10 نوشیدنی تابستانی خنک و خوشمزه که باید حتما امتحان کنید!

با فرا رسیدن فصل تابستان گرمای هوا به اوج خود می‌رسد و ما را با عرق، خستگی و آشفتگی درگیر می‌کند. بدن در دمای بالا به دلیل تعریق بیشتر، آب بیشتری نیز از دست می‌دهد. از این رو نوشیدن مایعات مهم‌ترین کاری است که برای حفظ سلامتی بدن باید انجام دهیم. اگرچه آب اصلی‌ترین نوشیدنی برای رفع عطش است، اما نوشیدنی های تابستانی و خنک بسیار متنوعی نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها بهره برد.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، با دستور تهیه 10 نوشیدنی خنک برای فصل تابستان آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

نوشیدنی تابستانی خنک

طرز تهیه 10 نوشیدنی تابستانی و خنک

لیموناد ریحان

مواد مورد نیاز برای 8 نفر: 1 فنجان شکر 8 فنجان شربت آب لیمو – یک فنجان ریحان تازه

طرز تهیه: یک قابلمه کوچک را روی حرارت متوسط قرار دهید. سپس 1 فنجان شکر را به همراه 6 فنجان آب سرد درون آن بریزید. محتویات درون قابلمه را هم نزنید و اجازه دهید شکر خود به خود درون آب حل شود. 5 دقیقه صبر کنید تا مخلوط آب و شکر حالت غلیظ به خود بگیرد. در گام بعدی، قابلمه را از روی حرارت برداشته و برگ‌های ریحان را درون آن بریزید. اجازه دهید تا محتویات درون قابلمه با دمای اتاق خنک شود. سپس شربت ریحان به دست آمده را از صافی رد کنید تا یک دست شود.

در نهایت 2 تا 3 قاشق چای‌خوری از این شربت را درون لیوان پر از یخ بریزید؛ و لیوان را با شربت آبلیمو پر کنید. لیموناد ریحان شما آماده است! می‌توانید آن را با ریحان اضافی نیز تزئین کنید. همچنین اگر مقداری لیموناد ریحان باقی ماند، می‌توانید آن را به مدت دو هفته در فریزر نگهداری کنید.

چای خنک با طعم زنجبیل و عسل

مواد مورد نیاز برای 8 نفر: 8 فنجان آب جوش – 8 عدد چای کیسه‌ای (تی بگ) – 2 قاشق چای‌خوری زنجبیل رنده شده – یک سوم فنجان عسل

طرز تهیه: 8 فنجان آب جوش را درون یک پارچ مقاوم در برابر حرارت بریزید. سپس 8 عدد چای کیسه‌ای را درون آن قرار داده و بگذارید 10 دقیقه بماند. در گام بعدی، تی بگ‌ها را خارج کنید و اجازه دهید چای در دمای اتاق خنک شود. پس از اینکه چای خنک شد، عسل و زنجبیل را نیز به آن بیافزایید و هم بزنید. سپس نوشیدنی حاصل را درون یخچال قرار دهید تا خنک شود. در نهایت، را درون لیوان ریخته و با یخ میل نمایید.

اسپرسوی یخی

مواد مورد نیاز برای 6 نفر: ¾ فنجان شکر – یک سوم فنجان اسپرسوی فوری – ¼ فنجان آب لیمو – 2 قاشق غذاخوری پوست رنده شده لیمو

طرز تهیه: یک قابلمه با اندازه متوسط را روی حرارت بالا قرار دهید. ابتدا شکر و 6 فنجان آب را درون قابلمه ریخته و با هم مخلوط کنید. بگذارید آب جوش بیاید و شکر در آن بدون هم زدن حل شود. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و به آن اسپرسو را اضافه کنید. محتویات درون قابلمه را کاملاً مخلوط کرده و بگذارید 10 دقیقه در گوشه‌ای بماند. سپس مخلوط به دست آمده را درون یک ماهیتابه صاف کنید و آب لیمو و پوست آن را نیز اضافه نمایید.

حال ماهیتابه را درون فریزر قرار دهید؛ اما به کمک یک چنگال هر 30 دقیقه مخلوط را هم بزنید تا به طور کامل یخ نزند. پس از حدود 2 ساعت، اسپرسوی یخی شما آماده سرو است. آن را با قاشق به لیوان منتقل کنید و در صورت تمایل، با پوست رنده شده لیمو یا خامه تزئین نمایید.

آب هندوانه و نعناع

مواد مورد نیاز برای 4 نفر: 4 فنجان هنداونه تکه شده بدون دانه – 6 فنجان شربت آبلیمو – ½ فنجان برگ نعناع تازه

طرز تهیه: هندوانه و شربت آبلیمو را درون مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید. در صورت تمایل، می‌توانید مخلوط را از صافی عبور دهید تا یک دست شود. سپس نعناع را به نوشیدنی اضافه کرده و هم بزنید. نوشیدنی تابستانی و خنک شما آماده است! آن را درون لیوان بریزید و با یخ نوش جان کنید.

نوشیدنی لیمو و زنجبیل

مواد مورد نیاز برای 8 نفر: 6 فنجان آب لیموی تازه – ½ فنجان شکر – 6 فنجان آب – به مقدار دلخواه زنجبیل خرد یا رنده شده – ¼ فنجان عسل – برش‌های لیمو برای تزئین

طرز تهیه: در یک پارچ بزرگ آب لیمو، شکر و 1 فنجان آب را مخلوط کنید. محتویات درون پارچ را به خوبی هم بزنید تا شکر کاملاً حل شود. سپس زنجبیل، عسل، 5 فنجان دیگر آب و چند برش لیمو را به پارچ اضافه کنید. نوشیدنی خنک و تابستانی شما حاضر است! آن را درون لیوان ریخته و همراه با یخ فراوان میل نمایید.

چای سبز خنک با طعم نعناع و زنجبیل

مواد مورد نیاز برای 6 نفر: 85 گرم زنجبیل قطعه قطعه شده – 1 فنجان برگ نعناع – 6 عدد چای سبز کیسه‌ای – ½ فنجان عسل – 2 قاشق غذاخوری آب لیمو

طرز تهیه: یک قابلمه را روی حرارت زیاد اجاق قرار دهید. ابتدا زنجبیل و 6 فنجان آب را درون آن ریخته و صبر کنید تا آب جوش بیاید. پس از جوش شدن آب،  قابلمه را از روی حرارت بردارید و برگ‌های نعناع و چای سبز کیسه‌ای را به محتویات آن اضافه کنید. سپس درپوش قابلمه را گذاشته و اجازه دهید 15 دقیقه در گوشه‌ای باقی بماند. پس از گذشت 15 دقیقه، محتویات قابلمه را درون یک پارچ بزرگ یا هر نوع ظرف بزرگ دیگر بریزید. عسل و آب لیمو را نیز به آن اضافه کنید و هم بزنید. حال نوشیدنی به دست آمده را در یخچال قرار دهید تا خنک شود. پس از خنک شدن می‌توانید آن را درون لیوان‌ ریخته و با یخ و برگ نعناع تزئین نمایید.

نوشیدنی خیار و لیمو

نوشیدنی خیار و لیمو

مواد مورد نیاز برای 4 نفر: 4 فنجان آب گازدار- ¼ فنجان آب لیمو (آب 3 تا 4 لیمو) – 1 عدد خیار باریک بریده شده

طرز تهیه: در یک پارچ بزرگ آب گازدار، آب لیمو و خیار را با هم ترکیب کنید. اجازه دهید کمی در یخچال بماند تا طعم بگیرد. سپس نوشیدنی خیار و لیموی خنک و تابستانی شما آماده سرو خواهد بود. آن را درون لیوان بریزید و با یخ، لیمو یا حتی نعناع تزئین نمایید.

شیک توت فرنگی تازه

مواد مورد نیاز برای 4 نفر: ½ فنجان شیر – نیم کیلوگرم توت فرنگی – مقدار دلخواه بستنی وانیلی

طرز تهیه: شیر، توت فرنگی و بستنی را درون مخلوط کن ریخته و حدود 10 تا 15 ثانیه مخلوط کنید. سپس شیک توت فرنگی حاصل را درون 4 لیوان تقسیم کرده و فورا میل نمایید.

چای خنک با آلو و آویشن

مواد مورد نیاز برای 4 نفر: 2 عدد چای کیسه‌ای دلخواه – 2 قاشق غذاخوری عسل – 2 عدد آلوی برش داده شده – مقداری برگ آویشن تازه

طرز تهیه: ابتدا یک قابلمه را روی اجاق قرار داده و 3 فنجان آب را به جوش بیاورید. سپس قابلمه را از روی حرارت برداشته، کیسه‌های چای را اضافه کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند. پس از 10 دقیقه کیسه‌های چای را خارج کرده و اجازه دهید چای با دمای اتاق خنک شود. در گام بعدی، عسل، آلو و آویشن را نیز به چای افزوده و هم بزنید. سپس محتویات قابلمه را درون پارچ ریخته و در یخچال قرار دهید تا خنک شود. برای سرو کردن نوشیدنی را درون لیوان ریخته و با یخ میل کنید.

نوشیدنی پرتقال خونی و نعناع

مواد مورد نیاز برای 1 نفر: ½ فنجان آب پرتقال خونی – 8 عدد برگ نعناع تازه

طرز تهیه: آب پرتقال خونی و برگ‎‌های نعناع را درون مخلوط کن با یکدیگر ترکیب کنید. سپس نوشیدنی حاصل را درون لیوان ریخته و با برگ نعناع تزئین کنید. نوشیدنی پرتقال خونی و نعناع شما آماده است! آن را با یخ نوش جان کنید.

در این مقاله با دستور تهیه 10 نوشیدنی مشهور تابستانی آشنا شدیم. امیدواریم از میل کردن آن‌ها لذت ببرید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *