لیپوماتیک غبغب چیست ، بررسی مزیت ها و عوارض احتمالی

لیپوماتیک غبغب

لیپوماتیک غبغب یا لیپوماتیک زیر چانه، یک روش کاربردی برای از بین بردن چربی های غبغب و چانه است. استفاده از این روش میتواند در بهبود و زیبایی صورت فرد نقش بسزایی داشته باشد.

همچنین به سفت شدن ماهیچه های چانه کمک زیادی می کند. با اینکار ظاهر چانه را  بهبود بخشیده و در نهایت، باعث تغییرات زیادی در فرم چانه بیمار می شود. در نتیجه تناسب چانه با سایر اجزای صورت بیشتر می گردد. زیرا روش لیپوماتیک شامل برداشت سلول های چربی اضافه از زیر چانه می شود.

فرآیند جراحی لیپوماتیک غبغب

در فرآیند لیپوماتیک، جراح چربی های اضافه زیر چانه و غبغب را بوسیله امواج فرا صوت و لرزش و چرخش های چند بعدی به راحتی تجزیه می کند. سپس این چربی های تجزیه شدن را به وسیله لوله کانولا از بدن خارج میگرداند.

تجزیه سلول های چربی و تبدیل آنها به مایع، به خروج راحت تر آنها از این ناحیه کمک زیادی مینماید. عمل لیپوماتیک غبغب و زیر چانه در حالت بیهوشی عمومی انجام می گردد.

البته در صورتی که سلول های چربی کمی در زیر چانه قرار داشته باشند، می توان با بی حسی موضعی هم این فرآیند را انجام داد. نتایج این جراحی بلافاصله بعد از اتمام آن قابل مشاهده خواهد بود.

در بسیاری از موارد، جراحی لیپوماتیک می تواند همزمان با لیفت صورت ، لیفت گردن و یا ایمپلت چانه نیز انجام گردد. ترکیب این جراحی با لیفت صورت و گردن و همچین با ایمپلنت چانه میتواند ظاهر کلی صورت بیمار را به کلی تغییر بدهد.

مزایای جراحی لیپوماتیک غبغب

استفاده از این جراحی فواید بسیاری را برای بیمار به همراه دارد. از جمله این مزایا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • حذف کامل غبغب :

با استفاده از جراحی لیپوماتیک، چربی های موضعی زیر چانه به طور کامل از بین میرود.

  • لیفت و بالا بردن فک :

با انجام جراحی لیپوماتیک، لیفت فک و چانه نیز انجام می شود. افرادی که چانه آنها رو به پایین است می‌توانند چانه خود را بالا کشیده و به زیبایی خود بی افزایید.

  • کاهش چربی های زیر چانه :

جراحی لیپوماتیک باعث کاهش سلول های چربی در غبغب و چانه می شود. در نتیجه چهره بیمار را به حالت طبیعی بر می‌گرداند.

  • فرم دهی و شکل دهی گردن :

یکی دیگر از مزایای لیپوماتیک غبغب فرم دهی و شکل دهی گردن است. در هنگام جراحی غبغب، چربی های گردن نیز حذف می شود.

  • کشیدگی پوست و حذف چربی های اسفنجی :

با بالا رفتن سن پوست به طور طبیعی افتاده و شل میشود. علاوه بر آن چربی ها به صورت اسفنجی درآمده و چروک های زیادی در پوست ایجاد می گردد. با استفاده از جراحی لیپوماتیک پوست این ناحیه کشیده شده و چربی ها حذف می شود. در نتیجه پوست شما سفت تر می گردد.

البته قبل از انجام جراحی، متخصص پوست کیفیت پوست بیمار و قابلیت ارتجاعی آن را به طور دقیق بررسی می کند. با اینکار نتایج بعد از جراحی را پیش بینی می نماید. اگر قابلیت ارتجاعی پوست چانه و گردن بیمار پایین باشد، بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب نتایج منفی خواهد بود. در نتیجه میزان رضایت بیمار را از فرآیند لیپوماتیک کاهش می دهد.

دوره ریکاوری جراحی لیپوماتیک

دوره ریکاوری جراحی لیپوماتیک

دوره ریکاوری هر بیمار متناسب با عوارض ایجاد شده بعد از جراحی توسط پزشک مشخص میشود. از رایج ترین عوارض جراحی لیپوماتیک می توان به تورم و کبودی اشاره کرد. بلافاصله بعد از اتمام جراحی ناحیه زیر چانه باند پیچی می شود تا از بروز عفونت جلوگیری گردد.همچنین با این کار در دوره ریکاوری نیز کوتاه تر شده و زخم ها با سرعت بیشتری بهبود می یابند.

به طور معمول اکثر بیماران بعد از یک هفته از جراحی لیپوماتیک غبغب میتوانند به انجام کارهای خود بپردازند. بعد از جراحی بهتر است بیمار از باند یا پارچه ضخیم برای جمع کردن و فشار آوردن به پوست چانه استفاده کند. زیرا با این کار تورم بعد از جراحی کاهش می یابد و به سفت شدن پوست زیر چانه کمک می کند.

نهایتاً بیمار می تواند به مدت یک هفته از باند استفاده نمایند. در این مدت بهتر است بیمار سر خود را بالا نگه داشته تا به ترمیم بافتها کمک کرده و تورم نیز کاهش پیدا کند.

بیمارانی که چربی بیشتری در ناحیه زیر چانه از دست میدهند، دوره ریکاوری طولانی تری نسبت به سایر بیماران دارند. البته بیشتر بیماران بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب به سرعت بهبود پیدا می کنند.

در دوره ریکاوری بیحسی و کرختی در زیر چانه بوجود می آید که کاملا طبیعی است. در صورتی که بیمار در دوره ریکاوری هر گونه درد یا حالت غیر طبیعی پیدا کرد میتواند به متخصص مراجعه کند. همچنین میتواند از داروهای آرام بخش یا مسکن زیر نظر پزشک نیز مصرف نماید.

جراحی لیپوماتیک برای چه افرادی مناسب است ؟

افرادی که اقدام به جراحی لیپوماتیک می‌کنند نباید وزن اضافه داشته باشند. بهترین حالت برای انجام این جراحی دارا بودن وزن ایده آل یا نزدیک به ایده آل است. افرادی که از رژیمهای غذایی سالم و سبک استفاده میکنند نیز میتوانند جراحی لیپوماتیک غبغب را انجام دهند.

افرادی که در سلامت فیزیکی کامل هستند و میخواهند چربیها و پوست اضافه را از زیر چانه خود حذف کنند، میتوانند این جراحی را انجام دهند.

عوارض بعد از جراحی لیپوماتیک

احتمال بروز عوارض و مشکلات بعد از انجام جراحی لیپوماتیک بسیار پایین است. اما باز هم احتمال بروز عوارض جانبی خاص در برخی افراد وجود دارد.

بیماران باید در مواجهه با هرگونه اثرات غیر عادی سریعاً نسبت به درمان آن اقدام کنند. یکی از اثرات جانبی لیپوماتیک غبغب تب بالاست که میتواند نشان دهنده مشکلات بسیار جدی باشد. عدم درمان این عارضه، تهدیدی برای جان بیمار محسوب می شود.

یکیدیگر از مشکلات، خروج چرک از شکاف ایجاد شده در پوست زیر چانه است. در صورت بروز چنین مشکلاتی سریعاً نزد متخصص مراجعه نمایید.  با این کار از بروز مشکلات جدی در پیشگیری خواهد شد.

انجام ورزش بعد از جراحی لیپوماتیک

در دوره ریکاوری بعد از جراحی بهتر است از انجام برخی فعالیتهای شدید خودداری کنید. فعالیت های سنگین شامل انجام ورزش های شدید می باشد. اما انجام پیاده روی کوتاه مدت می تواند برای بیماری مفید واقع شود. پیاده روی در دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک غبغب می تواند احتمال ایجاد لخته خون را کاهش دهد. این وقتی غرب ممکن است در ناحیه زیر چانه و کردند رخ دهد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *