لمینت دندان | انواع لمینت دندان | مزاپا و معایب وهزینه لمینت

میل به داشتن دندان های زیبا و سفید ، افراد زیادی را به سمت انجام لمینت دندان کشیده است. همه افراد که دور و اطراف ما هستند دوست دارند لبخند زیبایی داشته باشند و از آنجایی که هنگام لبخند دندان ها نیز مشخص می شود ، داشتن دندان های زیبا لازمه داشتن لبخند زیباست. داشتن لبخند زیبا اعتماد به نفس فرد را در روابط اجتماعی افزایش می دهد و تمام این مراحل در کنار هم منجر به داشتن رابطه شغلی و عاطفی و اجتماعی بهتر می شود. بازیگران و سلبریتی های مشهور یکی از طرفداران لمینت دندان هستند.
به لایه‌ای از مواد همرنگ یا سفید رنگ و بسیار نازک با طول عمر بالا روی دندان‌ها با توجه به شکل دندان هر فرد ساخته می‌شود لمینت یا ونیر دندان نیز گفته می‌شود.
افرادی هستند که برای زیبا سازی و اصلاح فرم و طرح لبخند ، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و یا ترمیم شکستگی دندان‌ها به لمینت احتیاج دارند. فقط  ارتودنسی برای مرتب نشان دادن دندان‌ها نیست و این روش نسبت به ارتودنسی مزایای بیشتری دارد.
در لمینت سرامیکی در حدود 0.5 میلی‌متر از دندان شما تراش داده شده ولی ممکن است بسته به شرایط دندانی فرد تراش داده نشود . در مورد روش انجام باید بدانید بستگی به شکل و فرم دندان شما بستگی دارد گاهی نیاز است سطح بیشتری از دندان‌هایتان برش داده شود و گاهی ممکن است احتیاجی به این کار نباشد.

لمینت دندان

لمینت دندان (ونیر) چیست؟

لمینت یا ونیر دندان به روشی گفته می‌شود که بدون آسیب زدن به دندان و با سوهان کشیدن می‌تواند ظاهر زیبایی را به دندان ببخشد. البته این نوع زیباسازی دندان با مشکلاتی نیز همراه است و آن لکه لکه شدن، بدرنگی و شکستگی لمینت، فاصله دار شدن دندان می‌باشد. البته جنس ونیر رزین نیمه شفاف است که فقط در یک جلسه توسط دندانپزشک با ظرافت بر روی دندان بیمار نصب می‌شود. نوع ونیر دندان متنوع و مقرون به صرفه می‌باشد. ونیر پوسته‌ای همرنگ دندان فرد است که برای پوشش سطح جلوی دندان ها با داشتن کاربردهایی بی‌نظیر، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ونیرها به طور معمول با تکنولوژی خاص و در لابراتوار دندانسازی ساخته می‌شوند و در انواع مختلفی وجود دارد.

مراحل لمینت دندان ‎ها

بعد از تراشیدن مینای دندان توسط پزشک، پزشک از دندان تراش خورده قالب‌گیری می‌کند، پس از قالب گیری یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار می‌دهد و قالبی که از دندان تراش خورده شما گرفت را به لابراتور میفرستد.

فرم دندان با توجه به قالب و رنگی که از قبل تعیین شده بود و توسط دندانپزشک به لابراتور گفته شده آن را فرم می‌دهند. در جلسه بعد لمینت آماده را توسط چسب (رزینی) بر روی دندان‌های فرد قرار می‌دهند. توجه داشته باشید که این پروسه در دو جلسه صورت می‎گیرد.

توصیه اکید می شود ، اگر دندان‌های بی‌نقص دارید از لمینت استفاده نکنید زیرا موجب آسیب به دندان‌هایتان می‌شود. لمینت به طور طبیعی باعث پوسیدگی و آسیب به دندان نمی‌شود، اما اگر به درستی انجام نگیرد، برای مثال باعث اختلالاتی در فرآیند باندینگ و اصلاح لبه لمینت‌ها، اصلاح فاصله بین لمینت‌ها و همچنین پالیش نامناسب و تطابق نداشتن لبه‌ای و تراش بیش از حد دندان‌ها و … نیز می‌تواند باعث پوسیدگی دندان و در نتیجه التهاب در ناحیه لثه‌ها شود.

انواع لمینت دندان

انواع لمینت

دو نوع لمینت یا لامینت داریم:

لمینت کامپوزیتی: این نوع لمینت از جنس کامپوزیت و به شکل مستقیم و در مطب ساخته می‌شود و در این نوع از لحاظ ثبات رنگ کم و ارزان‌تر و دندان‌ها کمتر تراش داده می‌شوند. لمینت با کامپوزیت دندان فرق دارد.

لمینت سرامیکی: این نوع که روش غیرمستقیم است از جنس سرامیک و در لابراتور ساخته می‌شود و نسبت به مدل قبل دارای مقاومت و ثبات رنگ بیشتر و دارای ظاهر بهتری هستند. البته لمینت های سرامیکی نیز انواع متفاوتی دارند و شامل موارد زیر هستند :

 • اکسید آلومینیوم
 • دی سیلیکات لیتیوم
 • تقویت شده به وسیله لوسایت
 • فلدسپاتیک
 • کوارتز ساختگی
 • لومینیرز

طول عمر لمینت دندان چقدر است ؟

به طور کلی طول عمر لمینت دندان وابستگی زیلدی به رعایت بهداشت و رسیدگی شما دارد. در واقع هر چقدر مراقبت های لازم بعد از انجام لمینت دندان را که در انتهای این مقاله به آن اشاره شده است را رعایت کنید ، لمینت مدت زمان بیشتری را دوام می آورد.

انتخاب دندانپزشک خوب به طور غیر مستقیم نیز در طول عمر لمینت تاثیرگذار است. اگر لمینت به خوبی نصب شود هم از دندان جدا نمی شود و هم باعث پوسیدگی نمی شود. در صورت وجود مشکل در لمینت می توان آن را اصلاح کرد.

مزایای لمینت

اما لمینت هم دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد:

1.زیبایی دندان‌هایتان 2. عدم رنگ‌پذیری 3. مقاومت بسیار زیاد 4. انجام لمینت در زمان کوتاه و بدون بی حسی 5. در نوعی از لمینت‌ها با نام لومینیرز است که در صورت شکسته شدن و لب پر شدن قابل ترمیم می‌باشند و عمر آن بالای 25 سال گزارش شده است .

معایب لمینت

 • در صورت ترک خوردگی یا شکستگی باید عوض شود
 • تراش بیش از حد دندان اگر به عاج دندان رسیده باشد، همچنین سایش شدید مینای دندان احتمال افتادن لمینت را بالا می‌برد.
 • این روش برای دندان‎هایی که دارای پوسیدگی زیاد و پرکردگی‌های قدیمی است کاربردی ندارد. به این افراد توصیه میشود که پس از برطرف کردن عفونت لثه‎هایشان و پوسیدگی کامپوزیت را انجام دهند
 • بعد از اینکه لمینت قرار داده شود رنگ و شکل آن غیر قابل تغییر است.
 • هزینه نسبتا بالایی دارد. اما نکته بعدی در مورد لمینت این است که افرادی که دندان قروچه دارند، که این عادت موجب می‌شود به لمینت آسیب وارد شود.
تفاوت لمینت و ایمپلنت و روکش

تفاوت لمینت و روکش دندان چیست؟

یکی از تفاوت‌های لمینت و روکش میزان تراش دندان‎هاست که برای لمینت‌های سرامیکی دندان فقط 0.3 تا 0.7 در سزح مینای دندان تراش می‌خورد و اگر به مقدار زیاد عاج دندان را تراش دهیم لمینت به خوبی به دندان نمی‌چسبد و احتمال افتادن لمینت را افزایش می‎دهد.

این نکته که لمینت و روکش هر کدام در جای خود مفید هستند، همانطور که قبلا گفته شد لمینت برای اصلاح فرم و تغییر رنگ و… مورد استفاده است ولی روکش‌ها در مواردی همچون پوسیدگی‎های گسترده در ناحیه دندان و یا دندان‌هایی که عصب‌کشی شده باشد برای محافظ از تخریب بیشتر  مورد استفاده قرار خواهد گرفت البته در موارد نادری هم برای اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت لمینت و ایمپلنت

ممکن است برخی به اشتباه تصور کنند که لمینت و ایمپلنت یکی هستند اما اینگونه نیست. باید بدانید که ایمپلنت دندانی است که به جای دندان کشیده شده کاشته می‌شود اما لمینت برای زیبایی دندان‎ها و دهان شما استفاده می‌شود.

مراقبت از لمینت دندان

نکته قابل تامل در مورد مراقبت از لمینت و کامپوزیت یا همان ونیر بهداشت و رسیدگی به دندان‌هایتان است. باید بدانید بعد از ونیر طرز صحیح مسواک زدن و همچنین استفاده مرتب از نخ دندان بسیار مهم است این نکته فراموش نشود که استفاده ناصحیح از برخی از دهان شویه‌ها ممکن است روی لمینت تاثیرات منفی داشته باشد که در این مورد می‌توانید از پزشک مورد نظر خود در مورد طرز صحیح مسواک زدن و استفاده از کدام دهان‌شویه اطلاعاتی را کسب کنید.

در انتخاب پزشک خود دقت کنید تا به درستی لمینت شما بر روی دندان‎هایتان قرار بگیرد که در این صورت از دندانتان جدا نخواهد شد. اما باید بدانید که امکان شکستگی و پریدگی وجود دارد و به همان اندازه که دندان طبیعی امکان پوسیدگی‌اش وجود دارد که در این نوع دندان‎ها نیز وجود دارد. پس بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن فراموش نشود.

از گاز زدن و جویدن ته دیگ ها و میوه های سفت باید خودداری کرد زیرا ممکن است به دندان آسیب وارد کند. بهتر است از نوشیدنی هایی که برای دندان ضرر دارند کمتر استفاده شود. مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه به مرور زمان منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود . پس عقل حکم می کند از انجام این کارها بپرهیزیم. استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلورایدها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر بگذارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *