همه چیز درباره میکرودرم

همه چیز درباره میکرودرم

میکرودرم روشی برای تجدید سطح کلی پوست است. این درمان پوست را از آسیب هايي مانند: آفتاب ، چین و چروک ، خطوط ریز ، لکه های سطحی ، جای زخم آکنه یا جوش صورت ، ملاسما و سایر نگرانی ها و شرایط مربوط به پوست بهبود می بخشد و برای اکثر انواع و رنگهای پوستی روشی مطمئن محسوب می شود.

میکرودرم ابریژن یکی از سریعترین و بهترين درمان های ضد پیری امروزه است. یکی از جالب ترین واقعیت ها در مورد میکرودرم این است که از یک ابزار مکانیکی برای مکش سلول های مرده و آسیب دیده از لایه های بالای پوست (استریوم یا خارجی ترین لایه پوست) استفاده می کند و در نتيجه با حذف سلول هاي مرده ، پوست تازه و درخشان خواهد شد. تنها نکته ای که باید بدانید این است که بسته به نوع پوست فرد ممکن است بعد از درمان پوست کمی حساس و قرمز شود. 

بعد از میکرودرم چه تغييراتی در صورت شما ايجاد می شود؟

1- مسدود کردن منافذ

2- نقاطی كه داراي لکه های تیره و آکنه است را ازبين می برد

3- به محصولات مراقبت از پوست اجازه می دهد تا عمیق تر جذب شوند

4- خطوط ریز صورت را از بين مي برد

5- گردش خون را در صورت  تقویت می کند

6- ميكرودرم یک روش زیبایی ساده ، سریع و بدون درد است و دارای ریسک کم و بهبودی سریع مي باشد.

7- میکرودرم ابریژن لکه های سطحی پوست را لایه برداری مي كند

8- یک درمان حرفه ای مقرون به صرفه با هزینه ای نسبتاً کم است

9- اغلب اوقات ، باید هر سه تا چهار هفته برای نتایج مطلوب تکرار شود.

میکرودرم چه كاربردی دارد؟

یک روش بسیار محبوب ضدعفونی کننده پوست است كه  نسبت به سایر روشهای   لایه برداری شیمیایی و لیزر  کم خطر و بازخوردي سریع دارد . اگرچه صورت شایعترین ناحیه برای این تکنیک است ، اما در هر ناحیه پوستی ديگراز جمله گردن ، قفسه سینه ، پشت و دست نيز به كار مي رود. 

میکرودرم یک روش جوان سازی پوست بدون درد است كه به هیچ سوزنی یا بیهوشی نياز ندارد و  فشار و سرعت آن بسته به حساسیت و تحمل پوست تنظیم می شود. جلسات معمول میکرودرم از پنج تا 60 دقیقه طول مي كشد.  آرایش و کرمهای صورت معمولاً بلافاصله بعد از میکرودرم قابل استفاده هستند. مطالعات نشان داده اند که میکرودرم ابریژن حتی با افزایش نفوذپذیری پوست می تواند به طور موقت  جذب برخی از داروهای موضعی را تسهیل کند.

در واقع این تکنیک دقیقاً مانند مسواک زدن به دندان است  و به ارامي به از بین بردن “پلاک” و ضایعات پوستی کمک می کند. از آنجا که پوست انسان به طور معمول در فواصل تقریباً 30 روزه بازسازی می شود ، بهبود پوست با میکرودرم ابریژن موقتی است و برای ادامه بهبود ، باید در فواصل متوسط ​​دو تا چهار هفته اين درمان تکرار شود.

نکته اي كه بايد در نظر گرفت اينكه میکرودرم نباید با درم ابریژن اشتباه گرفته شود زيرا که درم ابریژن یک عمل جراحی  است که بطور معمول توسط متخصصین پوست یاجراحان پلاستیک تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود. درم ابریژن روشی برای زخمهای عمیق تر كه ناشي از آکنه است مورد استفاده قرار مي گيرد.همچنين درم ابریژن به بیهوشی نیاز دارد و در غیر این صورت خیلی دردناک است.

هزینه میکرودرم

میانگین هزینه میکرودرم حرفه ای چقدر است؟

هزینه های این تکنیک بین 1.300.000 تا 3.250.000 ميليون مي باشد که متوسط ​​هزینه آن حدود يك ميليون و 300 هزار تومان براي هر جلسه مي باشد. البته در طی 5 تا 10 سال گذشته هزینه هاي آن  بطور قابل توجهی کاهش یافته است. میکرودرم حرفه ای معمولاً در مطب پزشک و به طور معمول توسط متخصص پوست و مو یا جراحان پلاستیکی انجام می شود ، همچنین کلینیک های صورت نيز قابل انجام است. میکرودرم ابریژن بسیار مقرون به صرفه است و بسیار ارزانتر از سایر درمان های ضد جوش پوستي مانند درم ابریژن یا لایه برداری لیزر است.

چه کساني باید میکرودرم انجام دهند؟

میکرودرم ابریژن برای افرادی که دارای آکنه خفیف و زخم های بسیار سطحی ناشي از آکنه  هستند بسيارمفید است. همچنين میکرودرم ابریژن یک گزینه درمانی مناسب برای بیمارانی است که دارای مشکلات پوستی سطحی هستند اما  افرادی که جای زخم های پوستی عمیق تري دارند ، بايد از  لایه بردار هاي شیمیایی یا لیزر استفاده كنند.

میکرودرم ابریژن چگونه انجام مي شود؟

به طور سنتی ، یک سیستم میکرودرم شامل یک پمپ ، یک لوله اتصال و یک خلاء است.  پمپ ، یک جریاني از مواد بی اثر مانند اکسید آلومینیوم ، اکسید منیزیم ، کلرید سدیم و است كه توسط لوله اتصال به پوست تزريق مي شود و توسط خلاء سلول هاي مرده پوست لايه برداري مي شوند ،همچنين  میکرودرم برای استفاده در نواحی اطراف چشم و لب نيز بی خطر است.

چه سنی برای میکرودرم ابریژن مناسب است؟

محدودیت سنی یا جنسی خاصی براي میکرودرم وجود ندارد و به طور معمول کودکان بالای 12 سال تا بزرگسالان 65 ساله می توانند از میکرودرمابراسیون استفاده کنند ،بنابراين حداکثر سن براي ميكرودرم وجود ندارد .

چند بار می توانم از میکرودرم استفاده کنم؟

میکرودرم بسته به تحمل پوست و اثرات آرایشی مورد نظر ، می تواند هفتگی یا هر هشت هفته يكبار انجام شود. بسیاری از افراد هفتگي و ماهانه اين درمان را شروع مي كنند و معمولاً پزشكان ، چندین درمان (شش تا 12 جلسه) برای بهبود چشمگیر توصیه می كنند.

افراد بعد از این تکنیک چه پوستی خواهند داشت؟

عموماً افراد بعد از میکرودرم پوستی نرمتر ، شاداب تر و جوان تر خواهند پيدا كرد و در صورت لایه برداری ، به طور مداوم بايد از مرطوب کننده یا پماد استفاده شود. همچنین ممکن است بیماران بعد از چند روز احساس خفیفي مانند آفتاب سوختگی را تجربه کنند،كه استفاده از ضد آفتاب توصیه می شود زیرا حساسیت به نور پس از درمان افزایش می یابد.همچنين میکرودرمابراسیون به تحریک تولید کلاژن هاي پوست کمک ميکند و از این طریق منجربه جوانسازی پوست مي شود. 

آیا میکرودرم ابریژن می تواند به معالجه ملاسما کمک کند؟

بله ، میکرودرم براي معالجه ملاسما و سایر انواع بيماري های پرفیگمانتاسیون مفید است. درمان بهینه ملاسما معمولاً شامل میکرودرم در طول دو هفته یا ماهانه همراه با لایه بردارهایيی  تشكيل شده ازاسید گلیکولیک و کرم هایي مانند هیدروکینون 4٪ و ضدآفتاب می باشد.

آیا میکرودرم ابریژن می تواند به بیماری کراتوز پیلاریس کمک کند؟

میکرودرمابراسیون می تواند به بهبود موقت ظاهر کراتوز پیلاریس (به ویژه در بازوها) کمک کند. به طور مطلوب ، میکرودرم به صورت هفتگی یا ماهانه تجویز می شود و با لوسیون های اسید لاکتیک مانند لوسیون Lac-Hydrin یا AmLactinو لایه بردارهای هفتگی گلیکولیک اسید براي درمان موثر ترکیب می شود .

عوارض میکرودرم

عوارض جانبی احتمالی

عوارض جانبی احتمالی میکرودرم حداقل است زيرا این یک روش بسیار بی خطر است و اشکالات احتمالی بسیار محدودی دارد زیرا میکرودرم بر روي ،اپیدرم ، که بیرونی ترین لایه پوست است ، تأثیر می گذارد.اما عوارض جانبی جزئی و موقتی نيز دارد كه شامل سفتی جزئی پوست ، قرمزی ، کبودی و حساسیت مي شود. به عنوان یک قاعده کلی ، هر چه مزایای بالقوه یک درمان زیبایی بیشتر باشد ، خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن بیشتر خواهد شد كه خطرات احتمالی با درمان هایي مانند درم ابریژن و لیزر قابل رفع است.

عوارض جانبی احتمالی میکرودرمابراسیون شامل موارد زير می شود:

 • سفتی پوست
 • قرمزی
 • کبودی جزئی
 • حساسیت پوستي
 • هایپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب (PIH)
 • ساییدگی کوچک پوستی 
 • لکه های خونریزی
 • کبودی پوست چشم (به ویژه اگر آسپرین یا رقیق کننده خون مصرف می کنید)
 • رگهای خونی ریز شکسته (telangiectasia)
 • درد در اطراف لب

میکرودرم بیش از حد ممکن است باعث ایجاد شکاف در پوست و در نتیجه افزایش فشارخون و التهاب (PIH) پوست شود. همچنین ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به کبودی (اکیموز) به خصوص در افرادي كه آسپرین یا رقیق کننده های خون مانند وارفارین،  کوادامین  یا کلوپیدوگرل بیسولفات و پلاویکس  مصرف مي كنند،شود.همينطور احتمال وجود عروق خونی سطحی (تلانژکتازی) بر روي پوست نيز وجود دارد ، به خصوص اگر پوست بسیار نازک باشد .

میکرودرم در خانه چقدر مؤثر است؟

اکثر دستگاه ها و کیت های میکرودرم خانگی معمولاً ضعیف تر از درمان های حرفه ای هستند. این کیت های میکرودرمابراسیون در منزل اغلب نمی توانند عمق ساییدگی پوست را فراهم کنند یا سلولهای مرده پوست را با خلاء مانند میکرودرم ابریژن حرفه ای از بین ببرند.

چندین شرکت مراقبت از پوست ، مانند L’Oréal و Neutrogena ، هم اکنون کیت های میکرودرم خانگي تولید می کنند. معمولاً میکرودرم های خانگي حاوی کرم یا اسکراب است. مؤلفه اصلی فعال در کرم ها نيز اکسید آلومینیوم است که در تجهیزات میکرودرم حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند. 

كرم هاي میکرودرم هم اکنون در محصولات مراقبت از پوست در بازار موجود است.

چه داروهای خانگی می توانند نتیجه ای مانند میکرودرم داشته باشند؟

روش های مختلفی برای لایه برداری پوست وجود دارد:

 • اسكراب شکر قهوه ای خانگی و عسل
 • ماليدن نمک دریايي بر روي صورت
 • درست كردن اسکراب سولفات منیزیم بر روي صورت

مزایای میکرودرم ابریژن چیست؟

 ابریژن درمانی مناسب برای همه سنین و بسیاری از شرایط پوستی است برای دستیابی به چهره ای روشن تر و جوان تر است. همچنين ظاهر چین و چروک پوست را به حداقل مي رساند علاوه بر اين منافذ پوست را کاهش ميدهد و به کاهش دایره زیر چشم کمک می کند.یکی از مزایایی که بلافاصله بعد از درمان متوجه خواهيد شد داشتن پوستي درخشان نابودی انواع لک ها و جوش های صورت مي باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • بانو مد

  سلام . مطلب کامل و مفیدی بود ممنون

  ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *