تزریق چربی

تزریق چربی

روش های زیادی برای جوانسازی و رفع گودی های زیر چشم و … وجود دارد. تزریق چربی یکی از ماندگارترین آن هاست که امروزه توسط متخصصین زیبایی به نواحی مختلف بدن تزریق می شود. به دلیل این که این چربی ها از خود بدن فرد گرفته می شود و در واقع طبیعی است ، می توان گفت عوارض کمتری دارد و طرفداران زیادی . اما باید به این نکته توجه کرد حتما باید توسط متخصص این تزریق انجام شود.

با گذشت زمان میزان چربی پوست کاسته می شود و باعث خشکی پوست و افتادگی آن و  در نهایت ایجاد چین و چروک می شود که سن فرد را بیشتر نشان می دهد. در این تزریق ، چربی از قسمت‎هایی از بدن مانند قسمت بیرونی ران که به صورت اضافی دارای چربی هستند برداشته می‌شود و به قسمت‎هایی که چربی پایینی دارند مانند گونه‏ ها، گودی زیر چشم، خط خنده، پلک، شقیقه‌ها، چانه، دست‎ها، سینه‎، واژن و باسن … انتقال می‌دهند.

این نوع تزریق دارای ماندگاری و ظاهری طبیعی را به همراه دارد. این تزریق جهت جوانسازی صورت از بقیه موارد پر طرفدارتر است. به خصوص که این روز ها تزریق چربی با روش های نانوفت و میکروفت گسترش یافته است و مزایای فراوانی دارد.

نحوه تزریق چربی

این تزریق به گونه ای است که چربی را از نقطه ای از بدن گرفته و به نقطه دیگر انتقال داده می شود.  با کهولت سن و ایجاد چروک در ناحیه صورت می‎توان با تزریق کردن چربی از حالت پیری فرد کاست. تزریق حتما باید توسط متخصص انجام پذیرد و نکته مهم این است که به میزان برداشت چربی و محل برداشت باید دقت شود.

تزریق کردن چربی نیز مانند تزریق بوتاکس تحت بیهوشی موضعی انجام می شود. . در محل‌ تزریق فرد تورم و کبودی ظاهر خواهد شد که مدت زمان طول درمان آن حداکثر دو هفته می‌باشد. به مدت 6 ماه زمان میبرد تا نیمی از چربی به بدن جذب شود و نیم دیگر آن ماندگار شود. تزریق چربی باید دو الی چهار بار تکرار شود تا نتایج کاملا مطلوبی ایجاد کند.

بنابراین مراحل تزریق شامل :

 • برداشت چربی از ناحیه مورد نظر
 • تصفیه چربی استخراج شده
 • تزریق به ناحیه مورد نظر

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد ، معمولا از قسمت داخلی ران چربی برداشته می شود ولی نواحی از بدن که نسبت به رژیم های غذایی مقاوم هستند ، شکم و پهلو ها نیز محل مناسبی برای برداشت چربی هستند. در هنگام برداشت چربی نباید به سلول های آن آسیبی وارد شود به همین دلیل با استفاده از سرنگ های مخصوص باید اینکار انجام شود . همچنین خون باید به طور کامل از چربی جدا شود و تصفیه شود به همین منظور دستگاه سانتریفیوژ استفاده می شود. سانتریفیوژ با تولید سرعتی بسیار زیاد نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند که می تواند چربی را جدا و تصفیه کند.

کاربرد های تزریق چربی

کاربردهایی چربی

برای از بین بردن چین و چروک روی پیشانی ، اطراف چشم و یا هر خط دیگری در صورتتان وجود دارد مانند خط خنده ، خط بین ابرو ها و .. می توانید از این تزریق استفاده نمایید. یکی دیگر از پرکاربردترین ناحیه تزریق ،  تزریق کردن چربی شکم و پهلو به باسن است که تغییرات زیادی را در فرد به وجود می آورد.

شاید برای شما هم پیش آمده وقتی به دست های خود نگاه می کنید، وجود چین و چروک در پشت دست و نمایان شدن رگ ها برایتان آزار  دهنده بوده باشد و هنگام دست دادن به دیگران احساس نگرانی کنید ، اما برای رفع  این مشکل می توانید از تزریق چربی کمک بگیرید. تزریق کردن چربی به این ناحیه منجر به تغییر بسیار چشمگیری در دست های شما خواهد شد.

برخی افراد برای حجم دهی سینه ها از این تزریق استفاده می کنند با این حال انجام جراحی سینه و کارگذاری پروتز روش مناسب تری برای این کار است. برخی برای حجم دهی لب ها نیز دنبال این نوع تزریق هستند اما تزریق ژل برای لب مناسب تر می باشد.

ماندگاری تزریق چربی

یکی از علت هایی که افراد زیادی به سمت چربی تزریق کردن رو می آورند ، ماندگاری بیشتر آن نسبت به فلیر هایی مانند ژل و بوتاکس است . اما ماندگاری چربی به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی چربی بین یک الی سه سال دوام دارد اما دلایل مختلفی می توانند این زمان را کاهش یا افزایش دهند.

نوع چربی برداشته شده و محل تزریق یکی از این عوامل می باشد. سن، جنس، ژنتیک و آب و هوا و شرایط محیطی هم می توانند در این موضوع تاثیر گذار باشند. حتی تخصص و تجربه پزشک نیز در این مورد دخیل می باشد و باید حتما نزد پزشک متخصص انجام شود.

همچنین اگر جلسات بعدی را به موقع به پزشک خود مراجعه کنید ، در تزریق های بعدی شاهد دوام بیشتری خواهید بود. ورزش و پیاده روی باعث سوزاندن چربی می شود ، بنابراین اگر چربی تزریق کرده اید باید به این نکته حتما توجه کنید. معمولا تزریق چربی به روش نانوفت دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به روش های معمول دارد.

مزایا و معایب تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

 • یکی از مزیت‎های گرفتن چربی از خود شخص این است که به مقدار زیاد قابل دستیابی است و می‎توان شش ماه در فریزر نگهداشت که در تزریق مجدد از آن استفاده کرد.
 • نسبت به تزریق ژل بی‎خطر و بی عارضه‌تر است.
 • در این روش چربی ب سوزن‎های خاصی برداشته و در محلی که قرار است تزریق انجام شود تزریق می‌شود و نیازی به بخیه شدن پوست نیست.
 • این نوع تزریق برخلاف تزریق ژل خطر آلرژی را به همراه ندارد چون از بدن خود فرد از جایی به جای دیگر انتقال پیدا کرده است.
 • در صورت استریل بودن وسایل استفاده شده و محیط خطر عفونت و انتقال بیماری وجود ندارد.
 • در صورت مهارت پزشک تزریق طی یک جلسه انجام پذیر است.
 • به دلیل این که از چربی های خود بدن استفاده می شود، احتمال بروز آلرژی وجود ندارد.
 • هزینه این روش نسبت به روش های مشابه مناسب است.

معایب تزریق کردن چربی

 • اگر تزریق به درستی انجام نشود ماندگاری آن حداکثر 3 هفته می‌‌باشد و جذب پوست می شود.
 • از حداقل معایبی که می‎توان نام برد ورم و کبودی گذراست که این تورم و … بیشتر در ناحیه ای ایجاد می‌شود که چربی از آن کشیده شده است که پس از دو هفته از بین می‌رود. در ناحیه زیر چشم عموما اگر کبودی ای وجود داشته باشد آن هم طی حداکثر دو هفته از بین خواهد رفت.
 • اگر چربی به درستی در ناحیه زیر چشم تزریق نشود ، منجر به پف زیر چشم می شود.
 • اما اگر نکاتی که پزشک توصیه می‌کند رعایت نشود امکان دارد فرد دچار عفونت شود.

هزینه تزریق چربی

هزینه معمولا از یک و نیم میلیون و یا دو میلیون شروع می شود و با توجه به ناحیه تزریق و پزشک و روش تزریق افزایش پیدا می کند. می توان گفت که به دلیل این که در این تزریق از چربی خود فرد استفاده می شود هزینه کمتری را به دنبال دارد و برای افراد به صرفه تر است.

مراقبت های پس از تزریق

 • حداکثر تا دو هفته بعد از تزریق از حرارت بالا (سونا، جکوزی،بوخور)، ایجاد فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده باید پرهیز شود.
 • تا چند روز بعد از تزریق از حرکات و فعالیت های سنگین که موجب تعریق می شود ، بپرهیزید.
 • در صورت مشاهده تورم بیش از حد و خونریزی و عفونت ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا 48 ساعت اول به طور مرتب از ژل یخ در مناطق تزریق شده جهت کاهش تورم استفاده نمایید.
 • حمام بعد از دور از تزریق مانعی ندارد اما از ماساژ دادن محل تزریق خودداری نمایید.

برای مشاهده نتیجه تزریق صبور باشید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *