انواع ماسک گلیسیرین برای از بین بردن موخوره

گلیسیرین برای موخوره

موخوره یکی از مشکلات شایعی است که برای مو به وجود می‌آید و قسمت انتهایی ساقه‌ی مو به علت آسیب کولیتول مو شکافته شده و چند قسمت می‌شود. با گذشت زمان، این شکافتگی به طرف ریشه‌ی مو حرکت کرده و شکستکی کل ساقه‌ی مو را در پی دارد. از عوامل ایجاد کننده‌ی موخوره می‌توان به استفاده‌ی دائمی از رنگ مو و مواد شیمیایی مانند دکلره یا مواد صاف و فر کننده‌ی مو، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید، تماس زیاد مو با آلودگی محیطی، استفاده‌ی بیش از اندازه از سشوار، شانه‌کردن موهای خیس، برس کشیدن محکم، بستن محکم مو اشاره کرد. برای تشخیص به موقع موخوره باید به علائمی نظیر روشن شدن نوک مو نسبت به کل ساقه‌ی مو، زبر شدن موها و افزایش سرعت گره خوردن آن‌ها توجه کنید. برای جلوگیری از پیشرفت موخوره و آسیب رسیدن به کل ساقه‌ی مو، رعایت چند نکته ضروری است و در ادامه نکاتی درباره گلیسیرین برای موخوره خواهیم گفت:

هر سه ماه یک‌بار، نوک موهای خود را به میزان یک سانتی‌متر کوتاه کنید.

برای شستشوی موهای خود، از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.

در هنگام شستشوی موها، شامپو را فقط به پوست سر خود بزنید.

برای سلامت موها و حفظ رطوبت آن‌ها، از ماسک‌های گیاهی استفاده کنید.

بعد از شستشو، موهای خود را با یک حوله‌ی نرم و نخی به آرامی بفشارید تا آب اضافی آن خارج شود.

از شانه‌ی چوبی یا برس با الیاف طبیعی استفاده کنید و هر شب قبل از خواب، به آرامی از ریشه‌ی مو تا نوک موها را شانه کنید تا چربی پوست سر، موها را مرطوب کند.

در هنگام خواب یا موهای خود را ببافید یا از بالشی با پارچه‌ی ساتن و کلاه مخصوص خواب استفاده کنید.

روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید تا از خشک شدن و شکنندگی موهای خود پیشگیری کنید.

در میان نکات بالا، استفاده از ماسک‌های گیاهی برای پیشگیری از موخوره و تضمین سلامت موها آورده شده است. گلیسیرین با حفظ رطوبت ساقه‌ی مو و جذب رطوبت از محیط اطراف می‌تواند از خشک شدن موها جلوگیری کرده و با نرم نگه ‌داشتن موها از ایجاد موخوره پیشگیری کند. در این بخش از مجله‌ی علمی “زیبا بمان به معرفی ماسک گلیسیرین برای مو می‌پردازیم. برای داشتن موهایی سالم، با ما همراه باشید.

توجه: قبل از استفاده از ماسک‌های گیاهی، موهای خود را به طور کامل تمیز نمایید تا اثر درمانی آن را زودتر مشاهده نمایید.

ماسک گلیسیرین، روغن بادام و عسل

ماسک گلیسیرین برای موخوره

ماسک گلیسیرین و گلاب

یک قاشق غذاخوری گلیسیرین را با یک قاشق غذاخوری گلاب ترکیب کرده و این ماسک را به مدت پانزده دقیقه بر روی موهای خود قرار دهید. بعد از سپری شدن این زمان، موهای خود را با پاک‌کننده‌ای ملایم و آب ولرم بشویید. از این ماسک هفته‌ای یک بار استفاده کنید.

ماسک گلیسیرین، روغن زیتون، گلاب و آب مقطر

دو قاشق غذاخوری گلیسیرین را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و نصف پیمانه گلاب و نصف پیمانه آب مقطر به خوبی ترکیب کرده و درون یک بطری اسپری بریزید. مقدار کمی از این ماسک را هر روز بر روی تمامی موهای خود اسپری کرده و از یک شانه‌ی دندانه درشت برای شانه کردن موها استفاده کنید.

ماسک گلیسیرین، روغن زیتون، سرکه‌ی سیب، تخم مرغ

یک قاشق غذاخوری از هر کدام از مواد گلیسیرین، روغن زیتون و سرکه‌ سیب را به همراه یک عدد تخم مرغ ترکیب کرده و خوب هم بزنید تا یک ماسک یک‌دست داشته باشید. این ماسک را به مدت 20 دقیقه بر روی موهای خود قرار داده و در انتها با پاک ‌کننده‌ای ملایم و آب ولرم آن را بشویید. از این ماسک هفته‌ای یک بار استفاده کنید. در تهیه‌ی ماسک بالا، به جای روغن زیتون می‌توانید از روغن کرچک استفاده کنید.

ماسک گلیسیرین، روغن بادام و عسل

دو قاشق غذاخوری گلیسیرین را با چهار قاشق غذاخوری روغن بادام و دو قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و این ماسک را درون ظرفی نگهداری کنید. بعد از شامپو کردن موها، از این ماسک به عنوان نرم کننده استفاده کنید و در پایان موهایخود را با آب ولرم آبکشی نمایید.

ماسک گلیسیرین، روغن کنجد، روغن جوجوبا، شیرنارگیل و آب مقطر

یک قاشق غذاخوری گلیسیرین، دو قاشق غذاخوری روغن کنجد، دو قاشق غذاخوری روغن جوجوبا و دو قاشق غذاخوری شیرنارگیل را با دویست میلی‌لیتر آب مقطر ترکیب کرده و درون یک بطری اسپری‌دار بریزید. مقدار کمی از این ماسک را روزی یک بار بر روی موهای خود اسپری کنید و شب‌هنگام موهای خود را بشویید.

ماسک گلیسیرین، اسانس رزماری و آب مقطر

مقدار مساوی از گلیسیرین و آب مقطر را درون یک بطری اسپری‌دار ریخته و بعد از اضافه کردن سه قطره اسانس رزماری، آن را خوب تکان دهید. بعد از هر بار حمام کردن، این ماسک را بر روی موهای خود اسپری کنید. به جای اسانس رزماری می‌توانید از روغن درخت چای یا روغن اسطوخودوس استفاده کنید.

نکتـــه:

اگر در آب و هوای بسیار خشک زندگی می‌کنید، از مصرف گلیسیرین برای موهای خود خودداری کنید؛ زیرا خشکی بیش از اندازه‌ی هوا باعث می‌شود گلیسیرین رطوبت را از موها تامین کند و این امر باعث خشک شدن موها و ایجاد موخوره خواهد شد.

در هنگام خرید گلیسیرین دقت کنید که گلیسیرین از روغن‌های گیاهی بدست آمده باشد نه از مواد مصنوعی مانند نفت خام؛ زیرا گلیسیرین طبیعی فاقد سم است و به موهای شما آسیب نمی‌رساند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *