پماد چشمی

پماد چشمی یک داروی ضدعفونی کننده است كه در بر روی قسمت تحتانی پلک اعمال می شود تا اثر موضعی آن به طور مستقیم روی چشم ایجاد شود.

همراه با قطره چشمی ، از پمادها برای درمان بسیاری از مشکلات چشم استفاده می‌شود. اما پمادهای چشمی خیلی سریعتر از قطره ها اثر درمانی دارند.

پماد چشم دارویی به شکل چرب و نیمه جامد است به طوري كه  گرمای بدن باعث ذوب آن می شود. پماد را معمولا بین چشم و پلک می مالند. در واقع پمادهای چشمی  یک روش درمانی بی خطر هستند و ممکن است بینایی را تار کنند. به همین دلیل ، بايد قبل از خواب از آنها استفاده کنید.

با توجه به اینکه دارو ارتباط مستقیم با سلامتی افراد دارد، بهتر است هم وطنان حتما با مشورت پزشک مربوطه اقدام به خرید دارو از داروخانه های محل سکونت خود کنند و به هیچ وجه از طریق فضای مجازی و سایت ها اقدام به خرید دارو نکنند.

دلايل استفاده از پماد چشمی

 • مشکلات حاد یا طولانی مدت چشم
 • عفونت چشم
 • شرایط التهابی چشم
 • درد در چشم و يا سندرم خشکی چشم

بیشتر پمادها نیاز به نسخه دارند. اما نسخه هاي خشکی چشم بدون تجويز دكتر نیز قابل خریداری است.

نكات استفاده از پماد چشم

 •  بسیار مهم است که قبل از استفاده از پماد دستان خود را بشویید و تمیز كنيد.
 • به سقف نگاه کنید. کمی سرتان را کج کنید  اكنون لوله پماد را نزدیک (در فاصله 1 سانتي متري) از چشم خود نگه دارید.
 • مقدار کمی پماد (حدود اندازه یک دانه برنج) را روي پلک چشم خود بماليد.
 • سپس به سقف نگاه کنید يک دقیقه به آرامی چشم خود را ببندید. این كار باعث جذب پماد می شود.
 • حال دستان خود را دوباره بشویید. 

توصيه هايي براي استفاده از پماد چشمی

برای پاک کردن هرگونه پماد اضافی در اطراف چشم از دستمال هاي تمیز استفاده کنید، زيرا ممکن است بعد از هر بار استفاده از پماد مژه و پلک تان چسبناک شود.  بنابراين بايد با یک دستمال مرطوب و یا کمپرس به آرامی آن را تمیز کنید. حتی می توانید محل مورد نظر را با شامپو بچه بشویید.

اگر به طور معمول ازلنزهای چشمی استفاده مي كنيد ، قبل از استفاده از پماد بايد لنزها را از چشم خود خارج كنيد تا به انها صدمه نرسد.

اگر پزشک قطره و پماد چشم را به همراه یکدیگر تجویز كرد.  ابتدا قطره را باید در چشم  ريخته و بعد از چند دقیقه از پماد استفاده كنيد. 

داروی موجود در پماد می تواند بر سایر داروها ، ویتامین ها یا مکمل های طبیعی تأثیر بگذارد. بنابراين  بايد اطمینان حاصل کنید که پزشک شما از آنچه که روزانه استفاده می کنید آگاه باشد. اگرباردار یا شیرده هستید يا بيماري خاصی داريد و یا داروي خاصي مصرف مي كنيد بايد به پزشک خود اطلاع دهيد.

استفاده از پماد چشم را بیش از 28 روز ادامه ندهید.  اگر در مورد پماد خود سؤالی دارید ، مي توانید پزشک خود را در جریان بگذارید.

بعضی از پمادهای چشم (اما نه همه آنها) باید برای جلوگیری از شیوع عفونت در یخچال نگهداری شوند همچنین پماد چشم هر فرد مختص به اوست و كسي نبايد از ان استفاده كند.

همیشه پماد را از دسترس کودکان دور نگه دارید. پس از اتمام دوره درمانی ، هرگونه پماد باقیمانده را دور بريزيد.

هرگز از پماد چشم خود پس از اتمام تاریخ انقضا استفاده نکنید ، زیرا ممکن است آلوده به خاک یا باکتری ها شده باشد. پمادهای چشمی حاوی ماده نگهدارنده هستند و باید چهار هفته پس از باز کردن دور ریخته شوند.

پمادهای چشم فقط باید براي چشم استفاده میشوند و نباید از طریق دهان مصرف شوند. همیشه از پماد مطابق با دستور العمل چاپ شده روی قوطی یا طبق دستور پزشک یا داروساز استفاده کنید.

جهت تهیه دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید

پماد چشم کودکان

استفاده از پماد چشم به سن کودک بستگی دارد و بايد به روش های زير اعمال شود:

 • سر کودک را به عقب برانيد.
 • برای ریختن دقیق تر پماد کودک خردسال را در یک پتو ببندید تا بازوها و پاهای آن حركت نكند.
 • سپس پماد را به همان روش فوق که در بالا ذکر شد روی چشم کودک بمالید و مواظب باشید که پماد با پوست کودک تماس نگیرد.

استفاده از سایر پمادهای چشم

اگر نیاز به استفاده از دو پماد داشته باشيد ، طبق دستورالعمل فوق یکی از پمادهای چشم را اعمال کنید سپس حدود نیم ساعت صبر کنید و سپس پماد دوم را مصرف كنيد، این امر به منظور ایجاد فرصت کافی برای جذب پماد اول است.

عوارض جانبی پماد چشمی

سوزش چشم ها به مدت 1 تا 2 دقیقه یا تاری دید موقت در كنار آن از اثرات استفاده از پماد چشم است. در صورت ادامه یا بدتر شدن هر یک از این تأثیرات ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید .البته بسیاری از افراد پس از استفاده از پماد هاس چشمی عوارض جانبی جدی پيدا نکردند.

واکنش آلرژیک به پماد چشم نیز بسيار نادر است. اما در صورت مشاهده هر یک از علائم آلرژیک جدی مانند: خارش / ورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو / چشم / پلک ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس باید به  پزشك خود مراجعه كنيد.

قبل از استفاده از پماد ، تاریخچه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز بگویید ، به خصوص: تاریخچه مشکلات چشمی خود را.

بعد از استفاده از پماد به دليل تاري موقت ديد، از رانندگی كردن و هر نوع  فعالیتی که نیاز به تماس چشمي دارد خودداري كنيد.

در دوران بارداری ، پماد فقط در مواردی که مورد نیاز است استفاده می شود اما  در مورد خطرات و فواید آن بايد با پزشک مشورت کنید،زيرا مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر . 

نگهداري پماد

پماد را بايد در دمای اتاق بین 59-86 درجه فارنهایت (15-30 درجه سانتیگراد) به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید اين نكته را نیز به خاطر داشته باشيد كه پماد را در حمام نگهداری نکنید و از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

نحوه استفاده از پماد چشم

پماد براي چه شرایطی چشمي قابل درمان است ؟

 • عفونت سطح چشم
 • التهاب باکتریایی قرنیه چشم
 • عفونت باکتریایی پلک چشم
 • التهاب شبكيه چشم به دلیل باکتری ها

نحوه استفاده از پماد چشمی

انواع مختلفی از پماد چشمی وجود دارد که طیف وسیعی از بیماری های چشم را درمان می کنند و استفاده از آنها بسیار آسان است. پمادها و داروهای آنتی بیوتیکی برای شرایطي مانند خشکی چشم در قسمت تحتانی پلک اعمال می شود. اگر بر روی پلک های شما اگزما وجود دارد، نیاز به پماد موضعی مخصوصی روی آن و اطراف چشم هستید. 

استفاده از پماد در داخل پلک

دست ها را قبل و بعد از اعمال پماد بشویید . قبل از استفاده ، دستان خود را به مدت 30 ثانیه با صابون و آب گرم بشویید. چه اگر بخواهید پماد را به چشم خودتان بمالید و چه شخص دیگری باید دستان خود را بشویید.

اگر عفونت چشمی داشته باشيد ، شستن دست ها به جلوگیری از شیوع آن کمک می کند. حتی اگر عفونت نداشته باشيد بايد  قبل از لمس کردن چشمان خود ، دستان تان شسته باشد.

لوله  پماد را با دست خود گرم کنید ،لوله پماد را چند ثانیه در دست خود نگه دارید تا گرم شود. گرم کردن پماد به آن کمک می کند تا راحت تر جریان یابد. سپس درپوش را از لوله جدا کرده و اطراف آن را تمیز کنید و درپوش را روی یک بافت تمیز قرار دهيد.

با انگشت شست خود پوست زیر پلک خود را كمي فشار دهید. سر خود را به عقب کج کنید سپس یک نوار نازک از پماد را در ان قسمت بمالید. نوک لوله را حدود 2.5 سانتی متراز چشم دور نگه دارید.

اكنون به مدت 2 دقیقه چشمان خود را بسته نگه دارید. بعد پماد اضافی را با یک دستمال تمیز پاک کنید.  حال فوراً در پماد را ببندید و اجازه ندهید نوک آن به سطوح دیگری اغشته شود.

استفاده از پماد روی پلک ها

قبل و بعد از استفاده از پماد موضعی دستان خود را بشویید. زيرا با انگشتان  دست خود باید پماد موضعی را بمالید ، بنابراین داشتن دست های تمیز ضروری است.

یک مقدار کوچک از پماد را روی نوک انگشتان خود فشار داده و آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید. فقط به اندازه کافی از پماد برای قسمت آسیب دیده استفاده کنید و آن را ماساژ دهید تا کاملاً جذب شود و این را مراقب باشید که هیچ گونه پماد وارد چشم نشود.

بلافاصله بعد از استفاده از پماد ، حمام و شنا نروید و حتی صورت خود را نشوریید ، زيرا قرار دادن این ناحیه بلافاصله پس از استفاده از پماد در معرض آب اثرات آن را از بین می برد.

از تابش مستقیم نور خورشید ، برنزه كردن و سایر منابع نوري UV خودداری کنید و هنگام بیرون رفتن از خانه ، عینک آفتابی بزنيد ، زیرا پمادهایی که برای درمان شرایطی مانند اگزما در اطراف پلک ها استفاده می شوند ، باعث ایجاد حساسیت در برابر نور خورشید مي شوند.

سعی کنید تا زمانی که از پماد چشمی بر روی پلك خود استفاده می کنید ، منطقه آسیب دیده را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

تا 6 هفته از پماد استفاده کنید. پماد را دو بار در روز تا زمانی که علائم‌تان خوب شود ، طبق دستورالعمل متخصص استفاده کنید. پمادهای تجویز شده برای اگزما پلک باید کمتر از 6 هفته استفاده شوند.

کلرامفنیکل یک نوع خاص از پماد چشم

کلرامفنیکلول یک آنتی بیوتیک است که ماده عمدتاً برای درمان عفونت های چشم و گوش استفاده می شود.

کلرامفنیکل به عنوان قطره یا پماد چشم وجود دارد.  این دارو همچنین به صورت کپسول نیز تجویز می شود. این پماد برای درمان عفونت های چشم بسیار موثر است و تقریباً در بیمارستان انجام می شود.

کلرامفنیکل برای بزرگسالان و کودکان بی خطر است.

در بیشتر عفونت های چشمی ، معمولاً طی 2 روز پس از استفاده از کلرامفنیکل شاهد بهبودی خواهید بود.

ممکن است بعد از استفاده از پماد چشم برای مدت کوتاهی باعث ناراحتی خفیفی شوید

کلرامفنیکل برای برخی افراد مناسب نیست. برای اطمینان از اینکه کلرامفنیکلول برای شما بی خطر است ، باید پزشک را در جریان بگذارید.

واکنش آلرژیک به کلرامفنیکل یا هر داروی دیگری نبايد داشته باشيد.

موارد استفاده از پماد کلرامفنیکل

 • هرگونه مشکلی در بینایی یا درد شدید در چشم
 • چشم های متورم
 • چشم هاي خارش دار
 • بزرگتر شدن بيش از حد طبیعی چشم ، یا عدم واکنش چشم به نور
 • آسیب دیدگی در چشم
 •  سندروم چشم خشک وقتی چشمان اشک کافی ایجاد نمی کنند
 • گلوکوم
 • در 6 ماه گذشته عمل جراحی چشم یا لیزر داشته باشید.

نحوه و زمان استفاده از پماد کلرامفنیکل

نحوه استفاده از پماد چشمی بستگی به میزان مصرف آن دارد .به طور مثال اگر در حال استفاده از قطره کلرامفنیکل چشم 0.5 درصدی هستید ، باید هر 2 ساعت یک بار هر روز یک قطره در چشم آسیب دیده استفاده شود. 

اگر از 1٪ پماد کلرامفنیکل استفاده می کنید ، آن را هر 3 ساعت روی چشم آسیب دیده بمالید. این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید ، یا همانطور که پزشک به شما توصیه کرده است.

برای عفونت های شدیدتر ، پزشک در هنگام خواب استفاده از پماد را توصیه می کند. این امر به این دلیل است که در هنگام خواب پماد به سطح چشم و پلک می چسبد و بهتر عمل می کند. 

در استفاده از پماد چشم کلرامفنیکل

 • همیشه قبل از استفاده از کلرامفنیکل دست خود را بشویید – این کار مانع از انتقال عفونت به چشم می شود.
 • قبل از استفاده از دارو ، درپوش را برداشته و به محض تمام شدن کار آن را ببندید.
 • مطمئن شوید که محتویات پماد به پوست شما تماس نگیرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • مریم

  ایاپمادزیرووبت برای ریزش چشم جوجه اردک خوبع

  ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.