عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی

در واقع افرادی که دارای بینی های استخوانی می باشند دارای مشخصه هایی هستند که در این ردیف قرار می گیرند. در این افراد شما بینی را با پوستی نازک، پهنا و گوشت کمتری مشاهده می کنید. از آنجا که در دوران بلوغ، چهره و همچنین بینی تغییرات خاصی دارد عمل بینی استخوانی به یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی در سراسر دنیا تبدیل شده است.

بینی استخوانی چیست؟

بینی از استخوان و غضروف تشکیل شده است. در افرادی که بینی شامل برآمدگی و غضروفی سفت باشد، به آن بینی استخوانی یا غضروفی گفته می شود. برآمدگی در بینی می تواند علل مختلفی داشته باشد و می تواند با آسیب ها، مانند شکستن در دوران کودکی و یا بیش از حد رشد کردن استخوان و غضروف بینی مرتبط باشد. در بینی های استخوانی از بین بردن استخوان و غضروف نمی تواند به زیبایی کمک کند، بلکه نیاز به بهبود و ترمیم دارد تا هم مشکلات بینی برطرف شود و هم فرد چهره ای زیباتر را بدست آورد.

عمل بینی استخوانی

فراموش نکنید که پوست و بافت نرمی که استخوان و غضروف بینی را پوشش می دهد بخش مهمی از آن به شمار می رود. مهم است بدانیم که ضخامت پوست بر نتیجه عمل زیبایی بینی تاثیر می گذارد. اگر پوست بینی بیش از حد ضخیم باشد، نوک بینی گرد می شود و اگر پوست بینی بیش از حد نازک باشد، ناهنجاری های زیر پوستی به راحتی قابل مشاهده است.

انعطاف پذیری یکی دیگر از عوامل مهمی است که نباید از آن غافل شد. پوست با انعطاف پذیری بالا، به بافت می چسبد و شکل بینی را بهتر می کند، در حالی که پوست ضعیف دارای نوکی گرد خواهد شد و با تورم طولانی همراه خواهد بود. در این مورد، تطابق ظاهر و تناسب بینی با قسمت های دیگر صورت بسیار مهم است.

عمل بینی استخوانی به چه عللی انجام می شود؟

 • اگر فرد از شکل، اندازه یا زاویه بینی خود ناراضی باشد.
 • اگر بینی بیش از حد بزرگ است، خیلی کوچک است و یا با بقیه چهره شما هیچ تناسبی ندارد.
 • اگر مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی های مختلف در داخل بینی وجود داشته باشد.
 • عمل بینی استخوانی بیشتر به علت وجود استخوان یا غضروف اضافی است و بیماران از برآمدگی موجود روی بینی خود شکایت دارند.
نحوه انجام عمل بینی استخوانی

نحوه انجام عمل بینی استخوانی

جراحان زیبایی عمل بینی استخوانی را معمولا به دو شیوه جراحی باز و بسته انجام می دهند.

عمل بینی استخوانی به روش باز

طی این شیوه بر روی کلوما برشی سطحی زده می شود تا پوست بینی از استخوان آن مجزا شود و جراح به راحتی بتواند تغییرات مورد نیاز را به وجود آورد. همچنین جراح سعی دارد تا تمامی اختلالاتی که منجر به تنفس نادرست و سایر مشکلات می شود را برطرف کند. بدین ترتیب سطح بالایی بینی به طور کامل به سمت بالا هدایت می شود و جراح می تواند یک دید واضح و مستقیم داشته باشد.

عمل بینی استخوانی به روش بسته

در این روش جراح بر روی کلوما هیچ برشی ایجاد نخواهد کرد و تمامی اتفاقات و تغییرات در درون بینی شکل می گیرد. در واقع در این شیوه همانند روش باز جراح یک دید واضح و مستقیم ندارد. یکی از مزیت هایی که برای این روش در نظر گرفته می شود عدم برش بر روی کلوماست که سطح التهابات بعد از عمل را به حداقل ممکن می رساند.

درصد موفقیت و عوارض جراحی بینی استخوانی

درصد موفقیت عمل زیبایی بینی استخوانی به فاکتور های متعددی بستگی دارد اما در حالت کلی رقم بالا و قابل قبولی می باشد. در حقیقت به علت کمتر بودن پوست و حالت گوشتی در بینی های استخوانی درصد موفقیت بالاتری را در مقایسه با بینی های گوشتی به خود اختصاص می دهند.

در حالت نرمال وجود التهابات بعد از عمل یک امر طبیعی است اما در برخی مواقع ورم در بینی های استخوانی حتی چندین ماه پس از عمل مشاهده می شود که در ردیف عوارض عمل بینی استخوانی قرار خواهد گرفت. اگر این التهابات طولانی مدت شود، می تواند منجر به بروز گوشت های اضافی در ناحیه بینی شود که در مواردی با تزریق کورتون همراه خواهد بود.

آیا عمل بینی استخوانی با لیزر امکان پذیر است؟

خوشبختانه یا متاسفانه در حال حاضر لیزر نتوانسته است جایگاه خاص و کاربردی در عمل بینی استخوانی پیدا کند. تزریق ژل در بینی های استخوانی در برخی از مراکز برای هم سطح شدن برآمدگی بینی با دو طرف آن انجام می شود اما لیزر درمانی برای رفع اختلالات موجود یا زیبایی هنوز صورت نگرفته و نتایجی از آن ثبت نشده است.

بهترین جراح عمل بینی استخوانی

فراموش نکنید که انتخاب جراح از مهم ترین گام ها در جراحی زیبایی بینی می باشد. در بسیاری از موارد افراد به جراحانی مراجعه می کنند که دوستان و آشنایان آن ها قبلا تحت درمان وی بوده اند و به نتایج مطلوبی دست یافته اند. اعتماد به یک جراح بسیار مهم است و سطح تجربه و مهارت و حتی سلیقه شخصی او در زیبایی بینی فرد بسیار تاثیرگذار می باشد.

آیا در جراحی بینی استخوانی امکان برگشت نتایج وجود دارد؟

گاهی اوقات افراد از پس از جراحی های زیبایی از برگشت پذیری نتایج عمل ترس و واهمه دارند. بهترین توصیه و پیشنهاد برای این افراد ترغیب آن ها به انجام مراقبت های بعد از عمل می باشد که سبب می شود بهترین نتایج در اختیارشان قرار گرفته و هیچ گونه برگشت پذیری یا عوارض احتمالی را تجربه نکنند. انجام مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی منجر به رفع تمامی کبودی ها و تورمات خواهد شد و فرد یک بینی زیبا و بدون مشکل خواهد داشت.

توجه داشته باشید که در حالت طبیعی بینی های استخوانی چون از غضروف هایی مستحکم برخوردارند طی عمل جراحی تغییر شکل بیشتری خواهند داشت و همچنین به تبع آن این تغییرات بسیار پایدارتر خواهد بود. متاسفانه در عمل بینی گوشتی نمی توانیم انتظار داشته باشیم که یک بینی قلمی خیلی ظریف را مشاهده کنیم و در برخی موارد ممکن است از پیوند های غضروفی نیز برای ایجاد تغییراتی همیشگی و پایدار استفاده شود.

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل بینی استخوانی می باشید؟

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل بینی استخوانی می باشید؟

برای اینکه متوجه شوید آیا شما یک کاندید خوب برای جراحی بینی استخوانی می باشید یا خیر باید حتما با یک پزشک متخصص مشاوره خصوصی داشته باشید و در رابطه با موارد مختلفی به بحث و گفتگو بپردازید. بدون شک جراح در این جلسه مشاوره تمامی سوابق پزشکی شما را به دقت بررسی می کند و از لحاظ نوع پوست، فرم بینی، آمادگی های روحی و روانی و … شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. برخی از بیماران با توجه به اینکه اختلال یا مشکل خاصی را احساس نمی کنند صرفا جهت زیباتر شدن چهره خود به پزشک مراجعه خواهند کرد.

هزینه عمل بینی استخوانی

همانطور که می دانید هزینه عمل زیبایی بینی برای همه افراد یکسان نیست. ابتدا پزشک جراح باید بینی فرد را به طور کامل معاینه و بررسی کند و تمامی اختلالات موجود را موشکافی نماید. برخی از بیماران تنها برای زیبایی بینی خود مراجعه می کنند و برخی دیگر در کنار زیبایی به رفع مشکلات تنفسی و … می پردازند که تمامی این فاکتور ها در کنار هم بر روی هزینه عمل بینی استخوانی تاثیرگذار است. توجه داشته باشید که ممکن است در برخی از عمل های زیبایی بینی استخوانی شرایط بیمار خاص بوده و کار برای جراح دشوار و سخت تر باشد که این امر بر بالا رفتن هزینه اثر مستقیم دارد.

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

 • استفاده منظم از کمپرس سرد تا چند روز اول به میزان زیادی به رفع التهابات بینی کمک می کند.
 • برخی از پزشکان با توجه به شرایط بیمار ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای جلوگیری از عفونت و سایر موارد تجویز کنند که می تواند سبب بهبودی هر چه سریعتر او شود. دارو های بدون نسخه، آرام بخش ها و دگزامتازون هر کدام بر اساس میزان تورم و نیاز بیمار برای وی تجویز می شود و بهتر است که از مصرف بیش از حد دارو ها اجتناب شود.
 • توجه کنید که یکی از مهم ترین اصول پس از عمل بینی استخوانی توجه به عدم خیس شدن پانسمان یا چسب روی بینی می باشد و سریعا بر روی نتایج مطلوب حاصل از جراحی اثر می گذارد.
 • داشتن یک رژیم غذایی متناسب در روند بهبود فرد تاثیر مستقیم دارد. استفاده از خوراکی های ارگانیک و گرم و بخصوص استفاده از آب جوشیده ولرم بسیار مهم است. در رژیم غذایی از خوراکی های نرم و سوپ های سبزیجات تازه استفاده کنید. هر گونه نوشیدنی کافئین دار و مشروبات الکلی می تواند تا مدت ها روند بهبودی شما را به تاخیر اندازد.
 • ماساژ بینی یکی از شیوه های کمکی و موثر در زیباتر شدن و بهبود سریع تر شکل و اختلالات قبلی می باشد.
 • نحوه و زاویه خوابیدن را حتما درست کنید. تا مدتی طاقباز خوابیدن بسیار بهتر است.
 • خندیدن و گریه کردن شدید بر روی بینی اثر می گذارد پس سعی کنید هیجانات خود را به خوبی کنترل کنید.
 • فعالیت های سنگین و انجام ورزش هایی که با سر و قرار گرفتن بینی در حالت پایین سر و کار دارد برای فرد تا مدتی ممنوع می باشد.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *