از پیاده روی و مزایای آن چه می دانید ؟

پیاده روی

پیاده روی کم هزینه ترین ورزشی است که می توانید آن را انجام داده و از مزایای آن بهره ببرید . برای یک پیاده روی خوب و سالم به یک جفت کفش مناسب و کمی اراده نیازمندید! چرا نباید این ورزش را دوست داشت ؟ رایگان و آسان می باشد ،نیازی به آموزش و مهارت ندارد. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که این ک

ار را انجام می دهند ، چربی کمتری دارند. اگر نمی توانید زمان طولانی پیاده روی کنید بهتر است از مدت زمان های کوتاه شروع نمایید.

پیاده روی علاوه بر اینکه یک ورزش هوازی آسان هست ، از بسیاری جهات دیگر برای شما مناسب است. با مجله زیبا بمان همراه باشید تا مزایای این ورزش را شرح داده و از آن بهره ببرید. فواید این ورزش به سه عنصر بستگی دارد: شدت ، مدت زمان و تعداد دفعات آن در هفته.

قدم های شما ضامن سلامتی شماست!

مزایای پیاده روی

  • گردش خون را بهبود می بخشد

پیاده روی ضربان قلب را بالا می برد ، فشار خون را پایین می آورد و قلب را تقویت می کند. زنان یائسه که فقط یک یا دو مایل در روز قدم می زنند می توانند فشار خون خود را در طی 24 هفته کاهش دهند. به گفته محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون ، زنانی که روزانه 30 دقیقه قدم می زنند ، می توانند خطر ابتلا به سکته مغزی را 20٪ و هنگام افزایش سرعت 40٪ کاهش دهند.

  • کاهش وزن

یک پیاده روی با سرعت در 30 دقیقه، 200 کالری را می سوزاند. به مرور زمان سوزاندن گالری باعث کاهش وزن می شود. البته این کاهش وزن در کنار تغذیه مناسب تثبیت خواهد شد.

  • سلامت قلب

صد ها مطالعه پزشکی نشان می دهد که ورزش منظم برای سلامتی مفید است در گزارشی که یافته های چندین مطالعه معتبر را نشان می داد ، محققان دریافتند که پیاده روی خطر بروز حوادث قلبی- عروقی را تا 31٪ کاهش داده و 32٪ خطر مرگ را کاهش داده است. این مزایا در زنان و مردان به یک اندازه است . در افرادی که مسافت های طولانی تری را طی می کردند ، با سرعت بیشتری قدم می زدند میزان کاهش خطرات بیشتر بوده است. پیاده روی عوامل خطر قلبی مانند کلسترول ، فشار خون ، دیابت ، چاقی ، التهاب و استرس روحی را بهبود می بخشد

  • بهبود خواب

مطالعات نشان داده است که بی خوابی در زنان 50 تا 75 ساله که پیاده روی یک ساعته صبحگاهی داشته اند بهبود یافته است. هنگام راه رفتن ، سرعت تنفس شما افزایش می یابد و باعث می شود اکسیژن سریعتر از طریق جریان خون حرکت کند ، به از بین بردن مواد زائد و بهبود سطح انرژی و توانایی  شما کمک می کند.

  • کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
  • توانایی انجام کارهای بیشتر در طولانی مدت
  • تقویت عضلات
  • کاهش استرس
  • بهبود خلق و خو
  • افزایش تعادل و انعطاف پذیری

 پیاده راه رفتن یعنی مشاهده منظره زیبا ، هوای تازه و صداها و بوی طبیعت!

نکات پیاده روی

چند پیشنهاد برای گنجاندن پیاده روی در برنامه روزمره

اگر فرصت این را ندارید که زمان خاصی را برای این ورزش اختصاص دهید می توانید در کار های روزمره خود به آن بپردازید . برای مثال می توانید برای انجام خرید های روزمره به جای استفاده از ماشین شخصی تا مرکز خرید پیاده بروید . اگر مرکز خرید یا محل کارتان نسبتا دور است تا ایستگاه اتوبوس پیاده بروید. در نهایت اگر مجبور هستید از ماشین شخصی خود استفاده کنید ، سعی کنید ماشیین خود را در یک پارکینگ دور تر از محل کار یا مرکز خرید پارک کنید و مسافت بین آن را به پیاده روی بپردازید.

چند نکته مهم که باید به خاطر داشته باشید :

برای افرادی که تازه شروع به ورزش کرده اند توصیه می شود از مسافت های کوتاه و سرعت های آهسته شروع کنند. ممکن است پیاده روی طولانی مدت و با سرعت بالا ، در کنار اینکه شما را خسته کند ، انگیزه شما را نیز از بین ببرد. بنابراین قبل از شروع بهتر است که برنامه برای خود تهیه کنید. در این زمینه می توانید با متخصصین نیز مشورت نمایید.

مسیر های پیاده روی خود را تغییر دهید. تنوع این مسیر ها به شما انگیزه بیشتری برای ادامه کار خواهد داد. بعد از مدتی که به پیاده روی در مسیر صاف عادت کردید  ، می توانید از مسیر های شیب دار استفاده کنید.

پیاده روی به تنهایی شاید کمی کسل کننده باشد . بهتر است از یک دوست یا یک گروهی را بیابید که در این مسیر ها با شما همراه باشد. گوش دادن به موسیقی های پر انرژی نیز لذت بخش است.

قبل از پیاده روی آب و هوا را بررسی کنید و مطابف با آن لباس بپوشید . از کفش های مناسب استفاده کنید تا برای شما مشکلی به وجود نیاید. این کفش ها باید ویژگی هایی چون راحت بودن و امکان گردش هوا در پا را داشته باشند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *