سوزش ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی از علل تا درمان

احساس سوزش در اطراف ناحیه واژن یک شکایت نسبتاً شایع است. برای سوزش واژن دلایل مختلفی وجود دارد، از جمله مواد تحریک کننده ، بیماریهای مقاربتی و یائسگی. هر دلیل، علائم و اشکال درمانی خاص خود را دارد. در بسیاری از موارد ، سوزش واژن یا آلت تناسلی ناشی از خشکی و روانکاری ناکافی است.

اگرچه هیچ یک از این شرایط تهدید کننده زندگی نیستند ، اما ناراحتی که ایجاد می کنند مطمئناً ترغیب به انجام رابطه جنسی را کاهش می دهد. حدود 5 درصد از مردان و 20 درصد از زنان در ایالت متحده امریکا دچار سوزش بعد از رابطه جنسی می شوند.

اغلب اوقات سوزش آلت تناسلی حین و پس از نزدیکی نگران کننده نیست و قابل درمان است. پزشکان پس از بررسی علائم ، می توانند روشهای درمانی را توصیه کنند که به شما کمک می کنند تا رابطه جنسی بدون درد و سوزش را تجربه کنید.

در این مقاله ، علت احتمالی احساس سوزش بعد از رابطه جنسی را به همراه سایر علائم مرتبط با هر یک بررسی می کنیم.

علل شایع سوزش بعد از رابطه جنسی

سوزش معمولاً ناشی از خشکی ، واکنش آلرژیک یا عفونت زمینه ای است.

 1- خشکی واژن و روانکاری ناکافی

نداشتن روانکاری طبیعی کافی می تواند باعث افزایش تحریک و حساسیت پوست شود و به احساس سوزش منجر شود.در بعضی موارد ، داروهایی که مصرف می کنید باعث خشکی واژن می شوند. این داروها شامل آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها و دیورتیک ها هستند.

استرس و عصبانیت می تواند بر روی هورمون ها و همچنین روانکاری واژن تاثیر بگذارد خشکی واژن در اثر عوامل استرس زا ممکن است باعث پوسته پوسته شدن اطراف واژن و سوزش حین نزدیکی شود.

استفاده از نواربهداشتی و تامپون هایی که حساسیت زا هستند نیز ممکن است باعث خشکی واژن و در نتیجه سوزش شود.

سایر اوقات ، عدم ابتکار عمل ، مشکل در آرامش در هنگام رابطه جنسی یا سایر نگرانی های مربوط به رابطه جنسی می تواند منجر به روانکاری ناکافی شود.

در صورت امکان با شریک زندگی خود صحبت کنید که چطور می توانید کاری کنید تا رابطه جنسی راحت تر و لذت بخش تری داشته و کمتر باعث سوزش شود.

همچنین می توانید روان کننده های محلول در آب را امتحان کنید . این روان کننده ها باید به گونه ای  انتخاب شوند که در هنگام  استفاده از کاندوم  تاثیر سوء بر کاندوم نداشته باشند و باعث تخریب آن نشوند. همچنین استفاده از روان کننده ها باعث افزایش لذت جنسی نیز می شوند.

سوزش ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی

3- واکنش آلرژیک به محصولاتی که در هنگام رابطه جنسی استفاده می شوند

در حالی که برخی از افراد بدون مشکل می توانند از کاندوم  و سایر وسایل جلوگیری از بارداری استفاده کنند، برخی دیگر ممکن است در مورد آنها حساس باشند.

به عنوان مثال ، افراد ممکن است نسبت به لاتکس موجود در بسیاری از کاندومها حساسیت باشند . این می تواند به قرمزی ، تورم و سوزش در حین و پس از رابطه جنسی منجر شود که رابطه جنسی را دردناک می کند.محصولات معطر یا رایحه ای همچنین می توانند حاوی رنگ و عطر باشند که برخی از آنها تحریک کننده و سوزش آور به نظر می رسند.

متاسفانه ، دشوار است که بفهمید چه چیزی قبل از مصرف آن می تواند برای شما سوزش ایجاد کند، بنابراین عموما بعد از یکبار استفاده از محصولات حساسیت بروز می کند و اگر یک بار واکنش آلرژیک را تجربه کردید، احتمالاً دوباره اتفاق می افتد.

برای جلوگیری از این امر ، هر نوع محصول جدیدی را که فکر می کنید می تواند باعث سوزش بعد از رابطه جنسی شود، دور بیاندازید.

4- واکنش آلرژیک به منی

این امکان وجود دارد که به منی شریک زندگی خود حساسیت داشته باشید . پروتئین هایی وجود دارند که به طور طبیعی در اسپرم وجود دارند و می توانند باعث سوزش واژن بعد از نزدیکی شوند. علاوه بر سوزش ، ممکن است تجربه کنید:

 • سرخی
 • تورم
 • خارش

علائم ممکن است در هر مکانی که با مایع منی تماس پیدا می کند ، ظاهر شوند از جمله:

 • دست ها
 • دهان
 • سینه
 • کانال واژینال یا واژن
 • ناحیه بالای آلت تناسلی مرد
 • مقعد

بیشتر این علائم طی 10 تا 30 دقیقه از قرار گرفتن در معرض شروع می شوند. آنها ممکن است در هر جایی از بدن چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند.

5- عفونت ادراری (UTI)

عفونت های ادراری می تواند بیشتر از علائم دیگر باعث پوسته پوسته شدن ناحیه تناسلی، سوزش و رابطه جنسی دردناک شوند. این وضعیت زمانی ایجاد می شود که باکتری های آلوده در مجاری ادراری ایجاد می شوند و باعث التهاب می شوند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سوزش هنگام ادرار
 • ادرار تیره رنگ
 • ادرار که به رنگ قرمز ، صورتی یا رنگ قهوه ای ظاهر می شود
 • ادراری  که بوی ناخوشایند یا قوی دارد
 • درد لگنی
 • عفونت های ادراری با آنتی بیوتیک های مناسب، قابل درمان هستند.

2- تحریک ناگهانی و مقاربت خشن

تحریک شدید یا رابطه ی خشن می تواند اصطکاک زیادی ایجاد کرده و منجر به سوزش  ناخواسته شود. مهم است که شما و شریک زندگی تان در مورد فعالیتها و پوزیشن هایی که می خواهید انجام دهید و همچنین سرعت کلی رابطه به خصوص برای رابطه ی سخت و خشن، صحبت کنید. در اکثر موارد داشتن رابطه ی خشن دردناک و ناراحت کننده است بنابراین پزشکان این گونه رابطه ی سخت را توصیه نمی کنند.

سوزش بعد از رابطه جنسی

6- عفونت مقاربتی (STI)

برخی از عفونت های مقاربتی می توانند باعث درد و سوزش در طی مقاربت شوند.این بیماری ها شامل:

عفونت کلامیدیا :

که  ناشی از باکتری کلامدیا تراکوماتی(Chlamydia trachomati) است و به طور معمول از طریق تماس جنسی با شخصی که عفونت دارد منتقل می شود. تحقیقات نشان می دهد حداقل 70 درصد از افراد مبتلا به کلامیدیا علائمی را تجربه نمی کنند ، به همین دلیل این بیماری گاهی به عنوان یک عفونت “خاموش” شناخته می شود.

در صورت بروز علائم ، می تواند احساس سوزش در مهبل (واژن)، افزایش ترشحات واژن، درد هنگام ادرار و در طول رابطه جنسی ، خونریزی در طول رابطه جنسی و بین دوره های قاعدگی را به دنبال داشته باشد. کلامیدیا با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می شود. بیشترین تجویز برای درمان این بیماری آزیترومایسین و داکسی سایکلین است

تبخال دستگاه تناسلی:

که در اثر تماس پوستی به پوست شخصی که ویروس تبخال تولید می کند، ایجاد می شود.. تخمین زده شده است که در حدود1 نفر از 6 نفر در ایالات متحده از 14 تا 49 سال مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی هستند و زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به این عفونت هستند. هنگامی که فرد ویروس تبخال را داشته باشد ، تا پایان عمر در بدن وجود خواهد داشت  با این وجود ، ممکن است تا زمانی که ویروس فعال نشود، هیچ علامت یا علائمی ایجاد نکند.

اگر ویروس فعال شود، ممکن است احساس سوزش در واژن حین و پس از رابطه ی زناشویی تجربه شود ، که می تواند نشانه تبخال دستگاه تناسلی با.شد علائم دیگر عبارتند از:احساس خارش یا سوزن سوزن شدن، علائم آنفلوانزا، تورم غدد، درد در ناحیه واژن ، به ویژه هنگام ادرار کردن، تغییر در ترشحات واژن، زخم های دردناک ، تاول ها نیز ممکن است بعد از چند روز بروز کنند. علائم تبخال دستگاه تناسلی را می توان با داروهای ضد ویروسی درمان کرد اما هرگز به طور کامل قابل درمان نیست.

تریکومونیازیس:

این بیماری شایع ترین بیماری مقاربتی در ایالات متحده است. تریکومونیازیس توسط انگل ایجاد می شود که در طی مقاربت از فرد به شخص دیگری منتقل می شود. فقط حدود 30 درصد از مبتلایان از خود علائم  نشان می دهند. و همچنین احساس سوزش در واژن را تجربه می کنند گاهی اوقات ، درد  و سوزش در طول یا بعد از رابطه جنسی ممکن است تنها علامت موجود باشد. از علائم دیگر آن: خارش ، قرمزی یا درد، تاول یا زخم های واژن و آلت تناسلی یا مقعد،  ناراحتی هنگام ادرار، خونریزی غیرمعمول از مهبل و آلت تناسلی یا مقعد، درد در بیضه ها، ترشحات واژن که می تواند شفاف ، سفید ، زرد یا سبز و با بوی ماهی باشد.

تریکومونیازیس با استفاده از مترونیدازول یا تینیدازول ، قرص های خوراکی  درمان می شود.

7- اورتریت

اورتریت یک عفونت باکتریایی مجرای ادراری  است.  این بیماری معمولاً در اثر بیماری مقاربتی زمینه ای ایجاد می شود. اورتریت ممکن است باعث سوزش واژن بعد از رابطه جنسی ، ادرار دردناک، تکرر ادرار، خارش در محلی که ادرار بیرون می آید، ترشح غیرمعمول از مجرای ادرار مانند مخاط یا چرک و درد لگن شود.

اورتریت با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.

8- واژینوز  باکتریایی (BV)

BV در اثر رشد باکتریایی در مهبل ایجاد می شود. این بیماری  معمولاً ناشی از تغییر در pH واژن است که ممکن است در اثر تغییر شریک جنسی ایجاد شود. می تواند باعث خارش یا منجر به سوزش بعد از رابطه جنسی شود.علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد: ادرار دردناک، خارش اطراف مهبل، ترشحات غیرمعمول ، به احتمال زیاد به رنگ زرد ، سبز یا خاکستری، بوی بد بو که بعد از رابطه جنسی بدتر می شود

واژینوز باکتریایی با آنتی بیوتیک های تجویزی قابل درمان است.

9- پروستاتیت

پروستاتیت التهاب غده پروستات است. پروستات مسئول ایجاد مایعی است که منی را از طریق آلت تناسلی منتقل می کند. اگرچه برخی موارد ناشی از عفونت باکتریایی زمینه ای است ، اما برخی دیگر دلیل شناخته شده ای ندارند. پروستاتیت ممکن است باعث سوزش دردناک بعد از رابطه جنسی، ادرار خونین و درد های عضلانی شود.

10- کنترل هورمونی برای جلوگیری از بارداری

هورمون ها در ضخامت بافت های واژن و همچنین در ایجاد و رهاسازی ترشحات برای روغن کاری مهبل نقش اصلی دارند. اگر میزان استروژن پایین باشد ، ممکن است خشکی واژن ایجاد شود. این می تواند به رابطه جنسی دردناک منجر شود . علائم دیگر استروژن کم شامل پریود نامنظم و گرگرفتگی است.

برخی از افرادی که از قرص های ضد بارداری دوز  پایین(LD) استفاده می کنند واکنش نشان می دهند در این حالت بدن مقدار کم هورمون ها را حس می کند و شروع به سرکوب هورمون هایی مانند استروژن می کند. این می تواند به درد لگن و خشکی واژن منجر شود.

برای درمان پزشک ممکن است قرص های استروژن و شیاف برای کاهش علائم تجویز کند

رابطه زناشویی

11-  عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی قارچ(مخمر) در واژن وجود دارد. واژن به طور طبیعی حاوی ترکیبی از باکتری و مخمر است. اگر این تعادل مختل شود  به عنوان مثال دوش گرفتن و رطوبت زیاد واژن  ممکن است باعث تکثیر سلول های مخمر شود. این می تواند باعث خارش و منجر به سوزش بعد از رابطه جنسی شود. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد: ادرار دردناک، تورم در اطراف مهبل، ترشحات سفید یا خاکستری، ترشحات پنیر مانند

عفونتهای قارچی معمولاً با داروهای ضد قارچ بدون نسخه قابل درمان است.

12- مواد شوینده لباس

 برخی از مواد تشکیل دهنده مواد شوینده لباس  همچنین می توانند باعث سوزش واژن بخصوص حین مقاربت شوند.  رنگ ها ، رایحه ها ، مواد نگهدارنده ، سورفاکتانت ها ، آنزیم ها ، پارابن ها ، حلال ها ، امولسیون کننده ها و سایر مواد شیمیایی می توانند به طور مستقیم پوست را تحریک کنند یا باعث ایجاد حساسیت شوند.  رایحه های شیمیایی موجود در مواد شوینده از علل عمده سوزش و بثورات پوستی هستند.

بهترین راه برای جلوگیری از سوزش ناشی مواد شوینده ای که به آن حساسیت دارید، این است که بلافاصله استفاده از آن ها را قطع کنید و از تسکین دهنده موضعی پوست مانند ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

13- لباس زیر

لباس زیر تنگ و نامناسب می تواند باعث تحریک واژن  و منجر به سوزش و التهاب شود. همچنین ممکن منجر به رشد باکتری هایی شود که می تواند باعث عفونت واژن یا مثانه شود. استفاده مکرر از لباس زیر تنگ و بیکینی احتمال سوزش بعد از رابطه ی جنسی را افزایش می دهد. توصیه می شود از لباس زیر مناسب و نخی استفاده کنید.

14- زایمان طبیعی

پس از زایمان طبیعی ، پارگی ، بخیه و سایر موارد مرتبط با زایمان می تواند باعث ایجاد زخم بین دهانه واژن شود، این امر باعث درد می شود و گاهی نیز برای اصلاح نیاز به عمل جراحی است . این درد اغلب به عنوان احساس سوزش حین رابطه جنسی توصیف می شود.  این سوزش پس از بهبود کامل زخم از بین می رود.

15- یائسگی

تغییر سطح هورمون ها در بدن زن قبل از ورود به یائسگی می تواند بر واژن تأثیر بگذارد. سوزش واژن یکی از نتایج احتمالی این تغییرات خصوصاً در هنگام رابطه جنسی است .سایر علائم شایع انتقال یائسگی عبارتند از:

این علائم برای همه ی زنانی که یائسه می شوند وجود دارد و برای تسکین آن ها درمان خاصی وجود ندارد و زمان باعث بهبود علائم می شود.

درمان های خانگی

بسیاری از دلایل سوزش واژن نیاز به معالجه پزشکی دارد و هرکسی که نگرانی دارد باید به پزشک مراجعه کند. با این وجود ، استفاده از یک بسته یخ یا کمپرس سرد در محل آسیب دیده، پوشیدن لباس زیر پنبه ای  و پرهیز از لباس های نا مناسب می تواند به کاهش سوزش در ناحیه واژن کمک کند. همچنین اجتناب از محصولاتی که می توانند باعث تحریک بیشتر واژن شوند ، مانند صابون عطری ، کاغذ توالت معطر و محصولات بهداشتی با دئودورانت حائز اهمیت است.

عوارض احتمالی

برخی از دلایل سوزش واژن مانند عفونت واژینوز باکتریایی در صورت عدم درمان ممکن است عوارض جدی داشته باشند.

به ویژه برای زنان باردار خطرناک است ، زیرا می تواند بر روی جنین یا بارداری آنها تأثیر بگذارد. بعضی از این بیماری ها می توانند به جنین منتقل شوند. کلامیدیا ، تبخال دستگاه تناسلی و تریکومونیازیس همه با زایمان زودرس مرتبط هستند.

واژینوز باکتریایی، کلامیدیا و تریکومونیازیس در صورت تماس جنسی با شخصی که ایدز دارد، افراد را مستعد ابتلا به ویروس HIV می کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در بسیاری از موارد ، اگر مقدار زمان صرف شده برای آمادگی انجام رابطه ی جنسی به منظور کاهش استرس افزایش دهید و از روان کننده ها استفاده کنید ، سوزش کاهش می یابد .

اگر تعداد دفعاتی که پس از رابطه ی جنسی دچار سوزش می شود کم تر از دوبار در سال است، احتمالا مشکل بزرگی نخواهد بود در غیر این صورت اگر مکرر احساس سوزش می کنید و مقاربت دردناکی دارید مراجعه به پزشک ضروری است.

پزشک علائم شما را بررسی کرده و توصیه های لازم را ارائه می دهد. بسیاری از شرایط ایجاد کننده سوزش حین رابطه ی زناشویی و پس از آن،  با موفقیت با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *