مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که از تزریق ویتامین ها ، آنزیم ها ، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و سفت شدن پوست و همچنین از بین بردن چربی اضافی ان استفاده می کنند.

Mesotherapy یک اصطلاح فرانسوی است که پس از آزمایشات و محققان فرانسوی ، در سال 1958 ابداع شده است ، که در آن میشل پیستور مزوتراپی را پایه گذاری کرد.

در سال های جاری بیش از 15000 پزشک از Mesotherapy در بسیاری از زمینه های پزشکی آرایشی استفاده کردند ، چه برای درمان مشکلات مو، درمان سلولیت ، حل شدن چربی ، کاهش وزن و زیبایی و و جوان سازی پوست.

 امروزه از مزوتراپی برای مقاصد زیر استفاده می شود:

 • چربی هایی را که در نواحی مانند معده ، ران ، باسن ، پاها ، بازوها و صورت می باشد را از بین می برد.
 • چین و چروک ها و خطوط صورت را محو می کند
 • پوست شل را سفت می کند
 • پوست را روشن می کند

در مزوتراپی از سوزن های بسیار ریزی استفاده می شود تا یک سری از تزریق ها به لایه میانی (مزودرم) پوست انجام شود تا موارد اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب که باعث آسیب به پوست می شود را اصلاح و درمان می کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریق شده در Mesotherapy وجود ندارد. اما پزشکان از راه حلهای مختلفی استفاده می کنند ، از جمله:

 • داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها
 • هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین
 • آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

مزوتراپی چگونه انجام می شود ؟

برای به دست آوردن اثر مطلوب احتمالاً به چندین جلسه مزوتراپی احتیاج دارید و باید بین 3 تا 15 بار به پزشک مراجعه کرد و در ابتدا ، هر 7 تا 10 روز یکبار تزریق بر روی پوست تان انجام شود. اگر پوست بهبود یافت ، هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه درمانها انجام می شود.

این روش چقدر مؤثر است ؟

تحقیقاتی که در مورد مزوتراپی وجود دارد فواید زیادی برای جوان سازی پوست نشان نداده است. در سال2012  در طی مطالعه ای که بر روی شش نفری که به مدت شش ماه تحت درمان مزوتراپی بودند ، دیده شد که هیچ پیشرفت واقعی در از بین رفتن یا کاهش چین و چروک نداشتند.

مقایسه لیپوساکشن با مزوتراپی

لیپوساکشن به طور دائم چربی را از مناطقی مانند معده ، ران و شکم خارج می کند. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک در پوست شما انجام می دهند .

اگرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی مؤثر است ، اما بهبودی آن تا شش هفته طول می‎کشد. همچنین دارای خطراتی مانند آسیب به رگ های خونی ، خطوط نامنظم پوست ، سوختگی و عفونت است و همچنین لیپوساکشن گران از مزوتراپی است. در سال 2016 متوسط ​​هزینه این روش 32 میلیون بوده است.

مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن روشی تهاجمی نیست. هزینه ان برای هر جلسه 250 تا 600 دلار ، است که بسیار پایین تر از لیپوساکشن است. با این وجود ، برای به دست آوردن نتایج مورد نظر به 10 جلسه یا بیشتر برای در مان نیاز دارید.

لیپولیز تزریقی یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی است که مشابه مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریق” اغلب به صورت مترادف استفاده می شوند ، گرچه کمی متفاوت هستند.

در حین تزریق لیپولیز ، پزشک فسفاتیدیل کلولین و دئوکسی کولات را به لایه چربی زیر پوست تزریق می کند تا چربی را شکسته و از بین ببرد.انجمن جراحان پلاستیک آمریکا ، لیپولیز تزریق یا مزوتراپی را برای از بین بردن چربی توصیه نمی کنند. زیرا تحقیقات کافی برای تأیید این اقدامات درمانی  هنوز وجود ندارد.

عوارض و خطرات مزوتراپی چیست ؟

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • برآمدگی در محل تزریق
 • تکه های تیره پوست
 • عفونت
 • زخم

قیمت مزوتراپی

هزینه مزوتراپی بستگی به نوع درمان و تعداد جلسات مورد نیاز شما دارد. به طور کلی ، یک جلسه واحد بین سه تا 7 میلیون هزینه دارد . از آنجا که مزوتراپی مختص به زیبایی است و از نظر پزشکی ضروری نیست ، شرکتهای بیمه معمولاً  این هزینه را پوشش نمی دهند.

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد ؟

علاوه بر درمان چین و چروک ، از مزوتراپی نیز برای درمان ریزش مو یا آلوپسی استفاده می شود. این درمان از عصاره های طبیعی گیاهان ، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و مینوکسیدیل است.

مزایای مزوتراپی برای ریزش مو:

 • درمان خشکی مو
 • ریزش مو را متوقف می کند
 • طاسی سر را کاهش می دهد
 • درمان شوره سر
 • فولیکول های مو را تقویت می کند

با این حال ، درست مانند سایر موارد استفاده از مزوتراپی ، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این روش برای ریزش مو موثر است. 

مزوتراپی چگونه کار می کند ؟

تقریباً مانند تزریق بوتاکس ، مزوتراپی با استفاده از یک سری تزریق ها به لایه های میانی و تحتانی پوست برای حل شدن چربی ها انجام می شود. بسته به فرمول مورد نظر پزشك ، محلول تزریقی ممكن است حاوی مواد بی حسی ، مواد معدنی ، ویتامین ها یا مواد شیمیایی دیگر باشد. به عنوان یک قاعده کلی ، مزوتراپی معمولاً با استفاده از روش های درمانی اضافی برای از بین بردن سلول های مرده از لایه های پوست انجام می شود.

تقریباً هر دکتری که از Mesotherapy استفاده می کند ، فرمول متفاوتی از مواد شیمیایی و مواد معدنی برای حل سلول های چربی دارد. اما تمام مواد شیمیایی که برای تزریق انتخاب می شوند بی خطر هستند و معمولاً توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده اند.

مزایای مزوتراپی

در بسیاری موارد ، درمان های مراقبت از پوست مانند Mesotherapy نسبت به روشهای لیپوساکشن و سایر روشهای کاهش تهاجمی چربی نتایج طبیعی تری دارند. پوست شما از غلظت بالایی از ویتامین ها و سایر مواد مغذی برخوردار می شود و همین باعث می شود پوست شما دارای طراوت و جوان سازی شود.

 • درمان جایگزینی برای جراحی های گران قیمت است

Mesotherapy می تواند بخشی از درمان روال ضد پیری پوست باشد و نسبت به سایر روش ها و جراحی های پلاستیک موثر تر است.

 • نیازهای پوستی را برطرف می کند

ایا به دنبال یک راه حل ضد پیری هستید و یا می خواهید درخشندگی پوست خود را تقویت کنید ، با مزوتراپی می توانید نتایج قابل مشاهده ای را بلافاصله بعد از اولین جلسه مشاهده کنید.

 •  پوست شما را درخشان می کند

بسته به مواد تشکیل دهنده ، Mesotherapy می تواند مشکلات پوستی مانند لکه ها، رنگدانه ی پوستی را از بین ببرد و می تواند صورت شما را درخشان کرده و حتی باعث برطرف شدن چروک آن نیز شود.

 •  پوست شما را هیدراته نگه می دارد

مزوتراپی به تقویت رطوبت پوست کمک  می کند و باعث می شود که پوستی ، سفت و سالم داشته باشید.

معایب مزوتراپی

مزوتراپی هنوز یک روش کاملاً جدید برای درمان پوست است ونتایج آن بسیار متنوع است و برخی از بیماران هیچ تفاوتی در ظاهر بعد از عمل گزارش نکرده اند و به طور کلی مزوتراپی نیاز به بسیاری از جلسات برای درمان دارد تا واقعاً مؤثر شود .

 • مزوتراپی تمام مشکلات مو را درمان نمی کند ، بلکه بیشتر طاسی را درمان میکند ، بنابراین مزوتراپی برای بسیاری از افراد مفید نیست.
 • درمان مزوتراپی درمانی مداوم با بیمار برای کل زندگی است که در آن بیمار برای حفظ نتیجه مجبور است 1-2 جلسه در سال یا هر شش ماه به پزشک مراجعه کند ، این جلسات جلسات اضافی نامیده می شوند.
 • هیچ مدرک مشخصی درباره اثربخشی مزوتراپی وجود ندارد , یک موضوع نسبی است .

علاوه بر این ، برخی از عوارض نیز وجود دارد و ممکن است بعد از هر جلسه تزریق مزوتراپی عوارض جانبی ایجاد شود ، مانند:

احساس درد در مناطق تزریق که یک یا دو روز درد ادامه پیدا می کند

در صورت عدم بهداشت و استاندارد سازی ابزارهای مورد استفاده در تزریق ، ممکن است عفونت پوستی اتفاق بیفتد .

به دلیل آسیب دیدگی برخی رگ های خونی ، کبودی و قرمزی پوست در سر ایجاد می شود

احساس خارش در مناطقی که تزریق انجام شده است ، و به خودی خود پس از دو یا سه روز از بین می رود.

با توجه به وضعیت هر بیمار و نوع پوست آن ، ممکن است یک واکنش آلرژیک اتفاق بیفتد.

تورم و التهاب نیز ایجاد می شود که با مصرف داروهای ضد تورم و ضد التهاب از بین می رود.

آیا مزوتراپی خوب است ؟

مزوتراپی یک روش زیبایی است که در بین زنان سراسر دنیا بسیار رایج شده است ، مزوتراپی عمیقاً پوست را آبرسانی می کند و باعث براق شدن آن می شود. آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و اسید هیالورونیک ، ترکیبات قدرتمندی هستند که باعث بازسازی شدید کلاژن پوست شده و به عنوان تقویت کننده سلامت کلی پوست عمل می کنند.

مزوتراپی که اغلب به عنوان بخشی از روال ضد پیری مورد استفاده قرار می گیرد پس از دهه ها تحقیق علمی و تکنیک های کاربردی نوآورانه حاصل شده است. این نتایج خیره کننده بدون هیچ گونه خطری هستند  و در نهایت پوستی روشن و آبرسان خواهید داشت.

مزوتراپی یک درمان امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته بدن است . با این حال ، ایمنی و اثربخشی آن هنوز تأیید نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده ، مزوتراپی را برای درمان مورد بررسی قرار داده اند – نه برای زیبایی.

پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. اما  اگر می خواهید مزوتراپی را امتحان کنید ، بهتر به پزشکی که  دارای مجوز و تجربه زیادی در این روش دارد مراجعه کنید تا عوارض جانبی این روش به حداقل برسد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *