آیا چای کیسه ای برای پف چشم و سلامت چشم سودمند است ؟

چای کیسه ای برای پف چشم

استفاده از چای کیسه ای روی چشم ها یکی از درمان خانگی در دسترس و ارزان است. این کار نه تنها به استراحت چشم ها کمک می کند بلکه ممکن است به رفع برخی از مشکلات چشم کمک کند. رایج ترین انواع چای ها شامل چای سیاه ، چای سبز ، چای سفید و چای اولانگ را تشکیل می دهند. برخی مطالعات علمی نشان می دهد که چای ممکن است دارای خواص درمانی باشد و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد. در این مقاله به مزایای استفاده از چای کیسه ای برای پف چشم می پردازیم ، که آیا انواع مختلف چای به روش های مختلفی روی چشم تأثیر می گذارد و چگونگی استفاده از آنها را شرح می دهیم.

مطالعات بسیار کمی به طور خاص مزایای استفاده از چای کیسه ای برای پف چشم را بررسی کرده اند.برخی شواهد نشان می دهد استفاده از کمپرس سرد و گرم روی چشم مزایایی دارد و کیسه های چای مانند این کمپرس ها هستند و می توانند تاثیرگذار باشند.

به عنوان یک کمپرس سرد

مزایای استفاده از کیسه های چای به عنوان یک کمپرس سرد شامل موارد زیر است:

کاهش تیرگی زیر چشم :  رگهای خونی زیر چشم در سیاهی زیر چشم نقش دارند . نگه داشتن یک کیسه چای سرد در این منطقه ممکن است عروق را منقبض کند و میزان این تیرگی را کاهش دهد.

پف زیر چشم: کمپرس چای خنک ممکن است ظاهر پف زیر چشم و یا تورم خفیف زیر چشم را بهبود بخشد.

تسکین چشم صورتی : چشم صورتی یا عفونت ملتحمه ، هنگامی که غشاهای مخاطی ملتهب و متورم شوند ، رخ می دهد. کمپرس کیسه ای چای سرد به کاهش این خشکی و التهاب کمک می کند.

رفع قرمزی چشم : در قرمزی چشم که رگ های خونی زیر سطح چشم تحریک می شوند، قرار دادن کمپرس های کیسه ای چای سرد بر روی چشم  به کاهش این قرمزی کمک کند.

جراحات جزئی چشم : اگر چشم در معرض ضربه با توپ ، آرنج یا دیگر جسم سخت قرار بگیرد ، قرار دادن یک کمپرس چای کیسه ای سرد به مدت 15 دقیقه بر روی آن می تواند درد و تورم را کاهش دهد.

به عنوان یک کمپرس گرم

مزایای استفاده از کیسه های چای به عنوان یک کمپرس گرم شامل موارد زیر است:

کاهش بلفاریت:  بلفاریت به التهاب پلک ها به دلیل باکتری ها ، شوره سر پوست یا مشکلات غدد چربی در پلک ها گفته می شود. نگه داشتن یک کیسه چای گرم روی چشمان بسته به مدت حداقل 1 دقیقه،  پوسته هایی را که به مژه ها گیر کرده اند را شل می کند و از گرفتگی غدد چربی جلوگیری می کند.

تخلیه گل مژه:  گل مژه یک توده قرمز و دردناک است که معمولاً به دلیل عفونت در زیر پلک یا در پایه پلک رشد می کند. استفاده از گرما با یک کمپرس چای گرم چای برای 10-15 دقیقه دو تا سه بار در روز ممکن است به رها کردن چرک و بهبودی آن کمک کند.

معالجه یک شالازیون:  غده چربی مسدود شده در پلک باعث ایجاد شالازیون می شود. استفاده از یک کمپرس  کیسه چای گرم به مدت 10-15 دقیقه، چهار تا شش بار در روز ممکن است به رفع انسداد مجرای مسدود شده کمک کند.

تسکین خشکی چشم : خشکی چشم وقتی رخ می دهد که چشمان به اندازه کافی اشک ایجاد نمی کند و یا خیلی سریع اشک از بین می رود. قرار دادن کیسه های چای گرم روی چشم ها ممکن است چربی را از غدد خارج کرده و باعث بهبود کیفیت اشک شود.

چای کیسه ای برای چشم

انواع مختلف چای

انواع مختلف چای ممکن است فواید مختلفی برای سلامتی چشم و پوست داشته باشد. چای های سیاه ، سبز و سفید دارای آنتی اکسیدان و کافئین هستند که ممکن است در برخی از شرایط چشم به شما کمک کند ، در حالی که چای های گیاهی ممکن است باعث تحریک و التهاب چشم شوند.

چای سیاه و چای سبز

چای سیاه و چای سبز حاوی پلی فنول ، کافئین و مواد معدنی خاصی هستند. برخی از این ترکیبات ممکن است دارای خاصیت محافظتی یا جلوگیری از بیماری باشند. پلی فنول ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و ممکن است در برابر صدمات ناشی از رادیکال آزاد محافظت کنند.  برخی از مطالعات نشان می دهد که پلی فنول ها ممکن است:

  • سوختگی ناشی از آفتاب را تسکین می دهد
  • زخم ها را بهبود می بخشد

چای سبز به دلیل دارا بودن فلاونوئید بیشتر ، ممکن است موثرتر از چای سیاه باشد. کافئین موجود در این چای ها نیز دارای تأثیرات مثبت است. استفاده از کافئین ممکن است به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش تیرگی زیر چشم و همچنین کاهش تورم و رنگدانه کمک کند.

اگرچه بسیاری از مطالعات به بررسی اثرات سلامتی چای سیاه ، سفید و سبز پرداخته اند ، اما در حال حاضر مشخص نیست که آیا این ها مزایای قطعی دارند یا خیر.

چای بابونه

مردم به طور سنتی از چای بابونه برای تسکین عفونت چشم ، مجاری اشک مسدود شده و قرمزی ملتحمه استفاده می کنند. همچنین این چای حاوی فلاونوئیدها است ، بنابراین ممکن است برای کاهش التهاب مفید باشد.

نحوه استفاده از چای کیسه ای برای پف چشم

برای تهیه یک کمپرس چای سرد یا گرم چای برای چشم ها:

  • دو کیسه چای را در آب داغ بریزید.
  • مایع را از کیسه های چای خارج کنید.
  • برای استفاده به عنوان یک کمپرس گرم ، صبر کنید تا کمی خنک شوند.
  • برای استفاده به عنوان یک کمپرس سرد ، آنها را در یخچال خنک کنید.
  • کیسه های چای را تا 15 دقیقه روی چشم بسته قرار دهید.
  • هر چند وقت یکبار این کار را تکرار کنید.

چشم ها بسیار حساس هستند ، بنابراین افراد همیشه باید هنگام استفاده از کیسه های چای برای این منظور محتاط باشند. هرگز کیسه های چای داغ را روی چشم ها استفاده نکنید و در صورت وجود هرگونه تحریک ، از مصرف آنها خودداری کنید. گذاشتن کیسه های چای روی چشم  برای کودکان مناسب نیست.

خلاصه

کیسه های چای وسیله ای مؤثر در استفاده از کمپرس های سرد و گرم بر روی چشم است. کمپرس سرد و گرم به تسکین علائم بسیاری از شرایط چشم و پوست کمک می کند.شواهد  نشان می دهد چای سیاه و سبز ممکن است برای سلامت چشم و پوست مفید باشد. با این حال مطالعات بیشتری برای استفاده از انواع چای لازم است.

همیشه در هنگام استفاده از هرگونه روش درمانی خانگی بر روی چشم ها احتیاط کنید زیرا منطقه ای حساس هستند

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *