دوازده درمان خانگی تاثیر گذار برای درد زانو

درد زانو یک بیماری شایع است که می تواند در اثر مشکلات کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد شود.بسیاری از مشکلات کوتاه مدت زانو به پزشک نیاز ندارند و اغلب خود به خود بهبود می یابد. داروهای خانگی همچنین می توانند در بسیاری از مشکلات طولانی مدت دردهای زانو نیز کمک کنند.

درمان زانو درد

سیزده درمان خانگی

درمان درد زانو تا حدودی به علت زانو درد مشکل بستگی دارد. با این حال ، روش های ساده زیر می توانند در بسیاری از اشکال درد زانو کمک کنند.

1- فعالیت بدنی و ورزش

ورزش می تواند باعث پیشگیری از آرتروز زانو شود، یکی از شایع ترین دلایل درد زانو شود. کالج روماتولوژی آمریکایی مردم را ترغیب می کنند تا برای پیشگیری از آرتروز زانو ورزش کنند. پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا ، تای چی و یوگا ممکن است همه برای زانو درد مفید باشد.

فعال بودن از نظر جسمی سلامت بافت غضروف را افزایش می دهد ، چه فرد دارای آرتروز باشد چه نباشد. ورزش همچنین مفاصل را تقویت می کند. تقویت عضلات پا برای زانوها مفید است. افراد مبتلا به درد مفاصل می توانند از فعالیت هایی مانند ایروبیک در آب بهره مند شوند ، زیرا این حرکات فشار کمی روی زانوها ایجاد می کند.

2- تقویت تمرینات

افرادی که زانو درد دارند، می توانند برای شناسایی بهترین تمرینات و برنامه ها برای نیازهای خود با یک فیزیوتراپ مشورت کنند. تقویت عضلات پای فوقانی – عضلات چهار سر ران از طریق ورزش می تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این ماهیچه ها در کناره ها و قسمت جلوی ران ها قرار دارند. در اینجا چند روش برای تقویت این عضلات آورده ایم :

 • در هنگام دراز کشیدن یا نشستن یک پا را صاف کنید و بلند کنید.
 • به ارامی از پله ها بالا بروید، به ابن صورت که یک پای خود را روی پله اول قرار دهید . پای دیگر را به کنار آن بیاورید. این کار را تا اتمام پله ها تکرار کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید و سپس یک دقیقه بطور مکرر بایستید و بنشینید. این کار را با روشی آهسته و کنترل شده انجام دهید و از استفاده از دست برای حمایت  خودداری کنید.
 • یک صندلی نگه دارید و چمباتمه بزنید تا زمانی که زانوی پا انگشتان را بپوشاند. این کار را 10 بار انجام دهید

3- نشستن صحیح در صندلی

اقداماتی که می تواند به حداقل رساندن درد زانو کمک کند عبارتند از:

 • از نشستن روی صندلی که ابعاد مناسب برای شما ندارد، خودداری کنید.
 • در صورت لزوم روی یک بالش نشسته و سطح صندلی خود را بالا ببرید
 • اجتناب از نشستن طولانی مدت بدون حرکت ، زیرا مفاصل ممکن است بدون حرکت سفت و دردناک شوند

4- کاهش وزن و رژیم غذایی

افرادی که وزن اضافی یا چاقی دارند ، خطر بیشتری برای درد زانو دارند. تحمل وزن اضافی فشار بیشتری را به مفاصل می دهد. از دست دادن وزن به کاهش درد زانو طولانی مدت از جمله درد ناشی از آرتروز کمک می کند. وزن اضافی روی بدن باعث افزایش التهاب در بدن می شود و زانوها نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. داشتن یک رژیم غذایی به شما در رسیدن به وزن مناسب کمک می کند. یک رژیم غذایی سالم به معنای یک رژیم متعادل است:

 • میوه ، سبزیجات و فیبر داشته باشد
 • گوشت ، چربی حیوانات و چربی های دیگر
 • بنیاد آرتروز رژیم غذایی مدیترانه ای را توصیه می کند که سرشار از محصولات مفید است.

کارشناسان از افراد مبتلا به آرتروز زانو خواسته اند در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی ، وزن خود را کاهش دهند. یک پزشک یا متخصص تغذیه می تواند به تصمیم گیری در مورد چگونگی کاهش وزن کمک کند. آنها همچنین می توانند به برنامه ریزی یک رژیم غذایی مناسب کمک کنند.

دارو برای زانو درد

5- داروها

ضد التهاب غیر استروئیدی و سایر داروها می توانند به درد زانو ناشی از آرتروز کمک کنند. بعضی از این موارد باید در توسط پزشک تجویز شوند ، اما بعضی از آنها در منزل ، چه با نسخه و چه بدون نسخه قابل استفاده هستند. داروهایی که ممکن است به مدیریت درد کمک کنند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs)
 • کپسایسین موضعی
 • تزریق استروئید به مفصل
 • ترامادول
 • استامینوفن و دولوکستین ، که یک ماده ضد افسردگی است ، ممکن است کمک کند.

متخصصان استفاده از مواد مخدر را به جز ترامادول توصیه نمی کنند.

برخی از این داروها برای خرید نیاز به نسخه ندارند از جمله این دارو ها ایبوپروفن و ناپروکسن می باشد.

6- ماساژ

ماساژ ممکن است درد زانو را تسکین دهد. ماساژ دادن عضلات ران تأثیر مفیدی بر زانو خواهد داشت. برای اطلاع از ماساژ های مناسب با توجه به شرایط زانوی شما با یک متخصص صحبت نمایید. برخی از دستورالعمله ای ماساژ برای افرادی که آرتروز زانو دارند، توصیه نمی شوند ، زیرا شواهد کافی برای اثبات این امر در کاهش علائم وجود ندارد. با این وجود ، ماساژ ممکن است مزایای دیگری مانند مدیریت استرس داشته باشد.

7-  آروماتراپی یا روغن درمانی

روغن های اساسی ممکن است به کاهش درد کمک کنند. یک مطالعه منتشر شده در سال 2008 نشان داد که ماساژ با روغن زنجبیل باعث کاهش درد و بهبود عملکرد در زانوها با درد متوسط ​​تا شدید به دلیل آرتروز زانو می شود. در یک تحقیق ، محققان دریافتند که استفاده از پماد حاوی دارچین ، زنجبیل ، ماستیک و روغن کنجد اثر مشابهی بر درد ، سفتی و حرکت در استفاده از پماد سالیسیلات دارد.

8- حفاظت ، استراحت ، یخ

استراحت ، یخ ، کمپرس ممکن است به درمان درد خفیف زانو که ناشی از آسیب دیدگی بافت نرم است، کمک کند . محافظت به معنای محافظت از زانو در برابر صدمات بیشتر است ..

استراحت می تواند خطر صدمه بیشتر را کاهش داده و باعث بهبودی بافت شود. با این وجود ، متوقف کردن همه حرکات توصیه نمی شود ، زیرا این موضوع می تواند منجر به سفتی و به مرور زمان ضعف عضلات شود.

یخ می تواند به کاهش تورم و التهاب کمک کند. باید در یک پارچه پیچیده شده و به مدت 20 دقیقه چندین بار در روز اول آسیب استفاده شود. هرگز یخ را به طور مستقیم روی پوست قرار ندهید ، زیرا می تواند باعث آسیب بیشتر شود.

9- گرما و سرما

گرما و سرما می تواند در معالجه درد در ناحیه تحتانی کمر مؤثر باشد ، و برای درد مفاصل که ناشی از آرتروز است توصیه می شود. گرما عضلات را شل می کند و منجر به کاهش سفتی می شود. از یک بطری آب گرم یا یک پد گرم استفاده کنید.
یخ ، که در پارچه پیچیده شده است ، می تواند باعث کاهش درد ، التهاب و تورم شود.

به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از هر مورد ابتدا میزان گرما و سرما را آزمایش کنید ، به خصوص اگر این کار مربوط به یک فرد مسن یا شخصی باشد که نمی تواند به راحتی ارتباط برقرار کند.

10- طب سوزنی

در سال 2017 ، یک مطالعه شامل 570 نفر شواهدی یافت که نشان می دهد طب سوزنی ممکن است به افراد مبتلا به آرتروز در زانو کمک کند. محققان نتیجه گرفتند:

“به نظر می رسد طب سوزنی باعث بهبود عملکرد و تسکین درد به عنوان یک درمان کمکی برای آرتروز زانو می شود.”

تای چای برای زانو درد

11- تای چی

تای چی نوعی ورزش مدیتیشن است . فواید ورزش به تنهایی در بالا مورد بحث قرار گرفته است. یک مطالعه طولانی مدت از 204 شرکت کننده مبتلا به آرتروز زانو نتیجه گرفت که تائ چی ممکن است در مقایسه با درمان فیزیکی استاندارد فواید مشابه داشته باشد. میانگین سنی شرکت کنندگان 60 سال بود.

به علاوه ، كسانی كه تايی چی انجام داده بودند ، در مقایسه با كسانی كه تحت درمان استاندارد فیزیكی قرار گرفتند ، در علائم افسردگی و جنبه های جسمی كیفیت زندگی نیز پیشرفت چشمگیری داشتند.

12- سرکه سیب

به گفته برخی منابع ، سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به تسکین آرتروز و انواع دیگر درد کمک کند. با این وجود ، کمبود شواهد علمی برای تأیید این امر وجود ندارد.

دلایل درد زانو

آرتروز یکی از شایع ترین دلایل  دردهای زانو طولانی مدت است. یکی از دلایل عمده دردهای طولانی مدت در زانو نوعی ورم مفاصل است که به آرتروز معروف است. تصور می شود که ناشی از سایش و پارگی در مفصل باشد. این بیماری بیشتر افراد مسن بالای 65 سال مشاهده می شود. نوع دیگری از آرتروز ، آرتریت روماتوئید (RA)  یا روماتیسم مفصلی است که باعث درد زانو شود. آرتریت روماتوئید باعث تورم و قرمزی زانو می شود .

نقرس نوع دیگری از آرتروز است. با ایجاد قرمزی و تورم،  درد شدیدی در زانو ایجاد می کند و می تواند بر سایر مفاصل تأثیر بگذارد. این بیماری را می توان تحت مراقبت پزشکی با دارو و تغییر در رژیم غذایی و ورزش درمان کرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

آسیب دیدگی زانو ناشی از ترومای ناگهانی ، مانند تصادف جاده ای یا ریزش ، ممکن است نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد. اگر درد قابل توجهی ، بریدگی های عمیق ، تورم وجود دارد یا اگر فرد قادر به استفاده از پای خود نیست ، زانو باید توسط پزشک معاینه شود. در موارد زیر ، باید بیمار توسط پزشک بررسی شود :

 • درد به مدت طولانی ادامه داشته باشد
 • درد به تدریج بدتر شود
 • درد به گونه ای باشد که فعالیت های روزمره را مختل کند
 • درد همراه با تورم و قرمزی همراه باشد
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *