خطرات مصرف ایبوپروفن در بارداری را بدانید

وقتی وارد فصل آنفولانزا می شویم ، ممکن است وسوسه انگیز باشد که به سمت ایبوپروفن – یا داروی سرماخوردگی که حاوی آن است – بروید تا سردرد سینوسی یا دردهای عضلانی را کاهش دهید. با این حال ، مصرف ایبوپروفن ، آسپرین و سایر انواع داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) در نیمه دوم بارداری می تواند منجر به الیگوهیدرامنیوس  یا مشکلات کلیوی در کودک شود.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار داد كه استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی بین 20 هفته آخر بارداری و زایمان توصیه نمی شود. 
این هشدار جدیدی نیست ، صرفا یک یادآوری به موقع است زیرا آنفولانزا در این فصل رو به گسترش است و بیماری کرونا وضعیت را بدتر کرده است. در سال 2017 ، 35 مورد الیگوهیدرامنیوس یا مشکلات کلیوی مربوط به استفاده از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی  به FDA گزارش شد. به نظر می رسید که باید این موارد را جدی گرفت زیرا پنج نفر از این نوزادان درگذشتند.

ایبوپروفن  را می توان به راحتی و بدون نسخه از داروخانه ها خریداری کرد. در حالی که مصرف آسپرین با دوز کم (81 میلی گرم) برای برخی از شرایط بارداری توصیه می شود ، اما بیماران به طور کلی باید از مصرف منظم  یا دز های بالای هر گونه از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدیدر دوران بارداری خودداری کنند.

جهت تهیه هر نوع دارو، بعد از تجویز پزشک، حتما به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید و از خرید دارو به صورت مجازی خودداری نمایید.

چرا مصرف ایبوپروفن در بارداری مشکل ساز است؟

ایبوپروفن یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که به عنوان مسکن استفاده می شود – اما وقتی باردار هستید ، می تواند به کودک آسیب جدی برساند. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی از تولید پروستاگلاندین ها در بدن جلوگیری می کنند. این مواد شیمیایی به کاهش التهاب و تا حدی علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مانند احتقان ، سردرد و بدن درد کمک می کند. پروستاگلاندین ها همچنین جریان خون را در رگ های خونی تنظیم می کنند.

مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن در دوران بارداری ، باعث کاهش جریان خون در کلیه ها و دیگر ساختارهای مهم کودک می شود. کاهش جریان خون در کلیه ها منجر به کاهش تولید ادرار توسط جنین می شود. از آنجا که مایع آمنیوتیک فقط مجموعه ادرار جنین است ، الیگوهیدرامنیوس می تواند ایجاد شود. این داروها می توانند باعث بسته شدن زودرس رگ خونی قلب شده و جنین را در معرض خطر قرار می دهد.

خوشبختانه گزینه های دیگری برای کمک به شما در مدیریت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا وجود دارد.

چه زمانی ممکن است داروی ضد التهاب غیر استروئیدی لازم باشد؟

در موارد نادر ، مزایای درمان داروی ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است بیش از خطرات  بارداری باشد. به عنوان مثال ، در برخی از خانمها ممکن است برای جلوگیری یا به تأخیر انداختن پره اکلامپسی در بیماران مبتلا به فشار خون ، سابقه پره اکلامپسی یا کسانی که جنین دوقلو یا بیشتر دارند ، دوز پایین آسپرین تجویز شود. 

پزشکان باید از تجویز داروی ضد التهاب غیر استروئیدی پس از هفته 30 بارداری خودداری کنند. اگر نیاز باشد تا از داروی ضد التهاب غیر استروئیدی مصرف کنید ، ممکن است پزشک برای سنجش میزان مایعات آمنیوتیک ، سونوگرافی کنترل انجام دهد.

داروهای جایگزین

در حالی که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی ها موثر تر هستند ، گزینه های ایمن تری در دوران بارداری وجود دارد.
برای دردهای بدن و سردرد ، به جای آسپرین یا ایبوپروفن به دنبال استامینوفن مانند تایلنول باشید. استامینوفن به جای التهاب ، درد را هدف قرار می دهد. برای دردهای ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا ، استراحت بهترین راه حل است.
استرس همچنین می تواند باعث سردرد شود. چرت بزنید ، مدیتیشن کنید ، به آرامی ورزش کنید یا یک پارچه سرد روی پیشانی خود بمالید.

در دوران بارداری از مصرف هر گونه دارو بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.