از بین بردن پلاک و جرم دندان چگونه انجام می‌شود؟

تمیز کردن حرفه‌ای دندان می‌تواند پلاک و جرم دندان را از بین ببرد. با این حال، انجام کارهایی مانند مسواک زدن با جوش شیرین و نخ دندان کشیدن روزانه ممکن است از تجمع جرم جلوگیری کند و به حذف پلاک در خانه کمک کند. وقتی افراد غذا می‌خورند، باکتری‌های موجود در دهان کربوهیدرات‌های غذا را به اسید تجزیه می‌کنند. این با ذرات غذا و بزاق باقی مانده مخلوط می‌شود و پلاک ایجاد می‌کند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اغلب از تشکیل پلاک و جرم جلوگیری می‌کند. با این حال، برداشتن تارتار ممکن است دشوارتر باشد و گاهی اوقات نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشک برای تمیز کردن حرفه‌ای دارد. بهداشت نامناسب دهان همچنین می‌تواند باعث بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. تحقیقات اخیر همچنین ارتباط بالقوه‌ای را بین بیماری لثه و سایر بیماری‌ها از جمله ذات الریه، زوال عقل و بیماری قلبی کشف کرده است. این مقاله راه‌های ساده برای از بین بردن پلاک و جلوگیری از تجمع جرم در دندان را توضیح می‌دهد.

از بین بردن پلاک و جرم دندان

پلاک چیست؟

پلاک یک لایه نرم و چسبناک است که در قسمت بیرونی دندان‌ها و در امتداد خط لثه ایجاد می‌شود. یک فرد اغلب می‌تواند از ایجاد پلاک در خانه پیشگیری و درمان کند. اگر فردی بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند، پلاک می‌تواند به یک ماده زرد قهوه ای سخت به نام تارتار تبدیل شود.

از بین بردن تارتار سخت‌تر است. وقتی بالای خط لثه جمع می‌شود، می‌تواند باعث تورم لثه و خونریزی راحت‌تر شود. این به عنوان ژنژیویت شناخته می‌شود، شکل اولیه بیماری لثه.

چگونه جرم و پلاک را در خانه از بین ببریم؟

در حالی که رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند به جلوگیری از پلاک کمک کند، برداشتن جرم دندان در خانه ممکن است دشوارتر از پلاک باشد. این به این دلیل است که تارتار پلاک سخت شده‌ای است که مسواک نمی‌تواند آن را از بین ببرد.

دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دندان معمولاً از انواع ابزارهای دندانپزشکی در مطب برای از بین بردن پلاک‌های سخت از روی دندان‌ها استفاده می‌کنند.

مسواک زدن با جوش شیرین

مسواک زدن با جوش شیرین می‌تواند به طور ایمن و موثر پلاک را از بین ببرد. خمیر دندان جوش شیرین در حالی که هنوز ساینده است، به سختی مینای دندان نیست و می‌تواند پلاک را بدون آسیب رساندن به مینای دندان از بین ببرد.

یک بررسی در سال 2017 نشان می‌دهد که خمیردندان حاوی جوش شیرین ممکن است نسبت به خمیردندان سنتی در کاهش میزان پلاک در دهان موثرتر باشد.

بررسی دیگری در سال 2017 که در همان مجله منتشر شد نشان داد که خمیردندان حاوی جوش شیرین در سطح ایمن ساییدگی دندان قرار دارد، به این معنی که بعید است به مینای دندان آسیب برساند. جوش شیرین همچنین در برابر دمینرالیزاسیون، که یک فرآیند شیمیایی است که کلسیم را از مینای دندان پاک می‌کند، محافظت می‌کند.

کربوهیدرات‌های غذا می‌توانند سطح pH دهان را به شدت پایین بیاورند و یک محیط اسیدی ایجاد کنند که باعث دمینرالیزاسیون می‌شود. دانشمندان اسیدیته یک ماده را با استفاده از مقیاس pH اندازه گیری می‌کنند. هرچه PH کمتر باشد، ماده اسیدی‌تر است.

حد پایین‌تر برای PH مینا بین 5.1-5.5 است. هنگامی که PH به زیر این محدوده می‌رسد، دمینرالیزاسیون شروع می‌شود. جوش شیرین به دلیل دارا بودن PH بالایی که می‌تواند به تعادل سطح pH داخل دهان و جلوگیری از از بین رفتن مینای دندان کمک کند، دمیرینالیزاسیون را کاهش می‌دهد.

دهان محل اکوسیستم متنوعی از باکتری‌ها است که برخی از آنها مفید و برخی دیگر می‌توانند مضر باشند. به عنوان مثال استرپتوکوک موتانس یک باکتری است که در درجه اول مسئول پوسیدگی دندان است.

جوش شیرین همچنین دارای خواص ضد‌میکروبی است که ممکن است از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان می‌دهد که جوش شیرین می‌تواند میزان S. mutans را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مسواک با روغن نارگیل

مسواک با روغن نارگیل

مسواک با روغن نارگیل یک درمان عامیانه است که گفته می‌شود باکتری‌ها را از دهان پاک می‌کند و سلامت دهان را بهبود می‌بخشد. این شامل چرخاندن یا کشیدن یک روغن خوراکی در دهان از طریق شکاف بین دندان‌ها است.

با این حال، ADA این عمل را برای از بین بردن پلاک و جرم توصیه نمی‌کند. تاکنون هیچ مطالعه معتبری برای نشان دادن اثربخشی آن انجام نشده است. ADA مسواک زدن دندان‌ها را دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان یک بار در روز برای حمایت از سلامت دهان توصیه می‌کند.

با این حال، بعید است که مسواک کردن علاوه بر اقدامات توصیه شده توسط ADA که در بالا ذکر شد، آسیبی ایجاد کند. روغن نارگیل دارای خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است. روغن نارگیل همچنین حاوی اسید لوریک است، یک اسید چرب با خواص ضد میکروبی.

یک مطالعه در سال 2015 شامل 60 نوجوان مبتلا به التهاب لثه نشان داد که مسواک کردن با روغن نارگیل منجر به کاهش 50 درصدی پلاک دندانی می‌شود. شرکت کنندگان در مطالعه همچنین کاهش قابل توجهی در علائم ژنژیویت را تجربه کردند. محققان معتقدند که این به دلیل کاهش پلاک دندان است.

دستورالعمل های مسواک کردن با نارگیل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل گرم را در دهان قرار دهید.
 • روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه در اطراف دهان بچرخانید.
 • سپس روغن نارگیل را داخل سطل زباله یا دستمال کاغذی بریزید.
 • فرد باید از ریختن روغن به داخل سینک خودداری کند، زیرا ممکن است لوله‌ها را مسدود کند.

سایر روغن‌های خوراکی برای از بین بردن پلاک دندان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

رعایت بهداشت دهان و دندان

بهترین راه برای از بین بردن پلاک و جرم، رعایت بهداشت دهان و دندان است. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید را توصیه می‌کند. آنها همچنین استفاده از نخ دندان را یک بار در روز توصیه می‌کنند.

نخ دندان کشیدن ابتدا تکه‌های غذا و پلاک را از بین دندان‌ها و مناطقی که دسترسی به آن ها سخت است پاک می‌کند. پس از نخ دندان کشیدن، مسواک پلاک‌های روی سطح دندان‌ها را از بین می‌برد. برای مسواک زدن موثر، فرد می‌تواند:

 • از پشت دهان با دندان‌های آسیاب بالایی شروع کنید.
 • از حرکات قلم موی دایره‌ای و کوتاه استفاده کنید.
 • سطوح جلویی و پشتی تمام دندان‌های بالایی را مسواک بزنید.
 • این مراحل را روی دندان‌های پایینی تکرار کنید.

افراد می‌توانند با استفاده از مسواک‌ به نتایج خوبی دست یابند. با این حال، یک بررسی سیستماتیک در سال 2017 نشان داد که مسواک‌های برقی، به ویژه مسواک‌هایی که دارای سرهای نوسانی هستند، در از بین بردن پلاک و کاهش التهاب لثه موثرتر هستند.

پس از کشیدن نخ دندان و مسواک زدن، دهان را با دهانشویه شستشو دهید. بسیاری از بطری‌های دهانشویه بدون نسخه (OTC) حاوی فلوراید برای محافظت بیشتر در برابر پلاک هستند.

افرادی که التهاب لثه دارند ممکن است به نوع قوی‌تری از دهان شویه نیاز داشته باشند. یک دندانپزشک یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر می‌تواند دهانشویه‌های ضدعفونی کننده‌ای را تجویز کند که قوی‌تر از آنهایی که OTC موجود هستند.

دندانپزشکان همچنین می‌توانند سیلانت‌ها را روی نواحی جویدنی دندان‌ها بمالند تا از ایجاد پلاک در بین تمیز کردن حرفه‌ای دندان جلوگیری کنند.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان

یک نخ دندان ممکن است به رسیدن پلاک از بین دندان‌ها کمک کند. این ابزار از فشار آب برای از بین بردن مواد غذایی و پلاک ها در جایی که ممکن است نخ دندان به آن نرسد استفاده می‌کند. همچنین لثه‌ها را ماساژ می‌دهد. بر اساس یک بررسی در سال 2016، استفاده از نخ دندان همراه با مسواک دستی نسبت به استفاده از نخ، نخ و مسواک در از بین بردن پلاک 29 درصد مؤثرتر بود.

جلوگیری

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان استفاده از نخ دندان یک بار در روز و مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید است. حتماً مسواک‌ها را مرتباً عوض کنید زیرا استفاده از آن‌ها بعد از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند.

معاینات منظم دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه‌ای نیز می‌تواند به پیشگیری و درمان مشکلات سلامت دهان کمک کند.

دندانپزشکان کل دهان را معاینه می‌کنند و علائم پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سرطان دهان را بررسی می‌کنند. همچنین هر گونه پلاک یا جرم روی سطح دندان‌ها و در مکان‌های صعب العبور را از بین می‌برند. دندانپزشکان همچنین می‌توانند دندان‌ها را با فلوراید درمان کنند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنند.

اگر دندانپزشک متوجه هرگونه حفره یا علائم التهاب لثه شود، راه‌هایی را برای کاهش علائم و جلوگیری از آسیب بیشتر توصیه می‌کند. آنها ممکن است دهانشویه طبی تجویز کنند یا توصیه کنند که روال بهداشت دهان فرد را تنظیم کنند.

تغییرات رژیم غذایی همچنین می‌تواند به جلوگیری از ایجاد پلاک و جرم کمک کند. کاهش مصرف قند، نشاسته و غذاهای اسیدی می تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

برای کاهش خطر پلاک و جرم، فرد باید از موارد زیر اجتناب کند:

 • شیرینی و آب نبات
 • غذاهای نشاسته‌ای یا شیرین که می‌توانند به دندان بچسبند، مانند نان، چیپس سیب زمینی و برخی میوه‌های خشک
 • نوشابه و نوشیدنی‌های ورزشی
 • آب مرکبات

خلاصه

تجمع پلاک و جرم روی دندان‌ها می‌تواند منجر به بیماری لثه، از بین رفتن مینای دندان و پوسیدگی دندان شود. بهداشت نامناسب دهان نیز ممکن است در ایجاد سایر شرایط بهداشتی نقش داشته باشد. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و نخ دندان کشیدن یک بار در روز می‌تواند به از بین بردن پلاک از روی دندان‌ها و جلوگیری از تشکیل تارتار کمک کند.

سایر درمان‌های خانگی که می‌توانند از ایجاد پلاک جلوگیری کنند عبارتند از مسواک زدن دندان‌ها با خمیر دندان جوش شیرین و استفاده از نخ دندان.

مراجعه به دندانپزشک برای معاینات و تمیز کردن منظم یکی‌دیگر از مراحل ضروری برای حفظ بهداشت دهان و دندان است.

برای افرادی که دارای پلاک بیش از حد یا بیماری شدید لثه هستند، دندانپزشک ممکن است دهانشویه قوی یا تغییراتی در روال مراقبت از دهان فرد را توصیه کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *