فواید زیره برای سلامتی که باید بدانید

فواید زیره

قبل از اطلاع از فواید زیره باید بدانید که زیره ادویه ای است که از گیاه زیره سیاه ساخته می شود. این گیاه بومی آسیا ، آفریقا و اروپا است. با این حال ، مردم در سراسر جهان از آن برای طعم دادن وعده های غذایی استفاده می کنند.

مردم معمولاً زیره را به صورت دانه های خشک شده کامل یا به  صورت عنوان پودر خریداری می کنند. این ماده در بسیاری از ترکیبات ادویه مانند پودر کاری مورد استفاده قرارمی گیرد. زیره در بسیاری از فرهنگهای غذایی به ویژه غذاهای مکزیکی ، هندی ، آفریقایی و آسیایی به عنوان ادویه اصلی استفاده می گردد.

گذشته از این ، زیره نیز برای چندین سال در بسیاری از مناطق جهان از جمله جنوب شرقی آسیا و ایران نقش دارویی داشته است. اخیراً علاقه مردم به زیره رو به رشد است ، زیرا تحقیقات جدید خبر از مزایا و فواید زیره برای  سلامتی می دهند.

در این مقاله از زیبا بمان ، مزایا و فواید زیره برای سلامتی و خطرات ناشی از زیره ، و همچنین نحوه افزودن این ادویه محبوب به رژیم غذایی را توضیح می دهیم.

فواید زیره

به نظر می رسد تحقیقات از مزایای زیر زیره پشتیبانی می کند:

1- کاهش وزن

زیره ممکن است برای افرادی که سعی در مدیریت وزن بدن دارند مفید باشد. یک مطالعه در سال 2015 در مورد بزرگسالان دارای اضافه وزن ، اثرات کاهش وزن زیره را با داروهای کاهش وزن مقایسه کرد. محققان پس از گذشت 8 هفته دریافتند که افراد در هر دو گروه های زیره و دارویی کاهش وزن مقادیر قابل توجهی وزن از دست دادند. افراد گروه زیره نیز کاهش انسولین را تجربه کردند.

یک مطالعه دیگر از سال 2014 نشان داد که زنان دارای اضافه وزن و چاقی که 3 گرم (گرم) پودر زیره را در ماست هر روز به مدت 3 ماه مصرف می کردند ، از نظر وزن بدن ، اندازه دور کمر و چربی بدن کاهش قابل توجهی داشتند.

2- کلسترول

مطالعه ذکر شده در بالا که شامل زنان دارای اضافه وزن و چاقی بود همچنین نشان داد که مصرف 3 گرم پودر زیره در روز منجر به پایین آمدن کلسترول کل ، کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول “بد” و تری گلیسیرید می شود. کسانی که پودر زیره را مصرف می کردند نیز دارای سطوح بالاتر لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول “خوب” بودند.

3- دیابت

یک مطالعه در سال 2017 در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 به بررسی تأثیر اسانس زیره بر میزان قند خون پرداخت. شرکت کنندگان در این مطالعه گروهی روزانه 100 میلی گرم (میلی گرم) روغن زیره ، و گروهی 50 میلی گرم روغن زیره در روزدریافت کردند. بعد از گذشت 8 هفته در هر دو گروه میزان قند خون ، انسولین و هموگلوبین A1c را به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. اینها همه نشانگر مدیریت خوب دیابت است.

گروه مصرف کننده روغن زیره نیز در علائم مقاومت به انسولین و التهاب پیشرفت هایی داشتند. با این حال ، براساس بررسی های انجام شده در سال 2017 ، سایر مطالعات انسانی با استفاده از دانه زیره سیاه نتایج متفاوتی را نشان داده اند. تحقیقات بیشتری برای تأیید فواید روغن اسانس زیره برای مبتلایان به دیابت ضروری است.

فواید زیره

4- سندرم روده تحریک پذیر

یک مطالعه آزمایشی کوچک از سال 2013 ، به بررسی تأثیر مصرف روغن اسانس زیره بر علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) پرداخت. بعد از گذشت 4 هفته ، شرکت کنندگان در این مطالعه پیشرفت هایی را در بسیاری از علائم از جمله درد معده و نفخ مشاهده کردند.

در پایان مطالعه ، افراد مبتلا به IBS که عمدتا یبوست را تجربه کرده بودند ، حرکات روده ای مکرر داشتند. کسانی که عمدتا اسهال را به عنوان علامت تجربه کرده بودند ، حرکات روده کمتری داشتند.

5- استرس

زیره ممکن است در کمک به بدن در مقابله با استرس نقش داشته باشد. یک مطالعه در موش صحرایی به بررسی اثر عصاره زیره بر علائم استرس پرداخت. هنگامی که حیوانات قبل از یک فعالیت استرس زا عصاره زیره را دریافت کردند ، بدن آنها نسبت به زمانی که عصاره را دریافت نکردند پاسخ استرس قابل توجهی پایین تر داشتند.

زیره ممکن است با کار به عنوان یک آنتی اکسیدان به مبارزه با اثرات استرس کمک کند. همین محققان دریافتند که زیره یک آنتی اکسیدان مؤثرتر از ویتامین C در موشهای مورد مطالعه است.

6- از دست دادن حافظه

همین مطالعه در موش ها نیز به بررسی اثر عصاره زیره بر حافظه پرداخت. این مطالعه نشان داد حیواناتی که عصاره زیره را دریافت کرده اند فراخوانی بهتر و سریع تری دارند.

تغذیه

براساس اطلاعات بانک مرکزی FoodData وزارت کشاورزی ایالات متحده ، یک قاشق چایخوری دانه زیره کامل شامل:

  • 7.88 کالری
  • 0.37 گرم پروتئین
  • 47/0 گرم چربی
  • 0.93 گرم کربوهیدرات

همین مقدار دانه زیره نیز 19.6 میلی گرم کلسیم ، 1.39 میلی گرم آهن و 69/7 میلی گرم منیزیم را فراهم می کند. زیره همچنین حاوی آنتی اکسیدان ها است ، که ممکن است برخی از فواید مرتبط با آن باشد.

خطرات

آشپزی و خوردن غذاهای دارای زیره احتمالاً برای بیشتر افراد بی خطر است. با این وجود برخی از افراد ممکن است آلرژی به زیره داشته باشند ، در این صورت باید از مصرف آن اجتناب کنند. قبل از اینکه پزشکان بتوانند دوزهای اضافی زیره را توصیه کنند ، تحقیقات بیشتری لازم است. در یک مطالعه سال 2013 ، برخی از افراد پس از مصرف عصاره زیره ، تهوع ، سرگیجه و درد معده را تجربه کردند.

مانند تمام مکمل ها ، مردم باید به پزشک معالج خود بگویند که چه چیزی مصرف می کنند. بسیاری از مکمل ها ممکن است بر نحوه عملکرد برخی داروها تأثیر بگذارد. مبتلایان به دیابت ، به ویژه افرادی که برای دیابت دارو مصرف می کنند ، باید از مکمل های زیره با احتیاط استفاده کنند ، زیرا ممکن است سطح قند خون آنها را تغییر دهد.

رژیم غذایی

زیره یک ماده رایج در بسیاری از غذاهای خوش طعم از سراسر جهان است. این ادویه عطر و طعم گرم به خصوص در سوپ ها ، خورش ها می بخشد . افراد همچنین می توانند از این ادویه برای چاشنی سبزیجات یا گوشت ها قبل از سرخ کردن استفاده کنند.

خلاصه

زیره ممکن است پتانسیل استفاده برای انواع شرایط سلامتی را داشته باشد. به عنوان مثال ، علاوه بر مزایای سلامتی ذکر شده در بالا ، تحقیقات نشان داده اند که زیره ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به مبارزه با انواع خاصی از عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند.

مطالعات در حیوانات همچنین نشان داده اند که زیره ممکن است به جلوگیری از برخی از انواع سرطان کمک کند. تحقیقات بیشتر در انسان لازم است.  در حال حاضر ، لذت بردن از زیره در وعده های غذایی و نه به عنوان یک مکمل ، بسیار مفید است.

برگرفته از : زیره

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *