موخوره چیست ؟

موخوره چیست

موخوره یا تریکوپتیلوزین مشکلی در ساقه‌ی موی سر است که در آن، قسمت انتهایی ساقه‌ی مو شکافته شده و به دو یا چند قسمت تقسیم می‌شود که این شکافتگی می‌تواند تا ریشه‌ی مو حرکت کرده و به کل ساقه‌ی مو آسیب برساند.

همه‌ی ما دوست داریم که موهایی زیبا و جذاب داشته باشیم؛ اما تعداد کمی از افراد هستند که به صورت ژنتیکی دارای موهای زیبا و درخشان هستند و باقی افراد باید با مراقبت اصولی از موها به این زیبایی دست پیدا کنند. یکی از مشکلات شایعی که برای موی سر پیش می‌آید، ابتلای مو به موخوره است. برای پیشگیری و درمان موخوره، دقایقی را با مجله‌ی زیبا بمان همراه شوید.

علت‌های ایجاد موخوره چیست ؟

 • برس کشیدن محکم و بیش از حد مو
 • بستن محکم موها و تحت کشش قرار دادن آن‌ها
 • استفاده از آب داغ برای شستشوی موها
 • شانه زدن موهای خیس
 • استفاده‌ی زیاد از سشوار و اتوی مو
 • استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی رنگ مو و دکلره
 • استفاده‌ی زیاد از مواد صاف یا فر کننده‌ی مو
 • قرار گرفتن موها در هوای آلوده و گرد و غبار، نور خورشید

برای محافظت مو و جلوگیری از ابتلای آن به شاخه شاخه شدن مو، باید ابتدا علائم آن را بشناسید

روشن شدن رنگ نوک موها نسبت به بقیه‌ی موهای سر، اولین علامت وجود موخوره در موهاست. زبر یا خشن شدن موهای سر می‌تواند نشانه‌ای دیگر از وجود موخوره باشد. یکی دیگر از نشانه‌های موخوره، افزایش سرعت گره خوردن موهاست. دو یا چند شاخه شدن انتهای موها و یا ایجاد نقاط سفید در آن نیز وجود موخوره را در موی سر نشان می‌دهد.

راه های پیشگیری از موخوره

باید هر شش ماه، موهای خود را حدود یک سانتی‌متر کوتاه کنید. استفاده از مواد شیمیایی مانند اکسیدان و رنگ مو را کاهش دهید؛ برای این منظور می‌توانید قبل از سفید شدن موها، آن‌ها را رنگ نکنید و بعد از افزایش تعداد تارهای موی سفید، از رنگ‌هایی با پایه‌ی رنگ موی خود استفاده کنید تا تعداد رنگ کردن موی سر، به حداقل برسد.

استفاده از شانه و برس مناسب برای پیشگیری از ایجاد یا افزایش موخوره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شانه‌های چوبی یا برس‌هایی با الیاف طبیعی بهترین گزینه برای انتخاب است. هر شب قبل از خواب و به آرامی، از ریشه‌ی موها تا نوک آن‌ها را شانه کنید تا چربی طبیعی پوست سر، موهای سر شما را مرطوب کند.

در هنگام خواب، از باز گذاشتن موها پرهیز کنید؛ یا موها را ببافید و یا آن‌ها را به حالت گوجه‌ای ببندید. همچنین، انتخاب بالشی با پارچه‌ی ساتنو یا کلاه مخصوص خواب میتواند مفید باشد.

حمام با موخوره

در هنگام استحمام، از شامپوی استاندارد بدون سولفات برای شستن کف سر و ابتدای ساقه‌ی موها استفاده کرده و از چنگ زدن قسمت انتهایی ساقه‌ی موها پرهیز کنید. ساقه‌ی موها را نباید روی سر جمع کنید و شستشو دهید. برای نگهداری بهتر، در پایان استحمام از نرم‌کننده‌ها استفاده کرده، آن را به ساقه‌ی مو بزنید و پس از 3 دقیقه، موها را با آب ولرم آب‌کشی کنید. برای خشک کردن موها، آن‌ها را به آرامی با یک حوله‌ی نرم فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. در مواقع ضروری، سشوار را روی درجه‌ی ملایم قرار داده و آن را بیش از فاصله‌ی 20 سانتی‌متری به موها نزدیک نکنید.

کم آبی بدن ارتباط مستقیمی با خشک شدن موها و ایجاد موخوره در موهای سر دارد. بنابراین، استفاده از هشت لیوان آب در روز توصیه می‌شود. از قرار گرفتن بیش از اندازه در آفتاب بپرهیزید؛ زیرا امواج فرابنفش به موها آسیب می‌رساند.

قبل از شنا کردن در دریا یا استخر، موهای خود را با کلاه شنا، یا روغن‌های گیاهی و یا ماسک موی بدون آبکشی بپوشانید. بلافاصله بعد از شنا کردن، موهای خود را به طور کامل و با شامپو آبکشی نمایید.

مراقبت از موهای دارای موخوره

مراقبت از موهای دارای مو خوره

 • نزدیکترین موخوره به ریشه‌ی موها را یافته و 3 سانتی‌متر بالاتر از آن را کوتاه کنید.
 • دو ساعت قبل از استحمام، موهای خود را مرطوب کرده، سپس از روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن بادام و یا روغن فندق برای چرب کردن آن استفاده کنید و انتهای موها را داخل کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و بعد از وارد شدن به حمام، کیسه را باز کرده و موها را بدون چنگ زدن نوک آن‌ها، بشویید.
 • بعد از حمام کردن، زمانی که موها هنوز مرطوب هستند قسمت پایانی موها را به کرم یا ماسک مو آغشته کرده، با شانه‌ی دندانه درشت، شانه کنید. این کرم‌ یا ماسک مو نیازی به آبکشی ندارند.

روش‌های طبیعی برای جلوگیری از مو خوره

  ریشه‌ی کنجد را در آب جوش خیس کرده و بعد از 15 دقیقه، آن را 30 دقیقه جوشانده و دم کنید. این محلول را صاف کرده و به سر خود بمالید. این عمل را می‌توانید هر روز تکرار کنید.

پوست یک عدد موز را له کرده، با مقداری عسل و شیر مخلوط کرده تا خمیر نرمی حاصل شود. این خمیر را به مدت 20 دقیقه روی پوست سر بمالید و تا زمان خشک شدن آن صبر کنید. سپس سر خود را بشویید. از این روش تا دو هفته استفاده کنید.

مقداری از گوشت آووکادو را همراه کمی روغن بادام له کنید تا خمیری یکنواخت بدست آید. این خمیر را به موهای خود بمالید و پس از خشک شدن آن، موهای خود را بشویید.

مقداری دانه‌ی شنبلیله را به مدت یک ساعت در آب خیس کرده، ان را آسیاب کنید و به آن مقداری ماست اضافه کنید و این محلول را به مدت سی دقیقه روی پوست سر و موهای خود قرار دهید و سپس بشویید.

عصاره‌ی گیاه رزماری را با مقداری آب در حدود 10 دقیقه بجوشانید، سپس آن را از صافی رد کرده و مقداری روغن کرچک به آن اضافه کنید. این محلول را به پوست سر و موهای خود بمالید و بعد از 30 دقیقه آن را بشویید.

زرده‌ی تخم‌مرغ را با روغن زیتون یا روغن بادام مخلوط کرده و آن را به مدت 30 دقیقه به ریشه و ساقه‌ی موها زده و سپس آن را بشویید.

یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و این محلول را ده دقیقه بجوشانید و اجازه دهید تا دم بکشد. بعد از سرد شدن، آن را صاف کنید و  به موهای سر خود بمالید. بعد از 30 دقیقه آن را آبکشی کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *