کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

امروزه لازمه داشتن لبخند زیبا، داشتن دندان‌های زیباست. زیرا هنگام لبخند، دندان‌ها نیز مشخص و تأثیرگذار هستند. کامپوزیت دندان یکی از روش‌های زیبایی دندان است که امروزه طرفداران زیادی بین زیباجویان دارد. وجود مراکز دندانپزشکی مختلف و استفاده از انواع لمینت‌های دندان و کامپوزیت باعث شده افراد انتخاب‌های متنوعی داشته باشند.در مجله زیبا بمان با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل درباره کامپوزیت دندان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، سپس با اطمینان اقدام به انتخاب مرکز موردنظر نمایید تا لبخندی زیبا و دلربایی داشته باشید.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت نوعی پوشش مخصوص است که بر روی دندان قرار داده می‌شود تا طرح لبخند را اصلاح نماید. جنس این مواد از رزین نیمه شفاف بوده و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک باظرافت روی دندان فرد نصب و محکم می شود. این مواد بعد از قرارگرفتن در روی دندان صیقل داده می‌شوند تا کاملاً فرم دندان را به وجود آورند.

رزین یک ماده پلیمری است که در آن ذرات پلاستیکی نیز به‌کاررفته است و معمولاً به شکل‌های خمیری یا مایع در دندانپزشکی به کار می‌رود. این مواد هرساله پیشرفت چشمگیری در راستای طبیعی‌تر و شفاف بودن را دارند و به همین دلیل بسیار پرکاربرد هستند. نسل جدید این مواد استحکام بیشتری نیز دارند.

انتخاب نوع روکش مناسب برای دندان‌های شما، تماماً به دندان‌های خود شما بستگی دارد و پس از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و معاینه توسط پزشک ماهر و مجرب است که این موضوع مشخص می شود. بهترین برند کامپوزیت به ترتیب کامپوزیت ایویکولار آی پی اس، کامپوزیت کازمادنت و اولترادنت می‌باشند

کاربرد کامپوزیت دندان

 افرادی هستند که به صورت وراثتی دندان‌های زرد رنگ و بد فرمی دارند که گاها منجر به کاهش اعتماد به نفس آن ها نیز شده است . و یا افرادی که صرفا برای زیبایی بیشتر به دندان‌های سفید تر علاقه دارند . دندانپزشک می تواند با استفاده از این روش دندان‌های پوسیده، شکسته، ترک خورده یا سیاه شده ترمیم نماید.

بنابراین اگر دندان‌هایی کجی دارد که برای شما ناراحت‌کننده است و یا وجود لک بر روی دندان‌هایتان شما را آزار می‌دهد و حتی فاصله زیاد بین دندان‌هایتان زیبایی لبخند شما را از بین برده است، کامپوزیت روش مناسبی برای شما محسوب می شود.

اگر بدفرمی دندان ها به گونه باشد که نیاز به تراشیدن بیش از حد دندان ها باشد بهتر است مراجعه کننده از انجام لمینت یا کامپوزیت دست نگه دارد و به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و پس از اصلاح فرم دندان ها و دیگر مشکلات اقدام کند.

قبل و بعد کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت

داشتن دندان های زیبا از  ابتدا بشریت مورد توجه بوده است و همیشه به دنبال روش های متفاوت برای رسیدن به دندان های سفید بوده ایم . با پیشرفت علم و تجهیزات علمی و روش های جدید تر این امکان به راحتی برای بشر به وجود آمد که دندان های سالم و زیبایی داشته باشند.

از مهم ترین مزایای کامپوزیت دندان می توان به مقرون به صرفه بودن، سریع انجام شدن و داشتن ظاهری زیبا و طبیعی اشاره کرد. این روش نسبت به روش لمینت ارزان تر می باشد. اما مهمترین میزت این روش این است که هنگام قرار دادن کامپوزیت‌ها تغییر بسیار کمی در دندان های طبیعی فرد انجام می شود.

عوارض و معایب کامپوزیت

افرادی که دندان های ضعیفی دارند و همچنین مینای کافی ندارند به هیچ عنوان کاندید مناسبی برای این روش نیستند. ممکن است تراشیدن دندان ها به مینای دندان آسییب وارد کند.امکان سایش دندان و تغییر رنگ کامپوزیت‌ها به مرور زمان وجود دارد.

تنها عارضه این روش تورم لثه‌ها و خونریزی است که در صورت مشاهده آن باید به پزشکتان مراجعه نمایید زیرا به‌احتمال‌قوی، کامپوزیت‌ها به‌درستی بر روی دندان قرار نگرفته‌اند و به لثه شما فشار وارد می‌کنند.

انواع کامپوزیت

انواع کامپوزیت دندان

 • یکی از انواع کامپوزیت‌ها، ونیر نام دارد. ونیر کاربرد زیبایی دارد که بیشتر برای قسمت جلویی دندان‌های فاصله‌دار یا دندان‌هایی که دچار شکستگی یا لب پریدگی شده اند، استفاده می‌شود.
 • یکی دیگر از نوع کامپوزیت‌ها، ماکروفیل یا درشت دانه است که استقامت زیادی دارد اما به دلیل داشتن ذراتی از 10 میکرومتر تا 50 میکرومتر ، صیقل دادن و پولیش کردن را در حین ترمیم سخت می‌کند.
 • نوع دیگر هیبرید، میکروهیبرید و نانوهیبریدها هستند که ذرات آنها ریز تر و استحکام بیشتری دارند اما از معایب آن ها این است که به مرور زمان به دلیل فرسایش زیبایی خود را از دست می‌دهند.
 • نانو کامپوزیت‌ها که می توان از آنها به عنوان بهترین نوع یاد کرد، از تجمع ذرات ریز 20 نانومتری در کنار هم و به وجود آمدن نانو خوشه ها به وجودآمده اند. صیقل دادن این نوع به آسانی امکان پذیر است و استحکام و زیبایی آن ها منحصر به فرد است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

همانطور که اشاره شد کامپوزیت ماده خمیری شکلی است که به صورت روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و می توان ناحیه های شکسته شده را با آن پر کرد. همچنین این ماده رنگ های متنوعی دارد و پزشک متناسب با دندانهای شما رنگ آن را انتخاب می نماید و در یک جلسه قابل انجام است.

اما برای انجام لمینت دندان از قبل باید قالب دندان های شما در آزمایشگاه ساخته شود. سپس پزشک با تراشیدن دندان های طبیعی شما ، آنها روی دندان شما قرار می دهد. برخی افراد معتقدند لمینت زیبایی بیشتری را به دنبال دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

به طور کلی این روش دائمی است. نمی توان گفت دوام یک یا ده ساله دارد زیرا عوامل متعدی در ماندگاری آن تاثیر گذار هستند. مهمترین عامل تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت دندان، جنس مواد به کار رفته شده است و عامل بعدی خود پزشک است! اگر شما به پزشک که مهارت و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد مراجعه کنید، ایشان شما را جنس موادی که استفاده می کند و مدت ماندگاری آن مطلع خواهد ساخت.

مسلما مواد بهتر هزینه بیشتری را در برمی گیرند اما همیشه کامپوزیت گران تر به معنای کیفیت بهتر نیست. پس مراجعه به دندانپزشکی معتبر بی تاثیر در دوام کامپوزیت ها نیست. نجویدن بیش از حد آدامس ، نجویدن ناخن ها ، نداشتن دندان قروچه و رعایت بهداشت منجر به ماندگاری بیشتر می شود.

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است ؟

از آن جایی که این تکنیک برای زیبایی کاربرد دارد، تحت پوشش بیمه قرار ندارد و هر فرد باید هزینه آن را به صورت شخصی پرداخت نماید. هزینه هر واحد کامپوزیت با توجه به مرکز دندانپزشکی، شهر شما و دستمزد پزشک بین  300 تا 800 هزار تومان متفاوت است.

پس از انتخاب بهترین دندانپزشکی می‌توانید با مرکز مورد نظرتون تماس بگیرید و از میزان دقیق هزینه ها اطلاع پیدا کنید. قیمت مطرح شده در بالا فقط میانگینی از قیمت های دندانپزشکی های متفاوت در سال نود و هشت است.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

اگر از کامپوزیت هم مراقبت نشود ممکن است شکسته شود که اصلا نگران کننده نیست زیرا قابلیت ترمیم مجدد دارد و می توانید به دندان پزشک خود مراجعه نمایید. موارد زیر را برای مراقبت از کامپوزیت ها در نظر داشته باشید :

 • حداقل دو بار در سال توسط دندان پزشکتان تحت معاینه و پاکسازی قرار بگیرید.
 • گاز زدن و خوردن خوراکی‌های سختی مانند سیب، هویج و آجیل (پسته و فندق) باعث ساییدگی و لب پریدگی کامپوزیت ها می شود.
 • در روزهای اول بعد از انجام این تکنیک از مصرف نوشیدنی های رنگ دار مانند چایی و قهوه و … خودداری کنید.
 • سیگار کشیدن و مصرف دخانیات منجر به تغییر رنگ کامپوزیت ها و کاهش طول عمر آنها می شود . از مصرف آن خودداری کنید
 • برای حفظ بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان در کنار مسواک می تواند واقعاً مفید باشد.

در رعایت نکات بهداشتی کوشا باشید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *