ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از جراحی‌های لاغری زیبایی که در آن شکم را کوچک و چربی‎‌ها و پوست‌های اضافه‌ای که وجود دارد را حذف و اصلاح می‎کنند. البته ابدومینوپلاستی و هرگونه جراحی‌های لاغری در مرحله آخر به فرد پیشنهاد می‌شود.

از جمله دلایلی که می‌تواند باعث افزایش غیرطبیعی حجم شکم شود زایمان، کاهش شدید وزن، استفاده از رژیم‌های سنگین و یا به هر دلیلی فرد دچار شلی در ناحیه شکم شده باشد و ورزش کردن و رژیم غذایی روی این افراد جوابگو نیست و هیکل شما را بد فرم می‌‎کند و پیدا کردن لباس مناسب و سایز تن دشوار می‌شود. اما اگر کمی شکم‌تان دارای برآمدگی است سعی کنید با استفاده از رژیم‌های غذایی درست و تحت نظر پزشک و همینطور ورزش کردن خودتان را لاغر کنید. این نوع عمل‌ها ظاهر شما را بهبود و اعتماد بنفس شما را افزایش می‌دهد. قبل از عمل حتما با پزشک خود در مورد فرم دلخواهی که بعد از عمل انتظار دارید صحبت کنید.

آبدومینوپلاستی

انواع ابدومینوپلاستی

این جراحی ممکن استحدودا 1 الی 5 ساعت به طول بینجامد. شرایط بدنی نیز یکی از عواملی است که در تعیین نحوه انجام جراحی به صورت سرپایی یا جراحی همراه با بستری نقش دارد.

ابدومینوپلاستی کامل

این جراحی برای افرادی مناسب است که به اصلاح و تغییرات زیادی در ناحیه شکم نیاز دارند، که در این روش برش در ناحیه ی زیر شکم و در سرتاسر استخوان لگن انجام می‌شود. در این نوع جراحی لاغری ناف جابجا شده است و به سمت پایین کشیده خواهد شد و عضلات شکمی به طور عمودی از استخوان زیر سینه تا قسمت پایینی لگن محکم شوند.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی ابدومینوپلاستی

در این روش برش‌ها کوتاه و کوچک هستند. این جراحی  اغلب بر روی افرادی انجام می‌شود که ذخایر چربی و موضع چاقی در آنها در زیر ناف است. در طی این روش، به احتمال زیاد ناف جابه جا نمی‌شود و پوست شکم بین خط برش و ناف مورد جراحی قرار گرفته و مقدار اضافی آن جدا می‌شود.

ابدومینوپلاستی اطراف شکم

این جراحی برای افرادی مناسب است که چاقی آنها محدود به شکم نبوده و شامل پهلوها و نواحی اطراف نیز می‌شود. زمانیکه چربی اضافی در قسمت پشت و همچنین شکم وجود دارد، لیپوساکشن پشت یا ابدومینوپلاستی اطراف شکم هر دو گزینه‌های درمانی مناسبی هستند اما در روش دوم علاوه بر امکان از بین بردن چربی ناحیه لگن و پشت، پوست اضافی نیز خارج می‌شود که باعث اصلاح و بهبود شکل بدن خواهد شد.

ابدومینوپلاستی معکوس

برخی مواقع مانند کاهش وزن ناگهانی و زیاد و یا داشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم به تشخیص پزشک با نوع دیگری از جراحی انجام می‌شود که به آن ابدومینوپلاستی معکوس می‌گویند. در این عمل برشی در زیر استخوان سینه ایجاد خواهد شد و پوست به جای کشیده شدن به سمت پایین به سمت بالا کشیده می‌شود و بافت‌های اضافی از این ناحیه خارج می‌شوند.

این عمل به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

 • این جراحی به افرادی با شکم‌ بزرگ و پر از چربی که با هیچ‌گونه ورزش یا رژیم غذایی ای لاغر نمی‌شوند.
 • بانوانی که به صورت پشت سر هم باردار شده و شکم‌شان فرم طبیعی خود را از دست داده است.
 • افراد پا به سن گذاشته که به صورت پشت سرهم چاق و لاغر شده و خاصیت کشسانی پوستشان از بین رفته است.

نکته: به کسانی که قصد کاهش وزن به میزان زیاد و یا باردار شدن دارند پیشنهاد نمی‌شود چرا که عمل جراحی عضلات شکم را فیکس می‌کند و مخصوصا در این دو مورد پس از تغییرات به حالت قبل ابدومینوپلاستی برمی‌گردد.

ابدومینوپلاستی و بارداری 

با توجه به اینکه پوست شکم توسط برش جدا می‌شود و در آخر هم کشیده می‌شود و بخیه زده می‌شود. به علت کشیده شدن پوست شکم دیواره‌های شکم جمع می‌شود باید در مورد اینکه جنین در بدن مادر رشد می‌کند دقت شود، زیرا افزایش مجدد حجم شکم موجب افزایش میزان ترک‌های پوستی بعد از بارداری بیشتر و عمیق‌‎تر شود لذا توصیه می‌شود که پس از جراحی شکم خانم‌ها حدالامکان باردار نشوند. البته این عمل بر روی توانمندی فرد تاثیری ندارد.

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

در وهله اول پیشنهاد می‌کنیم که توسط یک پزشک مجرب برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی انجام شود، عموما جراحی‌‎هایی که انجام می‌شود ممکن است دارای عوارض باشند، این عمل هم مانند سایر عمل‌های زیبایی دارای عوارضی مانند بی‌حسی موقت، درد، کبودی، سفتی و لخته شدن خون در ناحیه‌‎ای که عمل صورت گرفته است می‌باشد.

برای اینکه این عوارض کاهش پیدا کند باید به توصیه‌های پزشک در مورد مراقبت‌های قبل و بعد عمل توجه و رعایت کنید و در اولین فرصتی که توانستید سعی کنید حرکت کنید.

از دیگر عوارض این عمل

 •  آمبولی ریه بعد از پیکرتراشی (لخته شدن خون از پاها به ریه‌ها)
 • بدشکل شدن محل برش یا به اصطلاح اسکار
 • عفونت
 • توانایی ناکافی بدن برای ترمیم و باز شدن زخم
 • خطرات ناشی از بیهوشی عمومی مانند حالت تهوع، استفراغ، گیجی، لرز و …
 • تورم‎‌های ناحیه‌ای
 • نداشتن تقارن محل جراحی
 • تجمع مایع

نکات قبل از عمل

قبل از عمل نیاز است به به مواردی توجه داشته باشید: توجه به تغذیه و مواردی مثل سیگار کشیدن و خوردن ویتامین‌ها و آسپرین و داروهایی که توسط پزشک معالج شما ممنوع می‌شود را باید رعایت کنید که کمک کننده در بهبود سریع‌تر شما است. برای مثال:

 • اگر سیگاری هستید حداکثر دو هفته قبل و بعد از عمل نباید سیگار بکشید.
 • از رژیم‌های سخت دوری کنید. حداقل تا دو هفته قبل از عمل جراحی از رژیم غذایی بپرهیزید.
 • در معرض آفتاب قرار دادن محل جراحی به مدت طولانی ممنوع است.
 • در صورتی که به داروی خاصی حساسیت دارید و یا داروی خاصی را مصرف می‎کنید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • حداکثر 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و اصطلاحا ناشتا باشید.
طریقه عمل آبدومینوپلاستی

طریقه عمل ابدومینوپلاستی

جراح هم می‌تواند از روش بیهوشی عمومی که در آن بیمار هشیار نیست، هم می‌تواند از بی‌‎حسی موضعی که در آن فرد در حین عمل هشیار اما دردی را احساس نمی‌‎کند.

این عمل حداکثر 5 ساعت زمان می‌‎برد و طول عمل بستگی به میزان برداشت چربی و … دارد؛ در عمل ابدومینوپلاستی چربی‌ای که در ناحیه زیر ناف است تخلیه می‌شود.

نحوه عمل به این صورت است که یک برش طولی از قسمت استخوان لگن یک طرف تا لگن طرف جراح ایجاد می‌کند. برشی هم در بالای ناحیه تناسلی ایجاد می‌‎شود و برشی گرد هم در اطراف ناف پوست آزاد می‌شود و اینکار باعث می‌شود که پوست دیواره شکم در زیر ناحیه خط دنده‌‎ها جدا می‌شود. فلپ پوستی از دیواره شکم جدا تا عضلات طولی شکم معلوم شود، کار بعدی که انجام می‌شود این است که عضلات شکم را به هم نزدیک و به وسیله بخیه آن را در جای خود قرار می‌‎دهیم، اینکار برای باریک کردن کمر انجام می‌شود، پوست اضافی را جدا کرده و بقیه را به دیواره شکم بخیه می‌شود و محل جدیدی را برای ایجاد ناف ایجاد و لوله‌ای در زیر پوست برای ارتباط به بیرون و برای خروج ترشحات به بیرون کار گذاشته می‌شود.

هزینه عمل جراحی

هزینه عمل جراحی متفاوت است و این تفاوت به عوامل مختلفی مانند سن، وزن و وضعیت سلامت فرد وابسته است. در عمل جراحی ابدومینوپلاستی علاوه بر هزینه خود جراحی به مراقبت‌های قبل و بعد، هزینه تجهیزات و دستمزد جراح و داروهای مصرفی بستگی دارد. معمولا هزینه این جراحی از 10 میلیون تومان شروع می‌شود و تا 20 میلیون نیز می‌رسد ، اما این هزینه با توجه به زمان و وسعت جراحی متفاوت است.

مزایای ابدومینوپلاستی

 • رفع و کاهش دادن بی‌اختیاری ادرار ، ناشی از زایمان طبیعی در بعضی از خانم‌ها.
 • اصلاح فرم شکم و بهبود بخشیدن آن، پس از کاهش وزن شدید ، بارداری یا ضعف عضلات شکمی.
 • بهبود فتق ( جلو زدن روده یا بافت شکمی از دیواره شکم ) در ناحیه شکم.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • به این نکته توجه داشته باشید که طول دوره درمان در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است دو هفته یا بیشتر برای بازگشت فرد به حالت طبیعی زمان ببرد.
 •  با نظر پزشک می‌‎توانید ورزش‌‎هایی سبک را برای ترمیم بهتر و برطرف کردن تورم و برای جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی و برگشت توان عادی عضلات شکم شود را انجام دهید؛ البته فقط ورزش‌‎های سبک انجام دهید و از ورزش‌‎های سنگین تا زمان بهبودی کامل باید پرهیز کنید.
 • اسکارهایی که بعد از عمل ایجاد شده است حداکثر تا 6 ماه صورتی غیرطبیعی و زشت باشند، که این طبیعی است و حداکثر زمانی که برای طبیعی به نظر رسیدن اسکارها باید باشد 1 سال است، باید بدانید که ممکن است کاملا محو نشود.
 • بیمار بعد از عمل ابدومینوپلاستی دارای شکمی بدون برآمدگی می‌شود ولی اسکارهای به وجود آمده دائمی و به مرور زمان از بین می‌رود که ممکن است به طور کامل از بین نرود.
 • بعد از عمل باید از مسکن برای تسکین درد بیمار استفاده شود.
 • پس از جراحی برای اینکه مانع لخته شدن خون شوید فرد بیمار حدالامکان باید کم کم شروع به فعالیت کند.
 • مصرف آناناس و یا کمپوت برای بهبود جای عمل و میوه و میگو و ماهی فراموش نشود.
 • برای اینکه نتیجه عمل شما مطابق میل‌‎تان باقی بماند باید وزن خود را ثابت نگه‌‎دارید.
مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی

میزان مرگ و میر مرتبط با جراحی شکم پیدا کنیم، از ۰.۰۲٪ تا ۰.۱۶٪ است. میزان مرگ و میر بسیار پایین است.
شایع ترین آنها آمبولی ریه بعد از پیکرتراشی (لخته شدن خون از پاها به ریه‌ها) است.

دلالیل انجام جراحی زیبایی شکم

افزایش سن و عدم توانایی انجام ورزش های سنگین و طاقت فرسا
عدم رعایت رژیم غذایی
تغییرات وزنی بسیار زیاد
بارداری
کاهش الاستیسیته و انعطاف پذیری پوست
عوامل ژنتیکی
و غیره.

آیا ابدومینوپلاستی تنها مخصوص خانم ها است؟

خیر. این جراحی زیبایی شکم در اقایان نیز قابل انجام می باشد. البته این روش ، به عنوان روش‌های کاهش وزن به حساب نمی‌اید و افراد باید قبل از عمل ، کاهش وزن از طریق رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش داشته باشد و به مدت 6 ماه وزن او ثابت باشد.

آیا بعد از ابدومینوپلاستی می‌توان باردار شد؟

بارداری بعد از این عمل امکان پذیر است اما برنامه زندگی خود را مشخص کنید و جراح پلاستیک خود را از این تصمیم آگاه کنید. در کل بهتر است بدانید که این پروسه بعدها هیچ خطری برای سلامت مادر و جنین ندارد از همین رو می‌توانید این جراحی را انجام دهید.

اسکارهای عمل ابدومینوپلاستی

این جراحی بر روی پوست اسکار ایجاد می‌کند. اندازه اسکار به اندازه برش بستگی دارد. هر چه پوست اضافی در اطراف ناحیه مورد نظر بیشتر باشد برش گسترده‌تری در امتداد خط بیکینی ایجاد می‌شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *