همه چیز درباره لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش جراحی است که چربی هایی را از بین می برد که از طریق رژیم غذایی و ورزش از بین نمی رود. لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی نیز گفته می شود و لیپوسکوپی مکش ، لیپکتومی یا لیپو است که نوعی جراحی زیبایی محسوب می شود که چربی ها را از بدن “مکیده” می کند.

البته این چربی ها غالباً در شکم ، ران ، باسن ، گردن ، چانه ، قسمت فوقانی و پشت بازوها ، استفاده می شود.

لیپوساکشن شایعترین جراحی زیبایی در ایالات متحده است و  بیش از 300000 جراحی هر ساله در ایالات متحده انجام می شود و هزینه های آن تقریباً بین 2 تا 3 تا 500 دلار است.

حقایقی در مورد لیپوساکشن

عمل به طور معمول تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
لیپوساکشن ابزاری برای کاهش وزن نیست بلکه یک روش زیبایی و ظریف است.
خطرات آن شامل عفونت و زخم است

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش کلی کاهش وزن نیست و افرادی که تحت لیپوساکشن قرار می گیرند معمولاً از وزن بدن زیادی برخوردار هستند اما دوست دارند چربی های نامطلوب بدن را از بین ببرند.

در واقع لیپوساکشن یک روش کلی کاهش وزن نیست  و در واقع  یک درمان چاقی و اضافه وزن محسوب نمی شود وهدف آن زیبایی ظاهری است.

این عمل سلولهای چربی را به طور دائمی از بین می برد و باعث تغییر شکل بدن می شود. با این وجود ، اگر بیمار بعد از عمل شیوه زندگی سالمی نداشته باشد ، این خطر وجود دارد که سلولهای چربی باقی مانده بزرگتر شوند و فرد دوباره چاق شود زیرا که مقدار چربی که با خیال راحت از بین می رود محدود است.همچنین دارای برخی از خطرات از جمله عفونت ، بی حسی و جای زخم است. 

جراح پلاستیک یا پوستی این روش را روی باسن ، شکم ، ران ، باسن ، پشت ، بازو یا صورت انجام می دهد تا شکل بدن را بهبود بخشد. اما لیپوساکشن با سایر جراحی های پلاستیک از جمله لیفت صورت ، جراحی سینه و  شکم قابل اجرا است .

در واقع لیپوساکشن یک عمل جراحی است که همراه با خطراتی نیز همراه می باشد. بنابراین قبل از این عمل جراحی حداقل باید:

  • حدود 30٪ از وزن ایده آل خود را کم کنید
  • سیگار نکشید
  • در صورت بروز مشکلاتی در  جریان خون یا داشتن بیماری قلبی ، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیفی ، پزشکان این روش را توصیه نمی کنند.

چه چیزی باید قبل از عمل دانست؟

اولین قدم مشاوره با جراح خود است به این صورت که باید در ابتدا در مورد اهداف خود ، خطرات و مزایا و هزینه های آن با پزشک خود صحبت کنید. 

اگر هرگونه آلرژی  و هر نوع دارویی که مصرف می کنید ، از جمله مکمل های بدون نسخه و گیاهی باید به جراح خود بگویید . پزشک به احتمال زیاد توصیه خواهد كرد كه چندین هفته قبل از عمل از مصرف داروهای خاصی مانند رقیق كننده خون و برخی از مسكن های ضد خون خودداری كنید.

لیپوساکشن در مطب پزشک یا مرکز جراحی انجام می شود. اما باید اطمینان حاصل کنید که مکانی که در آن کار خود را انجام می دهید معتبر باشد و از استانداردهای حرفه ای و ایمنی برخوردار باشد.

انواع لیپوساکشن

انواع لیپوساکشن

تنها چند روش مختلف لیپوساکشن وجود دارد. اما آنچه که درهمه این روشها مشترک هستند استفاده از یک لوله نازک به نام کانول است که به خلاء وصل می شود تا چربی بدن را مکش کند.
لیپوساکشن Tumescent رایج ترین روش است. در این روش جراح یک محلول استریل را به نواحی چربی بدن تزریق می کند. این محلول از لیدوکائین و اپی نفرین تشکیل شده است و باعث مکش چربی بدون کاهش خون و درد کمتر می شود.
لیپوساکشن با کمک لیزر یا SmartLipo از لیزر برای مایع کردن چربی استفاده می کند.

بهبودی این عمل جراحی چقدر طولانی است؟

بسته به نوع جراحی که انجام داده اید لازم نیست در بیمارستان بمانید. اما باید حداقل چند هفته انتظار کبودی ، تورم و درد داشته باشید.
برای کنترل ورم جراح شما را مجبور میکند 1 تا 2 ماه بعد از عمل از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
احتمالاً برای جلوگیری از عفونت نیز باید مقداری آنتی بیوتیک مصرف کنید . بیشتر افراد بعد از طی 2 هفته دوباره به فعالیتهای عادی خود برمیگردند، اما این برای هر شخصی متفاوت است.

خطرات لیپوساکشن چیست؟

چندین خطرات احتمالی به طور مستقیم با لیپوساکشن مرتبط است که باید در نظر گرفته شود ، از جمله:
• خون ریزی
• عوارض ناشی از بی حسی
• شوک (معمولاً بعد از دریافت مایعات کافی در حین عمل صورت می گیرد)
• تجمع مایع (جمع مایعات در زیر پوست)
• عفونتها
• آمبولی چربی (وقتی تکه های چربی از هم جدا می شوند و جریان خون را مسدود می کنند)
• سوختگی
• واکنش بدن به لیدوکائین
• تغییر در احساس پوستی؛ بی حسی
• آسیب به اعصاب ، رگ های خونی ، عضلات ، ریه ها و اندام های شکمی

خطر دیگر لخته شدن خون در رگهای خونی است. اما ممکن است قسمتهای دیگر بدن مانند ریه های شما نیز توسط لخته ها مسدود شود که می تواند بسیار خطرناک باشد .

مضرات لیپو ساکشن

حتی اگر می توانید با کمک روش لیپوساکشن چربی اضافی بدن خود را از دست دهید اما باز هم محدودیت های خاصی وجود دارد. این مضرات شامل نتیجه ناموفق روش لیپوساکشن است که به پزشک و شهرت مرتبط است زیرا نام و تجربه تا حدودی این ضرر را کاهش دهد.

شکل ناهموار بدن

یکی دیگر از مضراتی که افراد برای حل چربی اضافی خود از فرایند لیپوساکشن استفاده می کنند ، شکل نابرابر بدن پس از اتمام عمل لیپوساکشن است. مجدداً لازم است که حتی بعد از انجام لیپوساکشن جراحی اضافی انجام شود تا این شکل ناهموار بدن رفع شود که واقعاً خطرناک خواهد بود.

افزایش وزن بعد از لیپوساکشن

هیچ تضمینی وجود ندارد که افراد بعد از انجام عمل جراحی دچار افزایش وزن میشوند. زیراکه لیپوساکشن یک روش دائمی برای از بین بردن چربی اضافی بدن نیست. به طور کلی افراد دارای مشکل اضافه وزن یا چاقی تمایل به خوردن مواد غذایی سرشار از چربی دارند. حتی پس از چند هفته لیپوساکشن اگر عادت غذایی ناسالم را ادامه دهید ، باعث ایجاد دوباره چربی اضافی میشود.

هزینه های گران

لیپوساکشن روشی است که باید هزینه زیادی را صرف آن کرد و واقعاً هزینه بر است. بنابراین ، از نظر هزینه لیپوساکشن دارای یک نقطه ضعف بزرگ است.

زخم

برخی از افراد از نتیجه جای زخم لیپوساکشن شکایت دارند چراکه بعضی اوقات اگر این عمل موفقیت آمیز نباشد ، نمای بعد از عمل زخم آور و نا زیبا می شود. در طی فرآیند لیپوساکشن ، برش کوچکی در بدن ایجاد می شود. از آنجا که این جای زخم روی شکم باعث ایجاد چین و چروک طبیعی روی پوست می شود.

مزایای استفاده از لیپو ساکشن

افرادی که این جراحی را انجام می دهند امید به دریافت نتایج مثبت دارند. درسته ، برخی از مزایای لیپوساکشن در صورت موفقیت عمل جراحی ایجاد می شود.

ظاهری زیبا

بعد از اتمام مراحل می توانید ظاهری باریک و زیبا داشته باشید. همچنین چربی های اضافی که در زیر پوست تان نیز هست از بین می رود.

بالا رفتن سطح اعتماد به نفس

با کمک فرایند لیپوساکشن می توانید اعتماد به نفس تان را بالا ببرید. عموماً افرادی که از بدن مناسبی برخوردار هستند از ضعف و بی حسی رنج می برند که این می تواند تأثیر منفی بر ظاهر عمومی شخص داشته باشد.

از بین رفتن چربی های اضافه

از آنجایی که این یک روش سریع برای از بین بردن چربی های اضافی بدن است ، می توانید فقط یک یا دو هفته پس از انجام لیپوساکشن ، بدن بسیار خوبی داشته باشید. این روند نسبت به روند ورزش و رژیم غذایی بسیار سریع تر است.

انتخاب قسمتی از بدن برای انجام جراحی

شما می توانید منطقه خاصی را انتخاب کنید و به راحتی و از طریق فرآیند لیپوساکشن وزن یا چربی را در آن منطقه خاص کاهش دهید. بر خلاف روش های دیگر کاهش چربی ، لیپوساکشن روشی است که از طریق آن می توانید بخشی از بدن خود را انتخاب کرده و روند لیپوساکشن را انجام دهید.

برای به حداقل رساندن درد قبل از عمل باید:
• در مورد نگرانی از درد با پزشک خود صحبت کنید
• در مورد نوع بیهوشی که استفاده خواهد شد با پزشک خود بحث کنید
• درمورد هرگونه دارویی که می توانید قبل از عمل مصرف کنید باید بدانید
برای به حداقل رساندن درد بعد از عمل، باید:
• تمام داروهای تجویز شده ، از جمله قرص های درد را مصرف کنید
• سعی کنید استراحت کنید
• مایعات بنوشید
• از خوردن نمک خودداری کنید ، زیرا که می تواند ورم شما را افزایش دهد

عوارض جانبی طولانی مدت

اثرات جانبی طولانی مدت لیپوساکشن متفاوت است. لیپوساکشن به طور دائم سلولهای چربی را از مناطق خاص بدن از بین می برد. بنابراین ، در صورت افزایش وزن ، چربی ها دوباره در قسمت های مختلف بدن ذخیره می شود و چربی جدید در زیر پوست عمیق تر ظاهر میشود و اگر در اطراف کبد یا قلب رشد کند ، بسیار خطرناک است.

برخی از افراد بعد از این جراحی آسیب عصبی دائمی و تغییر در احساس پوست را تجربه می کنند. برخی دیگر نیز ممکن است پوستی متورم در انها ایجاد شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *