عمل زیبایی بینی

هر ساله هزاران نفر تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند.هر یک از آنان هدف خاصی از این جراحی دارند مانند بهبود فرم بینی خود ، تسکین مشکلات تنفسی ، اصلاح ناهنجاری در هنگام تولد یا آسیب و … .اما هدف همه آن ها بهبود وضعیت فعلی است ، بنابراین می تواند حساسیت های خاص خود را به دنبال داشته باشد. بنابراین قبل از تصمیم به انجام این جراحی بهتر است اطلاعات بیشتر در این زمینه به دست آورید.

جراحی پلاستیک بینی یا جراحی زیبایی بینی مربوط به شکل بینی و نحوه تعادل آن با سایر ویژگی های صورت است. از آنجا که بینی بارزترین ویژگی صورت است ، حتی یک تغییر جزئی می تواند ظاهر را بهبود بخشد. قبل از جراحی ، بسیار مهم است که بیمار درک واضح و واقع بینانه ای از امکان تغییر و همچنین محدودیت ها و خطرات روش داشته باشد.

در حالی که جراحی زیبایی بینی یک روش ایمن است ، اما مهم است که جراحی توسط یک متخصص انجام شود. بینی یک ساختار پیچیده است که از غضروف و استخوان ظریف ساخته شده است. یک تغییر کوچک در یک قسمت از ساختار بر بقیه بینی تأثیر می گذارد ، بنابراین جراحی زیبایی بینی برای دستیابی به یک نتیجه طبیعی و عملکردی نیاز به تخصص دارد. با کمک یک جراح زیبایی ماهر و واجد شرایط می توان بینی را اصلاح و اصلاح کرد تا زیبایی طبیعی بیمار را افزایش دهد. با کمک یک جراح زیبایی ماهر و واجد شرایط می توان بینی را اصلاح کرد تا زیبایی طبیعی بیمار را افزایش داد.

عمل بینی جراحی بینی

تاریخچه عمل بینی

امروزه ما درباره‌ی جراحی‎ های زیبایی بالاخص عمل بینی بسیار می‌شنویم، برخلاف تصور ما که فکر میکنیم عمل‎های زیبایی علم جدیدی است اما اینگونه نیست و این علم ریشه در چندین قرن گذشته دارد. البته عملی که در گذشته انجام میشد با امروز بسیار متفاوت است.

کتابی با نام جراحی نقص‌ها از طریق کاشتن در واقع جراحی صورت افرادی که در جنگ زخمی شده بودند را توصیف می‎کند که به زبان لاتین و دارای تصاویری از پروسه جراحی (به این صورت که پوست بازو به بینی فرد برای مدتی متصل میگردد تا خون رسانی جدید پیدا کرده و بعد از خون رسانی بازو از بینی جدا می‌شد) در آن وجود دارد.

تاریخچه عمل بینی در ایران

در ایران فردی به نام دکتر اصانلو به عنوان اولین جراح پلاستیک بود که در تهران مرکز جراحی‌های ترمیمی را بنیان گذاری کرد و به عنوان استاد آن را تدریس کرد و پس پذیرش همگانی این جراحی، نهایتا به متخصصین گوش،حلق و بینی نیز انتقال یافت.

ایران به لحاظ تعداد جراحی زیبایی بینی در رتبه اول قرار دارد که یکی از دلایل آن بزرگ بودن استخوان و غضروف بینی در منطقه خاورمیانه است. در کشور ما اکثر این عمل‌های جراحی تنها به علت مشکل تنفسی نیست و بیشتر متقاضیان از بانوان هستند و سهم آقایان هم 5% می‌باشد.

دلایل انجام عمل بینی

کسانی که تمایل به جراحی بینی دارند می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند برای مثال علاوه بر زیبایی به دلیل مشکلات تنفسی مجبور به جراحی بینی خود شده اند .گر اهداف جراحی زیبایی بینی شامل تسهیل تنفس و همچنین بهبود ظاهر باشد ، این روش ممکن است شامل برداشتن قوز بینی ، تغییر شکل نوک بینی ، تغییر شکل یا تغییر اندازه سوراخ های بینی ، یا افزایش یا کاهش اندازه کلی و برآمدگی بینی باشد.در زیر به برخی دیگر از این مسائل اشاره خواهیم کرد.

 • عمل بینی استخوانی قوزدار
 • بیمارانی که دارای بینی گوشتی هستند
 • برای برداشتن قوز و انحراف بینی
 • بیمارانی که بینی شان پیچ خورده است.
 • بزرگ یا کوچک کردن بینی
 • پولیپ بینی
 • کوچک کردن سوراخ‌های بینی
 • تغییر زاویه بینی
 • و غیره

روش های عمل بینی

جراحی زیبایی بینی به طور کلی 1.5 تا 3 ساعت طول می کشد و معمولاً یک عمل سرپایی است. روش های جراحی بینی به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شود:

جراحی بینی به روش بسته

در این روش اصلاح و تغییر شکل بینی از داخل بینی صورت می‌گیرد که در این حالت دیگر به برش در ناحیه قاعده بینی نمی‌باشد و تمامی عمل از ناحیه سوراخ‎های بینی انجام می‌گیرد . این عمل حداکثر 2 الی 3 ساعت در موارد پیچیده تر طول می‌کشد.

پس از ایجاد برش‌های داخلی بینی پوست قرار گرفته بر روی استخوان‎ها و غضروف بینی به بالا برده تا پزشک بتواند به ساختمان داخلی بینی دسترسی داشته باشد. گاهی فقط و فقط با جابجایی غضروف عمل پایان می‌پذیرد ولی مواردی هم وجود دارد که کمی از بافت بینی برداشته و یا اضافه شود و برش‎ها با استفاده از بخیه بسته می‌شود و در انتها روی بینی فرد گچ قرار داده می‌شود.

مزایا روش بسته

1.برش کمتر 2. کاهش ورم و کبودی در دور چشم 3. کاهش تشکیل جای زخم در داخل و یا سطح بیرونی بینی و یا بروز عوارض جراحی 4. حفظ ظاهر طبیعی 5. کوتاه بودن زمان عمل 6. کاهش احتمال ضعف و ناخوشی و کاهش ورم بعد از عمل 7. بازگشت سریع به حالت طبیعی

معایب روش بسته

البته این روش دارای معایبی هم هست 1. نیاز به مهارت بالا در جراحی 2. به دلیل محدودیت در دید این روش فقط برای کسانی است که می‌خواهند تغییرات کوچکی در بینی خود ایجاد کنند.

جراحی بینی به روش باز

در این روش یک برش ظریف در ناحیه پایه بینی ایجاد می‌شود و پوست بینی از روی بافت بلند می‌شود که جراح دید وسیع‎تری نسبت به بینی شما دارد و تغییرات پیچیده‌تری را می‌تواند بر روی بینی شما اعمال کند

مزایا روش باز

1.ترمیم بینی شما سریع‎تر و راحتتر 2. زخم بخیه وجود ندارد 3. عموما نتیجه بهتر و عموما انتظارات بیمار بیشتر برآورده می‌شود. 4. تشخیص بهتر مشکلات آناتومی که نیاز به اصلاح است. 5. احتمال قرینه نبودن رو کاهش می‌دهد.

معایب روش باز

1.طولانی بودن زمان عمل (حداقل 3 ساعت) 2. بدلیل برش پایه بینی و جدا شدن پوست آن احساس درد و ورم بیشتر و همچنین کبودی بیشتری در اطراف چشم را ایجاد می‌کند و زمان ترمیم و بهبود آن نیز نسبت به روش بسته بیتر می‎باشد. 3. بخیه ناشی از بریدگی پایه بینی که اگر خوب بخیه شود به مرور زمان اثری از آن باقی نمی‎ماند. 4. به دلیل دستکاری غضروف‎های بینی بخشی از ساختمان بینی که وظیفه نگهداشتن نوک بینی را دارد در این روش سست می‌شود.

 انواع بینی های رایج

بینی گوشتی : دارای شکلی بزرگ و برجسته هستند که بسته به درصد چربی و شکل استخوان ممکن است دراز یا کوتاه باشد. بسیاری از عمل بینی گوشتی نگران هستند اما باید بدانید با پیشرفت های امروزی نگرانی وجود ندارد.

بینی قوس‌دار : این فرم بینی با ویژگی وجود برجستگی بر روی خط بینی متمایز می‌شود که منحنی موجود روی بینی می‌تواند خفیف یا شدید باشد. لازم به ذکر است که افرادی که دارای این فرم بینی هستند بیشترین درخواست برای جذاحی بینی را دارند.

بینی سربالا : به بینی نسبتا کوچک با یک تو رفتگی ظریف در وسط پل بینی و پیش آمدگی نوک بینی. لازم به ذکر است که محبوب‌ترین فرم از طرف مراجعه‌کنندگان به مراکز جراحی بینی می‌باشد.

بینی snub (ضخیم و کوتاه) : این فرم بینی ظاهری باریک و تیز دارد. همچنین می‌توان به کوچک بودن و گرد بودن از زاویه نیمرخ و داشتن یک انحنا ظریف در نوک بینی اشاره کنیم که در این فرم نسبت به بینی سربالا ظریفتر است.

انواع بینی ها در عمل بینی

انواع دیگر از بینی

بینی رومی : این فرم بینی شبیه به بینی مجسمه‌های باستانی رومی است. این فرم بینی با منحنی شیب‎دار آن مشخص می‌شود که از چهره جلوتر می‌آید و در اکثر موارد پل بینی یک خم یا منحنی ظریفی دارد.

بینی شاهینی : این فرم بینی برجسته و دارای برآمدگی پل بینی است و ظاهر آن شبیه منقار خمیده پرندگان شکاری است.

بینی یونانی : در این فرم بینی هیچ برآمدگی و یا انحنایی در پل بینی دیده نمی‌شود، که به علت صاف بودن بیش از حد پل بینی متمایز می‌شود.

بینی Nubian (حبشه ای) : این فرم بینی دارای پل کشیده، اما قاعده بینی پهن می‌باشد. که این فرم بینی اغلب در نژاد آفریقایی می‌توانیم ببینیم. افرادی که دارای این فرم از بینی هستند نیز علاقه مند به جراحی بینی می‌باشند.

بینی آسیای شرقی : این فرم بینی ویژگی‌های باریک و صاف بودن و نوک کوتاه بینی شناخته شده است و این نوع فرم در کشورهای آسیای شرقی بسیار شایع است.

بینی نیکسونی : این فرم بینی شبیه به بینی نیکسون 37امین رییس جمهور آمریکا است.  این نوع بینی برجسته دارای پلی صاف است که یک انحنا در انتهای خود دارد و نوک بینی پهن تر است.

بینی پیازی : این فرم بینی دارای نوک بینی گرد و دوار و از نیمرخ ظاهری برجسته و گرد شبیه به پیاز دارد.

توصیه‌هایی برای انجام عمل بینی

وقتی از لحاظ روحی در شرایط مساعدی نیستید، تصمیم به عمل بینی نگیرید و عجولانه تصمیم نگیرید و بهترین پزشک را برای عمل جراحی بینی خود انتخاب کنید. گاه ما تصویر ذهنی نادرست ما از چهره مان و یا فاقد اعتمادبنفس بودن موجب این تصمیم می‌شود.

وقتی هم از خود و هم از پزشک انتخابی خود مطمئن شدید می‌توانید این کار را انجام دهید. در مورد نوع جراحی و میزان تغییرات بر روی بینی خود حتما با پزشک خود صحبت کنید و از پزشک مورد نظر خود بخواهید تصویر بینی مورد نظرتان را با استفاده از کامپیوتر به شما نشان دهد. لازم به ذکر است که عوامل زیادی مانند سن و جنس و غیره در نتیجه ممکن است موثر باشد.

عوارض عمل بینی

رینوپلاستی یا عمل بینی به تغییر فرم بینی که با حذف برآمدگی، کاهش یا افزایش در اندازه، کوچک کردن پره‎های بینی، تغییر در زاویه بین لب بالایی و بینی و تغییر شکل در نوک بینی یا برآمدگی را می‎گویند. اگر برای تقویت بینی به غضروف اضافی نیاز باشد ، غالباً از تیغه بینی بیمار گرفته می شود

ساختمان بینی از غضروف در قسمت پایین و استخوان در قسمت بالا تشکیل شده است. با عمل جراحی می‎توان چه از نظر زیبایی و چه از نظر ایجاد مشکلات تنفسی آن را  اصلاح کرد. اما این نکته را نباید فراموش کنید که هر عمل جراحی ای ممکن است دارای عوارضی باشد. از عوارض ناشی از جراحی بینی به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • خونریزی و خون دماغ شدن مکرر ،
 • عفونت و راکشن منفی نسبت به ماده بی‎هوشی ،
 • کرختی در داخل و اطراف بینی و تنفس سخت از طریق بینی،
 • درد تغییر رنگ و ورم مداوم بینی،
 • سوراخ شدن تیغه بینی
 • ورم صورت
 • آسیب دائمی در ناحیه عصب
 • افزایش تنفس از ناحیه دهان.

توصیه اکید می‌شود که قبل از عمل با پزشک مورد نظرتان در مورد عوارض عمل بینی مشورت کنید.

مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی

روند بهبودی جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به طور معمول به صورت سرپایی انجام می شود و شما کمی بعد از جراحی به خانه می روید. ممکن است پس از بیهوشی خواب آلوده باشید و احساس ناراحتی خفیف تا متوسط ​​داشته باشید بنابراین مهم است که شخصی پس از جراحی شما را به خانه منتقل کند. همچنین ممکن است بخواهید کسی چند روز اول پس از جراحی در کنار شما بماند.

در 24 ساعت اول بعد از جراحی ، صورت شما پف کرده ، بینی شما درد می کند و ممکن است سردرد داشته باشید. برای تسکین بیشتر این ناراحتی می توانید از داروهای مسکن تجویز شده استفاده کنید. تورم و کبودی اطراف بینی در ابتدا افزایش می یابد و حدود دو تا چهار روز پس از جراحی به اوج خود می رسد. استفاده از کمپرس سرد به کاهش درد و کاهش تورم و کبودی کمک می کند.

سطح ناراحتی شما پس از دو روز اول به سرعت بهبود می یابد. کمی خونریزی در روز اول یا بعد از عمل معمول است و ممکن است در طی هفته های اول احساس گرفتگی بینی داشته باشید. کلیه پانسمان ها ، آتل ها و بخیه ها معمولاً ظرف یک هفته پس از جراحی برداشته می شوند.

در طی چند هفته اول پس از جراحی متوجه بهبود قابل توجه سطح ناراحتی خود خواهید شد. به احتمال زیاد می توانید تقریباً یک یا دو هفته پس از جراحی زیبایی بینی به محل کار خود برگردید ، مگر اینکه کار شما سنگین باشد.

مراقبت‎های قبل از عمل بینی

اما نکاتی که باید قبل از جراحی زیبایی بینی رعایت کنید تا عوارض آن را کاهش دهد:

 • استفاده از قرص‌های آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و مکمل‌های گیاهی پرهیز کنید به علت افزایش میزان خونریزی که البته در موارد دارویی بهتر است با پزشک خود حتما مشورت کنید.
 • نیکوتین موجود در سیگار شدیدا روند ترمیم بینی را کند و موجب افزایش احتمال بروز عفونت می‌شود.
 • قبل از عمل با پزشک خود درباره فرم بینی دلخواهتان همپنین از اضطراب و ترس خود نسبت به عمل حتما مشورت کنید.
 • در طول عمل به علت تنفس از طریق دهان احتمال خشکی در ناحیه لب و گلو وجود دارد، سعی کنید از نوشیدنی‎ها و مرطوب‌کننده‌های لب استفاده کنید.

مراقبت‎های پس از جراحی بینی

بهبودی کامل پس از جراحی بینی، به زمان زیادی نیاز دارد. احتملا در مدت 30 روز، تورم تا 80% کاهش می‌یابد، اما رفع 20 درصد باقی مانده به شش ماه تا یک ‌سال یا بیشتر زمان نیاز دارد. در دوره بهبودی باید صبود، شکیبا و آگاه باشید.  

خونریزی و ورم

پس از جراحی برای کم شدن خونریزی و ورم بهتر است در تخت به حالتی که سرتان بالاتر نسبت به قفسه سینه قرار بگیرد دراز بکشید همچنین سرتان را برای مدت طولانی پایین نگه ندارید. ممکن است پانسمان‌هایی که در داخل بینی شما و گاهی هم برای حفظ فرم بینی از گچ بینی که نوعی قالب پلاستیکی است حداکثر تا 7 روز باقی بمانند.

از کمپرس آب سرد و گرم هم میتوانید در 48 ساعت اول جراحی قبل از درآوردن تامپون‌ها هر 2 ساعت یک بار برای 20 دقیقه از کمپرس آب سرد و همچنین بعد از درآوردن آن، برای کم کردن کبودی به همان شکل از کمپرس آب گرم استفاده شود.همچنین باید بدانید که مقداری خونریزی، تخلیه مخاط و خون کهنه طبیعی است.

از غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند و همچنین هضم آنها سریع است استفاده شود.برای کاهش تورم و خونریزی از فعالیت‌های شدید هوازی مثل دویدن و غیره خودداری کنید.با بینی پانسمان شده زیر دوش نروید و از وان باید استفاده شود.سعی نکنید محتویات بینی خود را خارج کنید.

خندیدن بعد از عمل بینی

از ابراز شدید احساسات مثل لبخند زدن، خندیدن و گریه شدید و غیره خودداری کنید.برای تحرک کمتر لب بالایی در طرز مسواک زدن خود دقت کنید و همچنین حدالامکان از مسواک‎های نرم استفاده نمایید.از لباس های دکمه دار استفاده کنید تا مجبور نشوید آن را از سر خود پوشیده و دربیاورید.

طبق مدت زمانی که پزشک تعیین می‌کند تا چند هفته برای فشار وارد نشدن به بینی از گذاشتن عینک آفتابی یا طبی خودداری کنید.تا دو هفته از مرطوب‎کننده هوا و شستشو بینی با سرم استفاده نمایید.از مقاربت جنسی نیز حداقل تا 10 روز بپرهیزید.

آیا جراحی بینی تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

معمولا این جراحی به دلیل این که جز جراحی زیبایی است، تحت پوشش بیمه نیست مگر اینکه جنبه زیبایی نداشته باشد. درباره آن با بیمه خود صحبت کنید.

آیا عمل بینی درد دارد؟

در 24 ساعت اول بعد از جراحی ، صورت شما پف کرده ، بینی شما درد می کند و ممکن است سردرد داشته باشید. به مرور درد بهبود می یابد.

جراحی بینی چقدر طول میکشد؟

جراحی زیبایی بینی به طور کلی 1.5 تا 3 ساعت طول می کشد و معمولاً یک عمل سرپایی است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *