جراحی سینه

جراحی سینه

شاید واژه ماموپلاستی را شنیده باشید؛ کاهش ماموپلاستی عنوانی برای جراحی سینه است که در آن بافت‌های چربی و غدد لنفاوی و پوست سینه را حذف می‌کنند. برای کسانی که سایز سینه‎هایشان متناسب با بدن‌شان نیست بسیار بزرگ یا کوچک بودن و یا افتادگی سینه، به علت سرطان‎ سینه یکی از سینه‌ها یا هر دو را از دست داده‎اید می‎توانید با عمل جراحی سینه، سینه‎هایتان را به فرم دلخواهتان درآورید.

لازم به ذکر است که حجم و وزن بالای سینه‎ها موجب فشار به ناحیه گردن، پشت و سوزش در ناحیه پوست بالاخص در فصل گرما می‎شود.

روش‎های جراحی سینه

 • لیپوساکشن: ابتدا باید بدانید که این عمل برای کسانی است که در سینه‌های خود چربی زیادی دارند و بانوانی که علاقه‎ای به جای عمل بر روی بدن خود ندارند و اصلاح افتادگی سینه مدنظرشان نیست. نکته دیگر این است که قبل از عمل پیش بینی اینکه چه سایزی از سینه شما کوچک می‌شود نیست. روش انجام لیپوساکشن این است که مایعی که ماده ای است برای بی حسی و منقبض کننده عروق به سینه‎ها تزریق و سپس با استفاده از کانولا سوراخ‌هایی 2 الی 3 میلی‎متر را در نواحی ‎مختلف سینه ایجاد و چربی داخل سینه ساکشن شده و حجم سینه کوچک می‌شود که این عمل افتادگی در سینه را اصلاح نخواهد کرد.
 • برش سینه: در این روش بسته به اندازه سینه برش‌هایی در سینه ایجاد می‌شود. هر چه سینه بزرگتر باشد باف بیشتری از سینه برداشته می‌شود. روش کار به این شکل است که یک برش دور هاله پستان و برش بعدی به صورت عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه ایجاد می‌شود. اگر سینه ای نسبت به اندازه ای که دارد پوست اضافی زیادی داشته باشد از برش لنگری برای اصلاح سینه استفاده می‌شود.
 • ایمپلنت سینه: این روش برای افزایش حجم سینه‎هایی که بیش از حد کوچک هستند از این روش استفاده می‌شود.

نکاتی درباره جراحی سینه

 • بی حسی در ناحیه نوک سینه که از عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی.
 • به تعویق انداختن جراحی در صورتی که قصد دارید بچه دار شوید و باشیر خود او را تغذیه کنید.
 • در هر سنی می‎توانید این عمل را انجام دهید، نکته ای که هست این است که عوارض این جراحی در افراد با سنین بالاتر با شدت بیشتری به سراغ بیماران می‌رود مانند عفونت ها ، تاخیر در ترمیم زخم‌ها.
 • بعد از عمل اگر کاهش وزن داشته باشید ممکن است باعث افتادگی دوباره سینه‎هایتان شود. اگر چنین قصدی دارید پیشنهاد می‌شود قبل از عمل این کار را انجام دهید.

امکان برگشت سینه جراحی شده به حالت اول وجود دارد؟

 • افزایش وزن باعث بزرگی سینه‌هایتان می‌شود
 • افزایش سن
 • صاحب فرزند شدن

عواملی هستند که بر اندازه سینه‎ها و حتی افتادگی آن‎ها تاثیرگذار است.

انواع جراحی‌های سینه

انواع جراحی‎های سینه

بزرگ کردن سینه‎ با کاشت پروتز:

در این نوع جراحی بزرگ کردن سینه‎ها با پروتز از جنس سالین یا سیلیکون در سینه قرار داده می‌شود. در انجام این عمل گزینه‌هایی همچون اندازه، شکل پروتز و الگوی برش سینه برای انجام جراحی سینه باید در نظر گرفته شود. نوع عمل به شکلی است که پروتزها را در زیر بافت سینه با ایجاد برشی کوچک درون سینه قرار داده می‌شود.

کوچک کردن سینه‎ها:

این عمل برای زنانی که سینه‎های بزرگ داشته باشند پیشنهاد می‌شود. این امر نارضایتی و باعث عدم اعتمادبنفس در خانمها می‌شود البته جدا از این دو امر موجب درد در ناحیه قفسه سینه و خارش یا عرق سوز شدن نیز می‌شود. انجام عمل به گونه‌ای است که بافت‌های اضافی سینه برداشته شده و ناحیه نوک سینه به بالا انتقال پیدا می‌کند تا سینه‎های رو فرم و زیباتری داشته باشید.

لیفت سینه‎ها یا ماستوپکسیسی:

لیفت سینه برای زمانی است که سینه های شما افتاده و شل شده باشد که جراح بعد از بررسی وضعیت سینه‎ها، نوع مناسب انجام جراحی سینه را مشخص می‎کند. این میزان در بانوان متفاوت است. شیوه عمل به گونه است که لیفت با ایجاد یک برش در هاله پستان و برشی در زیر سینه انجام می‌شود. به این صورت که جراح می‌تواند بافت اضافه و پوست اضافه را حذف کند و این جراحی موجب بالا رفتن سینه‎ها می‌شود.

تزریق ژل یا چربی در سینه‎ها:

تزریق ژل برای افزایش حجم و تزریق چربی به سینه ها فرم می‎دهد بدشکلی و نامتقارن بودن سینه‎ها را از بین می‎برد. انجام عمل به شیوه ای است که از قسمت‎ دیگری از بدن چربی را با استفاده از لیپوساکشن با فشار کم استخراج کرده و با سالین پاکسازی شده و قسمت‎هایی از سینه که برجستگی کمتر دارد و یا ندارد اضافه می‎شود. باید بدانید که این عمل خطرات و محدویت‎هایی نیز دارد و باید بیمار شرایط مناسب داشته باشد که در این مورد حتما در مورد خطرات با پزشک مورد نظر خود صحبت کنید.

بازسازی سینه:

بعد از برداشتن سینه به علت سرطان، سینه نیاز به بازسازی دارد که پزشک معالج با توجه به روشهایی که موجود است به بازسازی سینه می‌پردازد. عمل بازسازی نیز بلافاصله بعد از ماستکتومی انجام می‌پذیرد که در آن ناحیه نوک سینه و هاله پستان تا حدودی بازسازی شود.

جراحی ترمیمی سینه:

پروتز سینه به گونه ای است که دوام دار است اما بیمارانی که این عمل را انجام می‎دهند ممکن است نیاز به عمل جراحی ترمیمی داشته باشند. در جراحی ترمیمی پروتز سینه، شکل و یا سایز تعویض می‌شود و یا تغییراتی در فرم پستان‌ها ایجاد می‌شود. این جراحی می‌تواند بسته به علت ساده مثل تنظیم پروتز و یا پیچیده باشد.

جراحی برداشتن پروتز:

همان طور که می‌دانید کاشت پروتز یکی از جراحی‎های زیبایی سینه است که بسیار پر طرفدار است. در برخی از موارد شخص نیاز پیدا می‌کند که پروتزی که کاشته شده را بردارد. این کار به گونه ای است که در برش محل قبلی که کاشت پروتز را انجام دادیم دوباره برشی ایجاد می‎کنیم و با بی حسی موضعی پروتز را بیرون می‌کشیم. نکته قابل ذکر این است که ممکن است با توجه به اندازه پروتز و میزانی که پوستتان کشیده شده است نیاز به عمل لیفت سینه دارید.

کوچک کردن سینه آقایان:

گاهی برخی از عوامل ژنتیکی، وجود هورمون‎های زنانه در مردان موجب می‌شود سینه آقایان به صورت غیر طبیعی بزرگ باشد. این پدیده به صورت بافت اضافی در سینه که ممکن است با درد و حساس باشد و به طوری است که شرایط سنی خاصی نیز ندارد. در مواردی ممکن است این عمل با ورزش کردن و رژیم غذایی و دارویی درمان شود. نوع جراحی به گونه‎ای است که بافت‎های اضافی و چربی‎ها به وسیله لیپوساکشن و یا برش‎هایی برداشته می‌شود. برش‎ها نزدیک به هاله پستان ایجاد می‌شود که جای زخم را می‌تواند پنهان کند و زمان این عمل حداکثر یک ساعت به طول می‌انجامد. مدت زمان بازیابی فرد نیز حداکثر دو هفته می‌باشد.

نکاتی درباره بعد از جراحی سینه

جراحی سینه جراحی ساده‎ای نیست. نیاز به مراقبت دارد و شما باید حداقل در هفته اول به مراقب نیاز دارید البته بدن انسان توانایی در ترمیم بافت و بازیابی را دارد. در هفته‎های بعد نیز نباید به انجام کارهای سنگین و ورزش کردن و … بپردازید پس سعی کنید که این نکات را رعایت کنید. یکی از نکات نگران کننده این است که فقط بهبود زخم خارجی نیست که اهمیت دارد بلکه درون سینه نیز زخم‌هایی ایجاد می‌شود که تا چند سال امکان انجام ماموگرافی نمی‌باشد و خطر ابتلا به سرطان را به دلیل پرهیز از ماموگرافی زیاد می‌شود.

توصیه‎هایی برای قبل از عمل جراحی سینه

 • قبل از عمل برای جلوگیری از خونریزی در زمان عمل جراحی سینه پیشنهاد می‌شود که از مصرف آسپرین و سیگار و داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.
 • این عمل برای افرادی که مشکلات در زمینه‌های کبدی،قلبی،ریوی و… دارند و تا زمانی که این مسائل کنترل نشده باشد خطرناک است.
 • استفاده از قرص ضد بارداری در دوهفته قبل و بعد از عمل ممنوع است.
 • در هفته‎های اول بعد از جراحی باید روی حرکات تنه و بازو دقت شود و سعی کنید کارهای روزمره تان را به آرامی انجام دهید.
 • اگر از فرم سینه خود راضی هستید و به اصرار فرد دیگری قصد انجام اینکار را دارید و یا به علت مشکلات روحی و خانوادگی تصمیم به عمل گرفتید پیشنهاد می‌شود که اینکار را انجام ندهید.

مراقبت‎های بعد عمل جراحی سینه

بعد از جراحی، سینه‌هایتان با پانسمان و یا باند پوشیده و در مواردی یک لوله زیر هر بازو قرار داده شود تا خون و مایع اضافی را از بین ببرد. باید بدانید در هفته‌های اول سینه‎هایتان متورم و کبود شود و جراح به شما پیشنهاد می‎کند از یک سینه‌بند فشرده الاستیک برای محافظت از سینه‎هایتان استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی سینه مراقبت‎های قبل و بعد از عمل با پزشک معالج خود حتما صحبت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *