آزیترومایسین : موارد مصرف و کابرد آن در درمان کووید 19

آزیترومایسین

آزیترومایسین برای درمان برخی از عفونت های باکتریایی ، مانند برونشیت، ذات الریه ، بیماریهای مقاربتی (STD)، عفونت های گوش، ریه ها، سینوس ها ، پوست و گلو و استفاده می‌شود. آزیترومایسین همچنین برای درمان یا جلوگیری از انتشار عفونت مایکل باکتریوم آویوم (MAC) استفاده می شود [نوعی از عفونت ریه که اغلب افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) را تحت تأثیر قرار می دهد]. آزیترومایسین در دسته ای از داروهای موسوم به آنتی بیوتیک ماکرولید طبقه بندی می‌شود.

آزیترومایسین برای درمان عفونت های ناشی از باکتری های خاص استفاده می شود. از این دارو نباید برای درمان عفونت های ناشی از ویروس ها مانند سرماخوردگی استفاده شود.استفاده خودسرانه از آنتی بیوتیک ها، روند درمان عفونت را کند می‌کند و باعث می‌شود بدن در برابر درمان آنتی بیوتیکی مقاومت کند.

مکانیسم اثر آزیترومایسین جلوگیری از تکثیر باکتریها است. این عمل باکتری ها را از بین می برد و عفونت را درمان می کند.

عوارض جانبی آزیترومایسین

آزیترومایسین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت بروز هر یک از این علائم شدید مراجعه به پزشک الزامی است:

  • حالت تهوع
  • اسهال
  • استفراغ
  • دل درد
  • سردرد

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید ، مصرف این دارو را متوقف کنید و سریعاً به پزشک‌مراجعه کنید

ضربان قلب سریع یا نامنظم ، تپش قلب، سرگیجه، غش،بثورات پوستی به همراه  تب یا بدون تب، تاول‌های پر از چرک، قرمزی و تورم پوست، خارش، مشکل در تنفس یا بلعیدن، تورم صورت ، گلو ، زبان ، لب ، چشم ، دست ، پا ، مچ پا یا پایین پاها، کوفتگی، استفراغ یا تحریک گلو هنگام تغذیه (در شیرخواران کمتر از 6 هفته)، اسهال شدید (مدفوع آبکی یا خونی) که ممکن است با یا بدون اتفاق بیفتد (ممکن است تا 2 ماه یا بیشتر پس از درمان اتفاق بیفتد)، زرد شدن پوست یا چشم ها، خستگی شدید، خونریزی یا کبودی غیرمعمول، کمبود انرژی، از دست دادن اشتها، درد در قسمت فوقانی راست معده، علائم آنفلوانزا، ادرار به رنگ تیره، ضعف عضلات یا مشکل در کنترل عضلات،چشم های صورتی و متورم.

**هدف ما از این مقاله این است که اطلاعات مناسب و فعلی را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال، از آنجا که داروها به طور متفاوتی بر هر شخص تأثیر می گذارند، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست. همیشه درمورد عوارض جانبی احتمالی با یک پزشک مشورت کنید

تداخلات دارویی

قرص آزیترومایسین می تواند با سایر داروها ، ویتامین ها یا گیاهان دارویی تداخل داشته باشد. تداخل زمانی رخ می‌دهد که یک ماده نحوه عملکرد این دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود. برای جلوگیری از تداخل دارویی ، پزشک باید تمام داروهایی را بیمار مصرف می‌کند با دقت مدیریت کند.

مصرف آزیترومایسین با داروهای خاص خطر ابتلا به عوارض جانبی این داروها را افزایش می دهد. نمونه‌ای از داروهایی که با آزیترومایسین تداخل دارد نلفیناویر است. مصرف این داروی ضد ویروسی با آزیترومایسین ممکن است باعث مشکلات کبدی یا شنوایی شود. مصرف این داروی رقیق کننده خون با آزیترومایسین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. ضد انعقاد کننده های خون مانند وارفارین و کوادمین نیز با این دارو تداخل دارند.

در صورت داشتن مشکلات کبدی مصرف این دارو به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

این دارو همچنین می تواند یک بیماری مشابه به نام سندرم میاستنیک (سندروم ضعف وخیم عضلانی)ایجاد کند. اگر فردی مبتلا به میاستنی گراویس است، حتما قبل از مصرف آزیترومایسین باید به پزشک خود اطلاع دهد.

قرص آزیترومایسین

نحوه‌ی مصرف آزیترومایسین

 فرم های دارویی آزیترومایسین و میزان دوزهای مصرفی آن به عوامل مختفی بستگی دارد از جمله:

تمام دوزهای ممکن و فرمهای دارویی ممکن است در اینجا گنجانده نشود. دوز ، فرم دارو و اینکه چند بار دارو مصرف می کنید به این بستگی دارد: شدت بیماری،سن، سایر شرایط پزشکی و واکنش بدن نسبت به مقدار دوز اولیه.

آزیترومایسین به فرم قرص و سوسپانسیون در داروخانه ها موجود است.

دوز قرص‌های آزیترومایسین در بزرگسالان بالای ۱۸ سال معمولا ۵۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز به مدت ۳ روز است.برای کودکان ۶ماهه تا ۱۷ سال میزان ۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن یک بار در روز به مدت ۳ روز است‌.

مصرف این دارو برای کودکان زیر ۶ ماه ممنوع است.

سوسپانسیون آزیترومایسین دارای یک قاشق اندازه گیری می‌باشد که بسته به تجویز پزشک مقدار مصرف آن تعیین می‌شود. مصرف این دارو با یا بدون غذا امکان پذیر است.با این حال ، مصرف آن با غذا ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی مانند ناراحتی معده و حالت تهوع کمک کند.

مصرف آزیترومایسین در دوران بارداری و شیردهی

برای زنان باردار: آزیترومایسین در مطالعات بالینی زنان باردار ارزیابی نشده است. با این حال ، در دوران بارداری ، این دارو به دلیل خطر نقایص هنگام تولد یا سایر مشکلات توصیه نمی‌شود.

برای زنانی که شیر می دهند: آزیترومایسین به شیر مادر منتقل می شود. به همین دلیل، این دارو ممکن است در نوزادی که شیر داده است عوارض جانبی ایجاد کند. این عوارض جانبی ممکن است شامل اسهال ، استفراغ و بثورات باشد.

موارد احتیاط

  • آزیترومایسین معمولاً برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود.
  • مصرف دارو نباید خودسرانه قطع شود زیرا ممکن است عفونت بهبود نیابد، یا ممکن است بدتر شود.
  • درصورت فراموش کردن سرزمان مقرر  در نوبت بعد نباید دوبرابر مصرف شود. زیرا ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم شود.
  • با مصرف بیش از حد آزیترومایسین سطح  دارو در بدن  افزایش می‌یابد که باعث آسیب کبدی و ضربان قلب نامنظم می‌شود.
  • در صورت حساسیت به داروهای کلاریترومایسین، اریترومایسین برای مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت شود.

تقریباً تمام آنتی بیوتیک ها از جمله آزیترومایسین می توانند باعث اسهال شوند. این دارو ممکن است باعث ایجاد اسهال و  التهاب شدید روده بزرگ شود که می تواند باعث مرگ شود بنابراین در صورت داشتن اسهال شدید مصرف دارو باید قطع شود و مراجعه به پزشک ضروری است. درصورت مصرف آنتی اسیدهای حاوی هیدروکسید آلومینیوم یا هیدروکسید منیزیم لازم است بین مصرف آنها و آزیترومایسین وقفه ایجاد شود.

داروی آزیترومایسین را در دمای 15 درجه سانتیگراد تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. در جای خشک و به دور از رطوبت نگهداشته شود. مهم است که تمام داروها دور از دسترس کودکان  نگه داشته شوند زیرا بسیاری از ظروف مانند بسته ی قرص ها و شربت آزیترومایسین،مقاومت چندانی ندارند و  کودکان خردسال می توانند به راحتی آنها را باز کنند.

آزیترومایسین در درمان کرونا ویروس(COVID-19)

آزیترومایسین به تنهایی و همراه با سایر داروها در حال حاضر برای معالجه بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) مورد بررسی قرار گرفته است. در حال حاضر از آزیترومایسین با هیدروکسی کلروکین برای درمان برخی بیماران مبتلا به COVID-19 استفاده می‌شود.

گزارش هایی در مورد اثربخشی هنگام استفاده از آزیترومایسین به همراه سایر داروها برای درمان سایر عفونت های تنفسی ویروسی وجود دارد. آزیترومایسین همچنین برای درمان عفونت های باکتریایی در بیماران بستری با COVID-19 استفاده شده است. در مورد مزایا و خطرات احتمالی استفاده از آزیترومایسین به همراه هیدروکسی کلروکین در بیماران مبتلا به COVID-19 ، اطلاعات بیشتری لازم است.

آزیترومایسین باید فقط تحت نظر پزشک برای درمان COVID-19 استفاده شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *