رازهای رشد موی هندی : نکاتی برای رشد طبیعی موی سالم که کار می کنند!

بسیاری از مادران و مادربزرگ‌های هندی به طور سنتی کودکان خود را با ماساژ سر روغنی و گیاهی ماساژ می‌دهند. موهای بلند و سالم هرگز از مد نمی‌افتند. از زمانی که جوان بودم، به یاد می‌آورم که شیفته ستارگان سینما، خواننده‌های مورد علاقه‌ام، و زنان روزمره با موهای بلند و خوش‌حالت شده‌ام. چیزی در مورد آن وجود دارد که اعتماد به نفس و زیبایی تند را به وجود می آورد. اما فقط در صورتی که به درستی از آن مراقبت شود. داشتن موهای قوی و ضخیم که به سرعت رشد می‌کنند برای اکثر خانم ها ایده‌آل است، و این رازهای رشد موی هندی سرعت رشد موهای فرد را مانند قبل افزایش می دهد!

من هیچ وقت مشکلی در رشد موهایم نداشتم، اما دوستان زیادی دارم که نمی‌توانند موهای خود را از یک طول خاص (معمولا درست در اطراف شانه) بلند کنند. خواه بارها آن را رنگ کرده باشند، یا موهای واقعا نازک و ظریفی داشته باشند، هر زمان که بخواهند آن را بلندتر کنند، یا می شکند یا رشد نمی‌کنند.

بارها و بارها شنیده‌ام که دوستان و اعضای خانواده از رشد موی خود شکایت دارند و از اینکه نمی‌توانند موهای بلندی را که می‌خواهند داشته باشند، ناراحت هستند. من می‌دانستم که باید رازهای مفیدی برای رشد مو وجود داشته باشد تا آنها را در رژیم روزانه خود بگنجانند.

رازهای رشد موی هندی

آشنایی با آیورودا

برای رشد مطلوب مو با داروهای هندی، بهتر است اصول آیورودا را درک کنید! آیورودا یک تمرین باستانی است که براساس شناسایی طبع بدن و ارتباط آن با عناصر طبیعی مانند هوا، باد، خاک، آتش و اتر است. آیورودا سه دوشا یا قانون اساسی را مشخص می‌کند که به نام های واتا، پیتا و کافا شناخته می‌شوند. هر کسی ترکیبی از یک، دو یا هر سه را دارد. هر دوشا بر اندام‌های داخلی و همچنین فیزیک بدنی، ویژگی‌ها و احساسات فرد تأثیر می‌گذارد. پزشکان آیورودا معتقدند که عدم تعادل دوشا باعث بیماری می‌شود. این عدم تعادل می‌تواند بر قسمت‌های مختلف بدن، از جمله مو و میزان رشد آن تأثیر بگذارد.

کار با نوع موی شما

آیورودا می‌آموزد که بدن و ذهن سالم به مو و پوست سر سالم منجر می‌شود که منجر به رشد بهینه مو می‌شود.

کیفیت موهای واتا

یک فرد واتا نسبت بیشتری از هوا و اتر دارد. فردی که واتا دوشا متعادلی دارد احتمالا موهایی موج دار طبیعی و پوست سر نسبتاً خشکی دارد. آنها همچنین احتمالاً موهای متخلخل دارند. این بدان معنی است که مو محصولات را به خوبی جذب می‌کند و رنگ می‌کند. این همچنین به این معنی است که تارهای مو گرد و غبار، دود و سموم موجود در هوا را جذب کرده و مستعد شکستن و آسیب هستند. زمانی که واتا دوشا به طور کلی نامتعادل باشد، ممکن است فرد دارای پوست سر چرب با شوره سر خارش‌دار و ریزش مو یا رشد کند مو شود.

ویژگی‌های موی پیتا

انواع پیتا نسبت بیشتری از آتش و آب یا آتش و هوا دارند. فردی که دارای پیتا دوشا متعادل است احتمالا موهای صاف و ابریشمی خواهد داشت. موهای آنها نسبت به رنگ مو نسبتاً مقاوم است، زیرا فولیکول مو معمولاً متراکم است. این بدان معنی است که هم در برابر مواد مغذی موضعی و هم در برابر آلودگی هوا مقاوم است. یک پیتا دوشا نامتعادل بسته به نسبت هوا و آب می‌تواند باعث خشکی یا چربی پوست سر شود. پیتا نامتعادل همچنین ممکن است منجر به ریزش مو و رشد کند مو شود.

ویژگی های موی کافا

انواع کافا نسبت بیشتری از زمین و آب دارند. فردی که دارای کافا دوشا متعادل است احتمالا موهایی مجعد طبیعی با بافت درشت و پوست سر چرب خواهد داشت. فولیکول مو اغلب بسیار متراکم است و به راحتی مواد مغذی یا رنگ را جذب نمی‌کند. وقتی این دوشا نامتعادل باشد، موها ممکن است ریز و شکننده شوند و به راحتی بشکنند. انواع کافا کمترین احتمال ریزش مو را دارند، اما موهای آنها ممکن است کند رشد کند.

اصول مراقبت از مو آیورودا

اصول مراقبت از مو آیورودا

از آنجایی که دوشاهای هر کس کمی متفاوت است، یک رژیم رشد مو که برای یک نفر موثر است ممکن است برای شخص دیگری جواب ندهد. عوامل زیر همگی مراقبت جامع مو آیورودا را تشکیل می‌دهند:

ذهن و احساسات

اصل اصلی آیورودا این است که همه بیماری‌ها از ذهن منشا می‌گیرند. این بدان معنی است که عدم تعادل دوشیک معمولاً با عدم تعادل در احساسات و وضعیت روانی ما شروع می‌شود. در حالی که به نظر می‌رسد وضعیت روحی-عاطفی فرد ارتباط چندانی با رشد مو ندارد، برخی از علم‌ها از این ایده حمایت می‌کنند.

مطالعات نشان داده است هورمون‌ها تأثیر زیادی بر روی مو دارند. استرس مزمن، ورزش بیش از حد، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل می‌تواند منجر به ریزش مو شود. اختلالات مو ممکن است جنبه‌های روانی و روانی اجتماعی داشته باشد. مراقبت از سلامت روان اولین قدم برای سالم ماندن است، حتی در مورد رشد مو.

تغذیه

در آیورودا، پیروی از یک رژیم خوب مراقبت از مو شامل خوب غذا خوردن، تغذیه فولیکول‌های مو از درون است. این ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند و منجر به رشد جدید شود. بهترین شیوه‌ها عبارتند از:

 • رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات مخصوص دوشا
 • مقدار متوسطی از چربی‌های سالم، مانند روغن یا آجیل 
 • کمک‌های گوارشی مانند زیره، زردچوبه، زنجبیل و عسل
 • مکمل‌های گیاهی مانند تریفالا برای متعادل کردن دوشاها

خوردن میوه‌ها و سبزیجات فصلی مخصوص دوشا در صورت امکان ایده‌آل است. این شامل:

 • غذاهای سنگین و مقوی برای واتاس
 • غذاهای خنک‌کننده و آرام‌بخش برای پیتا
 • غذاهای تلخ یا قابض برای کافاها
 • غذاهای حاوی نسبت متعادلی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، به علاوه مقدار سالم پروتئین، همیشه بهترین هستند.
 • مقدار متوسطی از مغزها و آجیل، بدن را با چربی‌های سالم تغذیه می‌کند. چربی همچنین می‌تواند به موهای درخشان و تغذیه شده تبدیل شود.
 • افزودن مقادیر کمی زیره، زردچوبه، زنجبیل و عسل به شیره گوارشی کمک می‌کند تا جذب مواد مغذی را افزایش دهد.
روغن کاری و شستن مو

روغن کاری و شستن مو

روغن‌های مو به تغذیه فولیکول‌های مو و همچنین پوست سر کمک می‌کنند. به سادگی اضافه کردن روغن مو به روال خود می‌تواند رشد مو را تشویق کند و موهایی را که از قبل دارید مرطوب کند. بهترین روغن‌ها برحسب نوع عبارتند از:

می‌توانید از روغن نارگیل ساده یا روغن کنجد استفاده کنید یا یک روغن گیاهی بخرید که مخصوصاً برای این منظور ساخته شده است. یک روغن گیاهی حاوی عصاره گیاهان هندی مانند آملا و گلبرگ های رز است. 

بهتر است 2 بار در هفته موها را چرب کنید و سپس با شامپو بشویید. شستشوی مکرر ممکن است روغن طبیعی مو را از بین ببرد و از رشد مطلوب جلوگیری کند.

ماساژ پوست سر

صرف نظر از دوشا، آیورودیک ماساژ سر با روغن گرم و سپس 20 دقیقه استراحت قبل از شستن موهای خود را توصیه می‌کند. ماساژ ملایم پوست سر با روغن‌های گیاهی می‌تواند برای رشد مو و حالت‌دهی عمومی معجزه کند. گاهی اوقات روغن‌ها گرم می‌شوند و روی پوست سر و پیشانی ریخته می‌شوند، سپس ماساژ داده می‌شود. روش دیگر ماساژ گردن و شانه‌ها علاوه بر پوست سر است. مطالعاتی نشان می‌دهد که 4 دقیقه ماساژ پوست سر در روز به مدت 24 هفته باعث افزایش رشد مو در مردان ژاپنی می‌شود.

مراقبت از مو گیاهی

در آیورودا، میوه‌های گیاهان ریتا (Sapindus mukorossi) و شیکاکای (Senegalia rugata) به آب گرم اضافه می‌شوند و به محصولی کف‌دار، صابونی و شامپو مانند تبدیل می‌شوند. این مخلوط رطوبت تار مو را حفظ می‌کند و از آب آن برای تمیز کردن و تغذیه مو استفاده می‌شود. اگرچه بدست‌آوردن آن به شکل طبیعی دشوارتر است، اما بسیاری از شامپوها حاوی عصاره این میوه‌ها هستند.

علاوه بر تمیز کردن مو، داروهای گیاهی می‌توانند به بهبود سلامت مو کمک کنند. علاوه بر استفاده از روغن‌های گیاهی گرم قبل از حمام مو، گیاهان دارویی را می‌توان به عنوان بخشی از موارد زیر در نظر گرفت:

 • ماسک پوست سر و مو
 • آبکشی موهای سرد و گرم
 • چای مو یا خیس کردن

برای تهیه دمنوش یا آبکشی مو فقط به چند گیاه ساده نیاز دارید. پودرهای خشک شده، گل ها، برگ ها و گیاهان از جمله موارد مورد علاقه در آیورودا در مورد مراقبت از مو هستند. این شامل:

 • گلبرگ‌های گل رز
 • برگ چای سبز
 • چریش 
 • تولسی یا ریحان مقدس 
 • آملا
 • حنا
 • هیبیسکوس
 • گلبرگ‌های رز

اینها اثر شیرینی دارند و گفته می‌شود برای همه دوشاها آرام بخش هستند. بهتر است آن را به حمام ولرم یا آبکشی سرد اضافه کنید تا روغن‌های معطر لطیف آن حفظ شود. روغن گل رز یک ماده عالی برای ماسک‌های خاک رس است.

چای سبز

این چای گرم کننده، قابض است و ممکن است به کاهش کافا دوشا کمک کند. چای سبز گرم آبکشی خوبی برای موهای درخشان و درخشان می‌کند. می توانید پودر چای سبز را با گلاب مخلوط کنید تا ماسکی معطر و محرک پوست سر ایجاد کنید. برخی تحقیقات وجود دارد که چای سبز رشد مو را تحریک می‌کند، اما این مطالعه روی موش‌ها انجام شد.

چریش

این یک مکمل همه کاره به رژیم زیبایی شما، به ویژه برای مو می‌کند. خنک کننده، ضدمیکروبی، ضدباکتری است و می‌تواند به کنترل شوره سر کمک کند. از برگ‌های تازه چریش می‌توان برای تهیه دمنوش گرم مو یا به عنوان آبکشی گرم برای مو استفاده کرد. پودر چریش را می‌توان با آب لوله کشی به صورت خمیر درآورد و به عنوان ماسک مو و پوست سر استفاده کرد.

تولسی

تولسی یا هولی باسیل گرم کننده محسوب می‌شود و به رشد مو کمک می‌کند. برگ‌های تازه تولسی برای شستشوی گرم ایده‌آل هستند، چه به تنهایی و چه مخلوط با برگ‌های چای سبز. پودر برگ تولسی خمیری عالی برای پوست سر خشک و تحریک شده ایجاد می‌کند، به خصوص زمانی که با ژل آلوئه‌ورا ‌مخلوط می‌شود تا یک آماده سازی خنک‌کننده که استفاده آسان است.

آملا

آملا که به آن انگور فرنگی هندی نیز می‌گویند سرشار از ویتامین C است و در از بین بردن شوره سر موثر است. آن را به یک آبکش مو اضافه کنید، یا آن را با برگ‌های تولسی مخلوط کنید تا یک ماسک موثر برای پوست سر داشته باشید.

برگ حنا

از اینها می‌توان برای تهیه خمیر برای آرام کردن پوست سر داغ یا تحریک شده استفاده کرد. خمیر حنا که با روغن‌های معطر و آرام‌بخش تقویت شده است، که به‌صورت خشک در دسترس است، فواید مشابهی دارد.

هیبیسکوس

این گل به رفع رکود از پوست سر کمک می‌کند و ممکن است رشد مو را تشویق کند. می‌توان از آن به صورت خشک یا پودر استفاده کرد و به صورت ماسک یا به عنوان ماده شامپو روی موها استفاده کرد.

رایحه درمانی

رایحه درمانی

افراد می‌توانند از عطرهای آرام بخش زیر را پیشنهاد کنند:

 • اسطوخودوس
 • چوب صندل
 • بابونه
 • کندر
 • چوب سدر
 • رایحه‌های چوبی و خاکی

آنچه که یک فرد آرامش‌بخش می‌داند ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. روغن‌های ضروری یلانگ یلانگ و رزماری ممکن است فولیکول‌های مو را تحریک کنند، اما هیچ مدرکی مبنی بر تأثیر مستقیم رایحه درمانی بر رشد مو وجود ندارد. با این حال، کمی تسکین استرس اضافی نمی‌تواند ضرری داشته باشد.

ماسک پوست سر و مو

ماسک پوست سر یا مو اغلب برای درمان نواحی کم‌تغذیه با ارسال مستقیم مواد مغذی در جایی که بیشتر مورد نیاز است استفاده می‌شود. گیاهان می‌توانند مشکلات پوست سر مانند خشکی و شوره سر را درمان کنند. یک ماسک مو خوب مواد مغذی تارها را نیز می‌پوشاند. برای استفاده از ماسک گیاهی پوست سر یا مو، ابتدا مشخص کنید که از چه موادی استفاده می‌کنید. ترکیبات رایج ماسک عبارتند از:

 • آلوئه‌ورا برای پوست سر خشک و خارش‌دار
 • لیمو و چریش برای پوست سر چرب
 • ترکیب گل رز و چوب صندل در خاک رس سبک برای پوست سر تحریک شده
 • حنا را با روغن‌های غنی از مواد مغذی مخلوط کنید تا پوست سر خنک شود

اگر می خواهید ماسک مو یا پوست سر را امتحان کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل از استفاده از ماسک موهای خود را بشویید.

با مواد خشک مورد نظر و یک مایع مناسب مانند آب یا روغن خمیری درست کنید. روغن برای موهای خشک و پوست سر بهترین است. موهای خود را با یک شامپوی سبک بشویید و قبل از اینکه ماسک کاملاً خشک شود آبکشی کنید. از سشوار کشیدن موهای خود پس از درمان برای حداکثر سود خودداری کنید.

روتین مراقبتی زنان هندی از موها

روتین مراقبتی زنان هندی از موها

هر روز موهای خود را نشویید. شستن روزانه موها می‌تواند رطوبت اضافی پوست سر را از بین ببرد و آن را خشک و حتی پوسته پوسته کند. شستن موهایتان دو بار در هفته یک قانون خوب برای محافظت از موهایتان از خشکی است. اگر احساس می‌کنید باید بیش از دو بار در هفته آن را بشویید، یک روز در میان بشویید، اما نه هر روز. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند شستن مو را طولانی‌تر کنید و همچنان زیبا به نظر برسید!

به موهای خود غذا بدهید غذاهای خاصی وجود دارند که برای موها شگفت انگیز هستند! آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و یک قدم به رشد طبیعی موهای سالم نزدیک‌تر می شوید. ماهی قزل آلا یکی از بهترین غذاها برای موهای شماست زیرا حاوی ویتامین D، پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است که همگی پوست سر شما را سالم نگه می‌دارند و باعث رشد مو می‌شوند. سیب زمینی شیرین یکی‌دیگر از مواد غذایی است که به رشد مو کمک می‌کند، زیرا سرشار از بتاکاروتن، پیش‌ساز ویتامین A است. سایر غذاهای عالی برای مو عبارتند از فلفل زرد، تخم مرغ، بادام و آووکادو.

از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل به دلایل زیادی یک غذای فوق‌العاده است و یکی از بهترین رازهای رشد سریع مو است. قبل از دوش گرفتن، موهای خود را با روغن نارگیل کف کنید و اجازه دهید با کلاه دوش به مدت 30 دقیقه تا یک ساعت بماند. روغن نارگیل مملو از ویتامین‌ها و اسیدهای چرب ضروری است که پوست سر را تغذیه کرده و سبوم ناشی از فولیکول‌های مو را از بین می‌برد. رشد مو را تحریک می‌کند و به رشد سریع و ضخیم‌تر آن کمک می‌کند.

سر خود را ماساژ دهید. در حالی که موهای خود را می‌شویید، سر خود را همزمان ماساژ دهید. این کار گردش خون را تضمین می‌کند و خون را به ریشه موی جریان می‌دهد. به جای اینکه فقط کف شامپو را بمالید و آن را بشویید، به آرامی با انگشتان خود در یک حرکت دایره ای روی پوست سر خود فشار دهید تا فولیکول‌های مو تحریک شود تا موهای فرد سریعتر رشد کنند. همچنین می‌توانید با هر یک از روغن‌هایی که در بالا در مورد آنها صحبت کردیم، سر خود را ماساژ دهید.

موهای خود را با ماسک پروتئینی درمان کنید. شما می‌توانید به راحتی در خانه با وسایلی از یخچال و انباری خود ماسک مو درست کنید. ساده‌ترین آن را می‌توان تنها با دو تخم مرغ و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون درست کرد. اگر نیاز به رقیق شدن چسبندگی دارید می‌توانید آب اضافه کنید. تخم مرغ به دلیل داشتن لسیتین و پروتئین برای تقویت و تغذیه موهای فرد شگفت‌انگیز است، بنابراین ماسک را روی موهای خشک و باز نشده بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند.

از آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه ورا یکی دیگر از رازهای عالی برای رشد موهای شماست. مملو از اسیدهای آمینه و آنزیم‌های پروتئولیتیک است که سلامت پوست سر را بهبود می‌بخشد و رشد سریع مو را تشویق می‌کند. همچنین ریزش مو را کنترل می‌کند تا موهای فرد پرپشت و حجیم بماند و فولیکول‌های مو را از طریق پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی تغذیه می‌کند. آلوئه ورا همچنین دارای رطوبت بالایی است و به فرد اطمینان می‌دهد که موهای شما نرم و هیدراته می‌مانند که کلید رشد مو است. می‌توانید با برش دادن یک برگ آلوئه‌ورا، برداشتن ژل، و زدن آن در غذاساز برای قوام یکدست، ماسک موی خالص آلوئه ورا درست کنید.

نکات بیشتری برای رشد مو می‌خواهید؟

در اینجا لیستی از محصولاتی وجود دارد که باعث رشد مو می‌شوند!

 • روغن نارگیل
 • درمان محرک پوست سر با اسانس رزماری خالص
 • شامپو بیوتین برای رشد مو
 • مکمل رشد موی طبیعی
 • ویتامین‌های مو
 • روغن کرچک
 • شامپو تقویت کننده نعناع و رزماری
 • ویتامین‌های باریاتریک بدون قند
 • شامپو طبیعی روغن نارگیل

این محصولات رشد مو به همراه 9 راز شگفت انگیز رشد موی هندی کلیدی برای بلند و سالم کردن موهای شما خواهند بود. این نکات طبیعی را برای نتایج شگفت‌انگیزی که دوست دارید دنبال کنید!

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.