هر آنچه درباره ارتودنسی دندان باید بدانید

درمان ارتودنسی

ارتودنسی دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که دندان ها و فک هایی را که در موقعيت نامناسبی قرار گرفته اند را تصحیح می کند. تمیز نگه داشتن دندانها و قرار گرفتن صحیح آنها در کنارهم بسيار مهم است زيرا دندانها در معرض پوسیدگی و بیماری پریودنتال ( نوعي بيماري لثه ) قرار مي گيرند همچنين عمل جويدن به خوبي انجام نمي شود كه منجر به سردرد و سندرم TMJ ، درد شانه و گردن مي شود.

درمان ارتودنسی  تغيير و حركن دادن دندانها ، برای بهبود ظاهر و نحوه عملکرد آنها است. همچنین می تواند به مراقبت درازمدت از دندان ، لثه و مفاصل فک کمک کند.

از مزایای درمان ارتودنسی می توان به دهان سالم تر ، ظاهری دلپذیرتر و دندان هایی اشاره کرد که احتمالاً عمر و دوام بیشتری خواهد داشت.

متخصص اين زمینه ارتودنتیست نامیده می شود. ارتودنتیستها در یک برنامه آموزش ارتودنسی و بیش از چهار سال آموزش ديده اند. فقط دندانپزشک یا ارتودنتیست می تواند تشخیص دهد که آیا می توانید از ارتودنسی استفاده كنيد یا خیر و اين برنامه درماني  براساس ابزارهای تشخیصی که شامل تاریخچه پزشکی  بيمار، معاینه بالینی ، مدل های گچ دندان ها و اشعه X و عکس های خاص ، تهیه مي كند.

چه كساني بايد ارتودنسی دندان كنند ؟

افرادي كه موارد زير را داشته باشند بايد براي ارتودنسي اقدام كنند:

Overbite: جایی که دندانهای جلویی و فوقانی بیش از حد جلو باشند و دقيقا بالای دندانهای پایینی قرار گيرند.

Underbite : دندانهای پایینی خیلی جلو یا دندانهای فوقانی خیلی عقب باشند

Crossbite : هنگامی که دندان های فوقانی در هنگام گاز زدن به طور عادی با در مقابل دندان های پاییني قرار ندارند .

Open bite : فاصله بین دندانهای جلویي و  یا دندانهای عقل زياد باشد

Misplaced midline : هنگامی که مرکز دندانهای جلویي و فوقانی شما با مرکز دندانهای جلویی پایین يكي نباشد

Spacing : شکاف یا فاصله بین دندانها كه قابل دسترسي نيستند.

در چه سنی باید درمان ارتودنسی را شروع كرد

چرا باید ارتودنسی دندان داشته باشم ؟

بسیاری از افراد دندان هاي کجي دارند كه به موازات يكديگر قرار نگرفته اند و درمان ارتودنسی دندانها را صاف می کند یا آنها را به وضعیت بهتری منتقل می کند كه می تواند ظاهر آنها و نحوه ترتيب آنها را در کنار هم بهبود بخشد ، در ضمن تمیز کردن آنها را نیز آسان تر می کند.

بعضی از افراد دارای دندانهای جلوی فوقانی هستند که ظاهر و ترتيبي ناخوشایند دارند. این دندانهای به احتمال زیاد آسیب خواهند ديد ، اما درمان ارتودنسی می تواند آنها حفظ كند. یا نحوه برخورد فک های بالا و پایین می تواند باعث شود دندان ها ناخوشایند به نظر برسند و منجر به خوب جويدن غذا نشود. درمان ارتودنسی اين مشكلات را برطرف و هموار كرده است.

هنگامی که دندان ترتيب درست و استانداردي نداشته باشند ، بر روی عضلات فک فشار مي اورند و باعث ایجاد مشکلات فک و مفاصل و بعضا سردرد می شوند. 

اگر شما قصد انجام لمینت دندان و یا کامپوزیت دندان دارید ، اما دندان های شما کج هستند، قبل از اصلاح لبخند باید ارتودنسی انجام دهید.

در چه سنی باید درمان ارتودنسی را شروع كرد ؟

بهترین زمان ارتودنسي در دوران کودکی است ، اما بزرگسالان نیز می توانند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند البته سن از داشتن تعداد مناسب دندان کمتر اهمیت دارد. در كودكان لازم است قبل از شروع درمان صبر كرد تا دندانها به اندازه كافي رشد كنند.

چه افرادي ارتودنسی دندان را انجام می دهد ؟

اغلب دندانپزشک ها معالجه ارتودنسی را انجام دهد اما ممکن است يك متخصص فك و صورت براي انجام ارتودنسي لازم باشد كه ارتودنتیست نامیده می شود.مهمترین كاري که در معاینه کامل صورت مي گيرد نگاه کردن به دندانها، گرفتن پرتونگاری دندان  و درست كردن مدل دندان است.  

بعد از انجام اين موارد تیم دندانپزشکی یا ارتودنتیست در مورد اینکه چه روش درمانی براي تان امکان پذیر است با شما صحبت خواهد کرد و سپس درمان انجام مي گيرد.

درمان ارتودنسی توسط بسیاری از وسایلي انجام می شود ، که “بریس” ناميده مي شود.

درمان ساده ارتودنسي با یک بریس قابل جابجایی انجام ميشود این سیم ها ي ظریف فشار ملایمي بر روي دندان ها و جابه جايي انها مي آورند.

اغلب ، دندانها باید با دقت بیشتری جابه جا شوند بنابراین از یک بریس ثابت استفاده شود. این بريس دارای براکت ها و نوارهایی است که به طور موقت به دندان می چسبند.  سیم انعطاف پذیر امکان جابجایی دندان ها را فراهم می کند. گاهی اوقات با استفاده از یک بریس می توان نحوه رشد فک ها را تغییر داد. این بريس با قدرت عضلات فک کار می کند و در ارتودنسي بسيار موثر است.

بريس ها همیشه از فلز نيستند  و نوع پلاستیکي و سرامیکي انها مخصوص بزرگسالان است.

طول مدت درمان ارتودنسي بستگی به این دارد که مشکل چقدر شدید باشد و ممکن است از چند ماه تا دو سال و دو و نیم  سال طول بکشد البته  بیشتر افراد در طی یک یا دو سال قابل درمان هستند.

پس از اتمام درمان ، دندانها باید برای مدت زمانی در حالت خاص نگه داشته شوند. به این دوره “احتباس” گفته می شود و وسایلی که دندان را در جای خود نگه می دارند ، نگهدارنده مي نامند كه بسته به مشکل اصلی ، نگهدارنده ها قابل جدا شدن یا ثابت بودن دارند.

پرانتزهای ارتودنسی معمولاً هر 4 تا 6 هفته نياز به تنظیم دارند كه البته متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که به چند بار بریس و تنظیم آن نیاز داريد.موفقیت  در درمان ارتودنسي هم به مهارت های ارتودنتیست بستگی دارد و هم به اشتیاق بیمار .اما انچه كه مهم است پيروي از دستورالعملهایی است که توسط متخصص ارتودنسی گفته شده است .موفقیت درمان نیز به تعهد بیمار بستگی دارد. برای معالجه ارتودنسی کودکان بسیار مهم است که بیمار به اندازه والدین مشتاق باشد.

آیا ارتودنسی می تواند به دندانها آسیب برساند ؟

اگر در طول درمان به درستی از دندانها مراقبت و تميز نكنيد ، دندانها آسیب بيشتري می بینند زيرا سیم و براكت هاي ارتودنسي می توانند مواد غذایی را روي دندان به دام بیندازند و باعث ایجاد پلاک و ميكروب بيشتري روي دندانها مي شود. بنابراین باید دندانها را کاملاً تمیز کنید.

چگونه می توانم در مورد درمان ارتودنسی استفاده کنم ؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به يك دندانپزشک مراجعه کرده و مشاوره مشاوره بگيريد. دندانپزشک می داند که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خير.

چگونه می توان از بریس و دندانها مراقبت كرد ؟

هر روز دندان های خود را با دقت تمیز کنید ، از جمله بین دندان ها. بریس ها ظریف هستند و باید آنها را با دقت تمیز کنید تا خراب نشوند. تیم دندانپزشکی شما بسته به بريسي كه براي شما استفاده كرده تکنیک های خاصی را برای تميز كردن آن به شما نشان مي دهد.
میزان مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی را کم کنید. از تنقلات و نوشیدنی های حاوی قند و نوشیدنی های مضراب خودداری کنید. همچنین ، غذاهای چسبناک و سخت به بریس آسیب مي رساند.
دندانهایتان را آخر شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز مسواک بزنید. در صورت لزوم از دهانشویه نيز استفاده کنید. همچنين از یک خمیر دندان فلوراید قوی یا یک ژل فلوراید براي شستشوی دهان خود استفاده كنيد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *