لیپوماتیک | جراحی لیپوماتیک و هر چیزی که درباره آن باید بدانید

لیپوماتیک

با مجله زیبا بمان همراه باشید تا توضیحات جامع و کاملی درباره لیپوماتیک در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . افزایش بیش از حد وزن و عدم کاهش آن با ورزش و رژیم های غذایی باعث شده تا تعدادی زیادی به جراحی لیپوماتیک روی آورند . اما حتما باید به طور مفصل درباره این جراحی مطالعه کنید تا از اتفاقات بعد از جراحی اطلاع داشته باشید.

یکی از جراحی های لاغری که بسیار مورد توجه قرار گرفته است لیپوماتیک است که در آن چربی های اضافی بدن تخلیه می شوند. نکته بسیار مهم در این جراحی که باید به آن توجه کنید این است که این جراحی به هیچ عنوان موجب درمان چاقی نمی شود و فقط روشی برای کاهش چربی ها و کاهش وزن است.

سبک زندگی امروزی ، مصرف غذاهای پرچرب و کاهش فعالیت های بدنی و … از جمله دلایل افزایش وزن هستند که علاوه بر ابتلا به بیماری های قلبی ، باهث نا فرم شدن بدن و عدم اعتماد به نفس می شوند . امروزه جراحی های لاغری مانند لیپوماتیک به کمک افراد چاق آمده اند.

لیپوماتیک عمل جراحی غیرتهاجمی است و اگر به‌خوبی انجام نشود، سبب افتادگی پوست، نامتناسبی اندام‌هایی مثل ران و گودرفتگی غیرطبیعی و درد و خون‌ریزی می‌شود بنابراین در انتخاب جراح خود حتما دقت فرمایید. درباره ابزاری که با آن این جراحی انجام می شود باد ذکر کرد که این وسیله مورد تایید FDA (سازمان جهانی غذا و دارو) است و یک سیستم ایمن و قابل اعتماد می باشد.

به خاطر داشته باشید که لیپوماتیک سلولیت را از بین نمی برد و نمی تواند پوست شل را سفت کند. جراح شما می تواند روش های دیگری را برای بهبود آن شرایط توصیه کند.. توجه به این نکته مهم است که لیپوماتیک برای کاهش وزن استفاده نمی شود. این تنها راه خلاص شدن از شر چربی مداوم است که به سختی از بین می رود. چربی در شکم ، بازوها ، ران ، باسن و صورت را می توان هدف گرفت و با لیپوماتیک از بین برد.

مزایای این جراحی شامل موارد زیر می باشد :

 • امن، موثر و آسان می باشد
 • مدت زمان جراحی کوتاه است
 • یکنواختی لایه چربی زیر پوست
 • بهبودی سریع
 • حداقل خطرات و عوارض
 • خستگی کمتر
 • بدون برش و بدون بخیه
 • عدم امکان سوختگی پوست
 • عدم نیاز به بیهوشی

تقریباً می تواند تمام نواحی بدن را درمان کند اما شایعترین آنها شکم ، کمر ، باسن ، ران ، لگن ، پهلوها ، بازوها ، چانه ، کمر و ساق پا است. وقتی در مناطق بزرگتر مانند شکم و کمر انجام شود ، نتایج موثری ایجاد می کند.

قبل از جراحی لیپوماتیک

بیمار باید برخی از دستورالعمل ها را دنبال کند تا احتمال عوارض حین و بعد از عمل کاهش یابد:

 • در مورد سابقه پزشکی  و دارو های مصرفی خود به پزشک بگویید و در صورت داشتن آلرژی به او اطلاع دهید
 • دو هفته قبل از درمان مصرف ایبوپروفن یا محصولات حاوی آسپرین را متوقف کنید
 • حداقل 2 هفته قبل از درمان سیگار نکشید
 • به یک مرکز بهداشتی درمانی معتبر مراجعه کنید
 • درباره جراح و دستگاه مورد استفاده سوال کنید
نحوه جراحی لیپوماتیک

نحوه جراحی لیپوماتیک

توجه زیاد به زیبایی اندام و بدن باعث می شود افرادی که بعد از تمرینات ورزشی و رژیم به نتیجه دلخواه خود نمی رسند دست به جراحی های تناسب اندامی مانند لیپوماتیک می زنند. در این جراحی با استفاده از دستگاه مخصوص با امواج اینفراسونیک و و نوسان ثابت حول یک محور سلول های چربی را از محل اتصالاشان به یکدیگر جدا می شوند و سس با استفاده از ساکشن ، این چربی ها از بدن خارج می شوند. این چربی های خارج شده می توان به محل های دیگر بدن مانند باسن یا گونه جهت فرم دهی تزریق شود.

این جراحی در افرادی که بیش از 18 سال سن دارند و دارای چاقی موضعی هستند استفاده می شود و افرادی که اضافه وزن بیش از حد دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند. کاهش وزن 10 تا 15 کیلو در یک جلسه که برخی پزشکان سودجو درباره آن حرف می‌زنند هیچ توجیه علمی ندارد و صرفا جهت تبلیغات است. یک جراح خوب حتما به طور کامل درباره نحوه این جراحی شما را آگاه خواهد کرد.

عمل به صورت سرپایی انجام می شود و بیماران می توانند پس از اتمام عمل به خانه بروند و می توانند طی یک یا دو روز به روال معمول خود برگردند. احساس درد ، تورم و کبودی پس از عمل طبیعی است ، اما با رعایت نکات بعد از عمل ، این عوارض به حداقل می رسد. ممکن است دو هفته طول بکشد تا تورم کاهش یابد. بدن شما به فرم جدید خود عادت می کند و هر روز فرم خود را بازیابی می کنید. اگر وزن خود را کنترل می کنید و زندگی سالمی دارید ، لیپوماتیک به شما کمک می کند تا پایان عمر فرم بدن خود را حفظ کنید. تثبیت وزن ، ورزش و تغییر سبک زندگی مهمترین موارد بعد از عمل است.

عوارض جراحی لیپوماتیک

همه جراحی ها دارای عوارض موقتی و دائمی هستند انتخاب مناسب جراح و داشتن شرایط جراحی در کاهش این عوارض کمک می کند.  برخی با شنیدن مرگ بر اثر این جراحی نگران می شوند ، اما جالبه بدونید همه جراحی ها می تواند این خطر را داشته باشد . لیپوماتیک نیز از آن مستثنا نیست.

جدی ترین عارضه ای که در این جراحی وجود دارد آمبولی است. اما باید بدانید این عارضه در دستگاه های قدیمی تر وجود داشت و امروزه با پیشرفت دستگاه ، اگر متخصص ماهر این جراح را انجام دهد ، خطر آمبولی وجود ندارد. زمانی این اتفاق می افتد که چربی های مایع شده وارد خون فرد شوند و با مسدود کردن رگ های خونی و آسییب به قلب منجر به فوت گردد.

اما شایع ترین این عوارض درد و تورم و کبودی در ناحیه جراحی شده است که به با گذشت زمان و با مصرف دارو ها کاهش می یابد. این جراحی فقط در مناطق بزرگ قابل استفاده است ودر نواحی ظریف مثل غبغب قابل استفاده نمی باشد.

ممکن است به خاطر ویبریشن دستگاه ، به تخمدان آسیب برسد بنابراین بر هم خوردن زمان عادت ماهانه امری طبیعی است و بهتر است پزشک درباره این موضوع حتما با مراجعه کننده صحبت کند تا نگرانی وجود نداشته باشد.

محل زخم بعد از جراحی سوراخ های کوچکی است که به مرور  اگر مراقبت ها و توصیه ها را رعایت کنید بهبود پیدا می کند و امکان عفونت در آن بسیار کم است.اما عدم رعایت بهداشت و مصرف نکردن دارو های تجویزی ممکن است منجر به عفونت شود.

 •  ناحیه آسیب دیده ممکن است برای مدتی بی حس شود ، اما این معمولاً موقتی است.
 • همزمان با تزریق و یا مکش مایعات ، تغییر در سطح مایعات بدن ممکن است باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.
 • بیمار ممکن است به داروها یا موادی که در حین جراحی استفاده می شود حساسیت داشته باشد.

عدم تقارن ، موج دار شدن پوست ، تغییرات رنگدانه ای، آسیب به پوست ، احتباس مایعات و یا از دست دادن بیش از حد خون و مایعات از دیگر این عوارض احتمالی هستند.

هزینه لیپوماتیک

هزینه لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک به دلیل اینکه جراحی درمانی محسوب نمی شود و جنبه زیبایی دارد مشمول بیمه نمی شود. هزینه ها با توجه به هزینه های بیمارستان و دستمزد پزشک و ناحیه ای از بدن که جراحی نیاز دارد  بین 10 تا 30 میلیون متفاوت است . البته ناحیه های کوچک هزینه کمتری دارند برای مثال برای غبغب هزینه حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا 4 میلیون تومان می باشد.

قبل از انجام جراحی درباره حدود هزینه ها حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید و بهترین جراح لیپوماتیک را جهت این کار انتخاب نمایید. در زمان مراجعه به پزشک و مشورت برای انجام عمل لیپوماتیک، باید به جراح بودن پزشک نیز توجه نمود، و به هیچ وجه توسط پزشک عمومی دست به این جراح نزنید! این پزشک ها به دلیل نداشتن مجوز و تخصص کافی، قیمت نازلی را برای لیپوماتیک تعیین می‎کنند اما باید عوارض جبران ناذیر این جراحی ریا نیز در نظر بگیرید.

مراقبت های بعد ازعمل

همه جراحی ها با مراقبت هایی که بعد از آن انجام می شود می توانند نتیجه بهتری داشته باشند. بنابراین موارد زیر را قبل و بعد از جراحی رعایت فرمایید :

 • بیمار نباید تا 2 هفته قبل از انجام لیپوماتیک از داروهایی همچون اسپرین و وارفارین استفاده کند
 • تایک هفته بعد از جراحی نباید کار های سنگین انجام داد.
 • تا ۸ هفته طول میکشد تا ورم عمل کاهش پیدا کند و نتیجه اصلی تا ۶ ماه طول می کشد و تا پیش از آن قابل قضاوت نیست.
 • برای جلوگیری از لخته شدن خون در قسمت پاها ، تا چند روز بعد از جراحی ،پاهای خود را نسبت دیگر اعضا بالاتر نگه دارید . برای این کار از چند بالش در زیر پاهایتان استفاده کنید
 • اجسام سنگین را بلند نکنید
 • رژیم غذایی سالم و مناسبی بعد از جراحی داشته باشید و با پزشکتان در این باره مشورت کنید.
 • خارج شدن خونابه از بدن تا دو روز بعد از عمل طبیعیست و برای رفع این مشکل از روکش های لاستیکی استفاده کنید تا تشک شما آلوده نشود.
 • برای انجام نظافت و حمام از زشک خود سوال نمایید معمولا تا 5 روز نباید آب به سوراخ های لیپوماتیک برسید زیرا احتما عفونت را افزایش می دهد.

تفاوت بین لیپوماتیک و سایر روش های کانتورینگ بدن چیست؟

لیپوماتیک هنگامی که با روش های مشابه مانند لیپولیز یا لیپوساکشن قدیمی مقایسه می شود ، مزایای زیادی دارد که در زیر ذکر شده است:

لیپولیز

از لیزر یا امواج اولتراسوند برای از بین بردن و سوزاندن چربی اضافی استفاده می شود که می تواند پوست را بسوزاند ، به بافت آسیب برساند و باعث ایجاد زخم های غیر قابل برگشت شود. به دلیل گرمای تولید شده چربی خارج شده نمی تواند برای سایر روش های زیبایی مانند تزریق چربی استفاده شود. بیماران باید 2 تا 4 ماه از گن مخصوص استفاده کنند.

لیپوساکشن

میزان چربی قابل برداشت در طی هر جلسه حداقل است. با استفاده از لیپولیز یا لیپوماتیک می توان چربی بیشتری را از بین برد. بعد از انجام لیپوساکشن ، پوست شل و افتاده می شود زیرا چربی از زیر پوست برداشته شده است. گن مخصوص باید 6 ماه پس از انجام لیپوساکشن استفاده شود.

لیپوماتیک

برخلاف روش های قبلی ، مدت استفاده از گن مخصوص بسیار کمتر است (30 تا 40 روز). برخلاف لیپولیز ، خطر سوختگی پوست وجود ندارد.  لیپوماتیک بدون درد و خونریزی انجام می شود. در مقایسه با لیپوساکشن ، لیپوماتیک هیچ خطری برای بیمار ندارد و پوست او شل نمی شود. در واقع ، حتی ممکن است سفت و محکم شود. عروق ، اعصاب و سایر بافتهای غیر چربی توسط لیپوماتیک آسیب نمی بینند.  چربی برداشته شده می تواند برای انواع دیگر جراحی های زیبایی استفاده شود.

لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و نگرش مثبت و انتظارات واقع بینانه دارید ، به احتمال زیاد نامزد خوبی برای این روش هستید. برخلاف آنچه ممکن است در تبلیغات دیده باشید ، لیپوماتیک برای کاهش وزن استفاده نمی شود. این روش به هیچ وجه برای افراد دارای اضافه وزن توصیه نمی شود که می توانند از طریق رژیم غذایی و ورزش وزن کم کنند. در حقیقت ، لیپوماتیک فقط برای کسانی که چربی در ناحیه شکم ، بازوها ، ران ها ، چانه یا صورت دارند مفید است. فقط درصورتی که رژیم و ورزش نتواند این چربی محلی را از بین ببرد ، توصیه می شود. لیپوماتیک برای کاهش اندازه است نه وزن! حتی استفاده از آن برای از بین بردن حجم بالای چربی در یک جلسه غیر قابل توصیه است.

آیا لیپوماتیک برای مردان استفاده می شود؟

نه تنها در بیماران مرد بلکه در بیماران زن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند بازیابی پس از لیپوماتیک چگونه است؟

همانند بسیاری از روش های درمانی ، نکاتی وجود دارد که بیمار باید پس از جراحی باید رعایت کند ، در این مفاله به طور کامل توضیح داده شده است

آیا عمل لیپوماتیک به بافت آسیب می رساند؟

عمل لیپوماتیک به بافت آسیب نمی رساند ، زیرا دستگاه وقتی به عضله یا استخوان می رسد به طور خودکار متوقف می شود ، هرگز نترسید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *