جراحی ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه در آقایان)

ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی یا جراحی کوچک کردن سینه مردان امروزه به کمک آقایانی آمده است که به دلیل بزرگ بودن سینه‌ها ، ظاهر ناخوشایندی دارند. این جراحی که یکی از جراحی سینه محسوب می‌شود، جهت کاهش حجم سینه آقایان استفاده می‌شود.

همانطور که قطعا می‌دانید به طور معمول آقایان سینه های همواری دارند . ژنیکوماستی اصطلاح پزشکی برای بزرگ بودن سینه آقایان است که معمولا به صورت نامتقارن است. این عارضه ممکن است در یکی یا هر دو سینه‌ها مشاهده می‌شود.

علت بزرگ بودن سینه مردان

علت اصلی این عارضه معمولا بر هم خوردن تعادل و توازن هورمون های استروزن و تستسترون است. به همین دلیل ممکن است در سنین بلوغ این مشکل مشاهده شود که طبیعی است و به مررور خود به خود رفع می‌شود و گاهی نیز باید به فکر درمان باشید. هورمون استروژن بیشتر در بانوان تشرح می شود و تستسترون در آقایان، تشریح بیش از اندازه هورمون استروژن در آقایان موجب افزایش حجم سینه آنها می‌شود.

بسیاری از نوزادان پسر با سینه‌های بزرگ به دنیا می آِند که همانطور که گفته شده به علت هورمون استروژنی است که از طریق جفت ، از بدن مادر وارد بدن نوزاد شده و بعد از چند روز رفع می‌شود.

یکی دیگر از علت های رایج افزایش سایز بافت سینه آقایان چاقی و اضافه وزن است و کاملا طبیعی است زیرا این ناحیه نیز مانند سایر قسمت‌های بدن می‌تواند چربی های اضافه را ذخیره نماید در افراد چاق این بزرگی اگر به شکل طبیعی باشد، نگران کننده نیست .با کاهش وزن می‌توان تا حدودی آن را برطرف کرد.

افزایش سن، تومورها، پرکاری تیروئید، نارسایی کلیوی و نارسایی کبد و سیروز، شیمی درمانی برای سرطان و درمان هورمونی سرطان پروستات از دیگر علت هایی هستند که علت ابتلا به ژنیکوماستی می‌باشند . تشخیص پزشک و یافتن علت این عارضه تاثیر بسزایی در روند درمان دارد.

علائم ژنیکوماستی

توصیه می‌شود افرادی که علائم زیر را دارند حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند:

 • متورم شدن سینه وارج شدن از اندازه نرمال
 • سفت شدن سینه
 • درد در ناحیه سینه
 • التهاب
 • ترشح از نوک سینه
جراحی ژنیکوماستی


اگر فکر می کنید که سینه‌های در حال رشد و یا علائم بالا را دارید

بهتر است با پزشک مشورت کنید شاید شما نیاز به جراحی ژنیکوماستی داشته باشید

تشخیص و درمان ژنیکوماستی

برای تشخیص این عارضه در ابتدا باید پزشک معالج سوابق پزشکی و شرایط بیمار را بررسی نماید. اگر بیمار دارو مصرف می کند باید پزشک را از این بابت آگاه نماید. معاینه فیزیکی سینه و بررسی بافت سینه نیز به تشخیص قطعی کمک می‌کند.

پزشک در صورت نیاز آزمایش خون و ماموگرافی، سی تی اسکن، MRI، اولتراسوند بیضه ای و بیوپسی را نیز ممکن است تجویز نماید.

جهت درمان دو روش وجود دارد . درمان دارویی و جراحی:

اگر این عارضه به خودی خود از بین نرفت باید از درمان دارویی استفاده کرد که دارو های متفاوتی وجود دارد که پزشک با توجه به شرایط بیمار آنها را تجویز می‌کند. نکته مهمی که در مصرف این دارو ها وجود دارد این است که نباید خودسرانه و بدون اطلاع پزشک دوز آن را تغییر داد زیرا مشکلات زیادی را برای فرد وجود می آورد.

اگر درمان دارویی به موقع شروع نشود ممکن است بدن بیمار به درمان پاسخ مناسبی ندهد، در این مواقع از جراحی استفاده می‌شود. برای درمان بهتر است به پزشک متخصص غدد مراجعه نمایید و برای جراحی می توانید به جراح پلاستیک و زیبایی مراجعه نمایید.

جراحی ژنیکوماستی چگونه است ؟

هدف از جراحی ژنیکوماستی که مشخصا کوچک کردن سینه در آقایان است. گزینه‌های جراحی برای ژنیکوماستی شامل لیپوساکشن، رزکسیون (برش) باز و رزکسیون با کاهش پوست است. مراحل جراحی به شرح زیر می‌باشد :

 • مرحله اول بیهوشی است که می‌تواند به صورت بیهوشی عمومی و یا آرامبخش باشد.
 • مرحله دوم ، برداشتن چربی و بافت سینه است که به روش‌های متفاوت است :

1- اگر علت بزرگ شدن سینه‌ها چربی بیش از حد باشد ، گزینه لیپو ساکن مناسب‌تر است. در این روش لوله نازک تو خالی از سوراخ کوچکی وارد بافت چربی می‌شود و بعد از تکه تکه کردن چربی‌ها ، مکش انجام می‌شود و چربی‌ها خارج می‌شوند.

2- اگر همراه با بافت‌های چربی نیاز به برداشت پوست و غدد باشد از روش‌هایی برش‌دار  استفاده می‌شود. در این روش‌ها بعد از برداشتن چربی و بافت سینه ، می توان هاله اطراف سینه را نیز جا به جا کرد و افتادگی آن را اصلاح کرد.

در بعضی موارد  ژنیکوماستی با لیپوساکشن و رزکسیون با هم انجام می‌شود.

هزینه جراحی ژنیکوماستی

برای این جراحی با توجه با هزینه بیمارستان که شامل هزینه بیهوشی ، هزینه آزمایش‌ها و لباس‌ها، هزینه داروها است و همچنین هزینه جراح متفاوت است. هزینه جراح با توجه به مکان جغرافیای، تجربه او و همچنین روشی که برای این جراحی انتخاب می‌کند متفاوت است.

مراقبت های قبل و بعد از عمل ژنیکوماستی

 • قبل از عمل از خوردن داروهایی مانند آسپرین و مواد غذایی مانند سیر و جینسینگ که موجب لخته شدن خون می‌شود خودداری کنید.
 • قبل از عمل سیگار نکشید.
 • انجام آزمایشات تجویز شده توسط جراح فوق تخصص پلاستیک قبل از عمل
 • دارو های مصرفی خود را به اطلاع دکتر برسانید تا در صورت لزوم قطع شوند.
 • بعد از عمل رعایت بهداشت برای جلوگیری از عفونت‌ها لازم است.
 • وجود درد و تورم تا چند روز بعد از عمل طبیعی است و جهت کاهش آن از دارو‌های تجویز شده استفاده نمایید.
 • از انجام ورزش های سنگین خودداری نمایید.
 •  خطوط برش در جراحی در خطوط طبیعی مخفی هستند ، ممکن است برخی از آن‌ها دیده شوند.
 • این عمل تا هنگامی که سینه‌ها کاملاً به اندازه نهایی خود نرسیده‌اند، بهتر است انجام نشود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *