جرم گیری دندان ، مراحل و روش های خانگی آن

جرم گیری دندان

ممکن است در طول روز به دندان افراد مختلف توجه کنید و قطعا متوجه خواهید شد که رنگ دندان های هر فرد با فرد دیگری متفاوت است . لایه های بسیار نازک غذایی که بر روی دندان می نشینند  جرم نامیده می شوند که در ابتدا خطر چندانی ندارند و نمی توانند باعث شوند که در ظاهر دندان ها مشکلی به وجود آید و با هر بار مسواک زدن بر طرف خواهند شد. اما فقط کافی است تا مدتی از عمر به وجود آمدن این لایه های بی خطر و نازک بگذرد ، آنگاه به مرور قطعا به جرم گیری دندان نیاز پیدا خواهید کرد.

اکنون زمان آن رسیده است تا نتیجه ی این لایه ها را ببینید کم کم دهان شروع می کند به ایجاد بوی بسیار نامطبوع و مواد غذایی که باعث این لایه ها شده اند به تدریج تبدیل به اسید هایی شده اند که می توانند باعث ایجاد حفره هایی در دندان شود و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

با افزایش جرم دندان ها دیگر مسواک زدن نیز نمی تواند مشکلات به وجود آمده را برطرف کند و نیاز به مراجعه به دندانپزشک و جرم گیری دندان خواهید داشت.

البته باید بدانید مصرف سیگار و مواد مخدر خود باعث ایجاد جرم خواهد شد . شاید برایتان جالب باشد که علاوه بر این افراد، کسانی که بسیار زیاد از چای و نسکافه استفاده می کنند دچار این معضل خواهند شد.

نکته ی بسیار جالب در به وجود آمدن جرم این می باشد که حتی خود بزاق دهان باعث جرم خواهند شد، پس اگر برای مدتی شما غذایی مصرف نکنید باز هم جرم ها بر اثر بزاق دهانتان به وجود خواهند آمد . بنابراین مسواک زدن را فراموش نکنید.

شایعات زیادی درباره با جرم گیری وجود دارد که اگر شما اطلاعات کافی درباره این موضوع نداشته باشید به راحتی آن ها را باور خواهید کرد.برای مثال بار ها مشاهده شده که افراد ناآگاه می گویند اگر شما بر روی دندان های خود جرم گیری کنید ، ابن کار باعث تضعیف دندان می شود. این شایعه توسط متخصصین دندانپزشک کاملا رد شده است.

بهتر است بدانید که جرم گیری در سال نهایتا 1 یار توصیه شده است و هزینه این کار در سال 98 بین 380 تا 500 هزار تومان می باشد

نحوه ی جرم گیری

جرم گیری را به طور کلی می توان از 2 روش انجام داد:

اولین روش به جرم گیری دستی معروف می باشد، در این شیوه دندانپزشک به صورت دستی و با یک ابزار اقدام به جرم گیری خواهد کرد.اما انجام این روش برای همه امکان پذیر نمی باشد و تنها کسانی می توانند از این روش استفاده کنند که جرم کمی بر روی دندان هایشان وجود دارد.بی این نوع جرم گیری، جرم گیری سطحی گفته خواهد شد.

اما نوع دوم جرم گیری به وسیله دستگاه انجام خواهد شد.در این روش پزشک به کمک اسپری آب و دستگاه تمامی جرم ها را یکی یکی از بین خواهد برد.در این روش دستگاه با زدن ضربه های کوچک باعث می شود جرم ها را از روی دندان از بین برده و به وسیله ی اسپری آب سرد جرم ها را از روی دندان پاک خواهد کرد.

اگر شما جزو افرادی می باشید که باید از این روش استفاده کنید بهتر است بدانید این روش اصلا برای شما دردی نخواهد داشت چون در این عمل به هیچ عنوان قرار نیست لایه ای از دندان شما از بین برود، ولی یادتان نرود بعد از جرم گیری نباید اصلا ازآب سرد یا آب داغ و چای استفاده کنید.

مطمئن باشید جرم گیری نمی تواند اصلا برای دندان های شما مضر باشد در صورتی که جرم ها برای داندان شما می توانند آسیب های جبران ناپذیری را وارد کند.

چه مدت یک بار دندان ها نیاز به جرم گیری دارد ؟

این موضوع بستگی به این دارد که شما تا چه حد به بهداشت و زیبایی دندان هایتان اهمیت می دهید.

بسیاری از افراد تنها با یکبار جرم گیری ، جرم ها را از روی دندان خود از بین خواهند برد و بعد از آن شروع می کنند به بهداشت را رعایت کردن و دیگر نیازی به جرم گیری سنگین نخواهند داشت.

ولی چیزی که معلوم است این می باشد که هر فرد سالی یک بار باید جرم گیری دستی انجام دهد تا جرم های ابتدایی که با مسواک از بین نمی روند از این روش از بین روند.مطمئن باشید هر چه قدر مراقبت شما از دندان هایتان بهتر و بیش تر باشد کم تر به جرم گیری نیاز دارید.

روشی برای جرم گیری در خانه

آیا خمیر دندان های ضد جرمی که در بازار موجودند می توانند مفید باشند؟

جواب این سوال خیر می باشد.تمامی جرم ها نمی توانند به وسیله خمیر دندان و مسواک از بین بروند . همچنین خمیر دندان های ضد جرم دارای مقدار زیادی مواد ساینده هستند که فقط لکه های رسوب نموده بر روی دندان را از بین می برند و استفاده از آن ها به مدت زیادی توصیه نمی شود.

روشی برای جرم گیری در خانه

جرم های زرد رنگ را با استفاده از جرم گیری به نام دنتال پیک می توان از روی دندان از بین برد و با استفاده از جرم های روی دندان را خراش بدهید اما باید حواستان به لثه هایتان باشد تا باعث سوزش در آن ها نشود.

راه بعدی این می باشد که با استفاده از شوینده های دهان و دندان یک روز در میان دندان هایتان را به طور مداوم بشورید. جوش شیرین، نمک، آب، یک ظرف، هیدروژن پراکسید، مسواک، دنتال پاک که وسیله ی تیزی می باشد که در دندان پزشکی هم استفاده می شود، دهان شویه ضد عفونی کننده وسایلی هستند که برای جرم گیری در خانه باید تهیه شوند.مراحل جرم گیری دندان در خانه به صورت زیر می باشد:

  • مقداری جوش شیرین را درون ظرف بریزید و حال با نمک آن را ترکیب نمایید و حالا مسواک را با آب خیس کنید.
  • در دومین مرحله مخلوط به دست امده از نمک و جوش شیرین را با کمک مسواک بر روی دندان ها بمالید، این کار را برای چند بار انجام دهید و آب دهان را به طور مداوم خالی کنید.
  • محلول هیدروژن پراکسید را با اب گرم در ظرفی ترکیب کرده و تا 2 دقیقه در داخل دهان نگه دارید و بعد آن را خالی کنید و دهان را با آب سرد شستشو دهید.
  • حال جرم های موجود بر روی دندان شما نرم شده اند و می توانید به راحتی به وسیله دنتال آن ها را بخراشید ولی باز هم تاکید می کنیم که مراقب لثه هایتان باشید.
  • در آخرین مرحله با استفاده از دهان شویه دهانتان را یک روز در میان شستشو دهید تا اگر جرمی بر روی دندانتان باقی مانده است کنترل شود و به طور کلی از بین بروند.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *