عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی به گونه ای از عمل زیبایی بینی گفته می شود که بینی شکل و تناسب خود با دیگر اعضای صورت را از دست نداده باشد. قطعاً این جراحی برای زیبا کردن و تغییر شکل بینی انجام می گردد. اما به گونه‌ای است که اندازه و شکل آن متناسب با فرم دیگر اجزای صورت باشد و هیچ نشانه‌ای از عمل بر روی بینی دیده نشود. در این عمل شیب بینی و قوس آن به طور مناسب تنظیم می گردد.

همچنین زاویه بین بینی و پیشانی و همچنین بین لب و بینی کاملا متناسب است. بر خلاف مدل های عروسکی، در جراحی طبیعی بینی نوک بینی سر بالا نبوده و سوراخ ها فقط در موارد خاص جراحی می شوند. اندازه بینی و سوراخ ها نیز نسبت به اعضای صورت تناسب داشته و بیش از حد کوچک نمی گردد. با استفاده از این روش میتوان مواردی مثل انحراف، قوز و پولیپ بینی را نیز برطرف نمود.

مراحل انجام عمل بینی طبیعی

قبل از عمل ابتدا باید ظاهر و شرایط بینی شما و طراحی مد نظر شماست توسط جراح بررسی گردد. عواملی همچون ساختار استخوان‌ و غضروف های بینی، ظاهر بینی، ضخامت پوست و سن شما در عملی کردن طرح مورد نظر تاثیر گذار هستند.

برای موفقیت آمیز بودن عمل، جراح باید با توجه به این موارد شرایط مناسبی را محیا نماید. در مرحله بعد، جراح درباره تکنیک های جراحی، روش بیهوشی و ابزار های مورد استفاده با شما صحبت می کند.

همچنین درباره خطرات احتمالی جراحی طبیعی بینی و هزینه های آن به شما اطلاعات می دهد. توجه داشته باشید که بسیاری از بیمه ها تحت شرایط خاص هزینه های جراحی را تقبل می کنند. پس بهتر است قبل از شروع این مورد را نیز بررسی نمایید.

قبل از عمل بهتر است اطلاعاتی درباره بینی خود و شرایط قبلی که داشتید به جراح بدهید. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

  • جراحی های قبلی بر روی صورت
  • صدمات وارده به بینی و صورت
  • آلرژی و حساسیت به دارو ها
  • مشکلات تنفسی
  • مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
  • مصرف ویتامین ها و داروهای ضد افسردگی

دانستن این اطلاعات در زمان جراحی بسیار موثر و حیاتی است و از عواقب ناخواسته جلوگیری می کند. 

آماده سازی برای عمل طبیعی بینی

جراح برای آماده کردن شرایط مساعد، دستورالعمل هایی درباره خوردن و آشامیدن، مصرف سیگار، مصرف داروها و حتی درباره ساعات خواب و بیداری به شما خواهد داد. با رعایت این دستورالعمل ها می‌توانید جراحی راحت و به نسبت بی‌خطر را داشته باشید.

این نوع عمل ها معمولاً به صورت سرپایی ودر مطب انجام می گردد. با این کار مقدار هزینه به نسبت کتر شده و نیازی به بستری شدن نیست. اما حتماً فردی را برای کمک و همراهی بعد از عمل با خود به مطب ببرید.

بیهوشی قبل از جراحی بینی طبیعی

بیهوشی برای این نوع جراحی ها به دو صورت موضعی و عمومی انجام می شود. بیهوشی موضعی با استفاده از مواد بی حس کننده و تزریق آن در بینی و اطراف آن صورت می گیرد.

در نوع عمومی آن مداری داروی بیهوشی در رگ تزریق شده و شما به خواب کوتاه مدت میروید. نوع بی هوشی نیز با توجه به شرایط و حجم عمل و با تشخیص جراح تعیین می گردد. در هر دو نوع بی هوشی، هیچگونه درد و فشاری در حین عمل احساس نخواهید کرد.

نحوه عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی چگونه انجام می شود؟

در ابتدای عمل پوست بینی را با استفاده از ابزار از استخوان و غضروف زیر آن جدا می کنند. پس از آن اقدام به برش، سایش و یا تغییرات اساسی در شکل غضروف ها و استخوان ها می نمایند. تغییرات لازم برای رسیدن به ظاهری خوب و طبیعی بستگی به شرایط و روش های انجام عمل دارد.

انجام جراحی از نوع عمل بینی استخوانی و عمل بینی گوشتی  معمولاً یک یا ۲ ساعت طول می‌کشد. در صورت پیچیده بودن شرایط، جراحی نیاز به زمان بیشتری نیز دارد. در بسیاری از موارد، جراحی بینی طبیعی و ایجاد تغییرات لازم از داخل سوراخ های بینی انجام می شود. همچنین جراح می‌تواند از روش عمل بینی با لیزر نیز استفاده کند.

روش دیگری به نام ( جراحی باز ) نیز وجود دارد و از آن برای جراحی های پیشرفته استفاده می گردد. در این روش برشی را در تقسمت تیغه بینی ایجاد کرده و سپس بر روی بینی تغییرات ایجاد می کنند. ابزار هایی نظیر اسپلینت پلاستیکی و یا فیتیله های مخصوص برای تثبیت تیغه بینی در این روش به کار برده می شود.بعد از ایجاد تغییرات، پوست برداشته شده از روی بینی را بر روی استخوان و غضروف ها می کشند و بخیه می کنند.

عوارض جراحی طبیعی بینی

در این روش از جراحی، عوارض ناشی از کوچک کردن بینی و تغییرات استوان غضروف بسیار ناچیز است. در هر صورت احتمال وجود عوارضی همچون عفونت، خون‌ریزی یا واکنش به داروهای بیهوشی وجود دارد.

مویرگ های پاره در نتیجه ی انجام جراحی ممکن است به صورت نقاط کوچک و قرمز رنگ بر روی پوست دیده شوند. این موارد با گذر زمان برطرف شده و کم اهمیت هستند. اما ممکن است اثر آنها باقی بماند.

در صورت یکه جراح برش های لازم جهت تغییرات را از داخل بینی انجام داده باشد، پس از عمل اثری از جای برش ها دیده نخواهد شد. اما اگر از روش جراحی باز برای ایجاد برش و کوپک کردن استفاده کرده باشد، مهارت جراح در باقی ماندن یا از بین رفتن اثرات برش اهمیت دارد.

برای رفع این اثرات نیز می توان از عمل جراحی ثانویه یا عمل ترمیمی استفاده نمود.

مراقبت های بعد از جراحی طبیعی بینی

بعد از عمل و کاهش داروهای بیحسی حتماً احساس ورم در بینی و صورت خواهید داشت. احتمال بروز حس سر درد و کوفتگی نیز وجود دارد. برای کاهش درد می توانید از داروها و مسکن های تجویز شده استفاده نمایید.

برای رفع ورم و کبودی های دور چشم نیز می توانید به مدت 2 تا 3 روز از کمپرس سرد استفاده کنید. اینکار حس آرامش و راحتی به شما می دهد. در هر صورت، بیشتر ورم ها و کبودی های صورت ظرف ۲ یا ۳ هفته بعد از عمل ناپدید می شوند.

جهت جلوگیری از پارگی مویرگ ها و بخیه ها به هیچ عنوان با بینی خود تنفس نکشید. در هنگام خوابیدن نیز سر خود را رو به بالا نگه دارید. اگر از فیتیله در بینی استفاده شده باشد، میتوانید بعد از چند روز آن ها را خارج کنید.

در پایان یک یا ۲ هفته جهت خارج کردن پوشش های حفاظتی، ابزارها، اسپلینت ها و بخیه های موجود در بینی به پزشک مربوطه مراجعه نمایید. بعد از انجام جراحی طبیعی بینی از فعالیت هایی که گردش و فشار خون را بالا میبرد خودداری کنید.

انجام این فعالیت ها در مدت زمان مشخص شده برای شما ممنوع است :

  • برای ۲ تا ۳ هفته ؛ دویدن، شنا کردن، تمرین‌های کششی، روابط جنسی
  • برای ۸ هفته ؛ گرم کردن، خاراندن یا در معرض آفتاب قرار دادن بینی
  • برای ۸ هفته ؛ استفاده از لوازم آرایشی، لنز چشمی و استفاده از عینک

بعد از خارج کردن پوشش های حفاظتی، ابزارها، اسپلینت ها و فیتیله ها باید به مدت ۶ یا ۷ هفته از چسب بر روی بینی یا گونه استفاده کنید. این چسب ها به بافت ها بینی و صورت فرصت میدهد تا کاملاً ترمیم گردند.

توجه داشته باشید، بعد از عمل هر لحظه شرایط غیر عادی و مشکوک مشاهده کردید، سریعاً به پزشک اطلاع دهید. همچنین ارتباط خود را تا زمان کامل شدن دوره ترمیم و رفع التهاب ها با پزشک حفظ نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *