شنا و فواید آن برای سلامتی و نکات کاربردی برای شناگران

ورزش شنا یکی از محبوب ترین ورزش ها در بین سنین مختلف است.آگر شما  پیر باشید یا جوان ، مرد باشید یا زن فرقی نمی کند ، ورزش شنا برای تمام گروه های سنی و جنسیتی مناسب است. اغلب افراد بعد از انجام شنا حس نشاط و راحتی به ان ها دست می دهد که این حس درونی را می توان از مزایای این ورزش برای روح و روان انسان دانست.انجام شنا باعث می شود اضطراب و استرس در شما کاهش پیدا کند و عضلات شما  قوی تر شود.  شنا کردن برای سن خاصی محدود نشده است و ازسنین پایین تا میانسالی می توان ان را انجام داد.در ادامه بیشتر در مورد فواید این ورزش برای سلامتی صحبت خواهیم کرد.

چه ماهیچه های هنگام شنا به کار گرفته می شوند؟

برای انکه یک شناگر بتواند به درستی حرکات شنا را انجام دهد باید یک سری از ماهیچه ها در کنار هم به کار مشغول شوند. در غیر اینصورت شناگر نمی تواند حرکات شنا را انجام داده یا در حالت کلی شنا کند. این ماهیچه ها کدام هستد؟

ماهیچه هایی که دست را پایین می برند

برای انجام این حرکت یعنی پایین بردن دست چند ماهیچه لازم است مشغول به کار شوند. ماهیچه هایی نظیر : ماهیچه پشتی بزرگ ، ماهیچه سینه ای بزرگ ، ماهيچه سه سربازويي که مجموع فعالیت این ماهیچه ها باعث می شوند دست به صورت کشیده در داخل اب به پایین حرکت کند.

ماهیچه های گرداننده داخلی دست

این بخش شامل ماهیچه های همچون : ماهیچه سینه ای بزرگ ، ماهیچه پهن پشتی ، ماهیچه گرد بزرگ و ماهيچه تحت كتفي می شود. وظیفه این ماهیچه ها این است که قسمت بالایی دست را به سمت داخل بچرخانند. درصورتی که تمایل دارید حرکات شنا را با قدرت بیشتری انجام دهید لازم است توسط تمرینات استقامتی این عضلات را تقویت کنید.

فواید شنا

مضررات و فواید شنا

1-شنا تمام عضلات شما را درگیر می کند.

یکی از بزرگترین فواید شنا این است که تمام عضلات شما را هنگام ورزش به کار می گیرد. علاوه بر آن مو جب افزایش ضربان قالب نیز می شود درحالی که هیچ استرسی بر بدن تحمیل نخواهد نشد. در کنار تمام این موارد شنا کردن باعث زیبا شدن عضلات بدن شما شده و استقامت عضلات بدنتان را نیز بالا می برد.

شنا داری حرکات زیادی است از جمله : کرال سینه ، قورباغه ، پروانه و … که هر کدام روی یک عضله مخصوص تمرکز دارند. شما می توانید هر کدام از این حرکات را که تمایل دارید انتخاب کنید. چراکه تمام این حرکات اکثر عضلات بدن را درگیر می کند و تفاوتی در کلیات با یکدیگر ندارند.

2- اندام های داخلی بدن شما را تقویت می کند.

اگر گمان کرده اید که شنا تنها باعث تقویت عضلات بیرونی بدن شما می شود و تاثیری در تقویت ماهییچه های داخلی بدن شما ندارد مرتکب اشتباه شده اید. شنا کردن باعث تقویت قلب و ریه ها می شود تا جایی که کارشناسان معتقد هستند شنا کردن به صورت منظم خطرات مرگ را کاهش می دهد. از طرفی تحقیقاتی نیز انجام شده که نشان می دهد شنا کردن ممکن است قند خون و فشار خون را کاهش داده و موجب کنترل ان شود.

3- ورزشی مناسب برای افراد مبتلا به آرتروز و آسم

شنا کردن می تواند باعث شود درد های شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. این ورزش برای افرادی که دچار آرتروز هستند بسیار کمک می کند تا میزان قابل توجهی درد های خود را کاهش دهند.

همچنین افرادی که مشکل آسم دارند قرار گرفتن در محیط استخر می تواند کمک زیادی به درمان ان ها کند.برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که به صورت منظم تمرینات شنا را انجام می دهند احتمال مبتلا شدن به بیماری آسم تا حد قابل توجهی در انها کاهش پیدا می کند.در صورتی که به بیماری آسم مبتلا هستید در خصوص شنا کردن حتما با پزشک خود مشورت کنید چراکه ممکن است کلر موجود در آب برای سلامتی شما ضرر داشته باشد.

4-  برای بیماران ام اس مفید است.

شناکردن برای افراد مبتلا به ام اس نیز می تواند مفید باشد چراکه یک مقاومت ملایم ایجاد می کند که باعث تحریک اندام ها می شود. اخیرا تحقیقی انجام شده که نشان می دهد داشتن یک برنامه 20 هفته ای منظم می تواند دردهای  موجود در بیماران ام اس را تا حد زیادی کاهش دهد. علاوه بر آن نشانه هایی همچون خستگی ، افسردگی یا ناتوانی نیز در این افراد بهبود پیدا می کند.

شنا برای سوزاندن کالری

5- کالری های شما را می سوزاند.

شنا یکی از ورزش های مناسب برای سوزاندن کالری می باشد.شما با صرف کردن همان اندازه انرژی که به پیاده روی یا یوگا می پردازید می توانید کالری بیشتری بسوزانید. نتیجه این عمل کاهش سریع تر وزن شما خواهد بود.

6- خوابتان بهبود پیدا می کند.

شنا می تواد روی کیفیت خواب شما نیز تاثیر بگذارد. در یک ازمایش که بر روی افراد سالخورده انجام شد نشان داد داشتن تمرینات هوازی منظم می تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. متاسفانه اغلب افراد سالخورده از مشکل بی خوابی رنج می برند و این خبر بسیار خوبیست که ورزش هایی همچون شنا می تواند در تنظیم و بهبود کیفیت خواب این افراد موثر باشد.

7- خلق و خوی شما تحت تاثیر قرار می گیرد.

شاید برای شما جالب باشد که داشتن تمرینات آبزی می تواند روی خلق و خوی شما تاثیر مثبت بگذارد. در تحقیقی که برروی گروهی انجام شد نشان داد داشتن یک برنامه 12 هفته ای باعث بهبود روحیه افراد می شود.بنابر این جای هیچ تعجبی نیست اگر به شما بگوییم برای درمان بسیاری از بیماری های روانی می توان از تمرینات شنا کمک گرفت.

8- استرس

همان طور که در ابتدای این بحث نیز اشاره شد شناکردن می تواند استرس افراد را کاهش دهد. درحالی که امروزه دلایل متعددی برای ایجاد اترس در افراد وجود دارد داشتن یک برنامه منظم شنا می تواند تا حد زیادی از این استرس ها بکاهد.

9- محافظت در هنگام بارداری

شنا کردن برای بانوانی که باردار هستند فواید زیادی دارد. البته بازه زمانی مناسب برای شناکردن این افراد از اوایل بارداری تا اواسط ان می باشد. در مطالعاتی که برروی موش های آزمایشگاهی انجام شد نشان داد با شنا کردن موش مادر  تغییرات مثبتی برروی مغز موش فرزند ایجاد شد.از طرفی شنا کردن برای خانم های باردار در سه ماه اولیه دوران بارداری می تواند خطرات ناشی از زایمان زودرس را در انها کاهش دهد.

نکته قابل توجه این است که این مورد در تمام بانوان صدق نمی کند چراکه بعضی از افراد در هنگام بارداری با محدودیت های حرکتی مواجهه هستند. به همین دلیل حتما قبل از تصمیم گرفتن برای انجام این کار با پزشک مشورت کنید.

10 – ورزشی مقرون به صرفه

این ورزش در مقابل ورزش هایی همچون دوچرخه سواری یا اسکیت یک ورزش مقرون به صرفه محسوب میشود. بسیاری از استخر ها دارای بهای ورودی بسیار زیادی نمی باشند. از طرفی بعضی از ارگان ها یا مدارس اقدام به برگزاری جلساتی رایگان یا نیم بها می کنند که بسیار مناسب است. خود شما نیز می توانید با جستجو در سایت های تخفیف گروهی از استخرهای شهر خود با تخفیف مشخصی استفاده کنید.

شنا کردن

11- شنا کردن مانع از پوکی استخوان می شود.

توده های استخوانی به مرور زمان شروع به کاهش می کنند. یکی از مهمترین بیماری هایی که در سنین بالا ممکن است افراد به آن دچار شوند پوکی استخوان می باشد. به همین دلیل محققان دریافتند که انجام منظم ورزش شنا می تواند از پوکی استخوان جلوگیری نماید و آن را تقویت کند.

12- شنا روی هوش شما نیز تاثیر دارد.

اگرچه تمام وزش ها تاثیری بر روی هوش افراد نیز می گذارند اما تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد شنا کردن باعث افزایش مهارت های یادگیری می شود. علاوه بر ان داشتن تمرینات منظم شنا باعث می شود اعتماد به نفس افراد افزایش یافته و مهارت های فردی را بهبود ببخشد.

13-رابطه شنا و طول عمر

قطعا ورزش کردن صرف نظر از رشته ان باعث افزایش طول عمر افراد می شود. درحالی که در میان تمامی رشته های موجود شنا را می توان یکی از بهترین ان رشته ها دانست. تحقیقاتی در دانشگاه کارولینای جنوبی انجام شده که نشان می دهد افرادی که شنا را به عنوان ورزش خود انتخاب کرده اند 50 درصد نسب به افراد دیگر کمتر دچار مرگ و میر می شوند. این تحقیقات بر روی 40547 نفر انجام شده و نزدیک به 32 سال به طول انجامیده است.

نکات ایمنی برای شنا کردن

در کنار تمام فواید شنا که برای این ورزش برشمردیم لازم است کمی درباره نکات ایمنی نیز هشدار دهیم. عدم رعایت این نکات میتواند نه تنها سلامتی را برای شما به ارمغان نداشته باشتد بلکه سلامتی شما را به خطر نیز بیاندازد.

1- از شنا کردن در دریا خودداری کنید.

همواره با فرارسیدن فصل تابستان عده زیادی شهر های شمالی کشور را مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند. اگرچه شنا کردن در دریا ان هم در فصل تابستان لذت خود را دارد اما رعایت نکردن نکات ایمنی ، عدم توانایی لازم برای شنا کردن در محیط دریا و یا مناسب نبودن محیط انتخابی برای شنا باعث می شود هر ساله مشکلات زیادی برای گردشگران بوجود آید. به همین منظور پیشنهاد می کنیم از شنا کردن در دریا یا استخرهای که برای کشاورزی، آب را ذخیره می کنند خودداری کنید.

2- استخری مناسب برای شنا انتخاب کنید.

برای انتخاب یک استخر مناسب جهت شنا کردن همواره چند نکته را درنظر داشته باشید. آب استخر باید هر چند وقت یکبار تعویض شود. این زمان بسته به تعداد دفعات استفاده شده توسط شناگران دارد. همچنین میزان کلر آب باید از یک سطح استانداری فراتر نرود چراکه می تواند به سلامت شما آسیب بزند. درجه حرارت آب ، میزان PH و پاکیزیگی محیط استخر از دیگر نکاتی است که برای انتخاب یک استخر مناسب باید در  نظر داشته باشید.

یک شناگر چه نکاتی را باید رعایت کند؟

  • هر شناگر باید قبل از ورد به استخر بدن خود را به کمک یک شوینده مناسب بشوید.
  • پای خد را قبل از ورود به اب داخل حوضچه کلر قرار دهد.
  • قبل از ورود به آب از سرویس بهداشتی استفاده کرده و مایعات درون بدن خود را خال نماید.
  • از مزه کردن آب یا تف کردن درون آب خودداری کند.
  • درصورتی که به بیماری های پوستی مبتلا شده است از ورود به استخر های عمومی خودداری کند.
  • بعد از شنا کردن مجددا بدن خود را توسط یک شوینده مناسب شست وشو دهد.
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *