تتراسایکلین

تتراسایکلین

تتراسایکلین ها متعلق به خانواده داروهایی موسوم به آنتی بیوتیک ها هستند. از اشکال موضعی پماد برای درمان عفونت های پوستی استفاده می شود. از پماد مکلوسیکلین و شکل مایع موضعی تتراسایکلین برای کمک به کنترل آکنه استفاده می شود. این داروها ممکن است به تنهایی یا با یک یا چند داروی دیگر برای آکنه استفاده شوند.

فرم های موضعی پماد تتراسایکلین ها بدون نسخه در دسترس هستند. با این حال پزشک ممکن است دستورالعمل ویژه ای در مورد استفاده صحیح از این داروها برای مشکل بیمار درنظر بگیرد. پماد مکلوسیکلین و شکل مایع موضعی تتراسایکلین فقط با تجویز پزشک شما در دسترس هستند.

این دارو در درمان برونشیت مزمن و بیماریهای عفونی نظیر عفونتهای ناشی از بروسلا، کلامیدیا، مایکوپلاسما، ریکتزیا و نیز در درمان آکنه ولگاریس و افوزیون پلورال ناشی از سیروز یا بیماری‌های بدخیم مصرف می‌شود.

پماد تتراسایکلین 3 درصد برای پیشگیری از عفونت های چرکی در درمان زخم، سوختگی، ختنه و سایر آسیب های پوستی استفاده می شود. پماد موضعی تتراسیکلین 3 درصد در درمان موضعی عفونت های چرکی سطح پوست ناشی از ارگانیسم های حساس مصرف می شود همچنین در درمان موضعی جوش های پوستی یا آکنه کاربرد دارد.

پماد چشمی تتراسیکلین یا تتراسایکلین در عفونت های سطحی چشم ناشی ار ارگانیسم های حساس کاربرد دارد و همچنین درمان کمکی همراه با داروهای سیستمیک در بیماری تراخم محسوب می شود.

با توجه به اینکه دارو ارتباط مستقیم با سلامتی افراد دارد، بهتر است هم وطنان حتما با مشورت پزشک مربوطه اقدام به خرید دارو از داروخانه های محل سکونت خود کنند و به هیچ وجه از طریق فضای مجازی و سایت ها اقدام به خرید دارو نکنند.

جهت تهیه دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید

مواردی که قبل از استفاده باید در نظر بگیرید:

آلرژی

اگر تا به حال در مورد داروهای این گروه یا هر داروی دیگری واکنش عادی یا غیرعادی نسبت به داروها داشته اید ، به پزشک خود بگویید. اگر انواع دیگر آلرژی مانند مواد غذایی رنگی، مواد نگهدارنده یا حیوانات دارید به متخصص بهداشت خود نیز بگویید. برای محصولات بدون نسخه ، برچسب یا مواد بسته بندی را با دقت بخوانید.

کودکان

محلول موضعی تتراسایکلین بر روی تعداد محدودی از کودکان 11 سال یا بالاتر آزمایش شده است و نشانی که باعث ایجاد عوارض یا مشکلات جانبی مختلف در کودکان نسبت به بزرگسالان می شود دیده نشده است. اگرچه در مورد استفاده از كلورتتراسایكلین موضعی یا مكلوسیكلین موضعی در كودكان اطلاعات خاصی وجود ندارد، اما انتظار نمی رود كه از آنها در بزرگسالان عوارض یا مشكلات جانبی متفاوتی داشته باشد.

افراد مسن

بسیاری از داروها در افراد مسن آزمایش نشده است. بنابراین ممکن است مشخص نباشد که آیا آنها دقیقاً به همان روشی که در بزرگسالان جوان انجام می شود کار می کنند یا اینکه در افراد مسن باعث عوارض جانبی مختلفی می شوند. اطلاعات خاصی در مورد استفاده از تتراسایکلین موضعی در افراد مسن وجود ندارد.

بارداری
مطالعات در مورد مصرف دارو در دوران بارداری انسان انجام نشده است. در مطالعات انجام شده در موش صحرایی و خرگوش، آماده سازی موضعی کلورتتراسایکلین و تتراسایکلین به دلیل نقص هنگام تولد یا مشکلات دیگر نشان داده نشده است. با این حال، مطالعات در خرگوش ها نشان داده اند که مکلوسیکلین باعث تاخیر جزئی در تشکیل استخوان می شود.

شیردادن

مشخص نیست که آیا استفاده موضعی تتراسایکلین به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگرچه بیشتر داروها به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شوند ، بسیاری از آنها ممکن است در حین شیردهی با خیال راحت از آنها استفاده شود. مادرانی که از هر یک از این داروها استفاده می کنند و مایل به شیردهی هستند باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند.

تداخلات دارویی

اگرچه بعضی از داروهای خاص به هیچ وجه نباید باهم استفاده شوند اما در موارد دیگر امکان دارد تعامل ایجاد شود و ممکن است با هم استفاده شوند. در این موارد پزشک ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد. اگر داروی دیگری برای تجویز یا بدون نسخه استفاده می کنید، به متخصص خود بگویید.

استفاده ی صحیح برای بیمارانی که از فرم پماد یا مایع موضعی این دارو برای آکنه استفاده می کنند:

پماد یا فرم مایع موضعی این دارو، آکنه شما را درمان نمی کند با این وجود برای کمک به کنترل آکنه خود باید از این دارو برای تمام مدت درمان خود حتی اگر علائم شما بعد از چند روز پاک شود استفاده کنید. ممکن است مجبور شوید در بعضی از موارد استفاده از این دارو را هر روز به مدت ماهها یا حتی طولانی تر ادامه دهید. اگر خیلی زود درمانتان را قطع کنید، ممکن است علائم شما برمی گردد.

برای بیمارانی که از پماد این دارو برای آکنه استفاده می کنند:

این دارو را بر روی لباس خود قرار ندهید چون ممکن است لکه دار شود. قبل از استفاده از این دارو ناحیه آسیب دیده را با آب گرم و صابون ، خوب بشویید و خشک کنید. به اندازه کافی برای پوشاندن ناحیه آسیب دیده از دارو استفاده کنید. شما باید این دارو را در کل مناطقی که معمولاً از آکنه رنج می برید اعمال کنید نه فقط روی خود جوش ها. این به شما کمک می کند تا جوش های جدید را از بین ببرید. این دارو را در اطراف چشم ، بینی ، دهان یا سایر غشاهای مخاطی مصرف نکنید.

برای بیمارانی که از فرم پماد موضعی این دارو استفاده می کنند:

برای کمک به پاکسازی کامل عفونت استفاده از این دارو را برای تمام مدت درمان ادامه دهید، حتی اگر علائم شما بعد از چند روز شروع به پاک شدن کند. 

اگر از این دارو بدون نسخه استفاده می کنید و بدون اینکه ابتدا به پزشک متخصص خود مراجعه کنید از آن برای درمان زخم های عمیق و یا سوختگی های جدی استفاده نکنید.

قبل از استفاده از این دارو ، ناحیه آسیب دیده را با آب گرم و صابون بشویید و کاملاً خشک کنید. پس از استفاده از این دارو، در صورت تمایل می توانید قسمت تحت درمان را با پانسمان و گاز بپوشانید.

دوز مصرف تتراسایکلین

دوز مصرف

دوز داروها برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. دستورات پزشک یا دستورالعمل های موجود در برچسب محصول را دنبال کنید. اطلاعات زیر فقط دوز متوسط ​​این داروها را شامل می شود. اگر دوز شما متفاوت است آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک به شما بگوید این کار را انجام دهید.

میزان دارویی که مصرف می کنید به قدرت دارو بستگی دارد. همچنین تعداد دوزهایی که هر روز مصرف می کنید ، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمانی که دارو مصرف می کنید به مشکل پزشکی بستگی دارد.

محل نگهداری

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

دارو را در ظرف بسته و در دمای اتاق و به دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. از انجماد خودداری کنید.

از مصرف داروهای قدیمی یا دارویی که دیگر لازم نیست خودداری کنید.

اقدامات احتیاطی

برای بیمارانی که از فرم پماد یا فرم مایع موضعی این دارو برای آکنه استفاده می کنند:

برخی افراد ممکن است طی 4 تا 6 هفته بهبودی در آکنه خود مشاهده کنند. اما اگر بعد از استفاده از این دارو به مدت 6 تا 8 هفته هیچ بهبودی در آکنه شما ایجاد نشده باشد یا بدتر شود با پزشک متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. درمان آکنه ممکن است قبل از مشاهده بهبود کامل 8 تا 12 هفته طول بکشد.

اگر پزشک شما دستور داده است که داروی دیگری به همراه این دارو روی پوست بمالید ، بهتر است حداقل 1 ساعت قبل از استفاده از داروی دوم صبر کنید. این کار ممکن است باعث شود تا پوست شما بیش از حد تحریک نشود. همچنین اگر داروها خیلی نزدیک به هم استفاده شوند ممکن است به درستی کار نکنند.

فرم مایع این دارو باعث نمی شود که پوست با استفاده معمولی خشک شود. اگر این اتفاق رخ داد با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث زرد شدن پوست به خصوص در اطراف ریشه مو شود. که امکان دارد با شستشو از بین برود. با این حال دارو باید تا حد امکان روی پوست باقی بماند. بعد از استفاده از دارو بلافاصله شستشو ندهید. با انجام این کار دارو تاثیر خود را از دست می دهد. اگر رنگ زرد در طول روز آزار دهنده باشد ممکن است دارو بعد از مدرسه یا محل کار و مجدداً در زمان خواب استفاده شود ، مگر اینکه توسط پزشک شما دستورالعمل دیگری انجام شود.

مناطق تحت درمان پوست ممکن است در زیر نور “سیاه” (ماوراء بنفش یا اشعه ماوراء بنفش) زرد روشن باشد. برای کمک به کاهش یا جلوگیری از این امر دارو را عصرها استفاده کنید یا قبل از قرار گرفتن در معرض نور “سیاه” آن را بشویید.

ممکن است در حالی که از این دارو برای آکنه استفاده می کنید همچنان به استفاده از لوازم آرایشی (آرایش) ادامه دهید. با این حال بهتر است فقط از مواد آرایشی “پایه آب” استفاده شود. همچنین بهتر است خیلی زیاد یا بیش از حد از مواد آرایشی استفاده نکنید. چون ممکن است آکنه شما را بدتر کنند. اگر در مورد این موضوع سؤالی دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی تتراسایکلین

اگر عفونت پوستی در طی 2 هفته بهبود نیافت و یا بدتر شود  با متخصص خود مشورت کنید.

همراه با تأثیرات لازم، یک دارو ممکن است عوارض ناخواسته ای ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز آنها ممکن است به مراقبت پزشکی احتیاج داشته باشید.

عوارضی که کمتر رایج بوده

درد، قرمزی، تورم یا علامت تحریک دیگر قبل از استفاده از این دارو وجود ندارد. برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. با سازگاری بدن شما به دارو این عوارض جانبی در طول درمان از بین می رود. همچنین ، ممکن است متخصص شما بتواند در مورد راه های جلوگیری یا کاهش برخی از این عوارض جانبی به شما توصیه های لازم را داشته باشد. اگر هر یک از عوارض جانبی زیر ادامه دارد یا آزار دهنده است یا در مورد آنها سؤال دارید با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.
از عوارض رایجی که گزارش شده است خشکی پوست یا پوسته پوسته شدن، احساس سوزش یا زرد شدن پوست به خصوص در اطراف ریشه های مو است. سایر عوارض جانبی که ذکر نشده ممکن است در برخی از بیماران نیز رخ دهد. اگر متوجه تأثیرات دیگری شده اید با متخصص خود مشورت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • محمد رضاعموحیدری

  سلام بر شما من دیستروفی عضلانی دارم و زخم بستر گرفتم زیر باسن چه پمادی مصرف کنم

  ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • محمد

  خیلی خوب است

  ۰۳ تیر ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • Nastan

  سلام من گوشمو سوراخ کردم عفونت کرده چه پامادی استفاده کنم

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • روح الله

  سلام برهمگی،من یک جوش زیر لبم به خاطر گرمی زد که بعداز دو روز لبم باد کرد شبیه آبسه، برای درمان چه پماد استفاده کنم

  ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • رویا

  سلام من حدود یک ماه که چنتا کک مک لیزر کردم ولی هنوز جای قهوه آیی مونده و پررنگ از قبل هم شده باید چکار کنم؟

  ۲۴ مهر ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • فرامرز

  این پماد برای جوش روی بیضی میشه استفاده کرد؟

  ۰۴ آذر ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • زهرا

  من از این پماد برای بخیه چال لپم استفادع میکنم تا عفونت نکنه

  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • فرهاد شیخ پور

  با درود بیکران.روی آلت تناسلی اگر زخم باشه از چه دارو و پمادی باید استفاده شود؟

  ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • آرمین

  نمک و جوش شیرین به همراه آبلیمو بهترین ترکیب برای جوش روی …تناسلی هست😂😂😂

  ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • عظیم رضایی

  سلام من پشت لبم دانه شده چی پمادی استفاده کنم

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • الهام

  سرام منم صورتمو کک . مک داشت لیزر کردم قهوه ای رنگ شده زیادم شده ازین پماد بزنم آیا ضرری نداره ؟

  ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ پاسخ دهید
 • فرشید

  برای من هم زیاد شده لکه های قهوه های بعد از لیزر کردنم الان یک هفته هست من پماد و میزنم داره کمرنگ میشه🤗

  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *