تزریق چربی

تزریق چربی

روش‌های زیادی برای جوانسازی و رفع گودی‌های زیر چشم و … وجود دارد. تزریق چربی یکی از ماندگارترین آن‌ها ست که امروزه توسط متخصصین زیبایی به نواحی مختلف بدن تزریق می‌شود. به دلیل این که این چربی‌ها از خود بدن فرد گرفته می‌شود و در واقع طبیعی است، می‌توان گفت عوارض کمتری دارد و طرفداران زیادی. اما باید به این نکته توجه کرد حتما باید توسط متخصص این تزریق انجام شود.

با گذشت زمان میزان چربی پوست کاسته می‌شود و باعث خشکی پوست و افتادگی آن و  در نهایت ایجاد چین و چروک می‌شود که سن فرد را بیشتر نشان مید‌هد. در این تزریق، چربی از قسمت‌‎هایی از بدن مانند قسمت بیرونی ران که به صورت اضافی دارای چربی هستند برداشته می‌شود و به قسمت‌‎هایی که چربی پایینی دارند مانند گونه‏‌ها، گودی زیر چشم، خط خنده، پلک، شقیقه‌ها، چانه، دست‎‌‌ها، سینه‎، واژن و باسن … انتقال می‌دهند.

این نوع تزریق دارای ماندگاری و ظاهری طبیعی را به همراه دارد. این تزریق جهت جوانسازی صورت از بقیه موارد پر طرفدارتر است. به خصوص که این روزها تزریق چربی با روش‌های نانوفت و میکروفت گسترش یافته است و مزایای فراوانی دارد.

نحوه تزریق چربی

این تزریق به گونه‌ای است که چربی را از نقطه‌ای از بدن گرفته و به نقطه دیگر انتقال می‌دهد.  با کهولت سن و ایجاد چروک در ناحیه صورت می‌توان با تزریق کردن چربی از حالت پیری فرد کاست. تزریق حتما باید توسط متخصص انجام پذیرد و نکته مهم این است که به میزان برداشت چربی و محل برداشت باید دقت شود.

تزریق کردن چربی نیز مانند تزریق بوتاکس تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. در محل‌ تزریق فرد تورم و کبودی ظاهر خواهد شد که مدت زمان طول درمان آن حداکثر دو هفته می‌باشد. به مدت 6 ماه زمان میبرد تا نیمی از چربی به بدن جذب شود و نیم دیگر آن ماندگار شود. تزریق چربی باید دو الی چهار بار تکرار شود تا نتایج کاملا مطلوبی ایجاد کند.

بنابراین مراحل تزریق شامل:

 • برداشت چربی از ناحیه مورد نظر
 • تصفیه چربی استخراج شده
 • تزریق به ناحیه مورد نظر

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، معمولا از قسمت داخلی ران چربی برداشته می‌شود ولی نواحی از بدن که نسبت به رژیم‌های غذایی مقاوم هستند، شکم و پهلوها نیز محل مناسبی برای برداشت چربی هستند. در هنگام برداشت چربی نباید به سلول‌های آن آسیبی وارد شود به همین دلیل با استفاده از سرنگ‌های مخصوص باید اینکار انجام شود. همچنین خون باید به طور کامل از چربی جدا شود و تصفیه شود به همین منظور دستگاه سانتریفیوژ استفاده می‌شود. سانتریفیوژ با تولید سرعتی بسیار زیاد نیروی گریز از مرکز ایجاد می‌کند که می‌تواند چربی را جدا و تصفیه کند.

کاربرد های تزریق چربی

کاربردهایی چربی

برای از بین بردن چین و چروک روی پیشانی، اطراف چشم و یا هر خط دیگری در صورتتان وجود دارد مانند خط خنده، خط بین ابروها و .. می‌توانید از این تزریق استفاده نمایید. یکی دیگر از پرکاربردترین ناحیه تزریق، تزریق کردن چربی شکم و پهلو به باسن است که تغییرات زیادی را در فرد به وجود می‌آورد.

شاید برای شما هم پیش آمده وقتی به دست‌های خود نگاه می‌کنید، وجود چین و چروک در پشت دست و نمایان شدن رگ‌ها برایتان آزار  دهنده بوده باشد و هنگام دست دادن به دیگران احساس نگرانی کنید، اما برای رفع  این مشکل می‌توانید از تزریق چربی کمک بگیرید. تزریق کردن چربی به این ناحیه منجر به تغییر بسیار چشمگیری در دست‌های شما خواهد شد.

برخی افراد برای حجم دهی سینه‌ها از این تزریق استفاده می‌کنند با این حال انجام جراحی سینه و کارگذاری پروتز روش مناسب‌تری برای این کار است. برخی برای حجم دهی لب‌ها نیز دنبال این نوع تزریق هستند اما تزریق ژل برای لب مناسب‌تر می‌باشد.

ماندگاری تزریق چربی

یکی از علت‌هایی که افراد زیادی به سمت چربی تزریق کردن رو می‌آورند، ماندگاری بیشتر آن نسبت به فلیرهایی مانند ژل و بوتاکس است. اما ماندگاری چربی به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور کلی چربی بین یک الی سه سال دوام دارد اما دلایل مختلفی می‌توانند این زمان را کاهش یا افزایش دهند.

نوع چربی برداشته شده و محل تزریق یکی از این عوامل می‌باشد. سن، جنس، ژنتیک و آب و هوا و شرایط محیطی هم می‌توانند در این موضوع تاثیر گذار باشند. حتی تخصص و تجربه پزشک نیز در این مورد دخیل می‌باشد و باید حتما نزد پزشک متخصص انجام شود.

همچنین اگر جلسات بعدی را به موقع به پزشک خود مراجعه کنید، در تزریق‌های بعدی شاهد دوام بیشتری خواهید بود. ورزش و پیاده روی باعث سوزاندن چربی می‌شود، بنابراین اگر چربی تزریق کرده‌اید باید به این نکته حتما توجه کنید. معمولا تزریق چربی به روش نانوفت دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به روش‌های معمول دارد.

تزریق چربی به صورت چقدر ماندگاری دارد؟

پیری صورت اجتناب‌ناپذیر است. عواملی که بر این فرآیند تأثیر می‌گذارند عبارتند از: نوع پوست، قرار گرفتن در معرض نور UV، روال مراقبت از پوست،‌ ژنتیک، عادات روزانه (خوردن غذاهای فرآوری شده، سیگار کشیدن، نوشیدن)، حالت های تکراری صورت.

برای افزایش ماندگاری تزریق چربی به صورت، به بیماران توصیه می‌شود به پشت بخوابند و سرشان را بالا نگه‌دارند. از کمپرس‌های خنک و داروهای ضد التهاب نیز در پیشگیری از تورم بسیار مفید هستند.

عواملی که بر ماندگاری تزریق چربی به صورت تأثیر می‌گذارد:

 • مهارت جراح.
 • روش به کار گرفته شده.
 • میزان سازگاری بدن شما با چربی منتقل شده.
مزایا و معایب تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

 • یکی از مزیت‌‎های گرفتن چربی از خود شخص این است که به مقدار زیاد قابل دستیابی است و می‌توان شش ماه در فریزر نگه داشت که در تزریق مجدد از آن استفاده کرد.
 • نسبت به تزریق ژل بی‎خطر و بی عارضه‌تر است.
 • در این روش چربی ب سوزن‌های خاصی برداشته و در محلی که قرار است تزریق انجام شود تزریق می‌شود و نیازی به بخیه شدن پوست نیست.
 • این نوع تزریق برخلاف تزریق ژل خطر آلرژی را به همراه ندارد چون از بدن خود فرد از جایی به جای دیگر انتقال پیدا کرده است.
 • در صورت استریل بودن وسایل استفاده شده و محیط خطر عفونت و انتقال بیماری وجود ندارد.
 • در صورت مهارت پزشک تزریق طی یک جلسه انجام پذیر است.
 • به دلیل این که از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود، احتمال بروز آلرژی وجود ندارد.
 • هزینه این روش نسبت به روش‌های مشابه مناسب است.

معایب تزریق کردن چربی

 • اگر تزریق به درستی انجام نشود ماندگاری آن حداکثر 3 هفته می‌‌باشد و جذب پوست می‌شود.
 • از حداقل معایبی که می‌‎توان نام برد ورم و کبودی گذراست که این تورم و … بیشتر در ناحیه‌ای ایجاد می‌شود که چربی از آن کشیده شده است که پس از دو هفته از بین می‌رود. در ناحیه زیر چشم عموما اگر کبودی وجود داشته باشد آن هم طی حداکثر دو هفته از بین خواهد رفت.
 • اگر چربی به درستی در ناحیه زیر چشم تزریق نشود، منجر به پف زیر چشم می‌شود.
 • اما اگر نکاتی که پزشک توصیه می‌کند رعایت نشود امکان دارد فرد دچار عفونت شود.

هزینه تزریق‌چربی

هزینه معمولا از یک و نیم میلیون و یا دو میلیون شروع می‌شود و با توجه به ناحیه تزریق و پزشک و روش تزریق افزایش پیدا می‌کند. می‌توان گفت که به دلیل این که در این تزریق از چربی خود فرد استفاده می‌شود هزینه کمتری را به دنبال دارد و برای افراد به صرفه تر است.

مراقبت‌های پس از تزریق

 • حداکثر تا دو هفته بعد از تزریق از حرارت بالا (سونا، جکوزی،بوخور)، ایجاد فشار و ضربه به ناحیه تزریق شده باید پرهیز شود.
 • تا چند روز بعد از تزریق از حرکات و فعالیت های سنگین که موجب تعریق می‌شود، بپرهیزید.
 • در صورت مشاهده تورم بیش از حد و خونریزی و عفونت، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا 48 ساعت اول به طور مرتب از ژل یخ در مناطق تزریق شده جهت کاهش تورم استفاده نمایید.
 • حمام بعد از دو روز  از تزریق مانعی ندارد اما از ماساژ دادن محل تزریق خودداری نمایید.

سن مناسب برای تزریق چربی

اصولاً برای تزریق‌چربی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، ولی تزریق‌چربی برای افرادی با سن کمتر از 18 سال و بالای 80 سال توصیه نمی‌شود. البته به طور معمول تزریق‌چربی در هر منطقه‌ای از بدن، در سنین خاصی انجام می‌شود.

سن مناسب برای تزریق صورت

برای افزایش حجم نقاط مختلف صورت مانند گونه و لب‌ها، افراد در هر سنی (بالاتر از 18 سال و پایین تر از 80 سال) می‌توانند متقاضی تزریق‌چربی باشند. همچنین برای جوانسازی صورت و زیر چشم، معمولا سنین بالای 30 سال به دلیل شروع عوارض پیری پوست کاندیداهای بهتری هستند.

سن مناسب برای تزریق باسن و سینه

بهترین سن برای تزریق چربی به باسن و سینه بالاتر از 18 سال و پایین تر از 80 سال است.

سن مناسب برای تزریق پشت دست

 یکی از موثرترین روشهای جوانسازی دستها، تزریق چربی است که معمولا در سن 40 سالگی نیاز به انجام آن می‌باشد.

برای مشاهده نتیجه تزریق صبور باشید!
آیا تزریق چربی عارضه غیرقابل جبرانی دارد؟

عوارض تزریق چربی بسیار کم است. این عوارض به عوامل مختلفی چون میزان تخصص و تجربه پزشک و شرایط بدنی فرد بستگی دارد.

آیا تزریق چربی درد دارد؟!

نواحی تحت درمان کاملاً بی‌حس می‌کنند، که در زمان تزریق فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

یا بعد از انتقال چربی صورتم را ماساژ دهم؟

در طول ریکاوری، ضروری است که صورت خود را تا جایی که می‌توانید بی حرکت نگه دارید. 7 روز اول پس از درمان، نواحی درمان را ماساژ ندهید یا به هیچ وجه دست نزنید. این به بافت چربی پیوند شده به زمان نیاز دارد تا در جای خود قرار بگیرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *