کاشت مو

کاشت مو

ریزش مداوم مو ها و کم پشت بودن مو ها باعث شده است که بسیاری به سمت جراحی کاشت مو روی آورند. عمل کاشت مو نیز از جراحی های پرطرفدار زیبایی است . مو ها نقش اساسی را در چهره شما دارند . برای اینکه متوجه این موضوع شود برای لحظاتی خود یا اطرافیان را بدون موی سر تصور کنید ! این موضوع برای خانم ها بسیار ترسناک به نظر می رسد. به همین دلیل مراقبت از مو ها نیز اهمیت بسیاری پیدا می کند.

خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی دیگر کسی از بابت نداشتن مو نگران نیست و می تواند به هر علتی که موهای خود را از دست داده است ، مجدد زیبایی را به چهره خود برگرداند . اما نه با کلاه گیس ! بلکه با موهای طبیعی که کاملا رشد می کنند و می توان آن ها را شست و کوتاه کرد.

کاشت موها نیز مانند هر مسئله پزشکی دیگر دستخوش تغییرات رو به پیشرفتی شده است و دیگر می توان گفت کاملا جراحی بی خطری است و نتایج بسیار خوبی را به دنبال دارد. نتایج روش های کاشت دائمی هستند. با مجله زیبا بمان همراه باشید تا درباره این جراحی اطلاعات کاملی را به دست آورید. در ادامه به بررسی روش های کاشت ، عوارض احتمالی و هزینه آن می پردازیم . با ما همراه باشید.

مراحل کاشت مو

اولین و مهمترین مرحله انتخاب بهترین مرکز با پزشکان متخصص و مجرب است. به زبان ساده تر کاشت موی سر در واقع تکنیک است که در آن ریشه مو ها از قسمت اهداکننده مو ها به محل مورد نظر کاشت انتقال داده می شوند. باید متوجه باشید که کاشت طی مدت کوتاه به اندازه موی طبیعی نمی‌شود.

 این جراحی یک عمل سرپایی است به این معنا که بعد از اتمام کار ، مراجعه کننده به خانه بر می گردد و نیاز به بستری ندارد. تحت بی حسی موضعی و در کلینیک انجام می شود. عمل کاشت طبیعی مو 4 تا 8 ساعت طول می کشد. ریزش مو پس از کاشت مو برای ۶ ماه ابتدایی این عمل طبیعی است. روش های مختلفی برای کاشت وجود دارد که در ادامه به طور مفصل به شرح آن می پردازیم. امروزه در پیشرفته ترین روش های کاشت ، پیاز مو را دست نخورده انتقال می دهند.نتیجه این کار ظاهر طبیعی تر موهای کاشته شده است.

به طور کلی مراحل کاشت به این صورت است :

 • مشخص کردن نقاط برداشت و نشانه‌گذاري در پشت سر شخص بیمار
 • عملیات بي‌حس کردن پشت سر
 • برداشت فولیکول های مو از بانک مو با روش های متفاوت
 • ضدعفونی شدن کامل فولیکول های مو
 • کاشت فولیکول های مو با دقت و ظرافت در ناحیه مورد نظر
 • شروع ریزش مو در هفته اول
 • مراقبت از مو های کاشته شده
 • مشاهده نتیجه بعد از 2 ماه الی یک سال
روش های کاشت مو

روش های کاشت مو

این که چه نوع روشی مناسب شماست با توجه به بانک موی شما و بررسی موهای شما توسط پزشک مشخص می شود و در نهایت شما انتخاب می کنیدکه کدام روش به نفع شماست. زیرا هر روش مزایا و معایب خاص خودش را دارد . ریزش موی کاشته شده در چند هفته پس از درمان نرمال است، اما پس از این ریزش اولیه، مو دوباره قوی و سالم رشد می کند این کار کاملا تخصصی است و حتما باید توسط متخصص پوست و مو انجام شود. روش های کاشت شامل :

 • کاشت به روش FIT
 • کاشت به روش FUT
 • کاشت به روش های ترکیبی

کاشت به روش FIT

در روش کاشت fit دیگر نیازی به جراحی، بخیه و برش نیست در واقع پزشک مرحله برداشت و کاشت مو را در یک الی سه جلسه بسته به وسعت ناحیه کاشت انجام می دهد. به این معنا که هر یک از تار های مو به وسیله سوزن هایی نازک از موی برداشته می شوند و سپس بلافاصله در حل مورد نظر کاشته می شود. پانسمان FIT  سطحی است و تنها یک روز آن هم برای بالا بردن کیفیت کاشت باقی می ماند.

 می توان موهای ناحیه ریش یا سینه را نیز برداشت و در ناحیه سر پیوند زد اما این مو ها به دلیل اینکه نمی توانند رشد کافی داشته باشند ، کیفیت مناسبی ندارند. در این جراحی به دلیل اینکه پوست سر برداشته نمی شود نیاز به بخیه و مراجعه مجدد برای کشیدن بخیه ها نیست و از طرفی بیمار درد و خط بخیه نیز ندارد.

این روش اولین روش کاشت بوده و تقریبا در همه جای دنیا منسوخ شده است اما به دلیل اینکه هزینه کمتری دارد هنوز در برخی از مراکز ایران انجام می شود. مو اهمیت زیادی در زیبایی دارد و این جراحی نیز فقط یک بار انجام می شود بنابراین در انتخاب مرکز مورد نظر دقت فرمایید.

کاشت به روش FUT

روش کاشت FUT، که در آن با برش نازک نوار مانندی از پوست سر که دارای واحدهای فولیکولی(حاوی7000 تا 9000 تار مو) است ، تار های مو در ناحیه مورد نظر کاشته می شوند. ناحیه برش بخیه زده می شود و معمولا خط برش در ناحیه رویش مو در شت سر قرار دارد و دیده نمی شود .

چنان چه قصد دارید برای ابرو ، ریش و … و به طور کل جایی  مقدار کمی مو لازم است ، کاشت انجام دهید بهترین روش کاشت مو می تواند FIT  باشد و FUT مناسب نیست. چنان چه در یک جلسه نیاز به مو با تراکم زیادباشد FUT بهتر جواب می دهد. . از مهمترین ایراد های این روش بجا ماندن اسكار در پشت سر است که علاقه مندان به انجام کاشت مو را از انجام این روش منصرف می کند.

کاشت به روش های ترکیبی

در روش های جدید از ترکیب روش ها استفاده می شود. روش SUT یکی از این روش ها است که در این روش نیازی به عمل جراحی یا پانسمان و بخیه نیست. بنابراین هیچ جای زخم و اسکاری بر روی سر باقی نمی ماند. از روش کاشت موی اس یو تی می توان به عنوان یکی از بهترین متدهای کاشت مو نام برد. در آن با استفاده از دستگاه های مخصوص مراحل کاشت شت سر گذاشته می شود.

 همچنین در این روش ، مو تراکم بسیار بالایی دارد و فولیکول های مو اصلا از بین نمی روند و آسیبی به آن ها نمی رسد زیرا تمامی عملیات برداشت و فریز کردن در طی یک فرآیند انجام گرفته و فولیکول های مو سالم می مانند

روش BHT نیز وجود دارد که از موهای ناحیه های دیگر مانند سینه و ریش فرد استفاده می شود و مشکلات زیادی را در بردارد . از جمله اینکه موها طبیعی به نظر نمی رسند . بنابراین توصیه نمی شود. برای بانوان نیز کاربردی ندارد.

افراد مناسب کاشت مو

کاشت مو برای چه کسانی مناسب است ؟

برای افرادی که موهای قسمتی از سرشان را از دست داده اند و به اصطلاح تاس شده مناسب است . افرادی که به دنبال کاشت هستند باید بانک موی خوبیداشته باشند . یعنی ناحیه از سر باید دارای مو باشد. محل برداشت مو محدودیت دارد و حداکثر ۱۲ تا ۱۵ هزار تار مو امکان برداشت دارد.

اگر بیمار اجازه تراشیدن موها را نمی دهد روش FUT انجام می شود.

عوارض کاشت مو

همه جراحی ها عوارض دائم و موقتی دارند. تورم ، سردرد ، سوزش و بخیه و پانسمان طولانی از عوارض موقت این جراحی ها است. برخی دیگر از این عوارض شامل موارد زیر است :

 • خارش و قرمزی پوست
 • تراکم کم مو ها بعد از کاشت که بستگی به مرکز کاشت مو دارد
 • کم تراکم شدن موهای پشت سر فرد که از آن ها برداشت شده
 • خونریزی
 • عدم امکان شستشوی موها تا چند روز
 • بجا ماندن خط باریک اسکار در روش کاشت مو FUT
 • ریزش موها پس از دو سال بعد از کاشت که معمولا نادر است.

هزینه کاشت مو

به طور کلی هزینه کاشت با توجه به روشی که استفاده می شود و وسعت محل کاشت  و تعداد گرافت یا فولیکول های موومتفاوت است . برای تعیین هزینه حتما باید با کلینیک کاشت مراجعه نمایید . می توان گفت به طور میانگین هزینه کاشت بیش از دو میلیون تومان است . هزینه ها در شهر های مختلف متفاوت است.

مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از جراحی کاشت موها بسیار اهمیت دارد به این دلیل که این مراقبت ها در نتیجه بسیار تاثیر گذار است .پس حتما توصیه زشک را جدی بگیرید چند مورد از این مراقبت ها را در ادامه بخوانمید :

 • اگر سردرد دارید استفاده از مسکن‌های ساده با تجویز پزشک به شما کمک می کند.
 • هنگام خواب مراقب گذاشتن سر خود باشید به دلیل اینکه در چند روز ابتدایی باید از تماس محل کاشت با بالش خودداری کنید تا گرافت های موی کاشته شده ریزش نداشته باشند.
 • کلاه نزارید ! پوشیدن کلا روند بهبود را کند می کند و یا از همه مهمتر به فولیکول ها آسیب می رساند.
 • تا چندروز از شست و شوی موهای سر خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت پس از عمل کاشت مو نباید رانندگی کنید
 • بعد از عمل هنگام حمام به آرامی ناحیه کاشته شده را با یک شامپوی مخصوص بشورید.
 • از حرکات سنگین و ورزش های مختلف اجتناب فرمایید
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *