برای آشنایی با بیماری ایدز (HIV) بخوانید

بیماری ایدز

ویروس hiv ویروسی است که به سلولهای سیستم ایمنی بدن ، که دفاع طبیعی بدن ما در برابر بیماری است ، حمله می کند. ویروس نوعی گلبول سفید را در سیستم ایمنی بدن به نام سلول T-helper را از بین می برد و در این سلول ها کپی هایی از خود ایجاد می کند. ایدز به مجموعه ای از علائم است ناشی از HIV گفته می شود. وقتی سیستم ایمنی بدن  فرد برای مقابله با عفونت بسیار ضعیف می شود ، دارای بیماری ایدز می باشد و علائم و بیماری های مشخصی را ایجاد می کند

بیماری ایدز یک بیماری مزمن و بالقوه تهدیدکننده زندگی است که ناشی از ویروس نقص ایمنی بدن (HIV) است. با آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن ، ایدز در توانایی بدن شما در مبارزه با عفونت و بیماری اختلال ایجاد می کند.

HIV مخفف ویروس نقص ایمنی انسان است.

ایدز یک عفونت مقاربتی است. همچنین می تواند در تماس با خون آلوده یا از مادر به کودک در دوران بارداری ، زایمان یا شیردهی منتقل شود. بدون دارو ، سالها طول خواهد کشید تا HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. ممکن است 10 یا 15 سال طول بکشد تا سیستم ایمنی بدن آنقدر آسیب دیده باشد که دیگر به هیچ وجه نتواند از خود دفاع کند. با این وجود ، میزان پیشرفت ویروس HIV بسته به سن ، سلامت عمومی و پیشینه بیمار متغیر است.

هیچ درمانی برای HIV / AIDS وجود ندارد ، اما داروها می توانند پیشرفت بیماری را به طور چشمگیری کاهش دهند. این داروها در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مرگ و میر ایدز را کاهش داده است.

علائم ایدز

علائم ایدز بسته به مرحله عفونت متفاوت است. این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

عفونت اولیه

برخی از افراد آلوده به HIV در طی دو تا چهار هفته پس از ورود ویروس به بدن ، دچار بیماری شبه آنفولانزا می شوند . این بیماری که به عفونت اولیه HIV شناخته شده است ، ممکن است برای چند هفته ادامه یابد. علائم و نشانه های احتمالی شامل موارد زیر است:

 • تب
 • سردرد
 • درد عضلانی و درد مفاصل
 • گلو درد و زخم دردناک دهان
 • غدد لنفاوی متورم ، به طور عمده بر روی گردن
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • سرفه کردن
 • عرق شب

از آنجا که این علائم شبیه به بیماریهای رایج مانند آنفولانزا است ، فرد مبتلا به آنها ممکن است فکر نکند که نیاز به مراجعه به پزسک داشته باشد . و حتی اگر این کار را انجام دهند ،پزشک ممکن است به آنفولانزا شک داشته باشد و حتی ممکن است HIV را در نظر نگیرد.

این علائم می توانند به حدی خفیف باشند که حتی ممکن است متوجه آنها نشوید. با این حال ، میزان ویروس موجود در جریان خون شما (بار ویروسی) در این زمان کاملاً زیاد است. در نتیجه ، عفونت اولیه راحت تر از مرحله بعدی گسترش می یابد.

عفونت نهفته بالینی (HIV مزمن)

در این مرحله از عفونت ، HIV هنوز در بدن و سلولهای سفید خون وجود دارد. با این وجود ، بسیاری از افراد ممکن است در این مدت هیچ علائمی یا عفونت نداشته باشند. در صورت عدم درمان ضد ویروسی (ART) این مرحله می تواند سالها ادامه داشته باشد. بعضی از افراد خیلی زودتر به بیماری شدیدتر مبتلا می شوند.

آیا علائم در مردان و زنان متفاوت است؟

علائم HIV در افراد مختلف متفاوت است ، اما در زنان و مردان مشابه هستند. این علائم می توانند بیایند و بروند و یا به تدریج بدتر شوند.اگر فردی در معرض HIV قرار داشته باشد ، ممکن است در معرض سایر عفونت های مقاربتی نیز باشد. مردان ممکن است از زنان احتمال بیشتری داشته باشند که علائم عفونت های مقاربتی مانند زخم در دستگاه تناسلی خود را مشاهده کنند. با این حال ، مردان معمولاً به اندازه زنان به دنبال مراقبت های پزشکی نیستند! خطر دیگر برای زنان مبتلا به HIV این است که ویروس می تواند در دوران بارداری به کودک منتقل شود.

ایدز

چگونه به ایدز مبتلا می شوند؟

بر خلاف تصور عامه این بیماری از طریق تماس عادی انتقال پیدا نمی کند . این بدان معناست که بیمار نمی توانید HIV یا ایدز را با بغل کردن ، بوسیدن  یا دست دادن به شخصی دیگر منتقل کند. اچ آی وی از طریق هوا ، آب یا نیش حشرات منتقل نمی شود. اما موارد انتقال شامل عنوانین زیر می باشند :

داشتن رابطه جنسی با فرد مبتلا : در صورت داشتن رابطه جنسی واژینال ، مقعد یا دهان با شریک زندگی آلوده ، مایع منی یا ترشحات واژن وارد بدن می شود و فرد آلوده می شود. این ویروس می تواند از طریق زخم های دهان وارد بدن شما شود.

سوزن مشترک :  اشتراک گذاشتن سوزن و سرنگ آلوده فرد را در معرض خطر ابتلا به HIV و سایر بیماریهای عفونی مانند هپاتیت قرار می دهد. این مورد در افراد دارای اعتیاد ، بیشترین مشاهده شده است.

انتقال خون: در برخی موارد ، ویروس ممکن است از طریق انتقال خون منتقل شود. اکنون بیمارستان ها و بانک های خونی ویروس HIV را کنترل می کنند ، بنابراین این خطر بسیار اندک است.

دوران بارداری یا زایمان یا از طریق شیردهی : مادران آلوده می توانند ویروس را به نوزادان خود منتقل کنند. مادرانی که از نظر HIV مثبت هستند و در دوران بارداری برای عفونت درمان می شوند می توانند خطر ابتلا به نوزادان خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

تشخیص و درمان ایدز

HIV را می توان از طریق آزمایشات تشخیصی سریع که نتایج را همان روز ارائه می دهند ، تشخیص داد. درمان اصلی HIV ، درمان ضد ویروسی ، ترکیبی از داروهای روزانه است که تولید مثل ویروس را متوقف می کند. و به محافظت از سلولهای CD4 کمک می کند ، سیستم ایمنی بدن را به اندازه کافی قوی می کند تا بتواند با بیماری مقابله کند. بیش از 25 داروی ضد ویروس درمانی برای درمان HIV تأیید شده است. هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود ، زودتر می توان درمان را شروع کند و این بدان معناست که در طولانی مدت فرد بیمار از سلامت بهتری برخوردار می شود.

اگرچه درمانی قطعی برای HIV وجود ندارد ، اما با پشتیبانی صحیح ، افراد مبتلا به HIV می توانند از زندگی طولانی و سالم برخوردار شوند. برای انجام این کار ، بسیار مهم است که متعهد به انجام صحیح معالجه شوید و بیماری خود را پیگیری کنید.

پیشگیری و درمان ایدز

روش های جلوگیری از این بیماری

هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت HIV و هیچ درمانی برای ایدز وجود ندارد. اما می توانید خود و دیگران را از عفونت محافظت کنید. افراد می توانند با محدود کردن قرار گرفتن در معرض عوامل خطر ، خطر ابتلا به HIV را کاهش دهند. روش های اصلی پیشگیری از اچ آی وی ، که اغلب به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرند ، در زیر آورده شده است :

 • آزمایش منظم  اچ آی وی برای شناخت وضعیت بیمار اهمیت دارد
 • اچ آی وی در مایع منی ، خون ، واژن و مقعد و شیر مادر یافت می شود.
 • اچ آی وی نمی تواند از طریق عرق ، بزاق یا ادرار منتقل شود.
 • استفاده از کاندوم خارجی مرد یا کاندوم داخلی زن در هنگام رابطه جنسی بهترین راه برای جلوگیری از اچ آی وی و سایر عفونت های مقاربتی است.
 • تزریق مواد مخدر بسیار خطرناک است.اگر مواد مخدر تزریق می کنید ، همیشه از سوزن و سرنگ پاک استفاده کنید و هرگز تجهیزات  خود را به اشتراک نگذارید.
 • اگر باردار هستید و با HIV زندگی می کنید ، ویروس موجود در خون شما می تواند در بدو تولد یا پس از آن از طریق شیردهی به بدن کودک شما منتقل شود. اگر در دوران بارداری تحت درمان قرار گرفتید ، می توانید خطرات کودک خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
 • دارو های تجویز شده توسط پزشک خود را مرتب مصرف نمایید.
 • از تجهیزات خال کوبی بدون استریل کردن آن استفاده نکنید

زندگی با HIV

میلیون ها نفر به این بیماری مبتلا هستند که این بیماری  برای همه متفاوت است ، اما با درمان ، بسیاری از افراد می توانند زندگی طولانی و مثمر ثمر داشته باشند. مهمترین چیز این است که در اسرع وقت درمان ضد ویروس را شروع کنید. با مصرف داروها دقیقاً طبق تجویز ، افرادی که مبتلا به HIV هستند می توانند بار ویروسی خود را کم و سیستم ایمنی بدن خود را قوی نگه دارند. همچنین پیگیری منظم با پزشک بسیار مهم است.

راه های دیگر که افراد مبتلا به HIV می توانند سلامت خود را بهبود بخشند شامل موارد زیر است:

 • سلامتی را در اولویت اصلی خود قرار دهید
 • یک رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشید
 • به طور منظم ورزش کنید
 • استراحت فراوان
 • اجتناب از مصرف دخانیات و سایر داروها
 • بلافاصله هرگونه علائم جدید را به ارائه دهنده خدمات درمانی خود گزارش دهید
 • روحیه بالایی داشته باشید . در این باره می توانید با یک روانپزشک مشورت نمایید
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • ايمان

  آيا ليپوماتيك دركلينيك باعث ايدز مي شود؟

  ۱۱ آذر ۱۳۹۹ پاسخ دهید
  • زیبا بمان

   قسمت روش های انتقال(چگونه به ایدز مبتلا می شوند؟) را در همین مقاله مطالعه نمایید

   ۱۱ آذر ۱۳۹۹ پاسخ دهید
 • ايمان

  من هيچ رابطه جنسي پرخطر نداشته ام .انتقال خون واستفاده ازسرنگ مشترك هم نداشتم سوالم اينه چطوري ايدز گرفتم..دندانپزشكي،كولونوسكوپي،ليپوماتيك؟ همه مقالات راخوندم ويروس نيم ساعت درمحيط بيرون ازبدن زنده مي ماند.چگونه ممكنه كه من ايدزگرفتم .مركزي كه براي گرفتن قرص ميرم بهم گفتند دندانپزشكي مبتلا شدم.

  ۱۳ آذر ۱۳۹۹ پاسخ دهید
  • زیبا بمان

   خون، بزاق و ترشحات لثه همه بیماران دندانپزشکی، می تواند عامل انتقال باشد

   ۱۴ آذر ۱۳۹۹ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *