پی آر پی چیست؟

پی آر پی چیست

پلاسمای غنی شده که به آن پی آر پی نیز گفته می شود، ماده ای است که با تزریق های پوستی و زیر پوستی باعث بهبود وضعیت پوست و مو می شود. از مشهورترین انواع پی آر پی می توان به پی آر پی مو و پی آر پی پوست اشاره کرد.

پلاسما در حقیقت یکی از اجزای اصلی تشکیل دهندۀ خون به شمار می آید که حاوی فاکتورها یا پروتئین های خاصی است که به لخته شدن و منعقد شدن خون کمک می کند. پلاسمای مورد استفاده در پی آرپی پوست و مو همچنین از پروتئین های حمایت کنندۀ رشد تشکیل شده است.

پی آر پی در واقع از طریق جداسازی پلاسما از خون به دست می آید. طبق تحقیقات انجام شده در این روش، با تزریق کردن مادۀ پی آر پی به بافت های آسیب دیدۀ بدن می توان آن ها را برای رشد و ساختن سلول های سالم و جدید تحریک کرد و منجر به بهبودشان شد.

دلیل استفاده از این تکنیک این است که محققان بر این باورند تزریق متمرکز فاکتورهای رشد به بدن، ممکن است منجر به بهبود و بازسازی بهتر و سریع تری بشود. این روش تا کنون توسط جراحان ارتوپد و پزشکان مراقبت از زخم و پوست و زیبایی بسیاری برای بهبود زخم ها و بافت های نرم بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

این تکنیک می تواند خاصیت احیا کنندگی، درمان زخم ها، به حداقل رساندن کمیت و کیفیت منافذ پوستی زائد، ترمیم چین و چروک های پوست، ریزش مو و جوان سازی پوست را داشته باشد. پلاسمای غنی از پلاکت یا همان PRP، دارای فاکتورهای احیاکنندۀ رشد است و در PRP پوست با تحریک پوست و تولید کلاژن و سایر پروتئین های مهم، آن را جوان سازی و احیا می کند.

روش انجام پی آر پی پوست و مو

PRP پوست و مو فرآیندی است که معمولاً سه مرحله دارد و به زمان درمانی 4 تا 6 هفته ای نیازمند است.

 • در این مرحله مقداری خون به طور معمول از بازوی شما گرفته می شود و آن را درون سانتریفیوژ قرار می دهند. سانتریفیوژ ماشینی است که به سرعت می چرخد تا بتواند مایعاتی را که تراکم های مختلف دارند از هم جدا کند.
 • بعد از این که خون شما به مدت 10 دقیقه در سانتریفیوژ چرخید، سه لایۀ زیر از آن جدا می شود:

1.پلاسمایی ضعیف حاوی پلاکت ها 2. پلاسمای غنی از پلاکت ها 3. سلول های قرمز خون

 • در این مرحله پلاسمای غنی از پلاکت را به داخل سرنگ می کشند و در مناطقی از پوست سر یا صورت که نیاز به ترمیم و بازسازی دارد، تزریق پی آر پی پوست و پی آر پی مو انجام می شود.

تحقیقات کافی و تکمیل کننده در زمینۀ اثر بخشی PRP پوست در حال انجام است. به یاد داشته باشید که هر چه موادی را که قرار است به پوست یا مو تزریق کنید کمتر دستکاری کرده باشید، نتیجۀ بهتری خواهید گرفت. مطمئن شوید که سوزن های PRP پوست و مو را به صورت 90 درجه در دست می گیرید و سوزن ها نیز به صورت یکنواخت در زیر پوست نفوذ می کند. روند تزریق در PRP پوست معمولاً سی دقیقه به طول می انجامد و در صورتی که لازم باشد می توان هر چهار هفته یک بار نیز آن را تمدید و تکرار کرد. مهم ترین مزایایPRP مو و همچنین پوست این است که به جای تزریق کردن پر کننده ها و ژل های غیر طبیعی، مواد تزریقی را از بدن خودتان دریافت خواهید کرد

مزایای استفاده از روش های PRP پوست یا مو چیست ؟

کاربردهای بالینی بسیاری برای PRP مو و پوست وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل ریزش مو
 • بهبود زخم های به جا مانده از آکنه
 • رفع زخم های جراحی و بخیه
 • برطرف کردن رنگ دانه های پوست
 • برطرف کردن چین و چروک های روی صورت و دست ها

در پوست ما سلول هایی به نام فیبروپلاست وجود دارد که وظیفه اش ساختن پروتئین های مهمی مثل کلاژن و الاستین در بدن است. هر دوی این پروتئین ها نقش مهمی در حفظ شادابی و جوانی پوست به عهده دارند. از آن جایی که در این تکنیک از عوامل رشدی پلاکت های خود بیمار برای تزریق استفاده می شود، متخصصان پوست از خاصیت های ترمیم کنندگی آن برای درمان بسیاری از معضلات پوستی و مویی و به خصوص جوان سازی پوست به خوبی بهره می گیرند.

پی آر پی مو

تزریق به روش PRP پوست چه هدف های دیگری دارد ؟

درمان ریزش مو: پزشکان متخصص برای تقویت موها و جلوگیری از ریزش آن از روش تزریق PRP مو استفاده کرده اند. طبق نتایج تحقیقات، از سال 2014 از روش PRP پوست و مو برای درمان آلوپسی آندروژنی یا همان طاسی به صورت مکرر استفاده شده است.

درمان آسیب های وارد به تاندون ها: تاندون ها درواقع بافت های ضخیمی هستند که وظیفۀ متصل کردن ماهیچه ها به استخوان را به عهده دارند. پزشکان از روش پی آر پی پوست برای معالجه کردن مشکلات مزمن تاندون ها مثل تاندونیت آشیل در مچ پا و زانوها استفاده کرده اند.

ترمیم پس از عمل های جراحی: بعضی اوقات پزشکان پس از عمل جراحی ترمیم تاندون ها یا رباط های پاره شده، و برای تسریع فرایند بهبود و درمان، از روش تزریق پی آر پی پوست و پی آر پی مو استفاده می کنند.

درمان و کنترل پوکی استخوان ها: پزشکان در بعضی مواقع در روش PRP پوست، مایع پی آر پی را به زانوی افرادی که مبتلا به آرتروز هستند تزریق می کنند. PRP مو و پوست از تزریق اسید هیالورونیک که یک روش درمانی سنتی برای آرتروز وپوکی استخوان است است، برای درمان این بیماری ها مؤثرتر ظاهر شده است.

توجه داشته باشید که هیچ یک از این 4 کاربرد نام برده شده، به صورت قطعی دربارۀ تزریق به روش های PRP پوست و مو اثبات نشده است و ما نتیجۀ چند تحقیق گسترده را برای شما بیان کردیم و تحقیق های بیشتر در این زمینه همچنان در حال انجام است.

پی آر پی پوست

چگونه شما را برای تزریق پی آر پی پوست آماده می کنند ؟

به طور کلی چند مرحله برای آماده سازی فرد به منظور تزریق به روش PRP مو و پوست وجود دارد.

 • بعضی اوقات برای بی حسی محلول لیدوکائین را به صورت بی حسی موضعی در محل می مالند. برای استفاده از این روش PRP پوست لازم است که زودتر در محل درمان حاضر شوید که بی حسی به طور کامل انجام شود.
 • در یک روش دیگر، بی حس کنندۀ موضعی با محلول پی آر پی مخلوط می شود تا هر گونه ناراحتی و درد احتمالی در حین فرایند تزریق PRP مو و پوست را کاهش دهد.

پیش از تزریق پی آر پی پوست، انجام چه اقداماتی لازم است ؟

از آنجایی که این تکنیک عملی مبتنی بر پلاکت است، مهم است که پیش از تزریق PRP مصرف تمام داروهای قطع کنندۀ عملکرد پلاکت را متوقف کنید. اگر داروهایی مثل آسپرین، داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، موترین و داروهای رقیق کنندۀ خون مصرف می کنید، بهتر است پیش از پی آر پی پزشکتان را مطلع کنید.

عوارض انجام پی آر پی پوست و پی آر پی مو 

عوارض جانبی انجام PRP مو و پوست به شرح زیر است:

 • ایجاد بعضی از عفونت های موقتی
 • آسیب به رگ های خونی یا عصبی
 • حس درد در محل های تزریق
 • آسیب رسیدن به بافت مورد تزریق
 • تورم
 • کبودی
 • سوزش یا خارش در منطقۀ تزریق
 • ممکن است بدنتان به نوع بیهوشی یا بی حسی مورد استفاده در پی آر پی پوست نیز واکنش هایی نشان بدهد.

لازم است شما پیش از انجام تزریق به روش پی آر پی با پزشک خود در همۀ زمینه ها و انجام اقداماتی برای کاهش میزان عوارض به طور دقیق و تخصصی صحبت کنید و مشورت های لازم را بگیرید.

پس از انجام پی آر پی پوست و مو چه نتایجی می گیرید ؟

چند هفته بعد از انجام تزریق PRP مو یا PRP پوست کلاژن های تازه ای در پوست تشکیل می شوند و به رشد خود ادامه می دهند و سلول های سالم بیشتری را در زیر پوست شما ایجاد می کنند. در این شرایط خود بیمار نیز به خوبی شاهد بهبود کیفیت پوست خود و رنگ و بافت آن خواهد بود. هر چه زمان بیشتری از تزریق گذشته باشد، فرد پوست خود را شاداب تر و جوان تر و سالم تر خواهد یافت که روز به روز نیز شفاف و تمیز می شود. این به دلیل تشکیل شدن بافت ها و رگ های خونی جدید و کلاژن سازی های پیوسته است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *