پماد تتراسایکلین برای چه خوب است ؟ موارد استفاده از آن

تتراسایکلین از خانواده آنتی بیوتیک ها می باشد که به صورت موضعی بر روی عفونت های پوستی به منظور درمان استفاده می شود. پماد های موضعی تتراسایکلین بدون نسخه در دسترس هستند. اما بهتر است در مورد استفاده مقدار دوز صحیح این داروها با پزشک مشورت کنید. برای مثال کرم مکلوسیکلین برای کنترل آکنه استفاده می شود، که با تجویز پزشک در دسترس می باشد. این داروها ممکن است به تنهایی با یک یا چند داروی دیگر ترکیب شوند و برای استفاده تجویز شوند. در ادامه با مجله “زیبا بمان” همراه باشید ما به شما توضیح خواهیم داد که پماد تتراسایکلین برای چی خوبه ؟

جهت تهیه هر نوع دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید و از خرید دارو به صورت مجازی خودداری نمایید.

پماد تتراسایکلین برای چه خوب است

پماد تتراسایکلین برای چی خوبه ؟

پماد تتراسایکلین برای جوش صورت

پماد تتراسایکلین برای جوش صورت مصرف آنتی بیوتیک عوارض جانبی نداشته و می تواند به درمان جوش صورت کمک کند. این اثر آنتی بیوتیکی می تواند از فرد به فرد متفاوت باشد. به همین علت بهتر است مقدار و دوز تجویزی آن توسط پزشک تعیین شود. تتراسایکلین به علت اینکه از خانواده باکتریواستاتیک است در مقابل باکتری های مختلف گرم منفی و مثبت مایکوپلاسما، کلامیدیا، دریکتزیا فعال می‌باشند.تتراسایکلین برای درمان آکنه، جوش صورت و التهابات پوستی قابل استفاده می باشد. به علت داشتن خاصیت ضد التهابی می تواند به کاهش قرمزی و تورم صورت کمک کند. از این پماد می توانید برای جوش های متوسط تا شدید و آکنه های خفیف مقاوم نیز استفاده کنید. نحوه مصرف پماد تتراسایکلین در کودکان و بزرگسالان 1 یا 2 بار در روز در محل می باشد. 

تتراسایکلین برای درمان عفونت 

تتراسایکلین جایگزینی مناسب برای پنی سیلین برای درمان عفونت های ناشی از نیسریا گونروه آ است، البته در صورت بالای این داروها باید با داروهای دیگر جایگزین شود. پماد تتراسایکلین 3 % برای درمان عفونت های چرکی در سطح پوست ناشی از ارگانیسم های حساس مانند عفونت واژن، عفونت سوراخ گوش، عفونت های چشمی و غیره مصرف می شود. و به عنوان درمان کمکی (همراه با داروهای سیستمیک) در بیماری تراخم قابل استفاده می باشد. 

پماد تتراسایکلین برای سوختگی

پماد تتراسایکلین برای سوختگی به درمان سوختگی ها از خفیف تا متوسط کمک می کند. از عوارض پمادهای سوختگی حساسیت های پوستی می باشد ولی پماد تتراسایکلین به علت خواص ضد باکتری ای که دارد مانع از عفونت باکتریایی میشود. زخم های پوستی که که علت آن سوختگی می باشد با داشتن خاصیت آنتی بیوتیکی که دارد می تواند بهبود ببخشد و از عفونت جلوگیری کند. همانطور که گفته شد پماد تتراسایکلین برای انواع سوختگی های خفیف تا متوسط از جمله آفتاب سوختگی ها و غیره موثر است. 

پماد تتراسایکلین برای بخیه

پماد تتراسایکلین برای بخیه ، افراد می توانند برای پاکسازی کامل عفونت از زخم بخیه از این پماد استفاده کنند. از این دارو بای تا زمانی استفاده شود که علائم فرد بهبود یابد، در صورتی که استفاده از آن را زود متوقف کنید علائم آن ممکن است برگردد. پماد تتراسایکلین برای بخیه زایمان طبیعی، سزارین، بینی نیز قابل استفاده می باشد. 

پماد تتراسایکلین برای زخم

تتراسایکلین همانطور که اشاره شد از خانواده آنتی بیوتیک هاست، وجود میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها در زخم های بعد از عمل می تواند باعث عفونت های جراحی برای برخی از بیماران شود. عفونت می تواند در روند بهبود زخم تاثیر بگذارد. آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که به از بین رفتن باکتری ها کمک می کنند و جلوی پیشرفت آنها را خواهند گرفت.

پماد تتراسایکلین برای گل مژه 

زمانی که گل مژه می زنید نباید محل را دستکاری کنید، در صورتی که به صورت مکرر دچار گل مژه می شوید پمادهای آنتی بیوتیکی و ضدالتهابی “تتراسایکلین” برای پیشگیری از عود آن پیشنهاد می شود. البته شستشو مرتب لبه پلک ها با شامپو بچه نیز بسیار موثر خواهد بود. برای درمان عفونت های چشمی از داروهای مختلفی مانند پمادهای چشمی تتراسایکلین، جنتامایسین و آسیکلوویر استفاده خواهد شد. 

پماد تتراسایکلین برای ختنه

بعد از اولین درمان پانسمان اولیه را دور بیندازید و شستشوی محل ختنه و تمیز و خشک نگهداشتن آن بسیار اهمیت دارد بعد از پانسمان گاز استریل و کمی پماد تتراسایکلین بر روی محل قرار دهید. استفاده از پماد تا زمانی که قرمزی و التهاب آن از بین برود پیشنهاد می شود. این کار برای جلوگیری از عفونت نیز انجام می شود. 

پماد تتراسایکلین برای شقاق مقعدی

پماد تتراسایکلین برای درمان و عفونت و تورم های ناشی از انواع زخم ها از جمله شقاق های مقعدی بسیار موثر هستند. این پماد از آنتی بیوتیک های باکتریواستاتیک می باشد که می تواند التهاب و آلودگی ها را برطرف کند. پماد هایداکسی سایکلین، مینوسایکلین، اکسی تتراسایکلین از تتراسایکلین ها می باشند. مصرف این دارو برای درمان شقاق در بارداری ممنوع است. از این دارو می توانید 1 یا 2 بار در روز بر روی زخم شقاق خود به صورت موضعی بمالید. 

پماد تتراسایکلین برای تبخال

تبخال نوعی ویروس است و پماد تتراسایکلین دارای خواص آنتی بیوتیکی می باشد، به همین علت به هم ارتباطی ندارند، برای تبخال لب و تبخال تناسلی می توانید از آسیکلوویر استفاده نمایید. از کرم آسیکلوویر 2 بار صبح و شب برای مدت یک هفته بر روی جوش و زخم تبخال استفاده نمایید. 

پماد تتراسایکلین برای چی خوبه

روش و مقدار مصرف پماد تتراسایکلین در کودکان و بزرگسالان 

دوز مصرف دارو برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. بهتر است دستورات پزشک یا دستورالعمل های داخل پماد را دنبال کنید، مقدار داروی مصرفی شما به قدرت دارو بستگی خواهد داشت. همینطور تعداد دوزهای مصرفی، زمان مجاز بین دوزها و مدت زمانی که دارو را مصرف می کنید به علت آن وابسته است. اگر عفونت پوستی در طی 2 هفته بهبود نیافت یا بدتر شد ، باید با متخصص  مشورت کنید.
مصرف پماد تتراسایکلین در کودکان و بزرگسالان به میزان 1 یا 2 بار در روز پماد را بر روی موضع بمالید. 
مصرف پماد چشمی تتراسایکلین در کودکان و بزرگسالان : لایه ای نازک از پماد به هر 2 الی 4 ساعت بر روی ملتحمه قرار دهید. 

نحوه نگهداری از پماد تتراسایکلین 

بهتر است دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید. همینطور باید دور از دسترس اطفال دور و یخ زدگی نگهدارید. همچنین باید تاریخ مصرف دارو را بررسی کنید و نباید از داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده نمایید. 

عوارض جانبی استفاده از پماد تتراسایکلین

آنتی بیوتیک های موضعی بر روی محلی که استفاده می شوند عمل می کنند، احتمال ایجاد اثرات ناخواسته بر کل بدن مانند تهوع و اسهال در آن کمتر خواهد بود. یک دارو ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته شود. در صورت بروز و طولانی بودن عوارض می توانید به پزشک مراجعه کنید. درد، قرمزی، تورم یا هرگونه علائم تحریک کننده قبل از استفاده از دارو وجود ندارد.  
برخی از عوارض جانبی ممکن است نیازی به مراقبت های پزشکی نداشته باشد. تنظیم بدن شما و مقدار دارو توسط پزشک می تواند عوارض جانبی را از بین ببرد. 

حرف آخر

باید مراقبت باشید دارو را روی لباس خود نریزید، زیرا ممکن است لباس شما لکه دار شود. از این دارو برای زخم های عمیق یا سوختگی های جدی نباید استفاده کنید و قبل از مصرف حتما باید با پزشک مشورت کنید. بعد از استفاده از این دارو می توانید محل درمان را با پانسمان گاز بپوشانید. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.