دلایل درد معده در صبح : بررسی 16 علت احتمالی این عارضه

درد معده در صبح

درد معده در صبح دلایل احتمالی زیادی دارد ، از مشکلات گوارشی خفیف و موقتی گرفته تا شرایط جدی تر دستگاه گوارش که باید به آن اهمیت بدهید. درد معده معمولاً یک اصطلاح مبهم است و رفع آن دشوار است. برای تشخیص درد معده در صبح ، خاص بودن در مورد محل و ماهیت درد کمک خواهد کرد. 16 دلیل شایع دردهای معده در صبح و علائم و شدت آن را در ادامه بخوانید.

16 علت و علائم آنها

برای تشخیص درد معده در صبح حتما به پزشک مراجعه  نمایید. گاهی این علائم می توانند نشانگر بیماری های جدی تری باشند و تشخیص به موقع آن می تواند به روند بهبود آن کمک کند. در این بخش برخی از دلایلی که باعث درد معده در صبح را بررسی می کنیم.

1- ریفلاکس اسید معده

رفلاکس اسید شرایطی است که اسید و سایر معده ها به روش اشتباه  به داخل مری حرکت می کنند. این اتفاق ممکن است باعث احساس سوزش  شود. به گزارش دانشکده گوارش معده ، شایعترین علامت رفلاکس اسید سوزش سر دل است که تعداد زیادی حداقل یک بار در ماه  به آن مبتلا می شوند. کسی که بیش از دو بار در هفته این علائم را داشته باشد ممکن است بیماری شناخته شده به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) داشته باشد که در صورت عدم درمان می تواند عوارض جدی ایجاد کند. افراد مبتلا به ریفلاکس اسید در معده خود- معمولاً در وسط شکم- احساس درد می کنند.

2- گاستریت

گاستریت یا التهاب معده ، می تواند ناگهان یا به آرامی بروز کند. درد در قسمت بالای شکم یک علامت شایع این بیماری است ، همچنین حالت تهوع و احساس پر بودن از دیگر علائم آن است.

3- گاستروانتریت

گاهی اوقات به عنوان آنفولانزای معده از آن یاد می شود ، گاستروانتریت یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است که معده و روده را هدف قرار می دهد. باعث درد معده و اسهال می شود.

4- زخم معده

زخم معده می تواند باعث سوزش ، سوزش معده در صبح یا ساعات دیگر شود. زخمهای گوارشی شامل زخم هایی در معده  و روده کوچک هستند.

5- آپاندیسیت

آپاندیسیت التهاب آپاندیس است. این مورد یک علت شایع دردهای شدید و ناگهانی معده است که در اطراف ناف شروع می شود و به سمت پایین حرکت می کند. معمولاً درد با گذشت زمان بدتر می شود. علائم دیگر ممکن است تهوع و تب باشد. آپاندیسیت اغلب به عمل جراحی نیاز دارد.

6- بیماری کرون

بیماری کرون می تواند باعث ایجاد التهاب در هر کجای دستگاه گوارش ، از دهان تا مقعد شود. این التهاب می تواند باعث گرفتگی و درد معده شود. اسهال ، یبوست ، کاهش وزن و خستگی از دیگر علائم این بیماری مزمن هستند.

7- سوء هاضمه

انتخاب سبک زندگی ، مانند نوع غذایی که فرد می خورد ، می تواند باعث بروز سوهاضمه شود ، اما این عازضه می تواند مربوط به برخی بیماری ها باشد. درد معده شایعترین نشانه سوء هاضمه است ، اگرچه ممکن است افراد نیز از حالت تهوع و نفخ رنج ببرند.

درد و سوزش معده در صبح

8- سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال شایع است که می تواند باعث درد معده و همچنین تغییر در عادات روده شود. افراد مبتلا به IBS ممکن است یبوست و اسهال مکرر را تجربه کنند. همچنین ممکن است احساس نفخ داشته باشند.

9- چسبندگی شکم

طبق آمار انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی ، درعمل جراحی باز شکم ممکن است چسبندگی ایجاد می شود ، یا بافت اسکار ایجاد می کند که باعث می شود اندام ها به یکدیگر و دیواره شکم بچسبند. بیشتر افراد مبتلا به چسبندگی عوارضی ایجاد نمی کنند ، اما در افرادی که انجام می شود ، درد مزمن معده شایع است. علائم دیگر شامل نفخ ، یبوست و حالت تهوع است.

10- آلرژی غذایی

درد معده از علائم شایع آلرژی غذایی است که 4 تا 6٪ کودکان و 4٪ بزرگسالان را درگیر می کند. علائم دیگر شامل حالت تهوع ، کهیر و آنافیلاکسی بالقوه کشنده است که در تنفس اختلال ایجاد می کند و باعث افت فشار خون می شود.

11- یبوست

ییوست زمانی اتفاق می افتد که فرد در دفع مدفوع دچار مشکل می شود ، که ممکن است دفع دشوار یا دردناک باشد. مبتلایان به یبوست ممکن است دردهایی را در ناحیه معده احساس کنند . افراد معمولاً می توانند یبوست را به راحتی درمان کنند ، اما اگر این بیماری مزمن شود یا با علائم دیگری مانند خونریزی یا تب همراه شود ، باید به پزشک مراجعه کنید.

12- بیماری دیورتیکولی

بیماری دیورتیکولی یا دیورتیکولوز تقریباً نیمی از افراد بالای 60 سال را مبتلا می کند. این بیماری بیرون زدگی های کوچک کیسه مانند (دیورتیکول) از دیواره روده بزرگ است . معمولاً کیسه ها مشکلی ایجاد نمی کنند ، اما در صورت آلوده شدن یا التهاب ، ممکن است علائمی ایجاد شود.افراد ممکن است درد معده (معمولاً در سمت چپ) ، تب ، حالت تهوع و عوارض شدیدتری را در این بیماری تجربه کنند.

13- بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن عفونتی است که بر تخمدان ها ، رحم ، لوله های فالوپی و گردن رحم فرد تأثیر می گذارد. حدود 5٪ از زنان آمریكا مبتلا به این بیماری هستند و این بیماری بیشتر در زنان 15 تا 24 ساله است. شایع ترین علامت آن ، درد در قسمت تحتانی شکم است. علائم دیگر شامل تب ، ترشحات غیر معمول واژن و درد هنگام رابطه جنسی یا ادرار است.این بیماری اگر به موقع درمان نشود ، می تواند عوارض شدید ایجاد کند.

14- بیماری سلیاک

بیماری سلیاک در اثر حساسیت به پروتئینی به نام گلوتن به وجود می آید. این عدم تحمل غذایی باعث می شود سیستم ایمنی بدن افراد هنگام خوردن هر چیز حاوی گلوتن به روده های کوچک خود حمله کنند. گندم، جو و بسیاری محصولات دیگر حاوی گلوتن است. علائم متفاوت است ، اما درد معده و اسهال شایع است.

15- بیماری کیسه صفرا

مشکلات با کیسه صفرا می تواند باعث درد معده شود ، غالباً در قسمت فوقانی راست شکم این درد احساس می شود. اگر سنگ کیسه صفرا وجود داشته باشد که مجاری را در کیسه صفرا مسدود می کند ، علائم دیگری مانند تهوع ، استفراغ ، ادرار تیره و افت فشار خون نیز ایجاد می شود.

16- پانکراتیت

هنگامی که لوزالمعده دچار التهاب می شود این بیماری ایجاد می شود. علائم شایع شامل درد ناگهانی و شدید در قسمت بالای شکم ، حالت تهوع و استفراغ است. درمان پزشکی در این بیماری ضروری است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

همانطور که اشاره شد بسیاری از بیماری های مختلف می تواند باعث درد معده در صبح شود. در حالی که برخی از این بیماریها ممکن است به تنهایی برطرف شود ، برخی دیگر به درمان فوری نیاز دارند. هنگام توجه به مراقبت های پزشکی ، مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از:

شدت: اگر درد آنقدر بد است که فرد قادر به ایستادن نیست ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. علائم اولیه آپاندیسیت می تواند شامل درد در شکم باشد.

مدت زمان: هر چه فرد  مدت زمان بیشتری در صبح درد معده داشته باشد ،باید به دنبال معالجه پزشکی باشد.

سن: درد شدید معده در افراد جوان می تواند نشان دهنده آپاندیسیت باشد. در افراد مسن ممکن است مشکلات مثانه را نشان دهد. هر دو شرایط نیاز به درمان سریع دارند.

سرعت شروع: درد ناگهانی معده یک علامت احتمالی آپاندیسیت است ، به خصوص اگر درد بدتر شود.

علائم دیگر: افراد مبتلا به آپاندیسیت ممکن است همراه با درد شکم ، تب نیز داشته باشند. درد معده در کنار حالت تهوع می تواند  وضعیت جدی دیگری را نشان دهد. در هر حال به علائم دیگر نیز توجه کنید.

خلاصه

بسیاری از شرایط و بیماری های مختلف می توانند باعث درد معده در صبح شوند. بیشتر اوقات ، افراد با مراقبت از خود می توانند به تنهایی بهبود یابند. با این حال ، این نوع از درد گاهی نشانه مشکلات جدی سلامتی است که نیاز به درمان پزشکی دارد. برای درد مداوم و شدید معده در صبح در کنار سایر علائم ، برای تشخیص دقیق و درمان با پزشک مشورت کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *