خونریزی لثه ، علائم ، علت ها و راه های درمان

خونریزی لثه چیست

خونریزی لثه یکی از عارضه های دهان و دندان است که در اثر عوامل مختلف ممکن است رخ داده و باعث ایجاد مشکل برای فرد مبتلا گردد. شاید برای شما پیش آمده باشد زمانی که در حال مسواک زدن هسته‌ای شما شروع به خونریزی کرده و این خونریزی نیز تا چند دقیقه ادامه پیدا کند. برخی اوقات نیز ممکن است در حال غذا خوردن یا جویدن مواد غذایی است سفت یا خشک هستید که ممکن است دست شما دچار خونریزی شود. این موارد می تواند تا حدودی نگران کننده باشد، زیرا لثه در حالت طبیعی به هیچ عنوان خونریزی نمی کند و عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد خونریزی لثه گردد. یکی از جدی ترین عوامل ایجاد کننده خونریزی در لثه می تواند بیماری های لثه باشد. بنابراین جهت پیشگیری از بروز بیماری های مربوط به لثه حتماً باید دندانها و لثه های خود را سالم نگه داشته و مراقبت های لازم را انجام دهید. همچنین به طور مرتب دندان‌ها را مسواک زده و از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید تا عوامل ایجاد کننده بیماری های لثه از بین بروند.

عوامل خونریزی لثه

همانطور که گفتیم عوامل زیادی ممکن است باعث بروز خونریزی لثه در افراد گردد که از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم رعایت بهداشت

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث به وجود آمدن باکتری ها و میکروب های مختلف در دهان شده و موجب تجمع پلاک در لثه گردد. تجمع پلاک در لثه ها می تواند باعث ایجاد التهاب و خونریزی در لثه ها شده و سلامت آنها را به خطر بیندازد.

کمبود ویتامین ها در بدن

کمبود ویتامین هایی نظیر ویتامین C و ویتامین K می تواند باعث ایجاد خونریزی در لثه ها گردد. زیرا این ویتامین ها نقش محافظت و استحکام لثه ها را برعهده داشته و کمبود آنها می‌تواند باعث کاهش استحکام و سلامت لثه در برابر عوامل بیماری زا گردد.

خونریزی لثه در زمان استفاده از نخ دندان

زمانی که در حال استفاده از نخ دندان هستید نباید با سرعت و یا با فشار زیاد بر روی لثه و بین دندان ها بکشید، زیرا این کار باعث سایش لثه ها شده و خونریزی را ایجاد می کند. نخ دندان خشک و یا ضخیم نیز می‌تواند باعث ایجاد خونریزی در دست ها گردد.

بی خوابید طولانی مدت و استرس زیاد

بی خوابی طولانی مدت و استرس زیاد یکی دیگر از عوامل موثر در خونریزی لثه است. زیرا عدم استراحت و استرس می تواند باعث افزایش حجم باکتریها در دهان شده و التهاب لثه را به همراه داشته باشد. در این شرایط لثه بسیار حساس شده و با کمترین فشار یا سایش دچار خونریزی میشود.

مصرف داروهای خاص

مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و کاهش دهنده فشار خون میتواند باعث خشکی دهان و لثه ها گردد و میزان بزاق دهان را کاهش دهد. همین امر باعث رشد بیشتر باکتری ها در دهان شده و وجود عوامل بیماری زا باعث تورم، قرمزی و در نهایت خونریزی لثه می گردند.

دیگر عوامل موثر در خونریزی‌لثه

  • وجود عفونت دندان و انتشار آن در لثه ها که می توانند موجب خونریزی شود.
  • به وجود آمدن تغییرات هورمونی شدید در دوران بارداری و یا در دوران بلوغ که می‌تواند باعث بر هم خوردن متابولیسم لثه ها گردد.
  • استفاده زیاد از مواد مخدر، دخانیات و مشروبات الکلی نیز می تواند باعث تضعیف لثه ها شده و خونریزی را به همراه بیاورد.
  • یکی دیگر از دلایل خونریزی لثه عادت های غذایی اشتباه است. مصرف مواد غذایی بسیار سفت و یا بسیار خشک می‌تواند باعث خونریزی لثه گردد.
  • استفاده از مسواک، خمیردندان، دهان شویه و نخ دندان نامرغوب نیز می‌تواند در طولانی مدت خونریزی را به همراه بیاورد.

علائم خونریزی لثه

قبل از خونریزی لثه ها علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که می تواند نشان دهنده وجود بیماری ها و التهابات لثه باشد و خون ریزی لثه ها را به همراه بیاورد. از جمله رایج ترین علائم  وجود بیماری و خونریزی‌لثه عبارتند از:

  • سست شدن و لق شدن دندان ها
  • بروز التهاب در لثه ها
  • به وجود آمدن بوی بد در دهان
  • وجود درد و فشار در لثه
بیشتر بخوانید: جرم گیری دندان ، مراحل و روش های خانگی آن

 

درمان خونریزی لثه

درمان خونریزی لثه با استفاده از روش های خانگی

روش های مختلفی برای درمان خونریزی لثه وجود دارد که بسیاری از این روشها شامل داروها و مواد شیمیایی هستند. اما روشهای بسیار ساده و خانگی نیز وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها این عارضه را برطرف کرد. از جمله این روش های خانگی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شستشو دهان با آب نمک

همانطور که می‌دانید نمک دارای خواص ضدعفونی کنندگی و ضدالتهابی است به همین جهت می‌توان از آن جهت از بین بردن انواع مختلف عفونت ها و باکتری ها استفاده کرد. همچنین با استفاده از نمک می‌توان تورم و التهاب لثه ها را نیز کاهش داده و بوی بد دهان را نیز برطرف نمود. تنها کافی است مقداری آب گرم و نمک را با یکدیگر ترکیب کرده و با استفاده از آن دهان خود را کاملاً بشویید. همچنین می‌توانید روزانه دو تا سه بار از این روش استفاده کنید. استفاده از نمک به جای خمیر دندان نیز می تواند جهت کاهش زردی و رسوبات دندان نیز موثر باشد.

استفاده از عسل خام

اثر یک ماده طبیعی و بسیار مفید جهت از بین بردن باکتری ها و التهابات دهان و دندان است. به همین جهت می توان عسل خام را بر روی لثه خود ماساژ دهید تا باکتری ها و عوامل بیماری زا از بین رفته و خونریزی‎لثه متوقف شود. می توان روزانه چند مرتبه عسل را با استفاده از انگشتان خود بر روی لثه ماساژ دهید.

مصرف آب آلبالو

مصرف روزانه آب آلبالو به دلیل وجود مغازه مختلف از جمله اسانس های اسانس فنولیک و آنتوسیانین می‌تواند تمامی میکروب ها و باکتری های دهان و دندان را از بین برد و خونریزی‎لثه‎ها را بهبود بخشد.

مصرف روغن های گیاهی

روغن های گیاهی دارای خواص ضد عفونی کننده و از بین برنده باکتری ها هستند و شستشوی دندان ها با استفاده از روغن هایی مانند روغن نارگیل یا روغن کنجد میتوانند از لثه در برابر باکتری ها محافظت کند.

مصرف زردچوبه

ادویه زردچوبه یکی از پر خاصیت ترین مواد طبیعی بوده و می تواند در درمان عفونت ها بسیار موثر باشد. زیرا در زردچوبه ماده‌ای به نام کورکومین وجود دارد که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و باعث توقف خونریزی دسته ها می گردد. همچنین مواد دیگری مانند خردل، آلوئه ورا، زنجبیل، جوش شیرین، سرکه سیب و آب لیموترش نیز می توانند جهت درمان خونریزی‎لثه موثر باشند. ترکیب زردچوبه و خردل استفاده از آن به جای خمیردندان می‌تواند به سرعت خونریزی‎لثه متوقف کند. همچنین استفاده از نمک و آب لیموترش می تواند جایگزین مناسبی برای خمیر دندان بوده و تمام عوامل بیماری زای دهان را از بین ببرند. علاوه بر این باعث رفع زردی و تیرگی دندانهای نیز می شود. ترکیب نمک و سرکه سیب یا نمک و جوش شیرین نیز همین خاصیت را برای دهان و دندان دارد.

استفاده از چای کیسه ای

جهت جلوگیری از خونریزی این دسته می توان از چای کیسه‌ای استفاده کرد زیرا چای حاوی اسید تانیک بوده که می تواند سبب کاهش خونریزی لثه گردد. به همین جهت تنها کافی است تا در هنگام خونریزی چای کیسه ای خیس را بر روی لثه خود قرار دهید تا باعث انقباض محل خونریزی شده و خونریزی متوقف گردد.

نکات مهم جهت پیشگیری از خونریزی لثه

مصرف روزانه آب پرتقال به دلیل وجود ویتامین C موجود در آن می تواند جهت حفاظت از لثه مفید باشد.

مصرف روزانه سیب یا گلابی بعد از صرف غذا می‌تواند باعث تمیزی و حفاظت از لثه ها گردد.

مصرف دو یا سه دانه تمشک در وعده صبحانه میتواند استحکام لثه ها را افزایش دهد. البته از مصرف تمشک همراه با لبنیات خودداری کنید.

بعد از خوردن غذاهای شیرین و قندی حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید و به طور دقیق بشویید تمام اثرات قند از لابه‌لای دندان خارج گردد.

مصرف روزانه مواد غذایی مانند ماست، چای سبز، سویا، سیر و غیره می تواند به خوبی باعث سلامت دهان و لثه ها شده و از لثه ها در برابر باکتری ها محافظت کند.

از مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار داغ، بسیار سرد، ترش و گازدار و همچنین مواد غذایی سفت پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی باعث تحریک لثه ها شده و خونریزی را به همراه می آورد.

در صورتی که روزانه مشروبات الکلی مصرف می کنید و یا به دفعات از دخانیات استفاده می نمایید، بهتر است مصرف خود را کاهش داده تا از خونریزی لثه و تخریب دندان جلوگیری گردد. زیرا دود سیگار لحظه ها را تحریک کرده و باعث به وجود آمدن فضای مناسب جهت رشد باکتری ها می شود.

در صورتی که دچار خونریزی لثه هستید بهتر است از مصرف قند و مواد شیمیایی را به شدت کاهش دهید، همچنین بعد از مصرف این مواد حتما دندان‌های خود را مسواک بزنید. زیرا مصرف مواد قندی باعث به وجود آمدن پلاک ها در دهان و دندان شده و منجر به پوسیدگی دندان می شود. علاوه بر این ضعف لثه ها را نیز به همراه می آورد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *