری ریخته و در آب بجوشانید، سپس آن را بیرون بیاورید و شیره آن را کاملا بگیرید. شما می‌توانید این چای را با شیر و عسل میل کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *