طرز تهیه دمنوش گل گاو زبان و خواص آن

دیگر کمتر کسی هست که این گیاه دارویی و دم نوش فوق‌العاده آن را نشناسد. گل گاو زبان که به دوست اعصاب معروف است در طب سنتی و به خصوص افرادی که استرس و فشار زیادی را تحمل می‌کنند این گیاه دارویی را خیلی دوست دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد اینکه  چه فوایدی دارد و حتی چگونه تهیه می‌شود بیشتر بدانید.

گل گاو زبان با نام علمی Echium از تیره گاو زبانیان است. این گیاه که در طب سنتی استفاده فراوان دارد در مناطقی مانند دامنه کوه‌ البرز، اصفهان، آذربایجان و نقاط دیگر می‌روید. این گیاه همچنین دارای یک گونه‌ای که موسوم به گل گاو زبان اروپایی می‌باشد و در طب سنتی اروپا استفاده می شود.

دمنوش گل گاو زبان

خواص درمانی

آلکالوئیدهای موجود در این گیاه دارای خواص روان درمانگری هستند برای همین می‌گویند که گل گاو زبان مسکن اعصاب است. شاید معروف‌ترین خواص این گیاه به اثرات آن بر سیستم اعصاب برمی‌گردد. ولی ازجمله دیگر خواص آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • ادرار آور
  • عرق آور
  • مفید برای از بین بردن سرفه
  • درمان سرخک و مخملک
  • درمان ورم کلیه
  • درمان برونشیت

عوارض مصرف گل گاو زبان

درست است که گل گاو زبان گیاهی مفید است و درواقع یک داروی گیاهی است ولی این دلیل نمی‌شود که به‌صورت بی رویه و بدون برنامه و ظهور هر نوع بیماری و یا عارضه‌ای فوراً به سراغ آن بروید و آن را دم نموده و یا به‌صورت خام میل کنید. در صورت مصرف بیش‌ازحد معمولاً عوارض زیر می‌تواند ایجاد شود:

  • اگر دچار بیماری فشار خون بالا هستید بهتر است از مصرف گل گاو زبان اجتناب کنید چرا که باعث بالا بردن فشار خون می‌شود.
  • یکی از ترکیبات این گیاه وجود ترکیبات آلکالوئیدی است که ممکن است در زنان باردار و شیرده ایجاد مشکل کند. لذا زنان در دوران‌های بارداری و شیردهی باید از مصرف آن اجتناب کنند.
  • مصرف بیش از 5 روز از این گیاه عادت می‌آورد پس حواستان باشد به آن معتاد نشوید
  • همچنین برخی از تحقیقات و منابع علمی بر این باور هستند که مصرف طولانی مدت آن می‌تواند باعث مسمومیت کبدی گردد.

دم‌نوش راهی مؤثر برای استفاده از خواص این گیاه

دمنوش ها نوشیدنی‌های حاصل شده از اجزای گیاهان دارویی هستند که با استفاده از آب و حرارت حاصل می‌شوند. تهیه دم نوش با استفاده از آب متداول‌ترین و رایج‌ترین شکل تهیه دمنوش ها است.

در جوشانده گیاه را با آب می‌جوشانند که نوشیدنی که به دست می آید جوشانده است و می‌توان گفت که خاصیتی به مراتب قوی‌تر از دم نوش دارد چرا که در دم نوش گیاه کوبیده شده را به مدت چند دقیقه در ظرف دربسته نگه داری می‌کنند و روی بخار ملایم می‌گذارند و از صافی عبور می‌دهند ولی در جوشانده مواد بیشتری از گیاه خارج می‌شود.

گاهی لازم است برخی از گیاهان را دم کنیم چرا که در صورت جوشاندن مواد مضری از آن خارج می‌شود و می‌تواند به‌سلامتی آسیب بزند

طرز تهیه دمنوش گل گاو زبان

روش تهیه دم نوش گل گاو زبان به این صورت است که ابتدا گیاه را خرد کرده و سپس در آب جوش می‌ریزند. بعد آن را به مدت چند دقیقه در یک قوری دربسته می‌گذارند و سپس آن را از صافی عبور می دهئد. اگر از قسمت‌های سفت گیاه استفاده می‌شود مانند ریشه و یا میوه لازم است تا مدت بیشتری به این حالت بماند.

گل گاو زبان یکی از گیاهان دارویی مناطق ایران و البته دیگر نقاط دنیا به‌خصوص اروپا است که در طب سنتی استفاده بسیار دارد. همان‌طور که می‌دانید و احتمالاً تاکنون از آن بهره برده‌اید یکی از خواص این گیاه دارویی برمی‌گردد به خواص تسکین‌دهنده اعصاب که مربوط به وجود ترکیباتی به نام آلکالوئیدها است.

نکته‌ای که در استفاده از گیاهان دارویی اهمیت دارد این است که می‌بایست نکات سلامتی را در خصوص آن رعایت کنید. یکی از نکات این است که در صورت وجود بیماری از مصرف این گیاه خودداری کنید. نکته دیگر در مورد زنان باردار و شیرده است که باید این دسته از افراد رعایت کنند

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *