بهترین و تاثیرگذارترین راه های کاهش گرمای بدن

قبل از اطلاع درباره راه های کاهش گرمای بدن باید بدانید که بدن انسان نسبت به تغییرات بیرونی و داخلی واکنش نشان می دهد. با افزایش دمای خارجی، دمای بدن افزایش می یابد. کارشناسان دمای طبیعی بدن را در حدود 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) می دانند. اما دما در بدن هر فردی می تواند کمی متفاوت باشد.

بعد از انجام فعالیت بدنی شدید یا در روزهای گرم ، معمولاً درجه حرارت بالاتر از حد طبیعی بدن می شود.با این حال ، دمای بدن بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) می تواند نشان دهنده تب باشد.

درجه حرارت خارج بدن، فعالیت بدنی شدید ، بیماری هایی که باعث تب می شوند و برخی داروهای خاص همگی می توانند درجه حرارت بالای بدن را ایجاد کنند. در این مقاله از مجله زیبا بمان، هشت نکته در مورد کاهش گرمای بدن را مورد بحث قرار می دهیم و شایع ترین دلایل دمای بالای بدن را توضیح می دهیم.

چگونه گرمای بدن را کاهش دهیم؟

کاهش گرمای بدن به دو روش مختلف امکان پذیر است: خارجی یا داخلی.

پریدن به داخل استخر خنک نمونه ای از خنک کننده خارجی است ، در حالی که نوشیدن آب سرد به کاهش دمای بدن در داخل کمک می کند. بدن انسان همیشه دمای خود را تنظیم می کند و می تواند آن را به چهار روش مختلف پایین بیاورد:

 • تبخیر ، که با تعریق به آن می رسد
 • تابش ، به معنای آزاد کردن گرما به هوای اطراف
 • همرفتی ، که وقتی هوای خنک تر بدن را احاطه می کند رخ می دهد
 • انتقال ، که انتقال حرارت بدن به آب سرد یا یخ مجاور است

نکاتی برای کاهش دمای بدن

یک ناحیه مغز به نام هیپوتالاموس مسئول تنظیم دمای بدن است. دمای فعلی بدن را در برابر دمای معمولی خود بررسی می کند و سپس آن را تنظیم می کند.هنگامی که بدن خیلی گرم است ، از طریق تعریق آن را خنک می کند. هنگامی که خیلی سرد است ، هیپوتالاموس باعث گرم شدن آن می شود.

اگرچه ممکن است برعکس به نظر برسد ، اما خوردن غذاهای تند و درگیر شدن در فعالیت هایی که باعث عرق کردن بدن می شود به طور بالقوه باعث می شود تا بدن خنک شود. دلیلش این است که عرق کردن دمای بدن را کاهش می دهد.

کاهش گرمای بدن

در زیر هشت نکته برای کاهش گرمای بدن وجود دارد:

1- مایعات خنک بنوشید

نوشیدن مایعات خنک ، مانند آب یا نوشیدنی و عرقیات خنک کننده، می تواند با خنک کردن بدن، به کاهش دمای بدن کمک کند. مصرف منظم مایعات همچنین می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند . کمبود آب در بدن باعث افزایش گرمای بدن می شود.

2- به جایی با هوای خنک تر بروید

افراد می توانند با جابجایی به محلی با دمای خارجی خنک تر ، دمای بدن خود را کاهش دهند. بدن گرما را از طریق همرفت از دست می دهد. در تابستان سعی کنید در سایه بمانید.

3- در آب خنک قرار بگیرید

شنا در آب خنک ، گرفتن حمام ولرم یا  از آب سرد می تواند درجه حرارت بدن را کاهش دهد. در این موارد ، دمای بدن در نتیجه هدایت کاهش می یابد.

4- سرما را بر روی نقاط کلیدی بدن بمالید

استفاده از آب سرد یا یخ در نقاط استراتژیک روی بدن که رگها نزدیک به سطح هستند – مانند مچ دست ، گردن ، قفسه سینه و … می توانند به سرعت دمای خون در حال عبور از این رگ ها را کاهش دهند. این باعث می شود بدن احساس خنکی کند.

5- کمتر حرکت کنید

بدن هنگام حرکت گرما آزاد می کند. در دماهای گرم ، فرد اگر از ورزش سنگین خودداری کند و حرکت خود را محدود کند ، احساس گرمای کمتری می کند.

6- لباس های سبک تر بپوشید

گرما از بعضی پارچه ها راحت تر از سایرین عبور می کند. گرما راحت تر از پارچه های طبیعی مانند پنبه نسبت به پارچه های مصنوعی مانند اکریلیک و نایلون عبور می کند. بنابراین سعی کنید در روز های گرم از لباس های پنبه ای استفاده نمایید.

7- از مکمل های تنظیم گرما استفاده کنید

بسته به علت دمای بالای بدن ، مصرف یک مکمل ممکن است به تنظیم گرمای بدن کمک کند. مطالعه ای در سال 2018 که عصاره های گیاهی را با هم مقایسه کرده است ، نشان داد که هر دو روغن گل پامچال و سیاه کوهی در کاهش شدت گرگرفتگی در افرادی یائسه مؤثر است

8- در مورد سلامتی تیروئید با پزشک صحبت کنید

در بعضی مواقع ، گرمای زیاد بدن ممکن است ناشی از تیروئید پر کار باشد. در صورت بروز این مسئله ، ممکن است فرد علائم دیگری مانند تپش قلب ، عرق کردن ، زردی و سردرگمی داشته باشد. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل تیروئید داشته باشد باید با پزشک صحبت کند.

راه های کاهش گرمای بدن

دلایل احتمالی احساس گرما

علت دمای بالای بدن می تواند خارجی یا داخلی باشد. در زیر ، برخی از مهمترین دلایلی که ممکن است فرد دمای بالاتر از حد معمول داشته باشد را ذکر می کنیم:

محیط گرم

گذراندن زمان در هوای بسیار گرم می تواند درجه حرارت بدن فرد را افزایش دهد . پوشیدن لباس زیاد نیز می تواند منجر به افزایش دمای بدن شود.

قرار گرفتن در معرض شدید خورشید یا گرما

گذراندن وقت زیاد در آفتاب می تواند باعث افزایش گرمای بدن یا حتی منجر به گرمازدگی شود.کودکان و بزرگسالان مسن به طور ویژه در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند. کم آبی در اثر گذراندن زمان زیاد در آفتاب می تواند گرمای بدن را بیشتر کند. بنابراین ، نوشیدن مایعات زیاد و استراحت پس از قرار داشتن طولانی مدت زیر نور خورشید یا گرما بسیار اهمیت دارد

پزشکان بیش از حد قرار گرفتن در معرض گرما را به سه سطح تقسیم می کنند: گرفتگی گرما ، خستگی گرما و گرمازدگی. گرفتگی گرما اگرچه برای بدن سخت است ، اما نیازی به مراقبت پزشکی ندارد و با استراحت و تجدید آب زیادی فروکش می کند. علائم گرفتگی گرما شامل موارد زیر است:

 • درجه حرارت بالای بدن
 • سرگیجه
 • درد عضلانی یا سفتی

اگر علائم بیش از یک ساعت طول بکشد یا با گذشت زمان بدتر شود ، خستگی گرما می شود که در ابن صورت نیاز به مراقبت پزشکی دارد. علاوه بر علائم گرفتگی گرما ، ممکن است فرد موارد زیر را تجربه کند:

گرمازدگی بسیار جدی است و نیاز به مراقبت پزشکی در بیمارستان دارد. علائم گرمازدگی شامل علائم بالا و همچنین موارد زیر است:

 • تشنج
 • از دست دادن آگاهی
 • نارسایی کبد

بیشتر از حد معمول ورزش کنید

وقتی فرد ورزش می کند ، انرژی ایجاد می کند. گرما روش آزادسازی انرژی بدن است. برای کاهش گرمای بدن ، فرد می تواند در صورت لزوم سعی کند به طور موقت کمتر ورزش کند.

 یائسگی

در قبل از یائسگی و یا در طول یائسگی ، خانم ها اغلب گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه می کنند ، که هر دو به طور موقت دمای بدن را بالا می برند.

داروها

داروها می توانند درجه حرارت بدن فرد را تحت تأثیر قرار دهد و باعث کاهش گرما یا افزایش گرما بدن شوند. برخی از داروها ، از جمله ادرارآورها و ضد کلرژیکها ، می توانند توانایی بدن در از دست دادن گرما را مختل کنند. مسدود کننده های بتا ، داروهای عصبی ، بی حس کننده استنشاق شده و سوکسینیل کولین نیز توانایی بدن را برای رهایی از گرمای اضافی کاهش می دهند.

برخی از داروها ، هورمون ها  باعث می شوند بدن گرمای اضافی تولید کند زیرا باعث افزایش سرعت متابولیک می شود. این شامل:

 • آمفتامین ها
 • کوکائین
 • متامفتامین ها
 • هورمون تیروئید زیاد

بیماری ها

دمای بدن در پاسخ به میکروب هایی مانند ویروس ها و باکتری ها نیز افزایش می یابد. افزایش دمای بدن به بدن کمک می کند تا با بیماری های تهاجمی مبارزه کند ، به همین دلیل تب اغلب نشانه بیمار شدن است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

هرکسی که دمای بدن آن 103 درجه فارنهایت (39.4 درجه سانتیگراد) یا بالاتر باشد ، باید سریعاً به زشک مراجعه نماید.

در کودکان در صورت داشتن درجه حرارت 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر ، باید کودکان زیر 3 ماه را به پزشک ببرند. در کودکان بزرگتر از 3 ماه ، دمای 102.2 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) یا تب که بیش از 24 ساعت طول می کشد ، نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اگر گرمای بدن آنها از حد معمول بالاتر برود و هر یک از علائم زیر را داشته باشند ، ، افراد باید به پزشک مراجعه کنند :

 • مشکلات تنفسی
 • تحریک پذیری ، خواب آلودگی یا ضعف
 • سفت شدن گردن
 • حساسیت به نور
 • استفراغ
 • کمبود آب بدن
 • علائم بثورات یا عفونت
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *