آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی

آبدومینوپلاستی یکی از جراحی‌های لاغری زیبایی که در آن شکم را کوچک و چربی‎ها و پوست‌های اضافه‌ای که وجود دارد را حذف و اصلاح می‎کنند. البته آبدومینوپلاستی و هرگونه جراحی‌های لاغری در مرحله آخر به فرد پیشنهاد می‌شود.

از جمله دلایلی که می‎تواند باعث افزایش غیر طبیعی حجم شکم شود زایمان، کاهش شدید وزن، استفاده از رژیم‎های سنگین و یا به هر دلیلی فرد دچار شلی در ناحیه شکم شده باشد و ورزش کردن و رژیم غذایی روی این افراد جوابگو نیست و هیکل شما را بد فرم می‎کند و پیدا کردن لباس مناسب و سایز تن دشوار می‎شود. اما اگر کمی شکمتان دارای برآمدگی است سعی کنید با استفاده از رژیم‎های غذایی درست و تحت نظر پزشک و همینطور ورزش کردن خودتان را لاغر کنید. این نوع عمل‌ها ظاهر شما را بهبود و اعتماد بنفس شما را افزایش می‌دهد. قبل از عمل حتما با پزشک خود در مورد فرم دلخواهی که بعد از عمل انتظار دارید صحبت کنید.

این عمل به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

 • این جراحی به افرادی با شکم‌ بزرگ و پر از چربی که با هیچگونه ورزش یا رژیم غذایی ای لاغر نمی‌شوند.
 • بانوانی که به صورت پشت سر هم باردار شده و شکمشان فرم طبیعی خود را از دست داده است.
 • افراد پا به سن گذاشته که به صورت پشت سرهم چاق و لاغر شده و خاصیت کشسانی پوستشان از بین رفته است.

نکته: به کسانی که قصد کاهش وزن به میزان زیاد و یا باردار شدن دارند پیشنهاد نمی‌شود چرا که عمل جراحی عضلات شکم را فیکس می‌کند و مخصوصا در این دو مورد پس از تغییرات به حالت قبل آبدومینوپلاستی برمی‌گردد.

آبدومینوپلاستی و بارداری

با توجه به اینکه پوست شکم توسط برش جدا می‎شود و در آخر هم کشیده می شود و بخیه زده می‌شود. به علت کشیده شدن پوست شکم دیواره‎های شکم جمع می شود باید در مورد اینکه جنین در بدن مادر رشد می‌کند دقت شود،زیرا افزایش مجدد حجم شکم موجب افزایش میزان ترک‎های پوستی بعد از بارداری بیشتر و عمیق‎تر شود  لذا توصیه می‌شود که پس از جراحی شکم خانم‎ها حدالامکان باردار نشوند. البته این عمل بر روی توانمندی فرد تاثیری ندارد.

عوارض عمل آبدومینوپلاستی

در وهله اول پیشنهاد می‌کنیم که توسط یک پزشک مجرب برای عمل جراحی آبدومینوپلاستی انجام شود، عموما جراحی‎هایی که انجام می‌شود ممکن است دارای عوارض باشند، این عمل هم مانند سایر عمل‌های زیبایی دارای عوارضی مانند بی‌حسی موقت، درد، کبودی، سفتی و لخته شدن خون در ناحیه‎ای که عمل صورت گرفته است می‌باشد.

برای اینکه این عوارض کاهش پیدا کند باید به توصیه‎های پزشک در مورد مراقبت‎های قبل و بعد عمل توجه و رعایت کنید و در اولین فرصتی که توانستید سعی کنید حرکت کنید.

از دیگر عوارض این عمل

 • بد شکل شدن محل برش یا به اصطلاح اسکار
 • عفونت
 • توانایی ناکافی بدن برای ترمیم و باز شدن زخم
 • خطرات ناشی از بیهوشی عمومی مانند حالت تهوع، استفراغ، گیجی، لرز و …
 • تورم‎ های ناحیه ای
 • نداشتن تقارن محل جراحی
 • تجمع مایع

نکات قبل از عمل

قبل از عمل نیاز است به به مواردی توجه داشته باشید: توجه به تغذیه و مواردی مثل سیگار کشیدن و خوردن ویتامین‎ها و آسپرین و داروهایی که توسط پزشک معالج شما ممنوع می‌شود را باید رعایت کنید که کمک کننده در بهبود سریعتر شما است. برای مثال:

 • اگر سیگاری هستید حداکثر دو هفته قبل و بعد از عمل نباید سیگار بکشید.
 • از رژیم‌های سخت دوری کنید. حداقل تا دو هفته قبل از عمل جراحی از رژیم غذایی بپرهیزید.
 • در معرض آفتاب قرار دادن محل جراحی به مدت طولانی ممنوع است.
 • در صورتی که به داروی خاصی حساسیت دارید و یا داروی خاصی را مصرف می‎کنید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • حداکثر 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و اصطلاحا ناشتا باشید.
طریقه عمل آبدومینوپلاستی

طریقه عمل آبدومینوپلاستی

جراح هم می‎تواند از روش بیهوشی عمومی که در آن بیمار هشیار نیست، هم می‎تواند از بی‎حسی موضعی که در آن فرد در حین عمل هشیار اما دردی را احساس نمی‎کند.

این عمل حداکثر 5 ساعت زمان می‎برد و طول عمل بستگی به میزان برداشت چربی و … دارد؛ در عمل آبدومینوپلاستی چربی ای که در ناحیه زیر ناف است تخلیه می‌شود.

نحوه عمل به این صورت است که یک برش طولی از قسمت استخوان لگن یک طرف تا لگن طرف جراح ایجاد می‎کند. برشی هم در بالای ناحیه تناسلی ایجاد می‎شود و برشی گرد هم در اطراف ناف پوست آزاد می‌شود و اینکار باعث می‌شود که پوست دیواره شکم در زیر ناحیه خط دنده‎ها جدا می‌شود. فلپ پوستی از دیواره شکم جدا تا عضلات طولی شکم معلوم شود، کار بعدی که انجام می‌شود این است که عضلات شکم را به هم نزدیک و به وسیله بخیه آن را در جای خود قرار می‎دهیم، اینکار برای باریک کردن کمر انجام می‌شود، پوست اضافی را جدا کرده و بقیه را به دیواره شکم بخیه می‌شود و محل جدیدی را برای ایجاد ناف ایجاد و لوله ای در زیر پوست برای ارتباط به بیرون و برای خروج ترشحات به بیرون کار گذاشته می‌شود.

هزینه عمل جراحی

هزینه عمل جراحی متفاوت است و این تفاوت به عوامل مختلفی مانند سن، وزن و وضعیت سلامت فرد وابسته است. در عمل جراحی آبدومینوپلاستی علاوه بر هزینه خود جراحی به مراقبت‎های قبل و بعد، هزینه تجهیزات و دستمزد جراح و داروهای مصرفی بستگی دارد. معمولا هزینه این جراحی از 10 میلیون تومان شروع می شود و تا 20 میلیون نیز میرسد ، اما این هزینه با توجه به زمان و وسعت جراحی متفاوت است.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • به این نکته توجه داشته باشید که طول دوره درمان در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است دو هفته یا بیشتر برای بازگشت فرد به حالت طبیعی زمان ببرد.
 •  با نظر پزشک می‎توانید ورزش‎هایی سبک را برای ترمیم بهتر و برطرف کردن تورم و برای جلوگیری از تشکیل لخته‎های خونی و برگشت توان عادی عضلات شکم شود را انجام دهید؛ البته فقط ورزش‎های سبک انجام دهید و از ورزش‎های سنگین تا زمان بهبودی کامل باید پرهیز کنید.
 • اسکارهایی که بعد از عمل ایجاد شده است حداکثر تا 6 ماه صورتی غیرطبیعی و زشت باشند، که این طبیعی است و حداکثر زمانی که برای طبیعی به نظر رسیدن اسکارها باید باشد 1 سال است، باید بدانید که ممکن است کاملا محو نشود.
 • بیمار بعد از عمل آبدومینوپلاستی دارای شکمی بدون برآمدگی می‌شود ولی اسکارهای به وجود آمده دائمی و به مرور زمان از بین می‎رود که ممکن است به طور کامل از بین نرود.
 • بعد از عمل باید از مسکن برای تسکین درد بیمار استفاده شود.
 • پس از جراحی برای اینکه مانع لخته شدن خون شوید فرد بیمار حدالامکان باید کم کم شروع به فعالیت کند.
 • مصرف آناناس و یا کمپوت برای بهبود جای عمل و میوه و میگو و ماهی فراموش نشود.
 • برای اینکه نتیجه عمل شما مطابق میل‎تان باقی بماند باید وزن خود را ثابت نگه‎دارید.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *