عمل بینی گوشتی

برخی از افراد با بینی‌های استخوانی و برخی دیگر با بینی‌هایی گوشتی از شکل بینی خود ناراضی هستند. آن‌ها فکر می‌کنند، شکل و اندازه بینی و چهره متناسب با هم نیست و به همین دلیل می‌خواهند عمل زیبایی بینی انجام دهند. عمل بینی گوشتی مانند یک شمشیر دو طرفه است. از یک سو پوست بزرگ، ضخیم و نقص ساختار بینی پوشش داده می شود و از سوی دیگر، بازیابی آن طولانی‌تر از بینی‌های استخوانی می‌باشد اما نباید نا امید بود چرا که نتایج خوبی را می‌توان با تغییر شکل نوک بینی به دست آورد.

بینی گوشتی چیست؟

گرچه در اغلب موارد بینی‌ها به دو گروه گوشتی و استخوانی دسته بندی می‌شوند اما این طبقه بندی پایه علمی استواری ندارد. اکثرا جراحان برای اینکه بتوانند طی شرایط بهتری با بیماران ارتباط بگیرند از این دسته بندی به عنوان عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی استفاده می‌کنند چرا که عمده‌ترین تفاوت‌هایی که بینی‌ها با هم دارند در ضخامت پوست آن‌ها می‌باشد.

بینی‌های گوشتی دارای یک پوست ضخیم در جلوی بینی هستند در حالی که بینی‌های استخوانی شامل پوستی نازک به همراه یک لایه چربی می‌باشند. جالب است بدانید که شکل گیری بینی‌های گوشتی خیلی راحت‌تر است و بینی‌های استخوانی نیز آسان‌تر به سایز های کوچک‌تر تبدیل خواهند شد. در عمل بینی گوشتی و استخوانی پزشکان قادر به کوچک کردن اطراف بینی، یک کار ساده‌تر و شکل دادن به نوک بینی، که یک کار سخت‌تر است، می‌باشند.

جراحی بینی

در طی عمل جراحی انحراف و خمیدگی سپتوم (تیغه بینی یا دیواره جدا کننده حفره‌های بینی) ثابت می‌شود. قبل از جراحی، یک جراح ماهر مطمئن می‌شود که طی عمل جراحی مشکل تنفسی برای بیمار ایجاد نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساختار بینی، روش‌های رینوپلاستی و عمل بینی گوشتی بهتر است با جراحان باتجربه مشورت کنید. فراموش نکنید که عملا گرفتن یک نتیجه خوب از جراحی بینی گوشتی نسبت به یک بینی استخوانی دشوارتر است.

ویژگی‌های بینی‌های گوشتی

برخلاف نامشان، بینی‌های گوشتی گوشت یا عضله زیادی ندارند. اما آن‌ها دارای ویژگی‌های زیر می‌باشند:

 • پوست ضخیم و چرب با حفره‌های (سوراخ‌های) آشکار
 • وجود یک لایه چربی وسیع در نوک بینی
 • تیغه بینی ضخیم
 • قسمت پایین‌تر بینی وسیع‌تر است
 • غضروف بینی‌های گوشتی ضعیف‌تر است

این‌ها مشخصات بینی‌های گوشتی و بزرگ می‌باشند.

بهترین کاندید عمل جراحی بینی گوشتی 

بهترین کاندیدای جراحی بینی گوشتی به شرح زیر است:

اگر از ظاهر بینی خود راضی نیستید و بر روی اعتمادبه‌نفس شما تاثیر منفی گذاشته است شما یکی از کاندیدای جراحی بینی هستید. البته لازم به ذکر است باید از نتیجه جراحی خود انتظارات منطقی داشته باشید و باید بدانید گاهی محدودیت‌هایی وجود دارد که بر روی بینی گوشتی قابل اجرا نیست. 
قبل از هر چیز باید توجه کنید که مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های قبل و بعد از جراحی بینی گوشتی را می‌توانید مو به مو اجرا کنید یا خیر. 
باید از سلامت عمومی خود اطمینان حاصل کنید.

انواع بینی گوشتی

انواع بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی با سوراخ‌هایی بزرگ و غدد فعال

برخی از بینی‌های گوشتی دارای منفذهایی بزرگ بوده و در زیر پوست دارای غدد چربی فعال هستند. این پوست‌ها معمولا پوست‌های چرب نام می‌گیرند. در این بیماران تراش‌های پوستی با لایه برداری و یا لیزر و استفاده از رژیم‌های کم نمک توصیه می‌شود.

بینی‌های گوشتی با غده‌های چربی غیرفعال

برخی از بیماران دارای بینی‌های گوشتی و غدد چربی غیرفعال هستند. در جراحی این بینی‌ها، جراح شکل زیبایی را با یک اسکلت استخوانی و قوی تحت پوست ضخیم بینی ایجاد می‌کند. گاهی اوقات جراح پوست و غضروف بینی را به هم نزدیک می‌سازد تا مانع از جمع آوری بیش از حد بافت مازاد در نوک بینی شود.

نحوه انجام عمل بینی گوشتی

طی عمل بینی گوشتی، غضروف را از تیغه وسط بینی حذف کرده و در نوک بینی آن را جایگذاری می‌کنند تا بدین وسیله به تقویت غضروف‌های نوک بینی نیز کمک شود. جراحان برای این منظور از ماده‌هایی مخصوص استفاده می‌کنند چرا که امکان دارد در صورت استفاده نکردن از این مواد نوک بینی با مشکلات خاصی مواجه شود. در متد های جدید جراحی بینی گوشتی سعی می‌شود تا غضروف بینی برداشته نشود و در موردی که نیاز مبرم به تغییر شکل غضروف باشد این کار صورت می‌پذیرد. تقویت غضروف بینی امری بسیار مهم و حیاتی است و با قرار گیری آن در قسمت نوک بینی به بهتر شدن ساختار این اندام کمک خواهد شد. جراح پره‌های بینی را کوچک‌تر کرده و از پهنای آن می‌کاهد.

مشاهده تورم و کمی کبودی پس از عمل بینی گوشتی یک امر کاملا طبیعی است. و ممکن است مدت زمانی تا رفع آن طول بکشد. میزان موفقیتی که در جراحی این بینی‌ها وجود دارد به مهارت پزشک و تکنیکی که برای جراحی به کار می‌برد بستگی دارد. در واقع باید به نتیجه این موضوع دیدی کاملا واقع گرایانه داشت تا در نهایت فرد در صورت مشاهده هر نوع نتیجه‌ای دچار ضربه روحی نشود.

عوارض عمل بینی گوشتی

همانطور که می‌دانید بینی‌های گوشتی دارای پوستی ضخیم و غضروفی ضعیف و نازک می‌باشند. متاسفانه طی انجام روش‌های سنتی و قدیمی جراحی بینی نتایجی غیرقابل بازگشت مشاهده نشده. و فرد مجددا یک بینی گوشتی را بر روی صورت خود مشاهده نموده است. در حال حاضر با توجه به تکنیک‌های جدید عمل بینی گوشتی که در جهت تقویت غضروف‌ها و قوی‌تر کردن ساختار آن‌ها قدم برداشته‌اند. فرم دهی بینی در بهترین حالت ممکن اتفاق می‌افتد و میزان برگشت پذیری و عوارض عمل بینی گوشتی در حداقل میزان خود قرار می‌گیرد.

عمل بینی گوشتی با لیزر

در میان بیمارانی که بینی‌های گوشتی دارند شاید نام عمل بینی گوشتی با لیزر نیز به گوش بخورد. در واقع این یکی از موضوعات بحث برانگیز است که برخی از کلینیک‌های غیرمعتبر برای جلب مشتری‌های بیشتر از این اصطلاحات کمک می‌گیرند.

با توجه به اینکه لیزر درمانی در زمینه‌های مختلفی دارای پیشرفت‌های وسیع و کاربردهای مختلفی است اما هنوز عمل بینی گوشتی با لیزر مورد تایید نیست و انجام نشده است. در واقع از لیزر در زمینه جراحی‌های بینی تنها می‌توان جهت زیباتر کردن پوست بینی استفاده کرد و اعمالی از جمله رفع انحراف بینی و اقدامات خاص بر روی غضروف آن و … با لیزر امکان پذیر نیست.

چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است؟

به طور معمول شما با شنیدن نام جراحی بینی به یاد تغییر شکل غضروف و یا رفع برآمدگی‌های بینی می‌افتید. در عمل بینی گوشتی کمی به زمان نیاز است تا فرد بتواند به نتیجه دلخواه برسد چرا که نیاز به تغییر پوست و بافت‌های بینی می‌باشد. بدون شک برای اینکه بتوان یک نتیجه ایده آل را دریافت کرد نیاز است تا فرد مدتی صبور باشد بخصوص اینکه برآمدگی‌ها و میزان تورمات باید کاملا از بین بروند تا شکل عادی و طبیعی بینی مشخص شود.

مراقبت بعد از عمل بینی های گوشتی

مراقبت بعد از عمل بینی‌های گوشتی

حتما شما هم می‌دانید که بعد از انجام جراحی‌های زیبایی نیاز است تا افراد مراقبت‌های مورد نیاز را انجام دهند تا بهبودی در بهترین و سریع‌ترین زمان ممکن اتفاق افتد. انجام مراقبت‌های لازم بعد از عمل بینی گوشتی سبب می‌شود تا شما از یک چهره زیبا بدون ایجاد هیچگونه عوارض خاصی بهره مند شوید:

 • اولین و مهم ترین اقدام استفاده منظم از داروهای تجویزی پزشک متخصص می‌باشد.
 • بسیاری از پزشکان استفاده از کمپرس آب سرد را برای رفع التهابات و کبودی‌های بینی پیشنهاد می‌کنند.
 • چسب بینی را زود از آن جدا نکنید و تا هر زمانی که نیاز است استفاده کنید.
 • تنها انجام برخی از فعالیت‌های روزانه سبک مجاز است و فرد نباید به هیچ عنوان فعالیت‌های سنگین انجام دهد و حتی تا مدتی ورزش کردن نیز برای او ممنوع می‌باشد.
 • به نوع خوابیدن و قرار گرفتن سر خود بر روی بالش هنگام خواب توجه کنید و در این مورد راهنمایی‌های لازم را از پزشکتان دریافت کنید.
 • استفاده از عینک تا مدتی ممنوع است و پزشک می‌تواند زمان استفاده از آن را برای شما معین کند.

دوره ریکاوری جراحی بینی گوشتی

دوره ریکاوری بعد از عمل بینی گوشتی ، یک دوره حداقل 7 روز است. بعد از 7 روز تورم بینی کاهش یافته و دکتر می‌تواند گچ بینی را بردارد؛ سپس کم‌کم می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. البته بینی را باید برای مدتی چسب بزنید. بعد از گذراندن این دوره باید از بینی گوشتی تازه جراحی مراقب کنید؛ زیرا بینی تازه جراحی شده هنوز حساس است و کوچک‌ترین ضربه‌ای می‌تواند آسیب جدی به آن وارد کند.

هزینه عمل بینی گوشتی

یکی از موضوعاتی که برای افراد مهم است هزینه عمل بینی گوشتی می‌باشد که با توجه به فاکتورهای مختلفی باید آن را تعیین نمود. بینی‌های گوشتی باید توسط پزشکانی عمل شوند که سابقه جراحی و مهارت بالایی در این امر دارند. در حقیقت کوچک‌ترین اشتباه ممکن است به برگشت پذیری یک بینی گوشتی منجر شود لذا دقت در انتخاب جراح بسیار مهم است. به دلیل دقت و توجهات زیاد در این جراحی ممکن است هزینه عمل بینی گوشتی از بینی استخوانی گران‌تر نیز باشد. فراموش نکنید که در هر نوع عمل جراحی هزینه معمولا پس از انجام معاینات و بررسی‌های لازم صورت می‌پذیرد و ممکن است در برخی مواقع با توجه به پوست بینی و سایر فاکتورهای اصلی هزینه عمل بینی گوشتی زیاد شود.

آیا عمل بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

در بیشتر مواقع التهاباتی که در ناحیه بینی وجود دارد سبب می‌شود تا بافت فیبروز به وجود آید و افراد تصور کنند که عمل بینی گوشتی آن‌ها برگشت کرده است. در واقع در تمامی جراحی‌های بینی حذفیات انجام شده مجددا بازگشت نخواهد کرد مگر اینکه فرد مراقبت‌های خاص مورد نیاز را نادیده گرفته و به آن‌ها اهمیت ندهد. برای مثال؛ یکی از مهم‌ترین مراقبت‌ها پس از عمل بینی گوشتی گذاشتن بالش زیر سر و دقت در زاویه خواب می‌باشد. همینطور ماساژ های مربوط به بینی و مدت زمانی که باید چسب بر روی آن بماند همگی می‌تواند به تنهایی یک فاکتور مهم و اصلی به شمار آید تا موجب ایجاد بافت‌های اضافی نشود.

روش های جراحی بینی گوشتی

 عمل باز بینی
 عمل بسته بینی

آیا جراحی بینی گوشتی آقایان در مقایسه با بانوان دشوارتر است؟

بینی خانم‌ها در مقایسه با بینی آقایان، دارای طاهری ظریف‌تر است. همین ویژگی منجر می‌شود که عمل بینی گوشتی در آقایان در مقایسه با خانم ها با چالش‌های بیشتری روبرو شود.

بهترین روش جراحی بینی گوشتی

درباره بهترین روش عمل بینی گوشتی باید از جراح سوالات خود را بپرسید. این عمل معمولا با پیوند غضروف یا گرافت گذاری همراه است به همین علت اکثر جراحان بینی برای بینی گوشتی روش باز را انتخاب می‌کنند. اما تصمیم قطعی پس از معاینه بینی ، آزمایشات و عکسبرداری‌ها گرفته می‌شود.

مدت زمان چسب بینی گوشتی

معمولا مدت زمان چسب زدن بینی گوشتی بعد از عمل بیشتر از بینی استخوانی است، چرا که با توجه به ویژگی‌هایی که این بینی دارد تورم در آن بیشتر می‌باشد، به همین بنابر توصیه جراح، فرد باید مدت زمان بیشتری از چسب بینی استفاده کند. نحوه چسب زدن بینی را می‌توانید در مطب از پزشک خود یاد بگیرید.

بهترین سن برای جراحی بینی گوشتی

برای جراحی رشد بینی باید به تکامل رسیده باشد که پزشک بعد از معاینه تشخیص می‌دهد که این اتفاق افتاده است یا خیر. بینی تا حدوداً 18 سالگی، به رشد خود ادامه می‌دهد. البته بعد از این سن ، رشد بینی تقریبا متوقف می‌شود. گاهی این رشد تا 20 سالگی نیز ادامه می‌یابد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *