انواع تب | علت ها و بهترین روش های درمانی

انواع تب

یکی از نشانه‌های شایع بیماری می‌توان به تب اشاره‌کرد. تب حالتی از بدن است که دما از حالت طبیعی بیشتر می‌شود. زمانی که تب می‌کنید، درواقع بدن درحال مبارزه با بیماری هاست و گرمای ناشی از تب نیز با رشد میکروب‌ها در بدن مبارزه می‌کند. به صورت کلی می‌توان گفت تب نشانه حملات بدن به سمت میکروب هاست، البته هنوز مشخص نمی‌شود برنده این میدان چه کسی است. درادامه این مطلب بیشتر دراین باره بحث خواهیم کرد و با انواع تب و روش های درمانی آن نیز اشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

انواع تب

براساس علل متفاوت و مدت زمان آن تب انواع متفاوتی دارد. برخی از آن‌ها را درادامه بررسی می‌کنیم. :

تب مداوم :  یکی از انواع تب است که منظور از تب مداوم حالتی از تب است که بدن شما در تمام طول روز بیش از اندازه نرمال است. اگر این تب در مدت زمان 24 ساعت بیشتر از یک درجه نوسان نداشته باشد نوعی تب مداوم نامیده می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت از جمله علل این نوع تب می‌توان به عفونت‌های مجاری ادراری،تیفوس، بروسلوز و … اشاره‌کرد.

تب Remittent : زمانی که در تمامی طول شبانه روز بدن شما دمای طبیعی نداشته باشد و در 24 ساعت بیشتر از دو درجه نوسان نداشته باشد. به آن تب Remittent می‌گویند. این نوع تب در بیماران مبتلا به تیفو دیده می‌شود.

تب Ple Ebstein : از این نوع تب به عنوان طولانی ترین نوع تب یاد می‌شود. زمان آن نیز ممکن است بین سه تا نه روز طول بکشد.

تب متناوب : این نوع تب به صورتی است که بدن شما در بعضی ساعت‌های شبانه روز معمولی و در بعضی از ساعت‌های دیگر بالاتر ازحد معمول است. این نوع تب یک الگوی خاص را دنبال می‌کند و می‌تواند ناشی از زخم‌های سمی و یا بیماری مالاریا باشد.

تب دئودوز : درجه حرارت این نوع تب بسیاربالا است و حتی با داروهای تب بر نیز نمی‌توانید آن را کنترل کنید. حتی این نوع تب به حدی زیاد است که ممکن است سبب تشنج شود به همین دلیل باید به سرعت بیمار برای درمان حاضر شود تا از پیشرفت این بیماری بتوان جلوگیری کرد.

تب دوره‌ای : این نوع تب می‌تواند روزها و سال‌های متمادی ادامه داشته باشد و از یک الگوی تکراری پیروی می‌کند.

دلایل بالارفتن دمای بدن

دلایل بسیارزیادی برای بالارفتن دمای بدن و یا همان تب وجوددارد که برخی از آن‌ها را درادامه بررسی می‌کنیم.

بیماری‌های ویروسی

از شایع ترین عوامل تب در بزرگسالان می‌توان به بیماری‌های ویروسی اشاره‌کرد. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به بیماری آنفولانزا اشاره کرد. سایر نشانه‌های این بیماری شامل سردرد، آبریزش بینی، گلودرد و… می‌شود. این نوع بیماری‌های ویروسی  را نمی‌توان با کمک آنتی بیوتیک درمان کرد.

بیماری باکتریایی

بیماری‌های باکتریایی ازجمله مواردی است که می‌تواند تمامی اندام‌های بدن را تحت تاثیر قراردهد.  ازسایر نشانه‌های این بیماری می‌توان به سردرد،خشکی گردن، تب و… اشاره کرد. می‌توانید این نوع بیماری را با کمک آنتی بیوتیک درمان کنید. این بیماری می‌تواند عوارض بسیارخطرناکی داشته باشد به همین دلیل نیز نیازاست تا هرچه زودتر برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

عفونت قارچی

این نوع عفونت می‌تواند در هربخشی از بدن دیده شود، به صورت کلی نیز برای درمان آن نیز بیماری‌های ضدقارچ استفاده می شود. این نوع عفونت ممکن است در اثر تزریق برخی از واکسن‌ها مانند واکسن سه گانه شکل می‌گیرد.

تماس با حیوانات

بسیاری از افراد که با حیوانات مختلفی سروکار دارند ممکن است به دلیل تماس با این حیوانات دچار تب شوند. این نوع تب با درد عضلانی و سردرد نیز همراه است.

داروها

ممکن است در اثر مصرف برخی از داروها دمای بدن شما افزایش پیداکند، دقت کنید از جمله این موارد می‌توان به مصرف داروهایی برای کنترل فشارخون و تشنج بالا اشاره‌کرد.

عوامل محیطی

دقت کنید گاهی عوامل محیطی بسیارزیادی سبب بالارفتن دمای بدن می‌شود. از جمله این عوامل می‌توان به ورزش‌های شدید و یا آب وهوای گرم اشاره‌کرد.

درمان تب

برای درمان انواع تب چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

روش‌های زیادی برای درمان تب پیشنهاد می‌شود که ازجمله پیش پاافتاده ترین نوع آن می‌توان به پاشویه کردن اشاره‌کرد. در ادامه برخی از راه‌حل‌های درمان تب را مورد بررسی قرارمی‌دهیم :

دارو

توجه کنید داروها می‌توانند دمای بدن فرد را کم کنند و اما نمی‌توانند به صورت کلی این بیماری را از بین ببرند. دقت کنید زمانی که اثر دارو از بین برود، شما نیز دوباره دچار این بیماری خواهیدشد. توجه کنید اگر در دوره درمان این بیماری متوجه شدید، این داروها می‌توانند تب شما را به کلی از بین ببرند دوره آن را به کلی تمام کنید.

توجه کنید باید در زمان معین داروها را مصرف کنید و هیچ گاه بیش از مقدار تعیین شده توسط پزشک آن را مصرف نکنید.

حمام با آب ولرم و پاشویه کردن

نه تنها استفاده از دارو بلکه هم زمان پاشویه کردن فرد و کشیدن پارچه‌ای نمدار روی بدن نیز می‌تواند در کاهش دمای بدن موثر باشد. توجه کنید به هیچ عنوان از آب سرد و یا یخ استفاده نکنید، استفاده از این موارد می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

توجه کنید بسیاری از افراد برای پایین آوردن تب از الکل استفاده می‌کنند به هیچ عنوان الکل روی بدن بیماری نزنید. این کار ممکن است سبب مسمومیت و یا حتی تشنج بیمار شود. برای این که روند درمان را سرعت بخشید، می‌توانید به بیمار آب فراوان بنوشانید.

استفاده از داروهای ORS

اگر بیمار علاوه بر تب به تهوع نیز مبتلا است، می‌توانید از داروهای ORS استفاده کنید. با استفاده از این نوع داروها می‌توان مایعات را دربدن بیمار جایگزین کرد.

دقت کنید روش‌های طبیعی بسیار زیادی برای درمان تب وجوددارد از جمله آن‌ها می‌توان به نوشیدن آب، استراحت کردن ویا نوشیدن دمنوش‌های گیاهی اشاره کرد. بهتراست ابتدا روش‌های طبیعی را برای درمان تب امتحان کنید و درنهایت اگر نتوانستید با کمک روش‌های معقول بیماری را کنترل کنید به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان تب ابتدا باید نوع تب را تشخیص داد، تا بتوان درمان مناسبی را برای آن انتخاب کرد. هنگام تب تمامی بدن در حال مبارزه باعوامل بیماری زا است به همین دلیل نیز می‌توانید با نوشیدن مایعات انرژی بدن خود را چندین برابر کنید.

این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و برای درمان حتما به پزشک مراجعه نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *