جراحی ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)

جراحی ژنیکوماستی یا جراحی کوچک کردن سینه مردان امروزه به کمک آقایانی آمده است که به دلیل بزرگ بودن سینه‌ها، ظاهر ناخوشایندی دارند. این جراحی که یکی از جراحی سینه محسوب می‌شود، جهت کاهش حجم سینه آقایان استفاده می‌شود.

همانطور که قطعا می‌دانید به طور معمول آقایان سینه های همواری دارند. ژنیکوماستی اصطلاح پزشکی برای بزرگ بودن سینه آقایان است که معمولا به صورت نامتقارن است. این عارضه ممکن است در یکی یا هر دو سینه‌ها مشاهده می‌شود.

ژنیکوماستی

علت بزرگ بودن سینه مردان

علت اصلی این عارضه معمولا بر هم خوردن تعادل و توازن هورمون های استروزن و تستسترون است. به همین دلیل ممکن است در سنین بلوغ این مشکل مشاهده شود که طبیعی است و به مررور خود به خود رفع می‌شود و گاهی نیز باید به فکر درمان باشید. هورمون استروژن بیشتر در بانوان تشرح می شود و تستسترون در آقایان، تشریح بیش از اندازه هورمون استروژن در آقایان موجب افزایش حجم سینه آنها می‌شود.

بسیاری از نوزادان پسر با سینه‌های بزرگ به دنیا می‌آیند که همانطور که گفته شده به علت هورمون استروژنی است که از طریق جفت ، از بدن مادر وارد بدن نوزاد شده و بعد از چند روز رفع می‌شود.

یکی دیگر از علت های رایج افزایش سایز بافت سینه آقایان چاقی و اضافه وزن است و کاملا طبیعی است زیرا این ناحیه نیز مانند سایر قسمت‌های بدن می‌تواند چربی های اضافه را ذخیره نماید در افراد چاق این بزرگی اگر به شکل طبیعی باشد، نگران کننده نیست .با کاهش وزن می‌توان تا حدودی آن را برطرف کرد.

افزایش سن، تومورها، پرکاری تیروئید، نارسایی کلیوی و نارسایی کبد و سیروز، شیمی درمانی برای سرطان و درمان هورمونی سرطان پروستات از دیگر علت هایی هستند که علت ابتلا به ژنیکوماستی می‌باشند. تشخیص پزشک و یافتن علت این عارضه تاثیر بسزایی در روند درمان دارد.

علل شایع ژنیکوماستی

عواملی که می‌تواند باعث ژنیکوماستی شود به شرح زیر است:

 • میزان بیش از حد استروژن
 • تغییرات هورمونی طبیعی
 • مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی
 • استفاده از برخی داروها و عوارض جانبی ناشی از مصرف آنها
 • شرایط جسمانی و وضعیت سلامتی

علائم ژنیکوماستی

توصیه می‌شود افرادی که علائم زیر را دارند حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند:

 • متورم شدن سینه وارج شدن از اندازه نرمال
 • سفت شدن سینه
 • درد در ناحیه سینه
 • التهاب
 • ترشح از نوک سینه
جراحی ژنیکوماستی


اگر فکر می کنید که سینه‌های در حال رشد و یا علائم بالا را دارید!

بهتر است با پزشک مشورت کنید شاید شما نیاز به جراحی ژنیکوماستی داشته باشید!

تشخیص و درمان ژنیکوماستی

برای تشخیص این عارضه در ابتدا باید پزشک معالج سوابق پزشکی و شرایط بیمار را بررسی نماید. اگر بیمار دارو مصرف می کند باید پزشک را از این بابت آگاه نماید. معاینه فیزیکی سینه و بررسی بافت سینه نیز به تشخیص قطعی کمک می‌کند.

پزشک در صورت نیاز آزمایش خون و ماموگرافی، سی تی اسکن، MRI، اولتراسوند بیضه ای و بیوپسی را نیز ممکن است تجویز نماید.

جهت درمان دو روش وجود دارد . درمان دارویی و جراحی ژنیکوماستی :

اگر این عارضه به خودی خود از بین نرفت باید از درمان دارویی استفاده کرد که دارو های متفاوتی وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار آنها را تجویز می‌کند. نکته مهمی که در مصرف این دارو ها وجود دارد این است که نباید خودسرانه و بدون اطلاع پزشک دوز آن را تغییر داد زیرا مشکلات زیادی را برای فرد وجود می آورد.

اگر درمان دارویی به موقع شروع نشود ممکن است بدن بیمار به درمان پاسخ مناسبی ندهد، در این مواقع از جراحی استفاده می‌شود. برای درمان بهتر است به پزشک متخصص غدد مراجعه نمایید و برای جراحی می توانید به جراح پلاستیک و زیبایی مراجعه نمایید.

انواع ژنیکوماستی

انواع ژنیکوماستی به شرح زیر است:

ژنیکوماستی طبیعی

این نوع از ژنیکوماستی عموما در بین پسران 12 الی 15 سال و مردانی که سن آنها بیشتر از 65 سال است پدیدار می‌شود. البته سطح تستوسترون در مردان سن بالا حدود یک تا دو سال طول می‌کشد تا خود به خود عقب نشینی کند.

ژنیکوماستی غده‌ای خالص

این نوع ژنیکوماستی بیشتر در بدنسازان دیده می‌شود و که به علت مصرف بیش از حد استروئید می‌باشد. در درمان این نوع از ژنیکوماستی، غده سینه بیمار توسط جراحی برداشته می‌شود.

ژنیکوماستی بزرگسالان

ژنیکوماستی بزرگسالان که از انواع شایع آن است، نوعی است که رسوبات چربی در بافت غددی نمایان است. برای درمان این نوع پزشک ممکن است انجام جراحی را توصیه کنند.

ژنیکوماستی غیر متقارن یا یک طرفه

این نوع ژنیکوماستی در یک یا هر دو سینه اما با درجات مختلف پدیدار می‌شود، که در آن یک سینه بزرگتر از دیگری است. درمان این نوع از ژنیکوماستی عموما عمل جراحی است.

ژنیکوماستی شدید

این نوع از ژنیکوماستی عموما در افرادی پدیدار می‌شود که الاستیسیته پوست خود را با افزایش سن از دست داده‌اند و همینطور کسانی که در یک مقطع از زندگی خود چاق بوده و یا اضافه وزن داشته‌اند و با کاهش وزن خود دچار افتادگی در پوست خود شده‌اند. برای درمان ژنیکوماستی شدید نیز انجام جراحی توصیه می شود

ژنیکوماستی نوجوانان

این نوع از ژنیکوماستی به صورت ارثی بوده که عموما در پسران 9 الی 14 سال دیده می‌شود، که ممکن است در مواردی این حالت با ورود به سن بزرگسالی از بین برود. اما در مواردی که این وضعیت بهبود نیابد این جراحی عموما در سن بالای 18 سال انجام خواهد شد. اگر فرد در وضعیت مناسبی نباشد با تشخیص پزشک ممکن است این جراحی در زیر سن 18سالگی انجام شود. 

جراحی ژنیکوماستی چگونه است ؟

هدف از جراحی ژنیکوماستی که مشخصا کوچک کردن سینه در آقایان است. گزینه‌های جراحی برای ژنیکوماستی شامل لیپوساکشن، رزکسیون (برش) باز و رزکسیون با کاهش پوست است. مراحل جراحی به شرح زیر می‌باشد :

مرحله اول بیهوشی است که می‌تواند به صورت بیهوشی عمومی و یا آرامبخش باشد.

مرحله دوم ، برداشتن چربی و بافت سینه است که به روش‌های متفاوت است :

1- اگر علت بزرگ شدن سینه‌ها چربی بیش از حد باشد ، گزینه لیپو ساکن مناسب‌تر است. در این روش لوله نازک تو خالی از سوراخ کوچکی وارد بافت چربی می‌شود و بعد از تکه تکه کردن چربی‌ها ، مکش انجام می‌شود و چربی‌ها خارج می‌شوند.

2- اگر همراه با بافت‌های چربی نیاز به برداشت پوست و غدد باشد از روش‌هایی برش‌دار  استفاده می‌شود. در این روش‌ها بعد از برداشتن چربی و بافت سینه ، می توان هاله اطراف سینه را نیز جا به جا کرد و افتادگی آن را اصلاح کرد.

در بعضی موارد  ژنیکوماستی با لیپوساکشن و رزکسیون با هم انجام می‌شود.

هزینه جراحی ژنیکوماستی

برای این جراحی با توجه با هزینه بیمارستان که شامل هزینه بیهوشی ، هزینه آزمایش‌ها و لباس‌ها، هزینه داروها است و همچنین هزینه جراح متفاوت است. هزینه جراح با توجه به مکان جغرافیای، تجربه او و همچنین روشی که برای این جراحی انتخاب می‌کند متفاوت است.

مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی ژنیکوماستی

 • قبل از عمل از خوردن داروهایی مانند آسپرین و مواد غذایی مانند سیر و جینسینگ که موجب لخته شدن خون می‌شود خودداری کنید.
 • قبل از عمل سیگار نکشید.
 • انجام آزمایشات تجویز شده توسط جراح فوق تخصص پلاستیک قبل از عمل
 • دارو های مصرفی خود را به اطلاع دکتر برسانید تا در صورت لزوم قطع شوند.
 • بعد از عمل رعایت بهداشت برای جلوگیری از عفونت‌ها لازم است.
 • وجود درد و تورم تا چند روز بعد از عمل طبیعی است و جهت کاهش آن از دارو‌های تجویز شده استفاده نمایید.
 • از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 •  خطوط برش در جراحی در خطوط طبیعی مخفی هستند ، ممکن است برخی از آن‌ها دیده شوند.
 • این عمل تا هنگامی که سینه‌ها کاملاً به اندازه نهایی خود نرسیده‌اند، بهتر است انجام نشود.

خطرات و عوارض شایع در جراحی ژنیکوماستی که باید جدی گرفته شود؟!

لخته شدن خون
خطرات بیهوشی
ایجاد زخم و هماتوم
تجمع مایعات، عفونت و درد مداوم
تغییرات موقتی یا دائمی در احساس سینه یا نوک سینه
بی‌نظمی در کانتور و شکل سینه و در نهایت عدم تقارن سینه‌ها

چه کسی کاندید مناسبی برای جراحی ژنیکوماستی است؟

آقایانی که رشد سینه آنها تثبیت شده است.
افرادی که انتظارات آنها از جراحی کاملا واقع بینانه است.
افرادی که از نظر جسمی سالم و وزن آنها طبیعی است.
افرادی که از نظر روانی تحت تاثیر سینه‌های خود قرار گرفته‌اند و آنها را ناراحت می‌کند.
افرادی که با درمان جایگزین نمی‌توان آنها را درمان کرد.
افرادی که بیماری زمینه‌ای یا شرایط پزشکی خاصی ندارند.
افرادی که از استعمال دخانیات خودداری می‌کنند.

آیا نوجوانان کاندیدای مناسبی برای جراحی ژنیکوماستی هستند؟

نوجوانان نیز می‌توانند از این عمل جراحی بهره ببرند، اما در صورت ادامه روند رشد پستان ممکن است در آینده به جراحی ثانویه نیز نیاز پیدا کنند.

شبه ژنیکوماستی چیست؟

این نوع از ژنیکوماستی به جای غده از بافت چربی تشکیل شده است. این نوع از ژنیکوماستی را می‌توان با رژیم غذایی، لیپوساکشن و یا جراحی درمان کرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *