بوی بد زیر بغل : علت و روش های درمان و رهایی از آن

بسیاری از افراد گاه به گاه بوی بد زیر بغل را تجربه می کنند. هنگام تعریق افراد ، مایعات با باکتری های پوست مخلوط می شود. وقتی این مایعات خشک شود می تواند بوی نامطبوعی ایجاد کند. چندین روش درمانی برای تعریق بیش از حد در دسترس است ، از جمله درمان های بدون نسخه ، داروهای تجویز شده ، تزریق و غیره.
در این مقاله ، ما بررسی می کنیم که چه عواملی باعث بوی بد زیر بغل می شوند ، چگونه می توان آنها را معالجه کرد و چه موقع باید با یک دکتر صحبت کنیم.

بوی بد زیر بغل

علل بوی بد زیر بغل

عرق علت بوی بد زیر بغل است. تعریق یک عملکرد بدنی طبیعی و ضروری است که از گرم شدن بیش از حد افراد جلوگیری می کند. 2 الی 4 میلیون غدد عرق روی بدن وجود دارد. هنگامی که فرد ورزش می کند یا بیش از حد گرم می شود ،  این غدد، عرق آزاد می کنند که بخار می شود و بدن را خنک می کند. استرس و احساسات شدید همچنین می تواند باعث عرق کردن افراد شود.
غدد اکریژن مایع شفافی را آزاد می کنند که بو نمی دهد. با این حال ، اگر روی پوست خشک شود ، بو می دهد. غدد آپوکرین مایعی غلیظ آزاد می کنند که وقتی با باکتریهای پوست مخلوط می شود، باعث ایجاد  بو می شود.

غدد عرق هم در مردان و هم در زنان در دوران بلوغ فعالتر می شوند. در نتیجه ، در نوجوانان بوی بد زیر بغل شایع تر است، در حالی که قبل از رسیدن به بلوغ اینگونه نبود.
برخی از افراد دارای اختلال پزشکی هستند که باعث تعریق بیشتر از حد می شود. نام این بیماری هایپرهیدروز است. هایپرهیدروز حدود 3٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند غدد عرق بیش فعالی دارند که حتی در مواقعی که گرم نیستند یا ورزش نمی کنند ، عرق آزاد می کنند.

هایپرهیدروز معمولاً بی ضرر است ، اما گاهی اوقات  نتیجه تیروئید پر کار است. وقتی عرق با باکتری مخلوط می شود ، می تواند منجر به بوی بد بدن شود. اگر این بو مزمن شود ، پزشکان آن را بروم هیدروز می نامند. برخی از غذاها مانند سیر می توانند بو عرق را تغییر دهند.

درمان بوی بد زیر بغل

بهداشت مناسب می تواند با خلاص شدن از شر باکتری های ایجاد کننده بو ، از بوی بد زیر بغل جلوگیری کند. افراد باید یک بار در روز و بعد از ورزش دوش بگیرند. همچنین باید هر روز لباس تمیز بپوشند و پس از ورزش لباس خود را عوض کنند.
علاوه بر رعایت بهداشت ، افراد می توانند راه های دیگری برای مبارزه با بوی بد زیر بغل را امتحان کنند. این راه حل ها شامل:

استفاده از ضد تعریق

تراشیدن زیر بغل و استفاده از دئودورانت یا ضد تعریق ها اغلب می تواند از بوی بد بدن جلوگیری کند. دئودورانت معمولی همراه با رایحه به شما کمک می کند تا بو را از بین ببرید. ضد تعریق ها حاوی مواد شیمیایی هستند که از تعریق افراد جلوگیری می کند.

این اقدامات ساده ممکن است برای افراد مبتلا به هایپرهیدروز مفید نباشد. اگر تعریق زیاد باشد ، حتی اگر شخصی مرتباً به حمام برود و از دئودورانت یا ضد تعریق ها استفاده کند ، همچنین ممکن است از بوی بد زیر بغل رنج ببرد.

اولین چیزی که پزشک به شما توصیه می کند معمولاً ضد تعریق های بدون نسخه ها هستند. گاهی اوقات ، ممکن است پوست نسبت به آن ها حساسیت داشته باشد . در صورت بروز چنین اتفاقی ، فرد باید به پزشک خود اطلاع دهد. اگر ضد تعریق ها، عرق کردن بیش از حد را متوقف نکنند ، پزشکان درمان های زیر را پیشنهاد می دهند.

تزریق سم بوتولینوم

افراد معمولاً از تزریق سم بوتولینوم به عنوان بوتاکس یاد می کنند. گاهی اوقات ، پزشکان مقادیر کمی بوتاکس را به زیر بغل تزریق می کنند تا تعریق بیش از حد را درمان کنند.
تزریق بوتاکس زیر بغل با مسدود کردن یک ماده شیمیایی در بدن که باعث تحریک غدد عرق می شود ، به تعریق بیش از حد کمک می کند.
برای اکثر افراد 4 تا 5 روز طول می کشد تا اثر آن مشخص شود ، و اثرات آن معمولاً حدود 4-6 ماه طول می کشد. برخی از افراد ممکن است تزریق را دردناک بدانند. اما این روش درد آنچنانی ندارد.

درمان بوی بد زیر بغل

داروهای تجویز شده

اگر تعریق بیش از حد روی کل بدن تأثیر بگذارد ، پزشکان ممکن است استفاده از داروهای آنتی کولینرژیک را پیشنهاد دهند. داروهای آنتی کولینرژیک تعریق افراد را متوقف می کنند ، بنابراین به طور کلی برای ورزشکاران یا افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند مناسب نیستند. عوارض جانبی شایع این داروها عبارتند از:

خوردن برخی غذاها از جمله سیر و پیاز می تواند بوی عرق را متفاوت کند. الکل نیز می تواند این تأثیر را داشته باشد. بنابراین ممکن است مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها منجر به تغییر ناگهانی بوی بدن در اطراف زیر بغل شود.استرس و اضطراب می تواند باعث تعریق بیشتر از حد معمول در افراد شود.

عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد آنچه كه پزشكان آن را هایپرهیدروز ثانویه می نامند شوند. این اصطلاح به این معنی است که تعریق زیاد علائم عارضه دیگری است. دلایل احتمالی هایپرهیدروز ثانویه عبارتند از:

یائسگی: افرادی که یائسه شده اند می توانند پس از آن دچار هایپرهیدروز شوند. پزشکان ممکن است درمان جایگزینی هورمون یا داروهای آنتی کولینرژیک را توصیه کنند.
داروها: تغییر در بوی بدن ممکن است از عوارض جانبی دارو باشد. مواد افیونی مانند متادون و مواد کولینرژیک مانند گالانتامین می توانند این اثر را داشته باشند. مصرف مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین  – نوعی داروی ضد افسردگی – یا داروهای متعدد نیز می تواند منجر به هایپرهیدروز شود.
عفونت ها: برخی از عفونت ها از جمله تب مالت ، اچ آی وی ، مالاریا و آندوکاردیت می توانند منجر به هایپرهیدروز ثانویه شوند.

تعریق زیاد لزوما دلیل همه تغییرات ناگهانی بوی زیر بغل نیست. به عنوان مثال ، عرق سوز، بیماری پوستی است که ممکن است باعث بوی بو شود. این وضعیت که باعث ایجاد بثورات می شود ، در چین های پوستی مانند شکم ، زیر پستانها و زیر بغل ایجاد می شود. پزشکان ممکن است استفاده از صابون مخصوص حاوی 1٪ کتوکونازول را توصیه کنند. همچنین پیشنهاد می کنند که ناحیه آسیب دیده را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

هر فردی گاه به گاه بوی بد زیر بغل خواهد داشت. این کاملا طبیعی است و معمولاً جای نگرانی نیست. اگر این عارضه بیش از اندازه اتفاق می افتد ، می تواند مانع زندگی روزمره شود.
هم هایپرهیدروز و هم برومیدروز می توانند باعث پریشانی و مشکلات اجتماعی شوند. در این صورت ، فرد باید با یک پزشک صحبت کند.

جلوگیری از بوی بد زیر بغل

  • بهترین راه جلوگیری از بوی بد زیر بغل شستن روزانه و بعد از تعریق است.
  • استفاده از ضد تعریق یا دئودورانت و اصلاح زیر بغل نیز می تواند کمک کند.
  • پرهیز از الکل و برخی غذاها مانند پیاز و سیر نیز در برخی موارد به جلوگیری از بوی بد زیر بغل کمک می کند.

خلاصه

تعریق یک عملکرد ضروری بدن است و کاملا طبیعی است. هنگامی که مایع حاصل از تعریق خشک می شود ، بوی آن بد می شود . شستشوی روزانه و بعد از ورزش ، پوشیدن  لباس تمیز و استفاده از ضد تعریق یا خوشبو کننده ها معمولاً باید از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در بعضی از افراد  تعریق بیش از حد اتفاق می افتد . پزشکان آن را هایپرهیدروز می نامند و گاهی ممکن است منجر به بوی بد بدن شود. عوامل مختلفی می توانند باعث تغییر ناگهانی بوی بغل شوند. این عوامل شامل غذاها و داروهای خاص هستند.  هر فردی که متوجه شود بوی بد زیر بغل بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد ، باید با پزشک صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.