یوگا چیست ؟

آیا می‌دانید ورزش یوگا چیست ؟ شاید به تازگی با یوگا و مدیتیشن آشنا شده‌اید و می خواهید از مزایا و معایب آن اطلاع پیدا کنید. در این مقاله با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا در مورد اینکه یوگا چیست و چه فواید و مضراتی دارد بیشتر بدانید.

یوگا (Yoga) ورزشی جسمی-ذهنی می‌باشد که در شبه قاره هند و توسط هندوها اختراع گشته است. کلمه یوگا را اگر بخواهیم ریشه‌یابی کنیم به واژه یوج (Yuj) در زبان سانسکریت می‌رسیم. این واژه در زبان سانسکریت به معنای یکپارچه‌سازی و یگانگی است. البته این واژه یعنی یوج در زبان پارسی با واژه‌های یگانه و یک خویشاوند است.

فواید یوگا چیست ؟

بی شک شما که از بین بسیاری از ورزش‌های پر از هیجان ورزش فکر جسمی یوگا را انتخاب نموده‌اید به دنبال این هستید که مزایای یوگا چیست. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم 38 فایده یوگا برای سلامتی را برگزینیم.

محققان غربی در حال ارائه سرنخ‌هایی از اینکه مکانیسم اثرسلامتی بخش یوگا ازجمله بهبود دردها، حفظ سلامتی و حفظ بیماری در اوج خود چیست، هستند. هنگامی‌که آن‌ها را درک کردید، انگیزه بیشتری خواهید داشت که به روی تشک خود بروید.

بهبود انعطاف‌پذیری

بهبود انعطاف‌پذیری بدن، یکی از اولین و بارزترین مزایای یوگا است. احتمالاً در جلسات اول نباید توقع حرکات خارق‌العاده همراه با بدنی نرم مانند لاستیک را داشته باشید. بدن شما مدت‌هاست که این‌گونه تحرک نداشته است. پس باید به ان فرصت دهید تا بتواند به مرور و با انعطاف تدریجی خود را بازیابی کند. حتی ممکن است در جلسات اول درد به دلیل گرفتگی عضلانی را تجربه کنید. که بعد از مدتی متوجه خواهید شد که دردهایتان نیز به مرور برطرف خواهند شد؛ که البته این موضوع تصادفی نیست و با تمرین و پشتکار زیاد حاصل می‌گردد.

افزایش قدرت ماهیچه

عضلات قوی بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید خوب به نظر می‌رسند. آن‌ها همچنین از ما در برابر شرایطی مانند ورم مفاصل و کمردرد محافظت می‌کنند و به جلوگیری از ریزش افراد سالخورده کمک می‌کنند. هنگامی‌که از طریق یوگا کسب قدرت می‌کنید آن را با انعطاف‌پذیری متعادل خواهید نمود و این به‌ مراتب بهتر از حالتی است که به تنهایی و در باشگاه فقط وزنه‌ای را بلند می‌کنید.

کامل کردن وضعیت شما

سر شما به‌مانند یک توپ بولینگ است. بزرگ، گرد و سنگین! تا وقتی این توپ سنگین به‌ صورت مستقیم و صاف رو ستون فقرات است کار کمتری برای عضلات گردن و پشت دارد. به عبارت بهتر نیروی کمتری برای نگه‌داشتن سر نیاز است و این ماهیچه‌ها خیلی به‌زحمت نمی‌افتند.
 ولی اگر سرخود را به مدت طولانی مثل زمانی که سرکار هستید و یا هنگام مطالعه و یا کار با رایانه و یا حتی کار با گوشی خود خم کنید، تعجبی ندارد که ماهیچه‌های شما خسته می‌شوند چراکه کارشنا نگه داشتن سر سنگین و بزرگ شما هنگام کار است. در این حالت خستگی عارضه کوچکی است که ممکن است برای شما پیش بیاید.
بدن شما برای جبران این وضعیت ممکن است یک قوس طبیعی داخل به گردن و عضلات پشت شما وارد کند که این به مرور زمان باعث درد، التهاب و از بین رفتن عضلات و مفاصل شما می‌گردد. ورزش یوگا با کار کردن روی این عضلات و تقویت آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند که وضعیت نشستن و ایستادن خود را اصلاح نموده و درنتیجه به بهبود وضعیت ماهیچه و مفاصل شما کمک می‌کند.

جلوگیری از شکست غضروف و مفصل

هر بار که یوگا تمرین می‌کنید باعث تحرک مفاصل و غضروف‌های خود در تمامی جهات خود می‌شوید و این به معنی حرکت کامل آن‌ها است. این کار می‌تواند به کاهش ورم مفاصل و کاهش معلولیت کمک کند.

حمایت از ستون فقرات

دیسک‌های ستون فقرات به‌مانند یک حفاظ مابین مهره‌های ستون فقرات قرارگرفته‌اند و هرگونه شوک و … را به اعصاب نخاعی دفع می‌کنند. حرکات متعادل و پیچ‌وخم‌های ورزش یوگا به شما کمک می‌کند تا به ماندگاری دیسک‌ها و درنتیجه تقویت ستون فقرات خود کمک کنید.

حمایت از سلامتی استخوان

ثابت شده است که ورزش با تحمل وزن استخوان‌ها را تقویت می‌کند و به دفع پوکی استخوان کمک می‌کند. برخی از تمرینات در یوگا به این نیاز دارند که شما وزن خود را در آن‌ها کنترل کنید و این به تقویت استخوان‌ها به‌خصوص استخوان‌هایی که در برابر شکستگی آسیب‌پذیر هستند کمک می‌کند.

در یک مطالعه در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، لس‌آنجلس، تمرینات یوگا چگالی استخوان در مهره‌ها را افزایش می‌دهد. توانایی یوگا برای پایین آوردن سطح هورمون استرس ممکن است به حفظ کلسیم در استخوان‌ها کمک کند.

افزایش جریان خون

تمرینات یوگا به‌ویژه تمریناتی که در دست ها و پاها انجام می‌گیرد به بهبود گردش خون در دست‌ها و پاها کمک می‌کند. یوگا همچنین به سلول‌های شما اکسیژن بیشتری می‌رساند که درنتیجه عملکرد بهتری دارند. حرکات یوگا مانند Headstand، Handstand و Shoulderstand، خون وریدی از پاها و لگن را ترغیب می‌کند تا به قلب بازگردند، در آنجا می‌توان آن را به ریه‌ها رساند تا از اکسیژن تازه برخوردار شود. تمرینات یوگا همچنین می‌تواند به کاهش تورم در پاها که ناشی از مشکلات قلبی و کلیوی کمک کند.
یوگا همچنین سطح هموگلوبین و گلبول‌های قرمز را افزایش می‌دهد که اکسیژن را به بافت ها منتقل می‌کنند؛ و با چسباندن پلاکت‌ها و کاهش سطح پروتئین‌های تقویت‌کننده لخته در خون، خون را رقیق می‌کند. این می‌تواند به کاهش حملات قلبی و سکته‌های قلبی منجر شود زیرا لخته‌های خون اغلب علت این سکته‌ها و مشکلات هستند.

تنظیم فعالیت غدد آدرنال

یوگا سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد. به‌طورمعمول، غدد فوق کلیوی در پاسخ به یک بحران حاد، کورتیزول ترشح می‌کند که به‌طور موقت عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. اگر سطح کورتیزول حتی پس از بحران زیاد باقی بماند، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به خطر اندازد. افزایش موقتی کورتیزول به حافظه طولانی مدت کمک می‌کند، اما مقادیر بالای مزمن باعث کاهش حافظه می‌شود و ممکن است منجر به تغییرات دائمی در مغز شود.
 علاوه بر این، کورتیزول بیش‌ازحد با افسردگی عمده و پوکی استخوان ارتباط دارد (کلسیم و سایر مواد معدنی را از استخوان استخراج می‌کند و در تشکیل استخوان جدید تداخل ایجاد می‌کند)، فشارخون بالا و مقاومت به انسولین هم از دیگر موارد بالا رفتن سطح کورتیزول است. سطح بالای کورتیزول همچنین باعث عارضه‌ای تحت عنوان رفتار جستجوی غذا می‌شود. در این عارضه که شما در آن به خاطر عصبانیت و ناراحتی تمایل به مصرف غذا دارید. بدن آن کالری اضافی را مصرف می‌کند و آن‌ها را به‌عنوان چربی در شکم توزیع می‌کند و باعث افزایش وزن و خطر دیابت و حمله قلبی می‌شود.

سبک‌های یوگا

انواع مختلفی از یوگا برای انتخاب وجود دارد. در اینجا مختصراً از سبک‌های محبوب‌تر آورده شده است.

Ayurveda: یوگا آیورودا ترکیبی از آساناس، پرانایاما و مراقبه است. آساناس باعث تقویت عضلات، بهبود انعطاف پذیری و جوان سازی بدن می‌شوند. هدف از این سبک ایجاد نظم و تعادل طبیعی در هورمون‌ها و متابولیسم است. دنبال کننده‌های این روش، آن را راهی طبیعی برای درمان اختلالات ناشی از استرس می‌دانند.

Anusara: همه سطوح در اینجا جمع شده‌اند. تمرکز بر آزادی خلاقیت و فردیت وجود دارد – بنابراین خود را برای ابراز خود آماده کنید. این یک سبک جدیداست که از سال 1997 آغاز شده است.

Ashtanga: این رشته شامل همگام‌سازی نفس با یک سری از وضعیت‌های مترقی است. نتیجه آن، گرمای داخلی و تعریق است که ماهیچه‌ها و اعضای بدن را سم زدایی می‌کند. طرفداران آشتانگا که نیرومندترین شکل عملی است، ادعا می‌کنند که نتایج شامل بهبود گردش خون، یک بدن سبک و قوی و یک ذهن آرام است. این روش در حال گسترش است و از الزامات آن داشتن استحکام نسبت به وزن بدن است.

(Bikram(hot: تصور کنید یوگا را در سونا خشک انجام دهید. یوگا Bikram مجموعه‌ای از 26 حالت سنتی یوگا Hatha و تمرینات تنفسی است که همگی در یک اتاق گرم انجام می‌شوند. کل تمرین تقریباً 90 دقیقه طول می‌کشد و شما را دچارتعرق می‌کند.

(Hatha/Ananda (restorative: یوگا هاتا رایج‌ترین شکل در غرب است – ترکیبی از آساناس، پرانایاما و مدیتیشن که یک رویکرد متعادل را برای سلامت جسمی و روانی فراهم می‌کند. شاید برای شروع یوگا برای افراد مبتدی گزینه مناسبی باشد.

از انواع دیگر یوگا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • Iyengar
  • Kundalini
  • Prenatal
  • Vinyasa/power yoga

مضرات یوگا چیست ؟

خب تا اینجا در مورد اینکه فواید یوگا چیست صحبت کردیم. در این قسمت می‌خواهیم اندکی در مورد ملاحظات و اینکه خطرات یوگا چیست صحبت کنیم.
نکته اینجاست که به خاطر آسیب نباید از یوگا اجتناب کنید تنها در مواردی مانند سکته‌های مغزی و یا آسیب‌های عصبی اجتناب کردن جایز است. از دیگر مواردی که ورزش یوگا می‌تواند خطرآفرین باشد گلوکوم یا فشار خون بالا هست. حتی اگر سالم باشید رعایت یک سری نکات می‌تواند بسیار ضروری باشد برای مثال آسیب‌دیدگی عضلات همسترینگ و شانه‌ها و مچ می‌تواند به دردهای طولانی منجر شود. قبل از پیشرفت به سمت حرکات پیچیده‌تر بهتر است با استفاده از حرکات اصلاحی و فرم مناسب حرکات از آسیب و صدمات بعدی پیشگیری کنید.

منحنی یادگیری : شاید موقعی که به یک سالن ورزشی برای ورزش بدن‌سازی می‌روید احتیاج به یک مربی برای برخی از حرکات داشته باشید و شاید تصور کنید با یک سی دی و یا آموزش آنلاین می‌توانید حرکات یوگا را انجام دهید. ولی باید بگوییم که اگر مبتدی هستید نباید این‌گونه پیش بروید. رفتن به کلاس‌های یوگا می‌تواند به‌نوعی سرمایه‌گذاری اقتصادی برای سلامتی شما شود. چراکه سلامتی شما را به همراه دارد.

خطرات یوگا داغ: اگر تصمیم دارید که حرکات داغ یوگا را انجام دهید بهتر است قبل از آن شرایط بدنی خود را نیز بسنجید. یوگا داغ مجموعه معایب خاص خود همراه است. محیط باشگاه‌ها معمولاً 105 درجه فارنهایت و 40٪ رطوبت تنظیم می‌شوند که برای بعضی از افراد می‌تواند ناخوشایند باشد.
با توجه به درجه حرارت بالا، خطر کمبود آب بدن و گرمازدگی نیز افزایش می‌یابد و این شیوه برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات هیدراتاسیون یا سابقه بیماری ناشی از گرما نامناسب است. اگر تصمیم به یوگا داغ دارید، مقدار زیادی آب سرد بیاورید و در صورت احساس سرگیجه، درب را برای استراحت باز کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *