قطره های چشمی | پرکاربردترین و انواع قطره های چشمی

قطره های چشمی

امروزه تقریباً قطره های چشمی هر نوع ناراحتی چشم از جمله حساسیت فصلی یا قرمزی، خشکی و تاری دید را بهبود مي دهند.

معمولا از قطره های چشمی برای رفع ناراحتی های موقتی و جزئی استفاده می شود و اگر به ناراحتی شدید چشمی دچار شده باشید ، باید سریعاً به متخصص چشم مراجعه کنید. زیرا قطره های چشمی  تنها برای بهبود قرمزی یا خارش ناشی از آلرژی چشم مفید هستند.

همچنین برای خشکی چشم ناشی از شرایط آب و هوایی یا عدم وجود اشک چشم وتسکین فشار چشمی به  منظور کم کردن بیش از حد آب چشم  مفید هستند. در حال حاضر قطره های  چشمی  به طور گسترده در دسترس است.  این قطره ها حاوی مواد شیمیایی است که به شل کردن عضلات چشم و اسپاسم  آن کمک می کند .

بنابراین هنگام انتخاب قطره بهتر است مارکی را انتخاب کنید که بهبودی چشم را تسکین دهد.  اما برخی قطره ها  نیاز به تجویز پزشک دارند.

جهت تهیه دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید

نحوه مدیریت قطره های چشمی

اگرچه بسیاری از افراد می دانند که باید از چه نوع قطره چشمی استفاده کنند اما باز تغدادی از افراد هستند که از این موضوع اطلاعی ندارند با این حال چه از داروهای بدون نسخه و چه از داروهای با نسخه استفاده می کنید ، دانستن راهنمای گام به گام زیر در استفاده از قطره های چشمی مهم است:

 • دستانتان رو با آب و صابون بشوریید.
 • قطره چشم را به آرامی تکان دهید.
 • درپوش آن را باز کنید.
 • سر خود را به عقب کج کنید ، بنشینید یا بایستید.
 • با دست خود ، بطری را بین انگشت شست و پیشانی نگه دارید.
 • سپس بطری را به چشم خود نزدیک کنید.
 • با استفاده از انگشت شست خود ، پلک تان را پایین بکشید.
 • حال قطره را فشار دهید تا یک قطره داخل چشم بیفتد.
 • هنگامی که قطره در چشم شما ریخته شد ، چشم خود را ببندید.
 • این عملیات را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید.

نکاتی در استفاده از قطره های چشمی

از تماس بطری با چشمتان خوداری کنید 
از قرار دادن قطرات داخل بینی و گلو خودداری کنید.
اگر خودتان قادر به ریختن قطره نیستید ، از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که به شما کمک کنند
بهتره قطره های چشمی را در یخچال نگهداری کنید

قطره چشم بدون نسخه

قطره چشمی بدون نسخه (OTC) در اکثر فروشگاه ها یافت می شود. به طور کلی ، اگر قطره چشم تا زمانی به مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته باشد ، قابل استفاده و بی خطر است. برخی قطرات چشمی OTC حاوی مواد شیمیایی است که رگهای خونی چشم را بهبود می دهند و به طور موقت قرمزی (قسمت سفید چشم) را کاهش می دهد.

البته این قطرات تسکین موقتی دارند و هنگامی که اثراتشان از بین برود ، قرمزی چشم به حالت قبلی خود باز می گردد ، احتمالاً شاید قرمزتر از گذشت شود و حتی واکنش های آلرژیک به وجود اورد.  البته عامل اصلی آن ، مواد نگهدارنده در قطرات چشم است. برای رفع آلرژی  چشم نیز پزشکان استفاده از اشک مصنوعی یا قطره بدون مواد نگهدارنده را توصیه می کند.

قرمزی چشم ها ممکنه نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد زیرا هیچ گاه قرمزی چشم طبیعی نیست به همین دلیل باید قطره را پزشک و متخصص چشم تجویز کند.

قطره های ضد حساسیت چشم مانند پاتانول ، لیووستین ، آلومید و کرومولین با جلوگیری از ترشح هیستامین ها ، باعث رفع خارش و قرمز چشم می شوند.  البته قطره های ضد حساسیت رایج ترین نوع قطره های تجویز شده هستند.

انواع دیگر قطره های تجویز شده چشم شامل آنتی بیوتیک ها ، کورتیکواستروئیدها ،قطره های ضد ویروسی ، ضد التهابی و قطره ها یی برای درمان گلوکوم هستند.

در صورت وجود عفونت چشم ، قطره چشم آنتی بیوتیکی برای درمان و از بین بردن عفونت چشم تجویز می شود. کورتیکواستروئیدها نیز در درمان پلک های پف کرده یا اریتس موثر هستند ، اما استفاده از آنها می تواند خطرناک باشد، بنابراین استفاده نادرست از قطره های کورتیکواستروئید حتی منجر به آب مروارید یا بیماری گلوکوم میشود.

قطرات چشم باید با احتیاط و تحت نظر پزشک چشم استفاده شود.  مثلا در صورت وجود بیماری گلوکوم ،  از قطره چشم به منظور کاهش فشار اضافی در چشم استفاده می شود. زیرا گلوکوم باعث می شود چشم مایعات بیشتری ترشح کند و باعث ایجاد فشار چشمی می شود.

در صورتی که قطره های چشمی با کاهش مقدار مایعات چشم به روند تخلیه آن کمک می کنند.  البته این قطره ها نیز باید تحت نظر پزشک استفاده شود.

قطره های ضد ویروسی معمولاً برای درمان ویروس و تبخال چشم استفاده می شود  واغلب همراه با داروهای خوراکی مصرف می شود.

انواع قطره های چشمی

انواع قطره های چشم

قطره های چشمی برای خشکی چشم

قطرات OTC برای چشم های خشک: اگر چشمان شما همیشه خشک است ، استفاده ار این قطره که به آن اشک مصنوعی نیز گفته می شود برای تسکین چشم های خشک کافی است.  در صورتی که به دلیل باد ، آفتاب ، فشار و سوزش چشمی ناشی از خواندن یا استفاده از رایانه چشم اسیب دیده باشد از این قطره استفاده می شود.

اگر به طور مداوم خشکی چشم دارید و مرتباً از این علائم رنج می برید پزشک شما قطره ای با دوز بیشتر برای کمک به شما تجویز میکند.

قرمزی :  با استفاده از قطره ی چشمی بطور خاص و هدفمند قرمزی بهبود می یابد ، قرمزی چشم ناشی از رگ های خونی ریزی است که در قسمت سفید چشم ایجاد می شوند  که تنها قطره های چشمی در این باره کمک کننده اند.

اما استفاده بیش از حد می تواند  آن چشم را تحریک می کند. اگر چشمان شما به دلایل موقت و به دلایل ناشی از شنا کردن در استخر ، گریه و یا در اثر مواد تحریک کننده باشد ، لازم است به پزشک مراجعه کنید زیرا قرمزی ممکنه نشانه مشکل پزشکی دیگری باشد.

قطره چشم برای آلرژی : داشتن چشمان آبکی و خارش دار نشان از اثر آلرژی چشم است ، گزینه های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد مثلا مصرف یک داروی خوراکی برای مقابله با آلرژی های خاص که در این صورت به هیچ وجه از قطره چشم استفاده نکنید. اگر ترجیح می دهید دارو مصرف نکنید آنتی هیستامین ها بسیار مفید هشتند. این قطره ها میزان هیستامین موجود در بافت چشم را کاهش می دهد بنابراین باید قطره چشمی برای آلرژی استفاده شود که  دارای آنتی هیستامین باشد.

قطره های بی حسی : این قطره ها برای از بین بردن درد در طی یا بعد از عمل است  و تنها از طریق نسخه در دسترس هستند. استفاده بیش از حد یا سوءاستفاده از انها می تواند منجر به عفونت یا موارد دیگر شود.

قطره های اتساع : اگر پزشک نیاز به بررسی دقیق تر قسمت شبکیه چشم شما داشته باشد ،پزشک قطره ای به شما تجویز می کند که چشم شما را گشادترمی کند. این قطره ها در مطب پزشک تجویز می شوند و به طور موقت باعث گشادی چشم می شوند

عفونت های چشمی : ملتحمه ، یا در صورت داشتن عفونت باکتریایی یا ویروسی استفاده از انواع قطره های چشمی مورد استفاده قرار می گیرند. قطره OTC علائم عفونت را کاهش می دهد.

گلوکوم و سایر شرایط چشم : قطره هایی که به طور خاص برای کمک به بیماران گلوکوم طراحی شده اند به حفظ فشار چشم کمک کرده و از ترشح مایعات اضافی موجود در چشم جلوگیری می کند. این نوع قطره فقط از طریق نسخه موجود است.

چرا اینقدر قطره های متنوع چشمی وجود دارد؟

با قدم زدن در بیشتر داروخانه ها می توانید بیش از دهها نوع مختلف قطره چشمی برای تسکین تقریباً هرگونه علامت یا بیماری چشم پیدا کنید.

اما چرا تعداد زیادی قطره چشم وجود دارد؟  و با وجود تعداد زیادی قطره های موجود ، چطور باید از بین آنها انتخاب کرد؟  و باید دید کدام قطره های چشم برای وضعیت شما بهترین هستند ، تا  با اطمینان بهترین را انتخاب کنید.

قبل از انتخاب قطره چشم باید نکات زیر را در نظر بگیرید :

اولین چیزی که قبل از انتخاب قطره های بدون نسخه باید به آن توجه کنید اینکه چرا به آنها احتیاج دارید و چه نوع بیماری چشمی دارید مثلا آیا از آلرژی رنج می برید ؟ آیا قرمزی چشم شما بیش از سه روز به طول انجامیده است؟

آیا چشمان شما به مراقبت بیشتری احتیاج دارند؟ برای بررسی این موارد باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا مشکل تشخیص داده شود،زیرا پزشک راه حل بهتری نسبت به استفاده از قطره چشم تجویز می کند.

همچنین پزشک به شما در مورد استفاده صحیح از قطره ها ، و اینکه چند بار باید از آنها استفاده شود ، مشاوره می دهد. اگر احساس می کنید چشمان تان در نتیجه استفاده از قطره ها دائماً خشک و خسته می شوند می توانید ژل های روغنی یا پمادهای چشمی را امتحان کنید.

استفاده روزانه از این نوع قطره ها باید با احتیاط انجام شود ، زیرا می تواند گاه به گاه باعث تاری دید شود به همین دلیل بیشتر افراد قبل از خواب از این قطره ها استفاده می کنند. اشک مصنوعی رایج ترین قطره چشمی است که در داروخانه ها  فروخته می شود  و حاوی هیچ ماده شیمیایی که باعث انقباض یا گشاد شدن رگهای خونی باشد ،نیست.

پر کاربردترین قطره های چشمی

قطره چشم برای چشم های خشک ، قرمز و خارش دار

خشکی یا قرمزی چشم شایعترین دلیل استفاده افراد از قطره چشم است. عواملی مانند محیط ، استفاده طولانی مدت از رایانه  باعث خشکی چشم می شود. قطره های زیادی وجود دارد که برای تسکین خشکی چشم ، وجود دارد مانند: Visine ، Bausch و Lomb و Theratears .

در مورد خشکی مزمن چشم نیز قطره ، Allergan Restasis توصیه می شود ، قطره چشمی که به طور خاص برای کمک به خشکی مزمن و نیز برای رفع خارش یا قرمزی چشم ناشی از واکنشهای آلرژیک است که بهمراه آنتی هیستامین ها و سایر داروهای تسکین دهنده توسط پزشک تجویز می شود.

قطره های چشمی نه تنها قرمزی را تسکین می دهند بلکه می توانند خارش و آب مروارید چشم را بهبود دهند. قطره های مفید در این زمینه عبارتند از Visine-A ، Clear Eyes ACR و Bausch و Lomb’s Opcon-A.

آیا قطره چشمی برای شرایط جدی تر چشم به کار می رود؟

ملتحمه شدن چشم یک بیماری جدی و مسری است که نیاز به درمان فوری دارد. برای بسیاری از افراد قطره چشم برای درمان آن تجویز می شود ، که درمانی مقرون به صرفه تری دارد.

از قطره چشم Similasan Pink Relief ، که در حال حاضر در فروشگاه ها بدون نسخه موجود است و کمی نیز گران قیمت  است برای شرایط حاد چشم استفاده می شود.

برای بیماری گلوکوم ، قطره چشم OptiPranolol® به منظور کاهش فشار در چشم ها استفاده می شود.

در شرایط دیگر حاد چشمی مانند یووئیت ، قطره چشم برای کاهش التهاب ناشی از این بیماری کمک می کند. برای افرادی که از قطره های چشمی استفاده می کنند مهم است که بدانند چگونه آنها را به درستی استفاده کنند  .

سوالاتی که باید در مورد  قطره های چشم از پزشک پرسیده است:

چه چیزی باعث مشکلات چشم من شده است؟
به نظر شما کدام قطره های بدون نسخه ، بیشترین اثر را برای من خواهد داشت؟
چه عوارض جانبی در استفاده از قطره های بدون نسخه به وجود می آورد؟
آیا استفاده از قطره های چشم مفید است؟
قیمت قطره های مختلف چشمی چه مقداراست؟

قطره های چشمی معمولاً به عنوان یک عنصر پایه می توانند چشمان را مرطوب نگه دارند و قرمزی آن را از بین ببرند البته بعضی اوقات ، به شکل دارو هستند.

موارد متداول استفاده از قطره های چشمی  

جراحی آب مروارید : قبل از این عمل برای جلوگیری از عفونت از قطره چشم استفاده می شود ، استفاده از قطره مردمک چشم را بزرگتر کرده و ناحیه  آسیب دیده را بی حس می کند همچنین قطره ها بعد از جراحی احتمال عفونت را کاهش داده و به  بهبودی چشم کمک می کنند.

ورم ملتحمه ( pinkeye  ): قطره چشم عفونت یا التهاب ملتحمه  بر روی پلک و چشم را درمان می کنند. اگر علت عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد ، قطره آنتی بیوتیکی نیز به همراه قطره استفاده می شود. اگر حساسیت یا چیز دیگری مانند دود یا مواد شیمیایی باشد ،پزشک قطره های ضد التهابی نیز به شما تجویز می کند.

استغاده از لنز های چشمی : اگر هنگام استفاده از لنز ، چشمان شما احساس خشکی می کند ، قطره ها کمک کننده هستند. قطره های دیگر چشمی حتی می توانند لنزهای چشم را تغییر رنگ دهند.

لنز آلوده (کراتیت) : لنزهای چشمی در بعضی موارد منجر به عفونت باکتریایی یا انگلی می شوند. برخی افراد از لنزها به طور طولانی مدت استفاده می کنند. در برخی موارد این لنزها باعث الودگی و اسیب به چشم می شود که باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

عمل جراحی پیوند قرنیه : بعد از این عمل از استفاده از قطره های چشمی مهم است زیرا به سرعت به بهبودی چشم کمک می کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.