تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش‌هایی است که به رفع چین‌و‌چروک ناشی از افزایش سن کمک می‌کند. افزایش سن و کاهش شادابی صورت باعث می‌شود افراد به سراغ روش‌های پزشکی بروند. بوتاکس شکل تخلیص و آماده‌شده‌ی سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است که با فلج کردن عضلات زیر پوست، چین‌و‌چروک‌های صورت را رفع می‌کند. بوتاکس نباید به گونه‌ای تزریق شود که قادر به نشان دادن حالت‌های خنده و اخم و عصبانیت نباشید.

نتیجه تزریق بوتاکس زمانی مشخص می‌شود که به بهترین شکل و توسط پزشک متخصص و آشنا با آناتومی صورت تزریق شود. چهره فرد بعد از تزریق و رفع ورم و کبودی‌ها نباید غیرطبیعی به نظر برسد. رعایت معیارهای زیبایی به داشتن چهره زیبا کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس به دارویی گفته می‌شود که در واقع نوعی سم است برای برطرف کردن چروک به کار برده می‌شود. طریقه عمل کرد این ماده به این شکل است که با فلج کردن عضلات زیرپوستی چروک‌های صورت را صاف و ظاهر فرد را جوان می‌کند. بوتاکس در محل پیشانی برای ازبین‌بردن خط اخم همچنین ازبین‌بردن خطوط اطراف چشم و دهان که به هنگام خندیدن ایجاد شده است استفاده می‌گردد. در مواردی هم هست که برای کاهش تعرق در کف دست و یا زیر بغل استفاده می‌شود. جالب است بدانید که بوتاکس در درمان بیماری‎‌های بلفارواسپاسم، لوچی، میگرن مزمن و دیستونی موثر است.

کاربرد بوتاکس

 • برطرف کردن خط اخم و خطوط روی پیشانی و خطوط دور چشم
 • تغییر در فرم و شکل دادن به ابروها
 • محو کردن خطوط دور لب و بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی
 • کم کردن و یا از بین بردن چاله چانه
 • ازبین‌بردن خطوط عرضی و عمودی گردن
نحوه تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس

این عمل کمتر از یک ساعت و نیاز به بیهوشی ندارد، البته بنا به درخواست بیمار بیهوشی موضعی انجام می‌پذیرد. پزشک پس از پاک کردن پوست بوتاکس را تزریق می‎‌کند. بعد از تزریق ماده‌ای به نام توکسین در محلول وجود دارد، که این محلول سیگنال‎‌هایی را که از عصب به عضله فرستاده می‌شود، مسدود می‌کند و نتیجه عضلات قدرت انقباض را از دست می‌دهند. انقباض عضلات روی پوست چروک ایجاد می‌کند و وقتی عضلات شل می‌شود، باعث صاف شدن چروک‌های ایجاد شده می‌شود.

محل تزریق با استفاده از کیسه یخ سرد می‌شود تا میزان ناراحتی ناشی از تزریق کاهش پیدا کند. معمولا اثر بوتاکس بسته به میزان چروک‌ها و سوابق تزریق بین 3 الی 6 ماه باقی می‌ماند و بعد از آن دوباره باید تمدید شود.

عوارض بوتاکس

بوتاکس جذب عضلات محل تزریق و مقادیری از آن وارد گردش خونتان می‌شود، مقدار ناچیزی که برای باز کردن چروک‌ها به کار می‌رود، می‎توان گفت که باعث ایجاد عارضه مهمی نمی‎شود. مانند هر تزریق دیگری دارای سوزش و قرمزی در محلی که در آن تزریق انجام شده است وجود دارد که طولانی مدت نیست و پس از چند ساعت از بین می‎رود.

 علاوه براین تزریق بوتاکس همراه با سردرد، تهوع خفیف و علائم سرماخوردگی است که عارضه خاصی از لحاظ جسمی ایجاد نمی‌کند. بوتاکس می‌تواند موجب افتادگی پلک، ایجاد حالت انجماد به علت فلج عضلانی در صورت شود.

 • اختلال در بینایی
 • ضعف در نواحی دیگر که تزریق در آن انجام نشده است.
 • اختلال در بلعیدن، صحبت کردن و یا حتی تنفس کردن
 • واکنش نسبت به بوتاکس در صورت آلرژی داشتن (علائمی از قبیل خارش، تنگی قفسه‌سینه، تورم شدید)
 • حرکت کردن ماده بوتاکس در بدن ممکن است باعث بی‌حسی خفیف شود.

چه کسانی منع تزریق بوتاکس دارند؟

زنان شیرده و باردار، افرادی که بیماری نارسایی کلیوی، وارفارین و هپارین و همچنین بیماران میاستنی گراویس، سندروم ایتون لامبرت دارند. مصرف کنندگان آمینوگلیکوزیدها باید از دوره مصرف داروهایشان یک هفته گذشته باشد از جمله مواردی هستند که نباید از بوتاکس استفاده کنند.

همچنین به افرادی که سنی کمتر از 18 سال یا بیشتر از 75 سال دارند توصیه نمی‌شود که دست به تزریق بوتاکس بزنند. معمولا افرادی که بین 30 الی 50 سال گزینه‌های مناسبی برای اینکار هستند. مردان و زنان بزرگسال که از سلامت جسمی خوبی برخوردارند گزینه‌ی مناسبی برای انجام بوتاکس هستند.

کاربرد بوتاکس در موارد غیر زیبایی

تزريق بوتاكس تنها برای زیبایی انجام نمی‌شود، از بوتاکس می‌توانید برای درمان اسپاسم ماهيچه صورت يا ديگر قسمت‌ها، پرش پلک، اسپاسم ماهيچه‌های گردن‌، انقباض و تیک گردن‌، لوچی شديد چشم‌ها نیز استفاده کرد.

بهترین برند های بوتاکس

بهترین برند‌های بوتاکس

بهترین برندهایی که مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو دارند شامل دیسپورت انگلیسی، مصپورت ایرانی و نورونوکس کره‌ای می‌باشد که همگی دارای مجوز وزارت بهداشت هستند. هنگام مراجعه به کلینیک‌ها حتما نوع بوتاکس تزریقی را دقت کنید .برندهای چینی مجوز ندارند و معمولا افراد فریب قیمت ارزان آن ها را می‌خورند و متاسفانه با عوارض جبران ناپذیری همراه هستند.

برای مثال اگر از این بوتاکس در اطراف چشم استفاده شود، ممکن است منجر به نابینایی شود. در کنار برند بوتاکس، حتما پزشک ماهر و باتجربه را در این زمینه انتخاب کنید. عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن و استفاده از برند نامناسب ایجاد می‌شود.

قبل و بعد از تزریق بوتاکس

 • از مصرف آسپرین، ایپوپروفن، اکسیدیرین، سنت جان وارت، ویتامین ایی، امگا 3 ، گینگو بلیبا و زنجبیل خودداری نمایید.
 • اثر بوتاکس حداکثر تا دو هفته با رعایت مراقبت‌های پس از تزریق شروع می‎شود. مدت زمان اثر هر تزریق حداکثر تا 6 ماه می‌باشد که در هر فرد بسته به میزان شدت چروک و سابقه تزریق متفاوت می‌‎باشد.
 • حداقل تا 24 ساعت کارهایی از قبیل خارش و ماساژ در پوست، استحمام، وضو گرفتن و به طور کل در معرض آب قرار گرفتن، در معرض نور مستقیم خورشید وحتی گرما ، استفاده از کرم، قرار گرفتن موقعیت سر به سمت پایین، خوابیدن فرد به پهلو و حالت دمر از جمله کارهای منع شده بعد از بوتاکس است.
 • بیمار به مدت حداکثر 4 ساعت به حالت نشسته و یا ایستاده باشد.
 • قبل و بعد از عمل از بوتاکس از کمپرس یخ استفاده کنید که به کبودی کمتر کمک می‎کند.
 • معمولا از بیمار خواسته می شود تا دو ساعت بعد از تزریق از منبسط و منقبض کردن صورت خود جلوگیری کند.
آیا بوتاکس مورد تایید FDA می‌باشد؟

بوتاکس توسط FDA تایید شده است. این درمان غیرجراحی با کمترین میزان تهاجم نیازی به زمان ترمیم نداشته و میزان نارضایتی نیز کم است.

شما چه نتایجی را می‌توانید انتظار داشته باشید؟

نتیجه درمان بعد از چند روز قابل مشاهده خواهد بود و در طول 1 هفته خطوط به وجود آمده بهتر خواهد شد. نتیجه تزریق بوتاکس برای مدت 4 الی 6 ماه باقی خواهد ماند. در صورت عدم تزریق مجدد، تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان برمی‌گردند.

بوتاکس بی‌خطر است؟

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که با دوز بسیار پایین تجویز می‌شود. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می‌شود و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی‌کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *