داکسی سایکلین (Doxycycline) چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

داکسی سایکلین برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها ، از جمله ذات الریه و سایر عفونت های دستگاه تنفسی، عفونت های خاصی از پوست یا چشم،  عفونت سیستم های لنفاوی، روده،  دستگاه تناسلی و ادراری ، برخی عفونت های دیگر که توسط شپش ، کنه ، حیوانات آلوده یا مواد غذایی و آب آلوده پخش می شوند، استفاده می شود.

این دارو در کنار داروهای دیگر برای درمان آکنه نیز استفاده می شود. در افرادی که ممکن است در معرض آنتراکس(بیماری سیاه زخم) قرار داشته باشند و همچنین برای درمان طاعون و عفونت های جدی لوزالمعده از داکسی سایکلین نیز برای درمان یا جلوگیری از این گونه بیماری ها استفاده می شود. از این ماده برای جلوگیری از مالاریا نیز استفاده می شود. داکسی سایکلین می تواند در افرادی که نمی توانند با پنی سیلین درمان شوند برای معالجه انواع خاصی از مسمومیت های غذایی استفاده شوند.

جهت تهیه هر نوع دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید و از خرید دارو به صورت مجازی خودداری نمایید.

داکسی سایکلین (Oracea) فقط برای درمان جوش ها و برآمدگی های ناشی از بیماری پوستی که باعث قرمزی ، گرگرفتگی و جوش های صورت می شود، استفاده می گردد. داکسی سایکلین در کلاس داروهای موسوم به آنتی بیوتیک تتراسایکلین است. این ماده برای جلوگیری از رشد و گسترش باکتری ها در درمان عفونت ها کار می کند. باکتری هایی که منافذ پوست را عفونی کرده و باعث تشکیل  یک ماده روغنی طبیعی خاص می شوند،آکنه ایجاد می می کنند، داکسی سایکلین با از بین بردن این باکتری ها به درمان آکنه کمک می کند. این دارو برای درمان روزاسه(نوعی بیماری پوستی شایع) و کاهش التهاب ناشی از این بیماری موثر است.

آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایکلین برای سرماخوردگی ، آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی کار نمی کنند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در هنگام عدم نیاز ، احتمال دیرتر خوب شدن عفونت را افزایش می دهد و باعث می شود بدن در مقابل درمان آنتی بیوتیک مقاومت کند.

داکسی سایکلین

انواع دارویی داکسی سایکلین و نحوه مصرف آن

داکسی سایکلین به صورت کپسول، قرص و شربت خوراکی در داروخانه ها عرضه می شود. این دارو معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف می شود. با هر دوز یک لیوان آب کامل بنوشید. اگر معده شما هنگام مصرف این دارو ناراحت می شود،  می توانید  آن را همراه با غذا یا شیر میل کنید. با این حال ، مصرف داکسی سایکلین با شیر یا غذا ممکن است میزان داروی جذب شده از معده را کاهش دهد. دستورالعمل های موجود برچسب تجویز خود را با دقت دنبال کنید وآن  را بیشتر یا کمتر از حد تجویز شده مصرف نکنید .

قرص ها و کپسول های داکسی سایکلین را به طور کامل ببلعید و از شکافتن، جویدن و خرد کردن آن ها بپرهیزید. قبل از هر بار استفاده از نوع شربت داروی داکسی سایکلین بطری را  تکان دهید تا دارو به طور یکنواخت مخلوط شود.

اگر برای پیشگیری از مالاریا از داکسی سایکلین استفاده می کنید، 1 یا 2 روز قبل از مسافرت به محلی که مالاریا وجود دارد از آن استفاده کنید. هر روز که در محل آلوده به مالاریا هستید و به مدت 4 هفته پس از ترک منطقه،  داکسی سایکلین مصرف کنید.  تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک از جمله داکسی سایکلین را تا اتمام آنها ادامه دهید حتی اگر احساس خوبی دارید.  یک محصول داکسی سایکلین ممکن است نتواند جایگزین دیگری داشته باشد.  مطمئن باشید که فقط نوع داکسی سایکلین را که پزشک تجویز کرده است دریافت می کنید.

بزرگسالان افراد بالای 18 سال

دوز معمول داکسی سایکلین  برای درمان عفونت های حاد در بزرگسالان  200 میلی گرم در روز اول (به صورت 2 قرص 100میلی گرمی با فاصله 12 ساعته) و پس از آن یک قرص 100میلی گرمی به صورت روزنه مصرف می شود.

توصیه های دوزمصرفی در عفونت های خاص:

درمان آکنه :  روزانه 50 میلی گرم با غذا به مدت 6 تا 12 هفته.

بیماری های منتقله از راه جنسی:  قرص 100 میلی گرمی دو بار در روز به مدت 7 روز در عفونت های زیر توصیه می شود: عفونت های گونوکوکی بدون عارضه( عفونت مجاری ادراری ، غدد درون رحمی یا روده) به جز عفونت های آنورکتال در مردان.

بیماری سفلیس اولیه و ثانویه :  300 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده به مدت حداقل 10 روز.

تب های عودکننده شپش : 100 یا 200 میلی گرم در روز  با توجه به شدت بیماری

کودکان 8 تا 12 سال

استفاده از داکسی سایکلین برای درمان عفونتهای حاد در کودکان 8 تا 12 سال باید در مواردی که داروهای دیگر در دسترس نباشد،  با دقت تجویز شود، زیرا احتمالاً مؤثر نیستند یا منع مصرف دارند.

در چنین شرایطی ، دوزهای لازم برای درمان عفونتهای حاد عبارتند از:

برای كودكان کمتر از 45 کیلوگرم: 4/4 میلی گرم در كیلوگرم به صورت دو دوز مصرفی هر 12 ساعت.

برای کودکان بیش از 45 کیلوگرم: از دوز تجویز شده برای بزرگسالان استفاده می شود.

نوزادان تازه به دنیا امده و کمتر از 8 سال

استفاده از داروهای طبقه تتراسایکلین مانند داکسی سایکلین در حین رشد دندان (نیمه آخر بارداری ؛ نوزادی و کودکی تا سن 8 سالگی) ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی دندان ها (زرد-خاکستری-قهوه ای) شود. این عارضه جانبی در طول استفاده طولانی مدت از داروها شایع تر است اما در دوره های کوتاه مدت نیز مکرر مشاهده شده است.  همچنین هیپوپلازی مینای دندان( نقص مینای دندان و ضعف و بی کیفیت بودن آن) نیز گزارش شده است. بنابرین منع مصرف دارد.

قرص داکسی سایکلین

موارد احتیاط مصرف داکسی سایکلین

حساسیت به نور- حساسیت به نور ناشی از واکنش آفتاب سوختگی در برخی از افراد که تتراسایکلین مصرف می کنند،  از جمله داکسی سایکلین مشاهده شده است. به بیمارانی که احتمالاً در معرض نور مستقیم خورشید یا نور ماوراء بنفش قرار دارند باید توصیه شود که این واکنش با داروهای تتراسایکلین ممکن است رخ دهد و درمان باید در اولین شواهد اریتم پوستی قطع شود.

استفاده در بیماران با اختلال در عملکرد کبدی_ داکسی سایکلین باید با احتیاط برای بیمارانی که اختلال کبدی دارند یا افرادی که داروهای کبدی  مصرف می کنند، استفاده شود. عملکرد غیر طبیعی کبدی به ندرت گزارش شده است.

نقص در کلیه – مطالعات انجام شده نشان داده اند كه تجویز داكسی سایكلین در دوزهای توصیه شده معمول منجر به تجمع بیش از حد آنتی بیوتیك در بیماران مبتلا به نقص كلیه نمی شود.

عمل ضد آنابولیک تتراسایکلین ها ممکن است باعث افزایش اوره خون شود.  مطالعات انجام شده نشان می دهد که این مورد با استفاده از داکسی سایکلین در بیماران با اختلال در عملکرد کلیه اتفاق نمی افتد.

قبل از انجام آزمایش خون لازم است که به پرسنل آزمایشگاه بگویید که داکسی سایکلین مصرف می کنید.

موارد منع مصرف

حساسیت به ماده فعال، مصرف همزمان داروهایی مانند پنی سلین،وارفارین و ضد انعقاد کننده های خون زیرا داکسی سایکلین اثر این ضد انعقاد کننده ها کاهش می دهد.

 بارداری: داکسی سایکلین در بارداری منع مصرف دارد به نظر می رسد خطرات مرتبط با استفاده از تتراسایکلین ها در دوران بارداری عمدتاً به دلیل تأثیر بر روی دندان ها و رشد اسکلت است

مادران شیرده:  تتراسایکلین ها از طریق شیر دفع می شوند و بنابراین در مادران شیرده منع مصرف وجود دارد.

عدم تحمل ساکارز:  بیماران مبتلا به مشکلات ارثی نادر از عدم تحمل فروکتوز ، سوء جذب گلوکز  یا نارسایی ساکارز ایزومالتاز نباید از داکسی سایکلین استفاده کنند.

اثرات جانبی

داکسی سایکلین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت بروز هر یک از این علائم شدید به پزشک خود بگویید:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • از دست دادن اشتها
 • خارش واژن
 • گلو درد
 • زبان متورم
 • خشکی دهان
 • اضطراب
 • کمردرد
 • تغییر در رنگ پوست ، زخم ها ، ناخن ها ، چشم ها یا دهان

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سردرد
 • تاری دید ، دوبینی  
 • بثوراتی که ممکن است با تب
 • قرمزی پوست ، تاول
 • مشکل در تنفس و بلع
 • تورم چشم ها ، صورت ، گلو ، زبان یا لب ها
 • خونریزی یا کبودی غیرمعمول
 • مدفوع آبکی یا خونین ، درد معده یا تب در طول درمان یا حداکثر دو یا چند ماه پس از قطع درمان
 • بازگشت تب ، گلودرد ، لرز یا علائم دیگر عفونت
 • درد مفاصل
 • درد قفسه سینه
 • تغییر رنگ دندانهای دائمی

داکسی سایکلین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. اگر در هنگام مصرف این دارو مشکلی غیر عادی مشاهده شد به پزشک مراجعه کنید.

نحوه نگهداری دارو

داکسی سایکلین را در ظرفی که داخل آن قرار گرفته است ، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگه دارید. آن را در دمای اتاق و به دور از نور و گرما و رطوبت اضافی (در حمام) ذخیره کنید. مهم است که تمام داروها دور از دسترس کودکان نگه داشته شود زیرا بسیاری از ظروف دارویی مانند ورقه های قرص و بطری های شربت از مقاومت کمی برخوردارند و به راحتی باز می شوند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *