درباره فواید دوچرخه سواری چه چیزهایی باید بدانید!

دوچرخه سواری از گذشته تا به امروز به عنوان یک تفریح سالم شناخته می شود. اگرچه امکان پیگیری این ورزش به صورت حرفه ای وجود دارد اما انجام تفریحی ان نیز خالی از لطف نیست. تیم های دوچرخه سواری زیادی در کشورمان وجود دارند که به این ورزش حرفه ای نگاه می کنند. این افراد هر روز تمرینات زیادی دارند و برای رسیدن به جوایز لیگ های داخلی یا بین الملی سخت تلاش می کنند. اما هدف ما از معرفی ورزش دوچرخه سواری در این پست از سایت زیبا بمان ببیشتر جنبه تفریحی ان می باشد. قصد داریم در ادامه کمی شما را بیشتر با این ورزش جذاب آشنا کنیم و از فواید دوچرخه سواری و مضرات آن برایتان بگوییم. در ادامه با ما همراه باشید.

فواید دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری

در ادامه به توضیح درباره فواید دوچرخه سواری می‌پردازیم:

سلامت روانتان را تقویت می کند.

از جمله فواید دوچرخه سواری که می‌توان به آن اشاره کرد و تحقیقات نشان می دهد افرادی که در زندگی روزمره فعالیت بدنی بیشتری دارند 32 درصد نسبت به افرادی که تحرک بدنی کمی دارند از سلامتی بیشتری برخوردار هستند. ورزش کردن فواید زیادی برای شما دارد ازجمله موجب آزاد شدن آدرنالین و اندورفین می شود و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

حال چرا دوچرخه سواری را باید انتخاب کرد؟ در کنار تمام مواردی که گفتیم در دوچرخه سواری می توان مشاهده مناظر و افزایش روابط اجتماعی و تنفس هوایی طبیعی و پاک را نیز اضافه کرد. البته حتما دقت داشته باشید که در انتخاب مسیر دوچرخه سواری باید شرایطی همچون نبودن آلودگی هوا در نظر گرفته شود.

اگر بتوانید به جای دوچرخه سواری انفرادی این کار را در کنار چند نفر و به صورت یک تیم انجام دهید لذت این تفریح سالم برای شما چند برابرخواهد شد.

وزنتان را کنترل می کند.

داشتن وزنی ایده آل از دغدغه های ذهنی هر فردی مخصوصا آقایان می باشد. آقایان به دلیل توجه کمتر به غذایی که می خورند و داشتن تحرک کمتر در هنگام کار به مرور متوجه افزایش بیش ازاندازه وزن خود می شوند. به همین دلیل انتخاب یک ورزش مناسب می تواند از افزایش بیش ازاندازه وزن شما جلوگیری نماید. البته در صورتی که شما در حال حاضر اضافه وزن دارید می توانید از دوچرخه سواری برای رسیدن به وزن مناسب خود کمک بگیرید.

همه ما می دانیم که برای کاهش وزن باید میزان کالری مصرفی در طول روز بیشتر از میزان کالری ورودی باشد.دوچرخه سواری در هر ساعت نزدیک به 400 الی 1000 کالری می سوزاند که همین امر باعث شده یک ورزش عالی برای کاهش وزن محسوب شود.

در کنار دوچرخه سواری در صورتی که به اصلاح رژیم غذایی خود نیز بپردازید قطعا می توانید علاوه بر داشتن یک تفریح سالم وزنتان را نیز کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: ۶ ورزش ، از بهترین ورزش های لاغری را بشناسید

عضلات بدنتان را تقویت می کند.

یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری ، انجام دوچرخه سواری به صورت منظم در کنار کنترل وزن و چربی سوزی موجب عضله سازی نیز در بدن می شود. ماهیچه هایی که در دوچرخه سواری درگیر می شوند ماهیچه هایی همچون : ماهیچهٔ سرینی بزرگ ، ماهیچهٔ همسترینگ ، ماهیچهٔ چهارسر ران  و ماهیچه‌های پشت پا می باشند.  با ایجاد عضلات در بدن شما به طور خود به خود مصرف کالری در بدنتان افزایش پیدا می کند. به همین دلیل مصرف کالری بیشتر برای حفظ عضلات ضروری می شود. در واقع همیشه باید بر خلاف کم کردن میزان کالری مصرفی بدن آن را کنترل کرد و در هر مرحله از زندگی متناسب ترین مقدار کالری را به بدن رساند.

می توانید میان وعده بخورید.

درصورتی که بعد از خوردن صبحانه مسافت تا محل کار خود را با دوچرخه طی کردید اجازه دارید یک میان وعده سبک در محل کار خود میل کنید. این کار به دلیل مصرف میزان کالری زیادی است که توسط دوچرخه سواری از دست رفته است. البته اگر وزن شما بیش از اندازه زیاد است می توانید به صورت ناشتا به دوچرخه سواری بپردازید که باعث چربی سوزی بیشتر بدن می شود.

دوچرخه سواری و سلامتی ریه ها

دوچرخه سواری سلامتی ریه ها را تضمین کند.

یک مطالعه در شهر لندن ثابت کرده افرادی که توسط دوچرخه به محل کار خود تردد می کنند نسبت به افراد دیگر کمتر در معرض دود های خطرناک قرار می گیرند. در این مطالعه چند گروه شامل افرادی که با اتوبوس ، خودروی شخصی ، پیاده و دوچرخه به مسیر کار خود تردد می کردند وجود داشتند.نتیجه آزمایش نشان می دهد افرادی که خودروی شخصی را به عنوان وسیله تردد انتخاب کرده اند بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر دود های آلاینده قرار دارند.

 • راننده  خودروهای شخصی: 5 برابر دوچرخه سوار ها
 • راننده  خودرو های شخصی : 3.5 برابر پیاد ها
 • راننده  خودروهای شخصی: 2.5 برابر اتوبوس سوار ها

دوچرخه سواری خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

در هنگام دوچرخه سواری ضربان قلب شما افزایش پیدا می کند . این کار کمک می کند که خون به تمام نقاط بدن شما برسد. از همین رو دوچرخه سواری در کنار کنترل وزن شما باعث می شود احتمال بیماری های قلبی و سرطان کاهش پیدا کند.

تحقیقی توسط دانشگاه گلاسکو انجام شده که نشان می دهد افرادی که مسیر خانه تا محل کار خود را با دوچرخه طی می کنند احتمال بیماری های  قلبی را به نصف کاهش می دهند. شاید برایتان جالب باشد که برای انجام این آزمایش 5 سال زمان گذاشته شده و حدود 260/000 نفر مورد ارزیابی قرار گرفتند.

دوچرخه سواری بهتر است یا دویدن

مواردی که تا الان برای شما ذکر کردیم با انجام منظم هر ورزشی به آن دست پیدا خواهید نمود. با این وجود به نظر شما بهتر نیست به جای ورزش دوچرخه سواری دویدن را انتخاب کنیم؟

دویدن برای برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند باعث می شود وزن زیادی بر روی عضلات پاها وارد شود. تکرار زیاد این عمل باعث وارد شدن آسیب به عضلات پا می شود. این مسئله برای افراد دیگر نیز صدق می کند. اگردقت کنید دونده ها بیشتر از دوچرخه سوار ها دچار آسیب های عضلانی می شوند. طبق یک تحقق آسیب به عضلات در میان دونده ها  نزدیک به 130 تا 140 درصد افزایش پیدا می کند. از طرفی دوندها 256 درصد احتمال بیشتری دارد که دچار تورم در عضلات شوند.

بنابراین اگر قصد دارید ورزش را جدیدا آغاز کنید پیشنهاد می کنیم که ابتدا یک دوچرخه حرفه ای و استاندارد تهیه کنید و ورزش را به کمک دوچرخه سواری آغاز کنید. در ادامه چون دوچرخه سواری با وارد کردن فشار کمتر تراکم استخوان ها را نیز کم تر بالا می برد می توانید از حرکات قدرتی در کنار دوچرخه سواری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: از پیاده روی و مزایای آن چه می‌دانید!

زمان شما را ذخیره می کند.

درصورتی که قصد دارید خود را به محل کارتان برسانید چند انتخاب پیش روی شماست.

استفاده از خودروی شخصی: درصورتی که خودروی شخصی را برای تردد انتخاب کردید باید بگوییم این موارد در انتظار شما خواهد بود.

 • ترافیک
 • پیدا کردن جای پارک
 • هزینه های بنزین و استهلاک خودرو
 • به خطر افتادن سلامتی به دلیل استشمام دود های آلوده

استفاده از اتوبوس: اگر کمی خود را اجتماعی تر و فرهنگ مدار تربدانیم قطعا به جای استفاده از خودروی شخصی از اتوبوس برای تردد در شهر استفاده خواهیم نمود. این کار اگرچه از خودورهای شخصی بهتر است اما همچنان معایبی دارد نظیر:

 • رفتن تا ایستگاه
 • انتظار برای رسیدن اتوبوس
 • زمانبندی صحیح جهت جا نماندن از اتوبوس
 • قرار گرفتن در ازدحام جمعیت
 • احتمال واگیر بیماری های ویروسی
 • تلف شدن زمان به دلیل توقف در هر ایستگاه
 • هزینه کرایه

استفاده از دوچرخه: و اما سومین انتخاب برای شما استفاده از دوچرخه برای رفتن به محل کار می باشد. در این صورت لازم است این کارها را انجام دهید:

 • حرکت از منزل با دوچرخه
 • پشت سر گذاشتن ترافیک
 • رسیدن به محل کار و قفل کردن دوچرخه

در نهایت با یک بررسی ساده می توانید مشاهده کنید درصورتی که از دوچرخه به جای وسایل دیگر استفاده کنید چند مزیت برای شما خواهد داشت:

 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • آلودگی هوای کمتر
 • ورزش کردن و داشتن روزی شاداب
 • و…

خودتان مسیر را انتخاب می کنید.

یکی از مواردی  که هنگام استفاده از دوچرخه برای شما جذاب خواهد بود امکان انتخاب مسیر رسیدن تا مقصد است. خواه شما قصد رفت به سر کار را داشته باشید یااینکه بخواهید برای تفریح آخر هفته خود دوچرخه سواری کنید می توانید مسیر های زیادی را انتخاب کنید. مسیرهایی که اگر قصد حرکت با خودرو را داشتید اصلا ممکن نبود. به مرور متوجه خواهید شد بدون مراجعه به گوگل مپ یا نقشه ، مسیر های زیادی را برای رسیدن به یک هدف در ذهن دارید.

دوچرخه سواری روی زندگی زناشویی نیز تاثیر دارد.

همه ما می دانی که روابط جنسی از ارکان اصلی روابط زناشویی می باشد. اما شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که داشتن روابط جنسی صحیح نه تنها برای سلامتی انسان مفید است بلکه باعث طول عمر نیز می شود. عوامل تاثیر گذار زیادی وجود دارند که باعث می شوند فرد در روابط زناشویی خود یک رابطه جنسی سالم داشته باشد که حوصله آن از این بحث خارج است. به همین دلیل تنها به شرح نتایج یک تحقیق بسنده می کنیم.

دکتر مایکل رویزن ، رئیس موسسه سلامت در کلینیک کلیولند صحبت های دارند که برای خیلی از افراد قابل توجه می باشد. او می گوید : مردی که در هر سال 350 بار اوج لذت جنسی را تجربه می کند در مقایسه با فردی که در حد استاندارد ملی ایلات متحده( حدود 80 الی 90 بار) این وضعیت را تجربه می کند حدود 4 سال بیشتر عمر می کند. البته آزمایش هایی زیادی در خصوص خانم ها نیز انجام شده که نتایج مشابه ای را می رساند.

حال این سوال پیش می آید که دوچرخه سواری چه تاثیری در روابط جنسی دارد؟ عضلاتی که در دوچرخه سواری درگیر می شوند و تقویت می پذیرند در روابط جنسی نیز استفاده می شوند. به همین دلیل با انجام دوچرخه سواری به صورت منظم باعث خواهید شد که عضلات درگیر قوی تر شده و در نتیجه روابط جنسی سالم تری داشته باشید.

خواب شما به کمک دوچرخه سواری بهبود پیدا می کند.

بی شک همه ما تجربه کرده ایم که داشتن تحرک بدنی باعث می شود کیفیت خواب ما افزایش پیدا کند. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه جورجیا صورت گرفته مشاهده شده است نداشتن تناسب اندام در مردان باعث افت 2 درصدی خواب انان میشود. این درصد در خانم ها افزایش یافته و نزدیک به 4 درصد می رسد.

البته تحقیقات متعددی صورت گرفته که یک نتیجه متحد را میشود از تمام ان ها بیرون کشید. ان هم این است که داشتن تحرک بدنی در طول روز موجب بالاتر رفتن کیفیت خواب در افراد می شود. بخشی از ان به دلیل کاهش اضطراب است که توسط ورزش کردن محقق می شود و بخشی دیگر هم به خاطر کاهش وزن و کنترل کردن ان می باشد که از اختلال در خوب جلوگیری می کند. به همین دلیل داشتن تحرک روزانه به تمام افراد توصیه می شود.

دوچرخه سواری بر قدرت مغز هم تاثیر دارد؟

جواب مثبت است. همه ما ضرب المثل معروف “عقل سالم در بدن سالم است” را شنیده ایم. در زمان دوچرخه سواری جریان خون به مغز شما تا 28 درصد افزایش پیدا می کند. البته این افزایش در بخش هایی به 70 درصد نیز می رسد. بعد از انجام ورزش این جریان خون در بعضی قسمت های بدن همچنان باقی می ماند و سبب تغذیه بهتر انها می شود.

بهبود جریان خون از عوامل مهم سلامتی محسوب میشود. این اتفاق به این دلیل صورت می پذیرد که قسمت های مختلف بدن تمام انچه که نیازدارند را از خون می گیرند. به همین دلیل شما نیاز دارید 4 بار در هفته به مدت 45 الی 60 دقیقه از 75 تا 80 درصد از ذخایر ضربان قلب خود(حداکثر ضربان قلب منهای ضربان قلب پابه) استفاده کنید و رکاب بزنید.

البته توجه داشته باشید که این مقدار حداقل می باشد و اگر شما مایل هستید بیشتر رکاب بزنید هیچ مانعی مقابل شما قرار ندارد.

سیستم ایمنی شما تقویت می شود.

از دیگر فواید دوچرخه سواری تقویت سیستم ایمنی شماست. ورزش کردن می تواند تا 40 درصد روزهایی که شما دچار بیماری هستید را کاهش دهد. البته ورزش کردن فواید متعددی دارد که این تنها یکی از آن چند عامل می باشد. از طرفی یکی از اساتید علوم تمرینی دانشگاه کیپ‌تاون اعتقاد دارد ورزش سبک علاوه بر تولید پروتئین باعث بیدار شدن گلبوب های سفید تنبل می شود. این عمل در نهایت موجب می شود سیستم ایمنی بدن تقویت شده و شما کمتر دچار بیماری شوید.

اما چرا دوچرخه سواری؟ دوچرخه سواری از انجایی که امکان دارد بدون تغییرات زیاد در برنامه روزانه ما قرار بگیرد حائض اهمیت بیشتری است . شما می توانید مسافت هایی که در طول روز می پیمایید را توسط دوچرخه انجام دهید تا علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه از فواید آن برای سلامتی نیز برخوردار شوید.

روابط اجتماعی قوی تر

دوچرخه سواری از ان دسته ورزش هایی می باشد که اغلب به صورت گروهی انجام می شود. افراد در طی ورزش کردن مدام با یکدیگر صحبت می کنند و همین امر موجب می شود سلامت روحی افراد نیز بالا رود. اگر به مرور به دوچرخه سواری علاقمند شدید یا اینکه به دلیل طولانی بودن مسافت محل کار می خواهید دوچرخه سواری را در آخر هفته ها تجربه کنید به شما پیشنهاد می کنیم در گروه های دوچرخه سواری عضو شوید. این گروه ها علاوه بر اینکه به صورت چند نفره شروع به طی کردن مسافت می کنند چون افراد با تجربه نیز در ان ها وجود دارد موارد مهم ایمنی را نیز به شما گوش زد خواهند کرد. از طرفی برای هر هفته یک مسیر متفاوت را انتخاب می کنند که علاوه بر ورزش یک تفریح مهیج نیز برای شما محسوب خواهد شد..

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *