با عفونت چشم و انواع و علائم و درمان آن آشنا شوید

عفونت چشم

عفونت چشم در همه فصول سال مشاهده می شود اما در فصل بهار و پاییز به وفر مشاهده می شود. شاید شما نیز در این فصل ها دچار علائمی چون خارش و قرمزی چشم شده اید . آیا این ها نشانه های عفونت چشم هستند؟  در صورت عفونی شدن چشم  چه کار هایی باید و چه کار هایی نباید انجام گردد؟

با این بخش از کجله زیبا بمان همراه باشید تا شما را با این بیماری چشمی رایج آشنا کنیم . انجام مراقبت ها و درمان خانگی باعث می شود تا حدودی نیاز به پزشک نداشته باشید. اما در صورت عدم درمان باید حتما به متخصص چشم مراجعه نمایید .

عفونت در چشم شما می تواند از جهات مختلف بروز کند. بستگی به این دارد که کدام قسمت از چشم را درگیر کند . به عنوان مثال ، می توانید علائم بیماری را در پلک ها ، قرنیه یا ملتحمه مشاهده کنید. عفونت چشم ها می تواند ناشی از باکتری ها ، قارچ ها یا ویروس ها باشد.

علائم عفونت چشم

عفونت می تواند هر دو چشم را درگیر کند و علائم آن را در یک یا هر دو چشم مشاهده نمایید .این علائم شامل موارد زیر می باشند :

 • درد چشم ها
 • احساس خارش و سوزش
 • احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • حساسیت به نور
 • توده های کوچک و دردناک در زیر پلک یا پایه مژه ها
 • اشک ریزش چشم ها
 • قرمزی ملتحمه چشم (ملتحمه ناحیه سفید رنگ چشم می باشد)
 • تاری دید و مشکلات بینایی

علت به وجود آمدن عفونت های چشمی

از جمله دلایل این فونت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • گرد و غبار
 • مواد شوینده
 • مواد آرایشی غیر استاندارد
 • جوشکاری کردن
 • سرایت از فردی دیگر
 • استفاده از لنز های تماسی (لنز می‌تواند باعث بروز خراش روی سطح چشم شود)
 • رعایت نکردن بهداشت چشم ها

انواع عفونت های چشم

عفونت چشم انواع مختلف با نام های گوناگون پزشکی دارند که شما هنگام مراجعه به پزشک ممکن است با آن ها روبرو شوید. در اینجا چند مورد از رایج ترین نوع عفونت ها با علت به وجود آمدند آن ها را بررسی می کنیم.

سندروم چشم صورتی یا pinkeye ، یک عفونت ملتحمه است که در آن معمولاً رنگ چشم ها صورتی رنگ می شود . این بیماری توسط یک باکتری یا ویروس ایجاد شود ، اگرچه ممکن است گاهی اوقات آن را از یک واکنش آلرژیک یا تحریک کننده دریافت کنید.

کراتیت یک عفونت قرنیه است. این بیماری می تواند در اثر باکتری ها ، ویروس ها یا انگل های موجود در آب ایجاد شود. این عفونت از شایع ترین عفونت ها برای افرادی است که از لنزهای تماسی استفاده می کنند.

گل مژه نیز یکی دیگر از رایج ترین عفونت های پلک است. گل مژه برجستگی های قرمز و دردناک در زیر پلک یا پایه مژه های است . هنگامی که غده های چربی در پلک یا مژه به باکتری ها آلوده می شوند ، این عفونت در پلک ها رخ می دهد.

عفونتهای قارچی چشم نادر هستند ، اما در صورت بروز می توانند جدی باشد. بسیاری از عفونت های قارچی چشم بعد از آسیب دیدگی چشم اتفاق می افتند ، به خصوص اگر چشم توسط  عواملی خارجی مانند چوب یا خار مورد آسیب قرار گیرد.

درمان عفونت چشم

تشخیص و درمان عفونت

قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین روش درمانی برای عفونت ، پزشک باید چشم شما را معاینه نماید و همچنین ممکن است یک نمونه از بافت یا مایعات عفونی چشم را برای بررسی به آزمایشگاه بفرستد.

براساس گزارش آزمایشگاه ، پزشک ممکن است داروهای تجویز شده خوراکی یا قطره های چشمی و یا پماد چشمی تجویز کند. اگر عفونت ناشی از آسیب ، حساسیت ، عوامل تحریک کننده باشد ، ممکن است برای مقابله با آن موارد ، روش های درمانی دیگری را پیشنهاد کند. تا زمانی که عفونت چشم برطرف نشود ، نباید از لنزهای تماسی استفاده کرد.

قطره ها و پماد های چشمی را بدون نسخه پزشک مصرف نکنید!

روش های درمان خانگی عفونت چشم

قبلاز امتحان این روش ها بهتر است ابتدا با یک متخصص چشم نیز مشورت کنید. اما این روش ها نیز در صورت تشخیص درست عفونت می توانند تاثیر گذار باشند.

کیسه های چای

قرار دادن کیسه های چای که سرد شده اند بر روی چشم های بسته می تواند یک درمان خانگی مؤثر برای عفونت های چشمی باشد.

بعضی از انواع چای خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده دارند. به عنوان مثال ، مطالعات حاکی از آن است که چای سبز و چای بابونه منبع قابل اعتماد و چای سیاه منبع معتبری استکه دارای خواص ضد التهابی هستند. به همین دلیل استفاده از کیسه های چای روی چشم شما می تواند راهی موثر برای کاهش تورم و عفونت باشد.

تاکنون مطالعه ای انجام نشده است که نشان دهد چای  روی چشم تأثیر می گذارد یا اینکه آیا می توان از آنها برای درمان عفونت های چشمی استفاده کرد. اما استفاده از آن تاثیرات خوبی را به دنبال داشته است. 

کمپرس گرم

اگر چشمان شما درد می کند و یا تحریک شده است ، کمپرس گرم می تواند کمک کند . توجه به این نکته حائز اهمیت است که ، اگرچه کمپرس گرم می تواند تسکین دهد ، اما نمی تواند این بیماری را درمان کنند. در اینجا چند نکته برای ساخت یک کمپرس گرم یادآوری می شود :

 • یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و آن را به آرامی در چشم خود بمالید
 • از آب ولرم استفاده کنید تا خودتان را نسوزانید
 • مطمئن شوید پارچه ای که استفاده می کنید تمیز است ، بنابراین چشم خود را در معرض میکروب های بیشتری قرار نمی دهید

ملحفه ها را بشویید

حتماً هنگام بروز عفونت چشم ، مانند ملتحمه ، حوله ها و ملحفه ها و رو بالشی خود را بشویید. از آنجا که این موارد با چشم آلوده در تماس هستند ، می توانند عفونت را به چشم دیگر منتقل کنند یا باعث شوند فرد دیگری در خانواده شما دچار عفونت شود. از آب گرم و مواد شوینده برای از بین بردن باکتری های باقیمانده استفاده کنید.

آرایش را کنار بگذارید

همه ما می دانیم که برای جلوگیری از مواردی مانند عفونت های چشم باید لوازم آرایشی چشم را  مانند ریمل ، سایه چشم و خط چشم را به اشتراک نگذارید. اما باید از استفاده آن ها در هنگام داشتن عفونت چشمی صرف نظر کنید. این کار تضمین می کند که مجدداً آلوده نخواهید شد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *