انحراف بینی

انحراف بینی

سپتوم یا انحراف بینی عارضه ای است که تنفس را سخت میکند.اما سپتوم چیست و آیا برای رفع آن واقعاً به عمل جراحی نیاز است؟
سپتوم بینی با همان انحراف بینی دیواره نازک استخوانی و غضروفی است که سوراخ بینی راست و چپ را از هم جدا می کند. بیشتر افرادی دارای انحراف بینی هستند که حداقل کمی خارج از مرکزبینی می باشد. اگر دیواره بینی شما راست باشد ، شما یک سپتوم انحرافی دارید. بعضی از افراد از بدو تولد به این طریق متولد می شوند.
اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که انحراف بینی دارید، و این در تنفس شما تاثیر گذاشته است ممکن است منجر به عفونت های مکرر سینوسی شوید که این عارضه به سینوزیت نیز معروف است اما روش های درمان آن به غیر از جراحی چیست؟
در حقیقت انحراف بینی شامل مسدود شدن یکی یا هر دو بینی است که نفس کشیدن را سخت و غیرممکن می کند و همین امر می تواند زمینه رشد باکتری ها را ایجاد کند که باعث ایجاد التهاب و عفونت دردناک می شود و در صورت ضرور نیاز به جراحی می باشد.

عمل جراحی سپتوم

پزشکان برای صاف کردن سپتوم “سپتوپلاستی” عمل جراحی انجام می دهند. این عمل معمولاً توسط بهترین جراح بینی ، گوش و گلو انجام می شود همچنین برخی افراد برای تغییر شکل آن روی بینی خود عمل زیبایی بینی نیز انجام می دهند.
در طی یک جراحی سپتوپلاستی ، جراح تلاش خواهد کرد غضروف و استخوان خم شده در سپتوم را صاف کند و در مرحله اول ، پوشش مخاط را که غضروف و استخوان را پوشانده ، را خارج می کنند. جراح سپس غضروف و استخوان را مجدداً تغییر می دهد و قسمت هایی را از بین می برد و پس از آن ، دوباره آنها را در جای خود قرار می دهد.

نتیجه بعد از عمل

85 درصد از افراد بعد از عمل بهبودی را در انسداد بینی خود تجربه کرده اند.

خطرات ، اثرات و مزایای احتمالی جراحی انحراف بینی

قبل از جراحی بینی ، باید از داروهایی که شامل ایبوپروفن یا آسپیرین هستند ، خودداری کنید ، زیرا این داروها احتمال خونریزی بعد از عمل را بیشتر می کنند .این جراحی حدوداً یک ساعت و نیم به طول می انجامد و در این مدت جراح استخوان بینی را برش داده و انحراف را اصلاح می کند.

بعد از این جزاحی احتمال بروز عوارض زیر وجود دارد ، مانند:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش های بد به بیهوشی
 • جای زخم
 • یک شکل بینی تغییر شکل می یابد
 • تغییر رنگ بینی
 • کاهش حس بویایی

خونریزی: مقدار کمی خونریزی در جراحی بینی شایع است که زیاد مشکل ساز نیست. اما در موارد نادری ممکن است خونریزی بیش از حد رخ دهد.
بسیار بندرت ،بعد از عمل نیاز به انتقال گلبول قرمز خون خواهد بود ، اما پزشک فقط در مواقع اضطراری این کار را انجام می دهد.
عفونت : از آنجا که بینی محیطی استریل نیست ، ممکن است عفونت بعد از جراحی سپتوپلاستی رخ دهد.
سندرم شوک: این یک عفونت بعد از عمل بسیار نادر و تهدید کننده زندگی است که نیاز به درمان فوری دارد.

بعد از عمل ، افراد و خانواده هایشان باید مراقب تغییر فشار خون یا ضربان قلب ، تب ، تغییر رنگ یا هر علامت غیرمعمول دیگر فرد عمل کرده باشند.
بی حسی دندان و بینی: برخی از اعصاب منتهی به لثه ، دندانهای جلویی و فک فوقانی بینی دارای بی حسی مداوم می شوند که معمولاً بعد از چند ماه برطرف خواهد شد.
سوراخ شدن سپتوم: سوراخ کوچکی ممکن است در حین یا بعد از عمل جراحی در بینی ایجاد شود ، خصوصاً بعد از عمل. اگر سوراخ منجر به خونریزی یا سایر عوارض مشابه شود ، فرد ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد.
نشت مایعات نخاعی: اگرچه این عارضه بسیار نادر است ، اما سپتوپلاستی می تواند به مغز آسیب برساند و نشت مایعی ایجاد کند که مغز و نخاع را تهدید می کند .
علائم مداوم: اگرچه اکثریت بسیاری از مردم پیشرفت چشمگیری در علائم انسداد بینی خود دارند ، اما احتمال کمی وجود دارد که جراحی به بهبود این علائم کمک نکند.
موارد دیگر: در موارد نادر ، افراد ممکن است تغییر در حس چشایی یا بو ، درد مداوم در صورت ، تغییرات صوتی ، نقص بینایی یا تورم و کبودی چشم را تجربه کنند.

تمیز نگه داشتن بینی و شستن مکرر دستان ، می تواند این خطرات را کاهش دهد ،بعضی اوقات بعد از عمل ممکن است علائم سینوزیت ادامه پیدا کند تا عفونت کاملاً پاک شود. یا اگر انسدادهای دیگری در سینوسهای شما مانند پولیپ وجود داشته باشد ، ممکن است برخی از مشکلات مربوط به تنفس دوباره به وجود آید.

این خطرات اندک است. پزشک باید قبل از جراحی در مورد تمام این عوارض با شما صحبت کند،البته این عمل مزایایی نیز دارد از جمله اینکه می توانید بهتر نفس بکشید و عفونت سینوسی کمتری داشته باشید.

سپتوپلاستی چیست

سپتوپلاستی بینی چیست ؟

سپتوم دیواره استخوان و غضروف است که بینی را به دو فسمت جداگانه تقسیم می کند که در این صورت انحراف بینی رخ می دهد.
بیشتر افراد مبتلا به سپتوم انحرافی دارای بینی هستند که یک نیمه ان بسیار کوچکتر از نیمه دیگری است. علائم دیگر سپتوم انحرافی شامل درد مکرر بینی می باشد . بعضی از پزشکان توصیه می کنند جراحی تنها راه برای رفع سپتوم انحرافی است.
سپتوپلاستی یک روش جراحی برای اصلاح سپتوم انحرافی است که سپتوم را صاف می کند و باعث می شود جریان هوای بهتری در بینی شما ایجاد شود.

بهبودی بعد از سپتوپلاستی

مواردی وجود دارد که باید روزها و هفته های بعد از عمل رعایت کنید از جمله:

 • از بلند کردن وسایل سنگین و سایر فعالیت های سخت خودداری کنید.
 • هنگام خواب سر خود را بلند کنید. شاید لازم باشد از یک بالش اضافی استفاده کنید.
 • از دمیدن بینی خودداری کنید.

حتماً تمام دستورالعمل های بعد از جراحی را به صورت کتبی – برای مراقبت از بینی و داروهای آن به یاد داشته باشید زیرا پیروی از توصیه پزشک برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است.

سپتوپلاستی معمولاً به صورت یک روش سرپایی انجام می شود مگر اینکه عوارض عمده ای ایجاد کند. این بدان معنی است که شما می توانید در همان روز عمل از بیمارستان مرخص شوید. برای کنترل خونریزی بینی شما متورم ، دردناک و پانسمان خواهد شد که یک یا دو روز بعد از عمل برداشته می شود. پزشک شما نیز در صورت لزوم داروهای ضد درد را تجویز خواهد کرد

شما همچنین باید فعالیت بدنی خود را برای چند هفته پس از عمل محدود کنید تا تورم به حداقل برسد و بهبود یابد. که شامل ورزش های شدید ، مانند دویدن ، بلند کردن وزنه ها و بازی ورزشی می باشد. این فعالیت ها فشار خون شما را افزایش داده و منجر به خونریزی شدید میشود.

نکاتی برای بهبودی سریعتر شامل موارد زیر است:

 • حداقل سه روز بعد از عمل بینی با بینی خود نفس نکشید
 • راه تنفسی بینی خود را با ماسک یا وسایل دیگر مسدود نکنید

چشم انداز بعد از عمل

زخم روی بینی شما به سرعت بهبود می یابد و احتمالاً مدت کوتاهی بعد از عمل تنفس شما نیز بهتر خواهد شد. با این حال ، روند بهبودی کلی می تواند کند باشد زیرا غضروف و سایر بافت های بینی تا یک سال طول می کشند تا کاملاً حالت خود را پیدا کنند.

اکثر افراد بعد از جراحی هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. با این حال ، در برخی موارد ، غضروف و بافت های بینی به مرور زمان تغییر می کنند و دوباره جریان هوا را به داخل بینی مسدود می کنند. این بدان معناست که برای تغییر شکل بینی و سپتوم نیاز به یک عمل جراحی دوم است.

بیماران مبتلا به سپتوم انحرافی (کج) بعد از این عمل راحت تر نفس می کشند و کیفیت زندگی آنها بهبود می یابد. تأثیر این رویه هرگز به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار نگرفته است. اما متخصصان مدتهاست که در مورد مزایای آن بحث کرده اند و به نتایج مطلوبی رسیده اند.

نکته ای که حائز اهمیت است اینکه سپتوم بینی را به دو نیمه تقسیم می کند و باعث به وجود امدن مواردی از قبیل انسداد مزمن بینی ، مشکل در تنفس یا خروپف می شود. این عارضه آنقدر شایع است که سپتوپلاستی بیشترین عمل جراحی گوش و حلق و بینی در بین بزرگسالان بوده است. در نتیجه ، فواید سپتوپلاستی از مدتها پیش در بین متخصصان مراقبت های بهداشتی و سیاست گذاران مورد بحث قرار گرفته است. در انگلستان ، این بحث حتی محدودیت هایی را نیز در پی داشته است.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه Radboud Machteld van Egmond ، Maroeska Rovers و Niels van Heerbeek اولین کسانی هستند که نتایج دو گروه از بیماران را به عنوان راهکارهای درمانی مختلف مقایسه کردنند: سپتوپلاستی و مدیریت غیرجراحی ، یعنی دارو یا تشخیص دقیق.

محققان تأثیر سپتوپلاستی را در بیش از 200 بزرگسال مبتلا به انسداد بینی و سپتوم انحرافی بررسی کردند . این مطالعه در دو مرکز پزشکی دانشگاهی و 16 بیمارستان در هلند انجام شد. نیمی از بیماران تحت عمل جراحی سپتوپلاستی (گروه جراحی) و نیمی دیگر در مدیریت غیر جراحی (گروه کنترل) قرار گرفتند. محققان سپس اثرات هر دو روش درمانی را بر کیفیت زندگی بیماران و جریان هوا از طریق بینی اندازه گیری کردند. این اندازه گیری ها در 3 ، 6 ، 12 و 24 ماه پس از شروع درمان انجام شد.

کیفیت زندگی گروه جراحی در سه ماه بعد از جراحی بهبود یافت. آنها به دلیل مشکلات بینی محدودیت های کمتری در زندگی روزمره داشتند. جریان هوای بینی نیز پس از عمل افزایش یافت. این اثر مثبت بعد از دو سال هنوز وجود داشت و بیماران علائم درد بینی کمتر، سرماخوردگی کمتر، نفس آسان تر، و خواب بهتر ی پیدا کرده بودند. تمام اثرات در شش ماه پس از عمل رخ داد.

جایگزین های جراحی سپتوم انحرافی

درمان های غیر جراحی برای انسداد بینی نیز کمک کننده هستند البته افراد باید قبل از عمل این گزینه ها را با پزشک در میان بگذارند.

داروهای بدون نسخه (OTC) و داروهای تجویزی برای افرادی که علائم مربوط به آلرژی دارند همچنین در موارد عفونت باکتریایی ، پزشک آنتی بیوتیک برای کمک به پاکسازی مجاری هوایی بینی تجویز می کند.پزشک معمولاً تنها در صورت موفقیت آمیز بودن این اقدامات ، سپتوپلاستی را در نظر می گیرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *